Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia

Redakcja 21.01.2020
Ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia
Ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia może ochronić cię przed szkodami na drogim sprzęcie elektronicznym, AGD czy RTV. Musisz tylko wybrać właściwą polisę. Wyjaśniamy w szczegółach, jak chronić dom i mieszkanie w razie przepięcia.

Czym jest przepięcie w nieruchomości?

W ubezpieczeniach przepięcie to najczęściej: nagły i krótkotrwały wzrost napięcia w sieci elektrycznej, wyższe niż napięcie znamionowe określone dla danego urządzenia lub instalacji.

Przepięcie może powstać w skutek:

 • skoku napięcia,
 • zwarcia,
 • wyładowania elektrostatycznego,
 • uderzenia pioruna.

Przepięcie nie jest tym samym co uderzenie pioruna. To drugie zdarzenie najczęściej definiuje się jako: bezpośrednie lub pośrednie odprowadzenie ładunku elektrycznego z atmosfery do ziemi przez ubezpieczone mienie (definicja z polisy Generali Z myślą o domu). Jest to o tyle istotne, że np. w danej polisie uderzenie pioruna może znajdować się w podstawowym zakresie ochrony, a przepięcie być dodatkowo płatnym rozszerzeniem.

PAMIĘTAJ!
W poszczególnych TU definicje nieco się różnią i zawierają dodatkowe klauzule, np. o tym, że przepięcie musi mieć miejsce w części użytkowej nieruchomości. Aby mieć pewność, co oznacza przepięcie w danej polisie mieszkaniowej, zajrzyj do dokumentu OWU i sprawdź dział definicji oraz wyłączeń odpowiedzialności.

Czym grozi przepięcie w domu i mieszkaniu?

Przepięcie jest w stanie uszkodzić sprzęt audiowizualny, komputerowy, elektroniczny czy muzyczny, czyli np. instrumenty o dużej wartości.

Szkody mogą powstać nie tylko na wyposażeniu, ale również na stałych elementach nieruchomości – uszkodzeniu może ulec np. lodówka czy zmywarka w zabudowie, a je traktuje się już nie jako mienie ruchome. Zagrożone skokami napięcia są także elementy znajdujące się poza domem, jak mechanizm bramy wjazdowej.

Zniszczony komputer czy tablet to często nie tylko strata samego urządzenia, ale i danych w formie elektronicznej. Mimo że większość towarzystw nie ubezpiecza takich danych, wpisując je na listę wyłączeń odpowiedzialności, to rozszerzenie polisy o przepięcie pozwoli ci uzyskać tylko rekompensatę za zniszczenia o charakterze fizycznym.

 

Jak ubezpieczyć nieruchomość od skutków przepięcia?

Ubezpieczenie od przepięć i innych zdarzeń możesz wykupić online, np. za pomocą kalkulatora polis. W tym celu musisz tylko:

 1. Uzupełnić w formularzu podstawowe informacje o nieruchomości – metraż, lokalizacja, rok budowy, rodzaj budownictwa, itd.
 2. Uzupełnić formularz o kilka informacji formalno-prawnych – forma własności, twój wiek, liczba szkód z ostatnich lat, data rozpoczęcia nowego okresu ubezpieczenia.
 3. Wybrać mienie, które chcesz ubezpieczyć – do murów i elementów stałych dobierz wyposażenie, czyli ruchomości domowe.
 4. Do podstawowego zakresu dobrać rozszerzenia (wszystkie dostępne w kalkulatorze towarzystwa mają przepięcie już w podstawie).
 5. Ustalić sumy ubezpieczenia dla murów, elementów stałych oraz ruchomości.
 6. Jeśli chcesz ubezpieczyć się też od kradzieży, musisz podać posiadane zabezpieczenia własne.
 7. Jeśli chcesz zapisać kalkulację, żeby wrócić do niej później, podaj swój adres mailowy.
 8. Zatwierdzić wprowadzone dane i przejść do analizy poszczególnych ofert z uporządkowanej tabeli – sprawdź m. in., w jaki sposób chronią one nieruchomości od przepięcia.
 9. Wybrać jedną ofertę i bezpośrednio z poziomu kalkulatora przejść do zakupu.
 10. Opłacić składkę w wybrany sposób, a polisa zacznie obowiązywać nawet od następnego dnia roboczego.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia?

Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od przepięcia i innych zdarzeń losowych. Pod uwagę wzięliśmy lokal o powierzchni 60 mkw., którego wartość rynkowa (mury i elementy stałe) wynosi 550 000 zł i który posiada wyposażenie (ruchomości domowe) warte 50 000 zł. W zakresie ochrony uwzględniliśmy tylko zdarzenia losowe, czyli pożar, przepięcie, zalanie, itd.

Minimalny koszt opisanej polisy to 257 zł, maksymalny 333 zł. Średnio za takie ubezpieczenie trzeba zapłacić 291 zł. Wszystkie podane kwoty odnoszą się rocznego okresu ubezpieczenia, a poszczególne oferty różnią się między sobą w sposób minimalny, m. in. wliczonymi w cenę dodatkami czy limitami odpowiedzialności.

- Wskutek przepięcia zniszczone telewizor, lodówka czy komputer. Dlatego też wykupując polisę, lepiej włączyć w jej zakres również ruchomości. Przy porównywaniu ze sobą poszczególnych ofert warto zajrzeć w ich OWU i sprawdzić, czy mają jakieś dodatkowe limity odpowiedzialności dla ryzyka przepięcia, ponieważ takie ograniczenia zdarzają się dość często

– Leszek Drozdalski, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.

Ubezpieczenie mieszkania od przepięcia – porównanie

TU

W cenie

Roczna składka

Wiener

Home Assistance, dewastacja

257 zł

Mtu24.pl

-

257 zł

Benefia

Home Assistance

278 zł

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja

288 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

304 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

306 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja

307 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

333 zł

Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 20.08.2023 r.). W tabeli uwzględniliśmy po jednej najtańszej ofercie od każdego z towarzystw.

 

Ile wynosi odszkodowanie za przepięcie?

Za szkody powstałe wskutek przepięcia możesz uzyskać pełną rekompensatę za poniesione szkody. Za przepięcie prądu odszkodowanie może być jednak zaniżone lub wykluczone. Dzieje się tak w 3 sytuacjach:

 • polisa ma nieprawidłowe sumy ubezpieczenia;
 • polisa zawiera dodatkowe limity odpowiedzialności dla przepięcia;
 • zaistniały okoliczności, które w danej polisie zaliczane są do wyłączeń odpowiedzialności.

Wyłączeniami odpowiedzialności zajmiemy się w następnej części artykułu, a w tym miejscu skupmy się na sumach ubezpieczenia oraz limitach.

Sumy ubezpieczenia (SU) określają maksymalną wysokość odszkodowania, jakie można uzyskać z danej polisy. SU ustala się osobno dla murów, elementów stałych i ruchomości domowych. Powinny one jak najdokładniej oddawać realną wartość majątku, a kiedy tak nie jest, ubezpieczony narażony jest na niedoubezpieczenie lub nadubezpieczenie.

PRZYPOMINAMY
Nadubezpieczenie to zawyżenie wartości mienia. Generuje ono wzrost składki, nie przynosząc w zamian żadnych korzyści. Nadubezpieczenie, czyli zaniżenie SU, może z kolei poskutkować zbyt niskim odszkodowaniem.

W polisach mieszkaniowych często stosowane są dodatkowe limity odpowiedzialności, zarówno dla określonych rodzajów mienia, jak i dla konkretnych zdarzeń. Przykładowo, za skutki przepięcia Wiener wypłaca do 30 000 zł, a Link4 5000 zł za szkody na ruchomościach. Więcej przykładów dodatkowych limitów odpowiedzialności znajdziesz w poniższej tabeli.

Limity odpowiedzialności dla przepięcia

TU

Limit odpowiedzialności

Wiener

 • łącznie do 30 000 zł

Mtu24.pl

 • 40% sumy ubezpieczenia dla przepięć niespowodowanych uderzeniem pioruna

Benefia

 • 100% sumy ubezpieczenia ruchomości i elementów stałych

Europa

 • 100% sumy ubezpieczenia ruchomości i elementów stałych

Link4

 • 5 000 zł dla ruchomości domowych

Generali

 • łącznie do 5 000 zł

Proama

 • łącznie do 5 000 zł

Inter Polska

 • 100% sumy ubezpieczenia ruchomości i elementów stałych

Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU. Podane limity dotyczą ubezpieczenia w wariancie od ryzyk nazwanych w poszczególnych towarzystwach.

WAŻNE!
Aby uzyskać odszkodowanie za przepięcie, nie jest potrzebne oświadczenie elektryka do ubezpieczenia, ale informacja od dostawcy energii, który szczegółowo monituruje przerwy w dostawie pradu i skoki napięcia.

 

Kiedy nie będzie odszkodowania za przepięcie w nieruchomości?

Każde towarzystwo stosuje inne limity i wyłączenia odpowiedzialności, co dotyczy również ryzyka przepięcia. Często można się jednak spotkać z następującymi ograniczeniami:

 • szkody powstałe w trakcie większego remontu, przebudowy, rozbudowy lub nadbudowy (w takich okolicznościach potrzebna jest specjalna polisa dla domu w budowie);
 • nieprawidłowe podłączenie lub użytkowanie urządzeń elektrycznych (np. brak specjalnej listwy do komputera);
 • szkody powstałe w trakcie montażu urządzeń lub elementów instalacji;
 • brak należytej konserwacji instalacji elektrycznej;
 • brak wymaganych prawem przeglądów technicznych;
 • szkody na: lampach, żarówkach, bezpiecznikach, licznikach, miernikach, stycznikach, czujnikach elektrycznych bądź odgromnikach;
 • naprawy dokonywane przez amatora, który nie posiada wymaganych kwalifikacji;
 • szkody wyrządzone celowo lub w skutek rażącego niedbalstwa.

 

Gdzie ubezpieczę nieruchomość od przepięcia?

Ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia i wielu innych zdarzeń możesz kupić online, za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń. W ten sposób nabędziesz polisę mieszkaniową dla domu, mieszkania lub budynku w budowie. Porównywarka daje możliwość szybkiego zestawienia ze sobą większej liczby ofert od takich towarzystw, jak m. in.: Proama, Generali, Link4, Inter Polska, Europa Ubezpieczenia, Benefia, Wiener czy mtu24.pl.

Za pomocą porównywarki ubezpieczeń w dosłownie kilka minut sformatujesz polisę dopasowaną do swoich oczekiwań i możliwości finansowych. To proste narzędzie pozwoli ci samodzielnie wybrać zakres ochrony i ustalić sumy ubezpieczenia. Po zatwierdzeniu podstawowych danych o nieruchomości oraz polisie, uzyskasz dostęp do tabeli z minimum kilkunastoma ofertami, a kiedy wybierzesz jedną z nich, pozostanie ci tylko sfinalizowanie transakcji w wybrany sposób. Cała procedura potrwa dosłownie kilka minut, a kwota, jaką będziesz w ten sposób zaoszczędzisz, może wynieść nawet kilkaset złotych w skali roku.

To warto wiedzieć

1. W polisie mieszkaniowej przepięcie to nagły i krótkotrwały wzrost napięcia w sieci elektrycznej

2. Ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia może dotyczyć i elementów stałych (instalacji elektrycznej), i ruchomości domowych (urządzeń zasilanych prądem)

3. Ubezpieczenie od przepięcia często jest dostępne już w podstawie polisy mieszkaniowej

4. Polisę mieszkaniową chroniąca przed przepięciem można kupić online, za pomocą kalkulatora ubezpieczeń

FAQ – najczęściej zadawane pytanie o ubezpieczenie od przepięcia

 1. Jak zgłosić szkodę przepięcia?

  Szkody powstałe na skutek przepięcia zgłasza się w standardowy sposób, w terminie od 3 do 7 dni od ich zaistnienia. Można to zrobić online (mailowo lub przez formularz na stronie towarzystwa), telefonicznie, SMS-em, osobiście lub listownie – każdy ubezpieczyciela ma kilka różnych opcji zgłoszenia. Szczegółowe informacje na ten temat, np. numer infolinii, znajdują się w OWU polisy oraz na oficjalnej stronie ubezpieczyciela.

 2. Jak sprawdzić czy doszło do przepięcia w nieruchomości?

  Najlepiej skontaktować się w tej sprawie z dostawcą energii. W Polsce działa kilku operatorów (Tauron, PGE, Energa, Enea, E.ON), każdy z nich na innym terenie. Podczas kontaktowania się z dostawcą powinno się podać znaną lub najbardziej prawdopodobną datę powstania przepięcia.

 3. Jakie są rodzaje przepięć?

  Przepięcie może powstać w skutek czterech różnych zdarzeń: skoku napięcia, zwarcia, wyładowania elektrostatycznego oraz uderzenia pioruna. Niektórzy ubezpieczyciele wyróżniają dwa rodzaje tego zdarzenia: przepięcie powstałe przez uderzenie pioruna oraz mające inną przyczynę. Można też podzielić przepięcia na wewnętrzne (powstałe wewnątrz sieci elektrycznej) oraz zewnętrzne (powstałe przez czynniki naturalne).

 4. Czy ubezpieczyciel odpowiada za spadek napięcia w sieci elektrycznej?

  Towarzystwa ubezpieczeniowe odpowiadają za takie zdarzenia. Dotyczy to zarówno szkód powstałych w skutek nagłych wzrostów, jak i spadków napięcia.

 5. Czy dostanę odszkodowanie za przepięcie w trakcie burzy?

  Jeśli zakres ochrony polisy mieszkaniowej uwzględnia uderzenie pioruna, odszkodowanie powinno zostać przyznane. Wyjątkiem są sytuacje, w których zastosowanie ma któreś z obecnych w polisie wyłączeń odpowiedzialności.

 6. Czy ubezpieczyciel pomoże w ustaleniu przyczyny przepięcia?

  Jeśli dana polisa mieszkaniowa uwzględnia ryzyko przepięcia, towarzystwo powinno pomóc w ustaleniu przyczyny jego zaistnienia.

 7. Czy muszę mieć instalację odgromową, żeby otrzymać odszkodowanie za przepięcie?

  Towarzystwa ubezpieczeniowe różnie podchodzą do tej kwestii. Dlatego też konieczne jest sprawdzenie zapisów OWU.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.