Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Strony świata a mieszkanie - jakie położenie jest najlepsze?

Redakcja 16.12.2020
Strony świata a mieszkanie - jakie położenie jest najlepsze?
Strona główna
/
Blog
/
Strony świata a mieszkanie - jakie położenie jest najlepsze?
Położenie mieszkania względem stron świata może okazać się bardzo istotne nie tylko ze względu na komfort, ale i cenę. Sprawdzamy plusy i minusy mieszkania ulokowanego w rożnych konfiguracjach od strony północy, południa, wschodu i zachodu.

Położenie mieszkania względem stron świata ma niemały wpływ na temperaturę poszczególnych pomieszczeń oraz na nastrój mieszkańców. Poniżej zamieściliśmy kilka wskazówek, które pomogą w wyborze mieszkaniu na postawie jego położenia w budynku.

 

Co oznaczają strony świata w mieszkaniu?

Mówiąc o ulokowaniu nieruchomości względem stron świata, mamy na myśli mieszkania z oknami wychodzącymi na: północ, północny wschód, południe i południowy zachód oraz na wschód lub na zachód.

Zależnie od rodzaju strony, pomieszczenia w mieszkaniu mogą być inaczej nasłonecznione oraz inaczej nagrzewane przez światło słońca.

 

Mieszkanie od północy – łazienka i garderoba

Najlepiej, gdy w mieszkaniu od północnej strony zlokalizowane są pomieszczenia gospodarcze, takie jak spiżarnia, pralnia czy garderoba. Od tej strony może być ulokowana także łazienka lub hol. We wszystkich tych wnętrza bezpośrednie nasłonecznienie nie jest potrzebne, a w niektórych – jak w przypadku spiżarni – jest wręcz problematyczne.

Dużym minusem jest urządzenie kuchni w pomieszczeniu z oknami wychodzącymi na północ, a jeszcze większym, gdy urządzimy w nim sypialnie. Brak naturalnego światła może wpływać negatywnie na nasze samopoczucie i generować większe rachunki za prąd.

 

Mieszkanie od północnego wschodu - sypialnia

Od północnego wschodu najlepiej jest ulokować sypialnię. Dzięki temu do pomieszczenia z rana wpadać będzie słońce – to naturalny budzik, który od razu wprawia w dobry nastrój. Jednocześnie w ciągu dnia światło słoneczne nie jest potrzebne w sypialni. A jeśli przyjdzie nam ochota na poobiednią drzemkę, ucieszy nas jego brak.

Sypialnia ulokowana od północnego wschodu nie będzie też nagrzewać się w letnie miesiące, dzięki czemu w nocy będzie panował w niej przyjemny chłód.

W pomieszczeniu z oknami na północny wschód nie warto jednak urządzać sypialni dziecięcej, która również w ciągu dnia pełni funkcję pokoju – będziemy odczuwać brak naturalnego światła w godzinach popołudniowych.

 

Mieszkanie od południa i południowego zachodu – dla dziecka i roślin

Południowa i południowo-zachodnia strona to idealne ulokowanie dla takich pomieszczeń jak salon, pokój dziecka czy pracownia malarska. Dzięki takiemu rozmieszczeniu, słońce będzie towarzyszyć nam przez cały dzień, zapewniając ciepło oraz jasną przyjemną atmosferę.

Naturalne światło przyda się także do wszelkie rodzaju twórczych prac: malarstwa czy rysunku. W takich pomieszczeniach świetnie rosły będą rośliny doniczkowe – w szczególności te egzotyczne, które lubią słońce. Takie ulokowanie sprzyja także oszczędnościom za prąd oraz ogrzewanie.

Minusem może być zbytnie nagrzewanie pomieszczeń w okresie letnim, lecz jeśli okna wyposażymy w dobre rolety lub żaluzje, nie będzie to bardzo kłopotliwe.

 

Mieszkanie od wschodu i zachodu – kuchnia i gabinet

Okna rozmieszczone od strony wschodniej lub zachodniej sprawdzą się przede wszystkim w kuchni. Wschodnie oraz zachodnie światło słoneczne nie nagrzeje zbytnio kuchni, a co za tym idzie nie przyczyni się do szybszego psucia żywności. Jednocześnie zapewni pomieszczeniu optymalne oświetlenie.

Plusem jest również balkon lub taras ulokowany od strony wschodniej lub zachodniej. Wiele osób urządza od tej strony również domowe gabinety.

 

Strony świata a okna w mieszkaniu – wady i zalety

Strona

Zalety

Wady

północ

dobre warunki dla ulokowania spiżarni, łazienki, pralni czy holu

brak naturalnego światła. Konieczność częstego zapalania sztucznego oświetlenia i większego ogrzewania – wyższe rachunki

północny wschód

naturalne poranne światło. Idealne ulokowanie dla sypialni

mała ilość światła w ciągu dnia. Złe warunki dla ulokowania pokoju dziennego

południe i południowy zachód

słońce niemal przez cały dzień – ciepło i jasno. Oszczędność w rachunkach za ogrzewanie i prąd. Warto urządzić salon, pokój dzienny lub pracownię

pomieszczenie nagrzewa się w lecie

wschód i zachód

ciepło i dość jasno, ale nie za gorąco. Idealne ulokowanie dla kuchni, balkonu i domowego gabinetu

w ciągu dnia mniejsza ilość słońca. Jeśli ulokujemy od tej strony salon lub pokój dzienny, może nam brakować naturalnego światła

Tabela 1. Oprac. na podstawie zielonysolacz.pl.

 

Położenie mieszkania – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Ulokowanie mieszkania względem konkretnych stron świata to nie tylko inna temperatura oraz światło. Znaczenie ma także kondygnacja, na której znajduje się nieruchomość oraz lokalizacja budynku. Kupując nieruchomość także na to warto zwrócić uwagę.

Mieszkania ulokowane na ostatnich piętrach w lecie zwykle nagrzewają się bardziej, nawet jeśli okna nie są wystawione na bezpośrednie działanie słońca. W mieszkaniu na poddaszu może być również chłodniej w zimie, dlatego decydując się na taką nieruchomość szczególnie warto zwrócić uwagę na położenie okien – światło słońca może w naturalny sposób dogrzewać pomieszczenia.

Duże znaczenie ma też lokalizacja budynku. Jeśli budynek, w którym znajduje się nasza nieruchomość, ulokowany jest na zazielenionym terenie, drzewa mogą odbierać nam naturalne światło lub przeciwnie – zapewniać cień w gorące dni. To samo dzieje się, gdy w bliskiej odległości od naszych okien znajdują się inne budowle.

 

Czy nasłonecznienie mieszkania ma wpływ na jego cenę?

Nasłonecznie to ważna rzecz w nieruchomości i bardzo często ma wpływ na cenę. Nieco gorzej rozmieszczone względem stron świata mieszkania powinny być tańsze niż te, których układ jest atrakcyjny. Jeśli tak nie jest, powinniśmy spróbować wynegocjować lepszą cenę.

Negocjować cenę mieszkania możemy zarówno kupując mieszkanie z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Choć oczywistym jest, że deweloperom zależy na jak najwyższych cenach nieruchomości, nie oznacza to, że negocjacja jest niemożliwa. Wręcz przeciwnie – ceny często celowo są zawyżane, aby stworzyć możliwość udzielania zniżek.

Podstawą negocjacji są dobre argumenty, warto je ówcześnie przygotować. Przed rozpoczęciem negocjacji ustalmy:

  • ile możemy wydać na nieruchomość,
  • jak dużą sumę możemy wpłacić od razu,
  • jak kształtują się ceny podobnych mieszkań w tej samej okolicy.

Spróbujmy też znaleźć podobną ofertę sprzedaży nieruchomości, która spełnia nasze wymagania – o zbliżonej cenie, metrażu i lokalizacji. Będzie to nie tylko bardzo dobry argument przy negocjacjach, ale także opcja awaryjna, gdyby z jakiegoś powodu transakcja nie doszła do skutku.

Sprawdźmy nie tylko standard nieruchomości i układ poszczególnych pomieszczeń, ale zapytajmy również o dostęp do piwnic lub komórki lokatorskiej oraz o miejsce postojowe – ich obecność ma dość duży wpływ na cenę.

 

Czy położenie mieszkania ma wpływ na cenę ubezpieczenia?

Nowo zakupioną nieruchomość warto ubezpieczyć. W końcu inwestujemy w mieszkanie duży kapitał, a w każdej chwili może dojść do poważnej szkody typu zalanie czy pożar.

Towarzystwa ubezpieczenie indywidualnie ustalają wysokość składek za polisę. Położenie mieszkania od północy, południa, wschodu czy zachodu nie ma bezpośredniego wpływu na cenę ubezpieczenia nieruchomości. Chyba że np. mieszkanie południowe w tym samym budynku jest droższe od północnego. Bo im wyższa jest cena rynkowa nieruchomości, tym więcej kosztuje polisa mieszkaniowa.

Istotna jest również lokalizacja, która idzie w parze z wartością – mieszkania w dużych miastach są z reguły droższe, niż te w małych miasteczkach czy wsiach.

Przy wycenie składki za ubezpieczenie mieszkania TU biorą pod uwagę także piętro, na jakim znajduje się mieszkanie. Parter wiąże się z większym ryzkiem szkód powodziowych oraz z ryzkiem kradzieży z włamaniem – z tego powodu cena za ubezpieczenie takich lokali zwykle jest wyższa. Droższa może być również polisa dla mieszkania na poddaszu – ostatnie piętro budynku to bowiem większe ryzyko szkód spowodowanych uszkodzeniem dachu, np. podczas wichury. Najtańsze w ubezpieczeniu są mieszkania zlokalizowane na piętrach pośrednich – choć i tu istnieje zagrożenie zalania lokalu przez są sąsiada.

 

Polisa mieszkaniowa powinna być dopasowana do charakteru nieruchomości i naszych indywidualnych potrzeb. Podstawowe ubezpieczenie chroni nieruchomość na wypadek różnych zdarzeń losowych, lecz kompleksową ochronę zyskamy dopiero dokupując dodatki, tj. kradzież z włamaniem czy ubezpieczenie od przepięć. Dobrego ubezpieczenia warto poszukać za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych. To proste narzędzie, dzięki któremu w kilka minut poznamy oferty nawet kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

To warto wiedzieć

1. Najczęściej spotykanymi wariantami w mieszkaniu są okna od strony północy, północnego wschodu, południa i południowego wschodu oraz wschodu i zachodu. 
 
2. Wybór strony świata w mieszkaniu może mieć wpływ na samopoczucie mieszkańców oraz oszczędności na rachunkach za prąd i ogrzewanie
 
3. Nasłonecznienie mieszkania ma także wpływ na cenę nieruchomości – jeśli nie jest zbyt korzystne, warto negocjować cenę w oparciu o ten argument
 
4. Ulokowanie nieruchomości względem stron świata nie ma decyduje bezpośrednio o cenie ubezpieczeni
Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Jacek

2023-11-11 10:03:48

Słabe źródło wiedzy na w/w temat , np . Sypialnia od północy to dobre usytuowanie , a to ze nie jest nasłoneczniona , to zaleta a nie wada , tak odnoszę wytnij wklej bez analizy .