CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-nieruchomosci-od-przepiecia-przed-czym-chroni Ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia - przed czym chroni? | UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia

Redakcja 12.03.2020
Ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia
Każdy z nas posiada w domu sprzęt elektroniczny, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, ile łącznie może on kosztować. Po zsumowaniu wszystkich tego typu akcesoriów może nam wyjść kilkanaście albo i kilkadziesiąt tysięcy złotych, tak drogie mienie warto chronić w ramach polisy mieszkaniowej, m. in. przed przepięciami.

Czym w polisie mieszkaniowej jest przepięcie, a czym uderzenie pioruna? Jak ubezpieczyć nieruchomość przed skokami napięcia? Jakie urządzenia możemy chronić z polisy przed przepięciem, a jakie nie? Między innymi na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

 

Jakie straty może wywołać przepięcie?

Omawiane zdarzenie może uszkodzić m. in. sprzęt audiowizualny, komputerowy, elektroniczny czy muzyczny, czyli np. instrumenty o dużej wartości. Pamiętajmy, że szkody mogą powstać nie tylko na wyposażeniu, ale również na stałych elementach nieruchomości – uszkodzeniu może ulec np. lodówka czy zmywarka w zabudowie, a je traktuje się już nie jako mienie ruchome. Zagrożone skokami napięcia są także elementy znajdujące się poza domem, czyli chociażby mechanizm bramy wjazdowej.

Zniszczony komputer czy tablet to często nie tylko strata samego urządzenia, ale i danych w formie elektronicznej. Warto wspomnieć, że większość towarzystw nie ubezpiecza takich danych, wpisując je na listę wyłączeń odpowiedzialności. W takiej sytuacji rozszerzenie polisy o przepięcie pozwoli nam uzyskać tylko rekompensatę za zniszczenia o charakterze fizycznym.

 

Jak chronić sprzęt elektroniczny z polisy?

Dla sprzętu elektronicznego jednym z najbardziej realnych zagrożeń jest przepięcie. Zdarzenie to może być obecne zarówno w podstawie polisy, jak i w formie rozszerzenia – w tej materii nie ma wyraźnie dominującej tendencji wśród towarzystw ubezpieczeniowych.

Z kolei większość urządzeń zasilanych prądem przez ubezpieczycieli traktowana jest jako ruchomości domowe (mienie ruchome, wyposażenie), a te dostępne są jako rozszerzenie polisy, czyli dodatkowo płatna opcja. Jeśli zależy nam na kompleksowej ochronie, to powinniśmy zainwestować w ten dodatek. Ruchomości będą wówczas zabezpieczone finansowo w taki sam sposób, czyli przed tymi samymi zdarzeniami, co instalacje zamontowane na stałe czy mury.

Inną bardzo ważną kwestią jest ustalenie właściwej sumy ubezpieczenia dla ruchomości, czyli maksymalnej wysokości odszkodowania, na jakie możemy liczyć przy poniesieniu straty. Konieczne jest więc skrupulatne zsumowanie wartości całego wyposażenia i zgłoszenia tej kwoty już na etapie wyliczania składki w porównywarce.

 

Przepięcie a uderzenie pioruna w ubezpieczeniu to dwa różne zdarzenia

Każda polisa mieszkaniowa w OWU zawiera szczegółowe definicje m. in. istotnych dla ubezpieczenia zdarzeń losowych. Żeby wskazać różnicę pomiędzy przepięciem i uderzeniem pioruna, sięgnijmy więc do konkretnego przykładu – Generali i polisy Generali, z myślą o domu.

 

Przepięcie to nagły i krótkotrwały wzrost napięcia w sieci elektrycznej, przewyższający napięcie znamionowe określone dla danego urządzenia lub instalacji, który powstał w miejscu ubezpieczenia.

Uderzenie pioruna to bezpośrednie lub pośrednie odprowadzenie ładunku elektrycznego z atmosfery do ziemi przez ubezpieczone mienie.

 

W podobnym tonie skonstruowanych jest większość definicji, jakie można znaleźć w polisach mieszkaniowych, ale zdarzają się też wyjątki od reguły. Przykładowo, ubezpieczyciel może wskazać na dwa rodzaje przepięcia: wywołane wyładowaniem atmosferycznym i posiadające inną przyczynę. Właśnie ze względu na takie pozorne niuanse, które potem mogą okazać się problematyczne przy wypłacie odszkodowania, warto dokładnie czytać OWU polis.

 

Ile wynosi odszkodowanie za przepięcie?

Poszczególne towarzystwa samodzielnie ustalają limity kwotowe i inne ograniczenia odnoszące się do przepięcia, a informacji szczegółowych na ten temat należy szukać w OWU.

Niektórzy ubezpieczyciele stosują limity kwotowe. W link4 i Inter Polska limit wynosi 20 000 zł – tyle maksymalnie dostaniemy za straty spowodowane przepięciem.

Z kolei gdzie indziej kwota odszkodowania może być wyliczona procentowo. Przykładowo, Ergo Hestia wysokość odszkodowania za przepięcia uzależnia od sumy ubezpieczenia ruchomości – na poziomie 40%. Jeśli zatem ubezpieczyliśmy ruchomości na 40 000 zł, to z tytułu strat przepięciowych dostaniemy maksymalnie 16 000 zł.

 

Pieniądze z polisy za przepięcie – jaka procedura?

Procedura uzyskania rekompensaty za szkody wynikłe z przepięcia nie jest szczególnie skomplikowana. Ubezpieczony w takiej sytuacji powinien:

  • sporządzić szczegółową listę uszkodzonych lub zniszczonych urządzeń;
  • dołączyć do listy wszystkie posiadane dowody zakupu (faktury lub rachunki) lub podać rok nabycia poszczególnych przedmiotów i ich szacowaną wartość;
  • dostarczyć ubezpieczycielowi ekspertyzę z serwisu, która wskazuje, że przyczyną zniszczenia faktycznie było przepięcie.

Po złożeniu wymaganych dokumentów we wskazanych w umowie polisowej terminach ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie roszczenia. Jeśli uzna szkodę, wypłaci nam odszkodowanie w ciągu 14 dni. Jeśli nasze podanie zostanie odrzucone, to mamy jeszcze możliwość dochodzenia swoich praw przed sądem.

 

Polisę mieszkaniową powinno się dobierać, przede wszystkim, pod kątem zakresu ochrony, uzupełniając ją o istotne z naszego punktu widzenia rozszerzenia, czyli np. o przepięcie. Oczywiście, wysokość składki też jest bardzo istotna, szczególnie że identyczne lub bardzo podobne produkty mają inne ceny w różnych towarzystwach. Nie chcesz przepłacić za polisę? Sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Dla towarzystw ubezpieczeniowych przepięcie i uderzenie pioruna to dwa różne zdarzenia

2. Żeby kompleksowo ubezpieczyć się od przepięcia, trzeba najpierw posiadać w zakresie ruchomości domowe

3. Problematyczne może okazać się ubezpieczenie od przepięcia nieruchomości, w której przeprowadzany jest remont

4. Również dom w budowie trudno jest chronić z polisy przed przepięciem

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.