Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2024 roku - jak uzyskać?

Redakcja 01.03.2024
Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2024 roku - jak uzyskać?
Strona główna
/
Blog
/
Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2024 roku - jak uzyskać?
Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2024 może zmniejszyć wydatek na zakup i montaż PV nawet o połowę. To zdecydowanie ułatwia drogę do pozyskania własnego źródła zielonej energii. Sprawdź, jak uzyskać takie wsparcie finansowe.

Coraz więcej Polaków zasila swoje domy energią ze słońca - w naszym kraju jest już ponad 1,3 mln instalacji fotowoltaicznych. Wiele osób zdążyło się przekonać do odnawialnych źródeł energii i obok podwyżek cen prądu zauważyło w nich sposób na oszczędności z rachunków i ochronę środowiska.

Mimo że pozyskanie energii ze słońca jest darmowe, to sama inwestycja w odnawialne źródła energii nie należy do najtańszych. Na szczęście nie musisz ponosić jej z własnych środków. Dziś możesz starać się nie tylko o dofinansowanie pomp ciepła, ale także na instalację fotowoltaiczną w ramach kilku programów.

Najczęściej wybieranym z nich jest „Mój Prąd”, jednak poza nim dostępny jest również „Czyste Powietrze”, „Stop Smog”, „Energia Plus” czy środki z "Ulgi termomodernizacyjnej".

Słowo „dostępny” ma tutaj duże znaczenie, bo programy dofinansowania są dziś na wyciągnięcie ręki dla właścicieli gospodarstw domowych, ale także rolników, przedsiębiorców i instytucji publicznych.

Spójrzmy po kolei, jak wygląda wymiana nieefektywnego źródła ciepła od wyboru instalacji paneli fotowoltaicznych do uzyskania dofinansowania.

Od czego zależy cena fotowoltaiki?

Na koszt paneli fotowoltaicznych w największym stopniu wpływa moc instalacji - im większe zapotrzebowanie gospodarstwa na prąd, tym więcej modułów będziesz musiał zakupić. To jednak nie jedyny czynnik wpływający na cenę.

 • Typ i jakość ogniw fotowoltaicznych

W tym punkcie rządzi zasada - im niższa jakość ogniw, tym niższa cena. Co się z tym wiąże - mniejsza wydajność i trwałość. Możesz wybrać tańsze panele amorficzne bądź zainwestować w lepsze, trwalsze panele monokrystaliczne lub polikrystaliczne.

 • Typ falownika

Element, którego nie możesz pominąć to falownik, który zamienia prąd stały w przemienny. Na jego cenę będą wpływać poszczególne parametry - ilość obsługiwanych faz, typ obsługiwanej instalacji oraz moc urządzenia.

 • Miejsce i stopień trudności instalacji

Nie każde panele fotowoltaiczne można zamontować w prosty i szybki sposób. Nieodpowiedni rodzaj i kąt nachylenia dachu może wymagać użycia przy instalacji dodatkowych konstrukcji montażowych. To przełoży się bezpośrednio na wzrost ceny usługi założenia paneli. Koszty wzrosną nawet o 15-20%, kiedy w grę będzie wchodzić montaż fotowoltaiki na gruncie.


Ile wynoszą koszty użytkowania fotowoltaiki?

By instalacje fotowoltaiczne działały sprawnie przez cały czas, należy odpowiednio o nie dbać. W tym celu nie warto pomijać takich działań jak:

 • cykliczny przegląd instalacji,
 • mycie paneli,
 • odśnieżanie paneli w czasie zimy,
 • pogwarancyjny serwis.

Patrząc po kolei na koszty - na sam obowiązkowy 5-letni przegląd wydasz od kilkuset do 1000 zł. Jednak, kiedy już zapłacisz, upewnisz się, czy instalacja fotowoltaiczna działa w 100% sprawnie i wydajnie.

Dodatkowym kosztem w niektórych przypadkach może być wymagany przez producenta przegląd pogwarancyjny - z częstotliwością zwykle raz na 1-2 lata. Możesz zapłacić za niego do 500 zł.

Do wydatków należy doliczyć także mycie paneli fotowoltaicznych, na które powinieneś zdecydować się 1-2 razy do roku. Bez takiej konserwacji możesz narazić się na straty w wydajności instalacji. Czyszczenie będzie kosztować cię od 300 zł do 1000 zł.

Jeśli nie będziesz mógł liczyć już na gwarancję po zakupie instalacji, wówczas będziesz musiał z własnej kieszeni zapłacić za usługi serwisowe, np. wymianę modułu w przypadku awarii.

Przy wszystkich wydatkach, ulgą dla portfela będzie zakup ubezpieczenia fotowoltaiki. To zdecydowanie nie duży koszt, a dobry krok do zyskania pełnego zakresu ochrony instalacji na cały rok. Takie ubezpieczenie będzie ratunkiem w wielu nieprzewidzianych sytuacjach, np. gdy uderzenie pioruna lub upadek drzewa na dach spowoduje uszkodzenie paneli. Co więcej, ochrona może zadziałać także przy spadku wydajności lub przerwie w pracy systemu. Ubezpieczenie fotowoltaiki znajdziesz w kilku TU jako samodzielny produkt lub część polisy mieszkaniowej.

– Leszek Drozdalski, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.

Ile możesz zapłacić za instalację fotowoltaiki w 2024?

Na rachunek za fotowoltaikę składają się różne elementy inwestycji: zakup paneli, zakup falownika, zbudowanie konstrukcji i okablowania, a na koniec praca ekipy montażowej. Wśród nich największą część stanowi wybór modułów - aż 45% kosztu całej instalacji. Ale nawet za sam projekt i instalację zapłacisz nawet do 3000 zł.

Obecnie rynkowe ceny oscylują w granicach od 4000 zł do 8000 zł za 1 kW mocy zainstalowanych modułów. Przy takich stawkach w 2024 r. za zakup i montaż samej fotowoltaiki zapłacisz średnio od 20 000 zł do 40 000 zł. Takie widełki dotyczą standardowej instalacji o mocy 5 kW, która zasili w energię elektryczną dom o powierzchni 100 m2.

Do budżetu na fotowoltaikę powinieneś doliczyć jeszcze jedno - podatek VAT. Przy instalacji w prywatnym budynku mieszkalnym wynosi on 8%, a przy prowadzeniu działalności gospodarczej wzrasta do 23%.

Wszystkie koszty mogą wyglądać nieco przerażająco. Ten obraz zdecydowanie odmienia dofinansowanie fotowoltaiki w 2024 .

Czy możesz dostać dofinansowanie do fotowoltaiki w 2024?

Instalację fotowoltaiczną możesz dziś zakupić ze wsparciem finansowym na kilka sposobów. Tak naprawdę wiele programów dofinansowania stoi przed tobą otworem.

Dla osób fizycznych takie wsparcie jest dostępne w formie bezzwrotnej dotacji w wysokości stałej lub zależnej od mocy instalacji. Drugą formą jest kredyt o zwykle obniżonym oprocentowaniu.

Dofinansowanie możesz otrzymać nie tylko jako osoba fizyczna, ale także jako przedsiębiorca czy rolnik.

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2024

Program

Wysokość dofinansowania

Zakres

Nabór wniosków

Mój Prąd 6.0

do 50% kosztów fotowoltaiki, max. 7 000 zł

zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 2-10 kW

szczegóły w 2024 r.

Czyste Powietrze

do 50% kosztów instalacji, max. 9 000 zł

zakup i montaż instalacji PV o mocy 2-10 kW

do 2029 r.

Ulga termomodernizacyjna

ulga podatkowa z max. kwotą odpisu do 53 000 zł

dowolna instalacja PV

do 30 kwietnia 2024 r.

Stop Smog

do 70% kosztów
nie więcej niż 53 000 zł

montaż, przyłączenie i uruchomienie mikroinstalacji

do wyczerpania środków

Agroenergia (dla rolników)

do 20% kosztów, max. 25 000 zł

zakup i montaż instalacji PV do 50 kW

do 30.09.2025
lub do wyczerpania środków

Premia termomodernizacyjna (dla rolników)

dopłata do kredytu od BGK, do 31% kosztów

zakup i montaż instalacji PV

do 30.06.2026 r.

Energia Plus (dla przedsiębiorców)

pożyczka do 85% kosztów, od 0,5 mln do 500 mln zł

budowa, przebudowa i przyłączenie instalacji OZE

do 13.12.2024 r. lub do wyczerpania środków

Ciepłe Mieszkanie (dla wspólnot i spółdzielni)

dotacja do 60% kosztów, max. 375 000 zł

zakup i montaż PV

do 31.12.2026 r.

Tabela 1. Opracowanie własne. 

Powyższe zestawienie to nie wszystko, bo poza ogólnopolskimi programami, możesz liczyć także programy regionalne ze wsparciem od samorządów. Przykładowo, „Dotacja warszawska” to możliwość uzyskania do 80% kosztów kwalifikowanych - do 15 000 zł na zakup, montaż i uruchomienie instalacji fotowoltaicznej.

Przy każdym programie dofinansowania do fotowoltaiki w 2024 r. powinieneś szczegółowo zapoznać się z warunkami. Przykładowo, przy programie „Czyste Powietrze” dla współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, nie można otrzymać wsparcia finansowego po przekroczeniu ustalonego progu dochodowego.

Szanse na zwiększenie dotacji będą większe, kiedy wzbogacisz panele fotowoltaiczne, np. o magazyny energii, które do tego pozwolą zoptymalizować pracę instalacji.

Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2024 – jak uzyskać?

Podstawą do uzyskania dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne jest dokładne przejrzenie i wybór programu wsparcia, który będzie spełniał twoje oczekiwania. Później dobrze jest zapoznać się dokładnie z warunkami gry - jakie kroki musisz podjąć, by prawidłowo złożyć wniosek. Najczęściej zrobisz to online, korzystając z dedykowanego e-formularza.

Przy wnioskowaniu nie ominie cię skompletowanie dosyć sporej liczby wymaganych dokumentów, takich jak faktura lub paragon za montaż instalacji i potwierdzenie przyjęcia przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej.

Spójrzmy dokładniej, jak uzyskać dofinansowanie fotowoltaiki na przykładzie programu „Czyste Powietrze”.

Wniosek pobierzesz łatwo ze strony czystepowietrze.gov.pl. Następnie możesz złożyć go w Wojewódzkim Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej w swoim województwie.

Formularz znajdziesz także w generatorze wniosków o dofinansowanie (GWD) – gwd.nfosigw.gov.pl. Możesz liczyć także na pomoc w przygotowaniu wniosku. 

Do pełnego przejścia procedury potrzebujesz jeszcze m.in. podpisać wniosek elektronicznie za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego - bez tego proces online się nie uda.

Wnioskowanie o udział w programie „Czyste Powietrze” jest możliwe również w banku udzielającym kredytów z dofinansowaniem oraz w gminie.

Z kolei program skierowany do rolników „Agroenergia” zakłada składanie wniosków na stronie WFŚiGW przez Portal Beneficjenta. Wystarczy po zalogowaniu pobrać, a następnie wypełnić aktywny formularz PDF wniosku o dofinansowanie.


Kiedy rusza wsparcie finansowe w tym celu?

Programy dofinansowania działają właściwie nieprzerwanie. Z reguły możesz zgłosić się w dowolnym momencie - do kiedy tylko trwa nabór wniosków. W przypadku „Czyste Powietrze” masz na to czas aż do końca 2029 r.

Na informacje o uruchomieniu programu musisz poczekać, jeśli chcesz zdecydować się na dofinansowanie w ramach „Mój Prąd" w 6 edycji programu. Szczegóły pojawią się tutaj najwcześniej w połowie 2024 r. Jednak prognozy są optymistyczne - każda edycja programu wiązała się ze wzrostem kwoty dotacji, więc i w kolejnym roku można liczyć na jeszcze większą pulę do zdobycia.

Jak długo możesz czekać na dofinansowanie?

Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne będzie różny w zależności od wybranego programu. Średnio można tutaj założyć okres od 1 do 3 miesięcy.

Dotąd, w przypadku programu „Mój Prąd” czas oczekiwania według informacji NFOŚiGW wynosił ok. 90 dni, licząc od poprawnego złożenia wniosku.

Patrząc dalej - w „Czyste Powietrze” będzie nieco krócej - do 30 dni kalendarzowych od daty wpływu wniosku do właściwego WFOŚiGW. W takim też czasie na konto beneficjenta powinna wpłynąć kwota przyznanej dotacji.

W przypadku, kiedy przez pośpiech złożysz niekompletny lub nieprawidłowo wypełniony wniosek - konieczne będą korekty, co wydłuży czas oczekiwania na dofinansowanie.

Gdzie porównasz ceny fotowoltaiki?

Na odpowiednie panele fotowoltaiczne nie warto decydować się na szybko. Na rynku znajdziesz kilkunastu dostawców tego rozwiązania. Będziesz mieć do wyboru także różne marki paneli - wśród nich czołówkę zajmują Jinko Solar, Trina Solar i LONGi Solar.

Dzięki takim rozwiązaniom jak porównywarki fotowoltaiki nie musisz długo przeszukiwać całego Internetu. Zebrane zostały tam oferty różnych dostawców. Na takich stronach przejrzysz ranking paneli i firm montażowych, a także w kalkulatorze zobaczysz szacowane koszty fotowoltaiki dla twojego gospodarstwa

To warto wiedzieć

1. Dofinansowanie fotowoltaiki w 2024 możesz uzyskać m.in. w ramach programu „Mój Prąd, „Czyste Powietrze” i "Czyste Mieszkanie"
 
2. Bezzwrotna dotacja w ramach "Stop Smog" może osiągnąć nawet do 70% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie do 53 000 zł
 
3. Zakup i montaż standardowej instalacji fotowoltaicznej to średni koszt do 40 000 zł
 
4. Wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki w 2024 możesz składać przez cały rok, nawet wypełniając i składając dokument online

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o cenę fotowoltaiki w 2024 roku

 1. Czy można dostać dofinansowanie na fotowoltaikę w 2024 roku?

  O dofinansowanie fotowoltaiki mogą starać się właściciele w gospodarstwie jednoosobowym, gospodarstwie wieloosobowym, przedsiębiorcy, rolnicy, a nawet przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych. Do wyboru jest kilka programów - każdy działa na nieco innych zasadach i przewiduje różne zakresy wsparcia finansowego. Dofinansowanie to bezzwrotna dotacja lub kredyt o obniżonym oprocentowaniu.

 2. Ile kosztuje założenie fotowoltaiki w 2024 roku?

  Rynkowa cena za 1 kW mocy zainstalowanych paneli wynosi dziś średnio od 4000 zł do 8000 zł. Po przeliczeniu, za zakup instalacji na potrzeby domu o pow. 100 m2, zapłacisz od 20 000 zł do 40 000 zł. Na finalną cenę będzie wpływać w dużej mierze typ i jakość wybranych modułów.

 3. Jak będzie rozliczana fotowoltaika w 2024 roku?

  Do 1 lipca 2024 r. obowiązuje rozliczanie prądu wyprodukowanego z fotowoltaiki po rynkowych, miesięcznych cenach wskazanych w RCEm. Po tym czasie nadwyżki energii elektrycznej będą rozliczane w oparciu o stawki godzinowe.

 4. Ile wynosi rachunek za prąd przy fotowoltaice?

  Rachunek za prąd przy instalacji fotowoltaicznej będzie złożony z opłat stałych i opłat zmiennych. Do pierwszych z nich będą należeć opłata sieciowa i abonamentowa. Na zmienne składają się opłaty zmiennej sieciowej, jakościowej, opłaty OZE oraz opłaty mocowej.

 5. Jak szybko zwraca się instalacja fotowoltaiczna?

  Zwrot z zakupu instalacji fotowoltaicznej można zauważyć już nawet po 6 latach. Na długość tego okresu wpłyną poszczególne parametry, jak moc i jakość użytych materiałów.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.