Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Okradziono mieszkanie – co robić?

Redakcja 24.02.2015
Okradziono mieszkanie – co robić?
Strona główna
/
Blog
/
Okradziono mieszkanie – co robić?
Włamanie do mieszkania nie tylko naraża nas na straty finansowe, ale burzy nasze poczucie bezpieczeństwa. Podpowiadamy, w jaki sposób zabezpieczyć się na wypadek odwiedzin niepożądanych gości oraz jak zareagować, gdy już dojdzie do tej przykrej sytuacji.

Zanim przejdziemy do procedury, jaką powinniśmy wdrożyć, kiedy dowiemy się, że nasze mieszkanie zostało okradzione, zastanówmy się nad tym, jak zmniejszyć ryzyko zaistnienia takiej sytuacji oraz jak zminimalizować straty, jakie mogą z niej wyniknąć.

 

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem?

Powszechnie dostępnych jest wiele środków pozwalających zapewnić bezpieczeństwo nieruchomości. Chodzi tutaj zarówno o klasyczne rozwiązania, czyli dobre zamki czy wzmocnione drzwi i okna, ale również o bazujące na nowoczesnych technologiach urządzenia typu monitoring, rozbudowany system alarmowy czy detektory ruchu.

Warto też sięgać po innowacyjne urządzenia, które przykładowo po wykryciu intruza w pomieszczeniu błyskawicznie generują nieszkodliwy dym, jednocześnie wysyłając sygnał do agencji ochrony i policji. Zaskoczeni włamywacze, jeśli od razu nie uciekną, z pewnością będą mieli duży problem ze zlokalizowaniem cennych przedmiotów, ponieważ dym w kilkadziesiąt sekund potrafi wypełnić całe pomieszczenie, znacznie ograniczając przy tym widoczność.

Jeśli dopiero przymierzamy się do zakupu mieszkania, to warto byłoby wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa i np. na starcie zrezygnować z dzielnic cieszących się złą sławą albo rozważyć możliwość zamieszkania na osiedlu strzeżonym, których coraz więcej powstaje w polskich miastach.

 

Kiedy najczęściej dochodzi do włamań?

Złodzieje często obserwują nieruchomości, do których planują się włamać, wyczekując odpowiedniego momentu. Podejmują działania najczęściej wtedy, kiedy właścicieli nie ma przez dłuższy czas w domu, czyli np. w okresach świątecznych bądź letnich, kiedy większość z nas udaje się na wakacje.

Gdy wyjeżdżamy na dłuższy okres, możemy np. poprosić sąsiadów, żeby „mieli oko” na nasze mieszkanie, a przyjaciół, żeby od czasu do czasu opróżniali naszą skrzynkę pocztową. Możemy również zainwestować w tzw. inteligentny dom, który jest wyposażony w systemu symulowania obecności domowników. Odpowiednio zaprogramowane urządzenie będzie w stanie co pewien czas zapalać światło w mieszkaniu, włączać muzykę, a nawet uchylać i zamykać okna.

 

Gdzie ukryć wartościowe przedmioty przed złodziejami?

Gotówkę, kosztowności i inne wartościowe przedmioty najlepiej trzymać „pod kluczem”, czyli np. w sejfie albo w szafie pancernej, jeśli w ogóle musimy przechowywać takie dobra w domu. Poza tym, warto stawiać na nieoczywiste kryjówki, do których na pewno nie należy, nawet zamykana na klucz, szuflada w biurku. Zdecydowanie lepiej postawić np. na szafki kuchenne, garderobę czy nawet terrarium naszego pupila albo lodówkę. Sprytnym rozwiązaniem są robione na zamówienie skrytki, wydrążone np. pod jednym ze schodków czy w nodze stołu.

Ale jedynym w pełni skutecznym zabezpieczeniem przed stratami z tytułu włamania jest odpowiednio skonstruowana polisa mieszkaniowa.

 

Co zrobić, kiedy nasze mieszkanie zostanie okradzione?

Niestety, nawet najlepsze i najnowocześniejsze zabezpieczenia antywłamaniowe są do obejścia i musimy mieć tego świadomość. Warto więc być mentalnie przygotowanym na wypadek kradzieży, żeby móc się w takiej sytuacji zachować właściwie.

 

Co więc robić, kiedy wrócimy do mieszkania i znajdziemy ślady włamania?

 1. Nie wpadać w panikę – chociaż trudno w takich momentach wyzbyć się emocji, to jednak konieczne jest zachowanie spokoju. Pochopne działania mogą tylko pogorszyć naszą sytuację.
   
 2. Nie wchodzić do środka – w ten sposób możemy nie tylko narazić się na atak ze strony włamywaczy, którzy wciąż mogą być na miejscu, ale również zatrzeć ślady.
   
 3. Wezwać policję, a potem spokojnie, najlepiej w bezpiecznym miejscu, czekać na jej przyjazd. Funkcjonariusze muszą najpierw zabezpieczyć miejsce zdarzenia, zebrać wszystkie dowody i przesłuchać świadków. Dopiero wówczas złapanie sprawców i odnalezienie zrabowanego mienia może być możliwe.
   
 4. Udzielić szczegółowych wyjaśnień policji, czyli podać wszystkie informacje, które mogą być istotne dla sprawy. Wiadomo, że nie zawsze jest to wykonalne bezpośrednio po zdarzeniu, ale możemy przecież uzupełnić zeznania później, kiedy przypomnimy sobie coś istotnego.
   
 5. Zgłosić zaistnienie szkody towarzystwo ubezpieczeniowemu, jeśli posiadamy polisę mieszkaniową uwzględniającą kradzież z włamaniem. Owszem, najczęściej mamy na to kilka dni, jednak im prędzej przekażemy informację, tym szybciej możemy liczyć na uzyskanie odszkodowania. Pamiętajmy o dopełnieniu wszystkich formalności, czyli przede wszystkim o podaniu dokładnej listy skradzionego mienia oraz przekazaniu notatki sporządzonej przez policjantów.

 

Jak ubezpieczyć się na wypadek włamania?

Praktycznie każda polisa mieszkaniowa może uwzględniać szkody powstałe w skutek włamania. Pamiętajmy jednak, że to ryzyko najczęściej dostępne jest dopiero jako rozszerzenie, czyli dodatkowa umowa, za którą trzeba dopłacić niewielką sumę. Żeby móc w ogóle uwzględnić kradzież z włamaniem w polisie, najpierw trzeba włączyć w nią ruchomości domowe.

Bardzo ważne jest właściwe oszacowanie posiadanych przez nas przedmiotów. W żadnym wypadku nie powinniśmy robić tego „na oko”. Konieczne jest sporządzenie listy i precyzyjne wycenienie wszystkich znajdujących się na niej akcesoriów. Na bazie takich wyliczeń ustala się sumę ubezpieczenia, czyli maksymalną wysokość odszkodowania, na jakie możemy liczyć, jeśli stracimy cały majątek.

 

Kradzież a kradzież z włamaniem – czym są w polisie mieszkaniowej?

Rozróżnienie tych dwóch pojęć jest kluczowe dla właściwego skomponowania polisy mieszkaniowej. Większość towarzystw stawia wyraźną granicę pomiędzy kradzieżą z włamaniem a kradzieżą zwykłą. Rozróżnienie opiera się o ślady, jakie pozostawia po sobie włamywacz. Jego wtargnięcie do mieszkania musi mieć charakter siłowy, na co dowodem mogą być wyważone drzwi, zbita szyba czy wyłamany zamek. Jeśli intruz pozostawi po sobie takie ślady, to wówczas mówimy o kradzieży z włamaniem. Jeśli jednak np. zostawiliśmy otwarte drzwi lub uchylone okno, a intruz skorzystał z takiego udogodnienia, to ubezpieczyciel zakwalifikuje zdarzenie jako kradzież zwykłą.

Jednym z towarzystw, które oferują szeroką ochronę przed różnymi formami kradzieży, jest Generali. Wśród rozszerzeń, o które można uzupełnić polisę Generali Z myślą o domu znajdziemy m. in. kradzież zwykłą, kradzież z włamaniem i rabunek.

W polisie Generali ochrona przed kradzieżą zwykłą posiada pewne ograniczenia. Żeby ubezpieczyć się od kradzieży zwykłej, trzeba najpierw ubezpieczyć się od kradzieży z włamaniem oraz rabunku.

W przypadku domu w budowie ubezpieczenie nie obejmuje kradzieży zwykłej budowli, zewnętrznych elementów budynku oraz ogrodzeń.

Jeśli ubezpieczony nie dotrzyma obowiązków odnoszących się do zabezpieczeń przeciwkradzieżowych (np. pozostawi otwarte okno, drzwi wejściowe, garażowe lub balkonowe), towarzystwo wypłaci odszkodowanie za powstałą z tej przyczyny kradzież zwykłą do kwoty 10 000 zł.

Sprawdziliśmy, w jaki sposób ubezpieczyciel definiuje te trzy zdarzenia.

Ochrona przed kradzieżą w polisie Generali – definicje zdarzeń

Kradzież z włamaniem

 • dokonanie lub usiłowanie kradzieży w celu przywłaszczenia,
 • z zamkniętych pomieszczeń,
 • po uprzednim usunięciu zabezpieczeń,
 • przy użyciu siły fizycznej lub narzędzi lub po otwarciu wejścia podrobionym lub dopasowanym kluczem bądź kluczem oryginalnym, w którego posiadanie sprawca wszedł wskutek włamania do innego pomieszczenia lub w wyniku rabunku
 • także dokonanie lub usiłowanie kradzieży z pomieszczenia, w którym sprawca ukrył się przed jego zamknięciem, a Ubezpieczony nie był w stanie przy zachowaniu należytej staranności ujawnić tego faktu i pod warunkiem, że sprawca pozostawił w pomieszczeniu ślady (ale bez śladów włamania), które stanowić będą środki dowodowe uznane przez Policję

Kradzież zwykła

 • dokonanie lub usiłowanie kradzieży w celu przywłaszczenia,
 • bez pozostawienia śladów użycia siły fizycznej lub narzędzi

Rabunek

 • przy użyciu lub groźbie natychmiastowego użycia przemocy fizycznej wobec osób objętych ubezpieczeniem,
 • przy doprowadzeniu osób objętych ubezpieczeniem do stanu nieprzytomności lub bezbronności,
 • poprzez wyłudzenie bądź oszustwo osoby małoletniej, osoby po 65 roku życia lub osoby niepełnosprawnej,
 • przy użyciu siły w stosunku do przedmiotu zaboru, który pozostawał w styczności lub był połączony z osobą objętą ubezpieczeniem

Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.

 

Polisę dla nieruchomości warto uzupełnić o cenne dodatki, takie jak chociażby wspomniana wyżej kradzież z włamaniem, żeby chronić swój dom lub mieszkanie w skuteczny sposób. Żeby nie przepłacić za polisę i kupić interesujący Cię produkt ubezpieczeniowy za optymalną cenę, przed wyborem konkretnej oferty, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Mieszkania są okradane najczęściej wtedy, kiedy stoją puste przez dłuższy czas

2. Kradzież z włamaniem dostępna jest jako rozszerzenie polisy mieszkaniowej

3. Kradzież z włamaniem i kradzież zwykła to dwa różne zdarzenia

4. Rozszerzenie polisy o rabunek pozwala chronić nasze mienie również poza obszarem ubezpieczonej nieruchomości

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 1

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.