Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Palna konstrukcja

Strona główna
/
Słownik
/
Palna konstrukcja

Palna konstrukcja – konstrukcja, do której użyto materiałów o podwyższonym ryzyku spłonięcia. Do takowych zaliczamy przede wszystkim drewno. Definicja palnej konstrukcji zakłada obecność przynajmniej 50% drewnianych elementów nośnych, czyli ścian szkieletowych, słupów, podciągów i ram. 
 
Ze względu na podwyższone ryzyko pożarowe, w przypadku polisy mieszkaniowej budynki o palnej konstrukcji mogą zostać obciążone składką wyższą nawet o 100% w porównaniu z niepalną.
 
Warto także mieć na uwadze, że w przypadku budynków wykonanych w całości z tworzyw sztucznych na drewnianej bazie, szczególnie jeśli dodatkowo dach pokryty jest drewnem, słomą czy wiórami, firma ubezpieczeniowa może odmówić ochrony elementów stałych i mienia przechowywanego w budynku.

Przeczytaj: Palna konstrukcja dachu lub ścian a ubezpieczenie domu

Przykład praktyczny:

Pan Eryk postanowił wybudować sobie domek letni w górach, aby stworzyć wygodną i zawsze dostępną lokalizację na krótkie i dłuższe urlopy. Ze względu na ograniczone finanse, nie konsultował całości od razu ze specjalistami, ale zdał się na własne wyobrażenia i wiedzę zaczerpniętą z hobbystycznych filmików. Wybrał drewnianą konstrukcję, a do wykończenia ścian i dachu użyto syntetycznych materiałów. Całość udało się utrzymać w niskobudżetowym wydaniu. Okazało się jednak, że gdy po skończonej budowie przyszło do wyboru polisy, koszty znacząco wzrosły. Ubezpieczalnie, których usługi postanowił porównać, proponują mu bardzo wysokie kwoty składki, a niektóre instytucje odmawiają usługi ze względu na palną konstrukcję, obarczoną dużym ryzykiem.