Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie mieszkania na poczcie - warto skorzystać?

Redakcja 26.10.2021
Ubezpieczenie mieszkania na poczcie - warto skorzystać?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie mieszkania na poczcie - warto skorzystać?
Jest wiele miejsc umożliwiających zakup polisy mieszkaniowej. Jedno z nich to urząd pocztowy, gdzie klient może skorzystać z kilku rozwiązań dotyczących ubezpieczenia nieruchomości, w tym nieruchomości kupowanej na kredyt. Sprawdzamy, czy polisa na poczcie będzie dobrym wyborem.

Polisa mieszkaniowa na poczcie to jedna z kilku propozycji ubezpieczeń majątkowych. Taki produkt jest dostępny na stronie internetowej i w placówce Poczty Polskiej. Za ofertą pocztową kryje się polisa Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, a dokładnie produkt TUW Bezpieczny Dom. Zakres ochrony dotyczy:

 • mieszkania,
 • domu jednorodzinnego (z garażem budynkami gospodarczymi i ogrodzeniem),
 • ruchomości domowych,
 • stałych elementów.

Ponadto zakres ochrony można rozszerzyć o ubezpieczenie: odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz assistance.

 

Ubezpieczenie nieruchomości na poczcie - wady i zalety

Zanim przyjrzymy się bliżej polisie mieszkaniowej sprzedawanej na poczcie przez TUW, warto porównać główne atuty takiego ubezpieczenia pod kątem dostępności, zniżek i sposobu zakupu.

Ubezpieczenie mieszkania jest oferowane na każdej poczcie, a takich punktów na terenie Polski jest ok. 7500. Ale to jeszcze nie znaczy, że „pani z okienka” podpisze z nami umowę polisową. Procedura jest inna – poczta dysponuje bazą agentów TUW w najbliższej okolicy. Agenci umawiają się z klientami w dowolnie wybranym miejscu, co oznacza, że nie ma możliwości zakupu ubezpieczenia online ani porównania składek w innych towarzystwach. Jest to zatem główna wada związana z zakupem polisy mieszkaniowej.

Są też zalety polisy na poczcie. Instytucja kusi wieloma zniżkami, jeśli klient zdecyduje się na zawarcie polisy w TUW, ale promocje mogą wynikać także z innych powodów:

 • 30% - o tyle można zwiększyć sumę ubezpieczenia, podczas gdy składka wzrośnie tylko o połowę, czyli 15%;
 • 20% - tyle mniej kosztuje polisa, jeśli nieruchomość posiada dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe,
 • 20% - nawet tyle mniej za składkę zapłacą za polisę mieszkaniową klienci, którzy posiadają w Pocztowym Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych polisę OC lub AC pojazdu;
 • 10% - o tyle tańsza będzie polisa opłacana kartą z logo Poczty Polskiej;
 • 150 zł – jeśli składka przekroczy tę wartość, assistance jest dodawane bezpłatnie, jeśli nie – pakiet assistance kosztuje dodatkowo 15 zł.

 

Ubezpieczenie mieszkania na poczcie - wariant podstawowy i pełny

Polisa TUW Bezpieczny Dom dostępna jest w 2 pakietach oraz w formie indywidualnej. Pakiety obejmują różne przedmioty ubezpieczenia.

Pakiety TUW Bezpieczny Dom

JAKO PAKIET

 Wariant podstawowy

ruchomości domowe i stałe elementy w:
 • domu
 • mieszkaniu
 • garażu wolnostojącym na tej samej działce
 • w pomieszczeniach przynależnych do mieszkania lub domu

Wariant pełny

 • dom jednorodzinny
  (+ pomieszczenia przynależne, garaż wolnostojący i ogrodzenie)
 • ruchomości domowe i stałe elementy
  (w domu i pomieszczeniach przynależnych i garażu)
INDYWIDUALNIE

Do wyboru

 • mieszkanie lub dom
  (+ pomieszczenia przynależne, garaż wolnostojący i ogrodzenie)
 • ruchomości domowe i stałe elementy
  (w domu, mieszkaniu i pomieszczeniu przynależnym)
 • ruchomości domowe i stałe elementy
  (w budynku gospodarczym, garażu wolnostojacym),

Źródło: na podstawie OWU Mienia Bezpieczny Dom

Przedmiotem ubezpieczenia może być także dom jednorodzinny i mieszkanie, w których części prowadzona jest przez ubezpieczonego działalność gospodarcza oraz sprzęt biurowy, który się w nich znajduje.

 

Ubezpieczenie mieszkania na poczcie - zakres ochrony

Polisa TUW Bezpieczny Dom zapewnia ochronę finansową w razie zdarzeń losowych, jak ogień, przepięcie, napór śniegu, uderzenie pojazdu, wybuch czy zalanie. To w sumie 19 ryzyk, w tym powódź, która objęta jest karencją przez okres 3 dni. Karencja nie ma zastosowanie, jeśli ubezpieczenie jest kontynuowane.

Zdarzenia losowe dotyczą murów, ruchomości domowych i stałych elementów. Dwa ostatnie przedmioty ubezpieczenia można chronić także od kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji.

TUW zwróci poszkodowanemu koszty związane z poszukiwaniem i usunięciem przyczyny szkody. Warunkiem jest udokumentowanie tych szkód i świadczenie nie wyższe niż 500 zł.

 

Ubezpieczenie mieszkania na poczcie - dodatki dla lokatora

Polisa Bezpieczny Dom to także możliwość ochrony finansowej w związku z użytkowaniem roweru, posiadaniem zwierząt domowych, czynności wykonywanych przez pomoc domową czy opiekunkę do dziecka. Rozszerzenie OC w życiu prywatnym to odpowiednio 25 tys. zł (wariant podstawowy) i 50 tys. zł (wariant pełny) sumy ubezpieczenia. W wersji indywidualnej SU to przedział od 10 tys. zł do nawet 100 tys. zł.

Ubezpieczenie nieruchomości na poczcie Bezpieczny Dom to również rzadko występujący na rynku polisowym dodatek, jak Ubezpieczenie Mienia Osób Trzecich. Rozszerzenie polega na zabezpieczeniu się na wypadek:

 • samoistnego pęknięcia lub zamarznięcia przewodów i urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych lub centralnego ogrzewania znajdujących się wewnątrz miejsca ubezpieczenia;
 • pęknięcia, oderwania lub odczepienia się wężyka zamontowanego na stałe w miejscu ubezpieczenia.

Jest niejako rozszerzenie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Dodatek nie obejmuje awarii ogrodowej instalacji nawodnieniowej, a maksymalne świadczenie może wynieść 10 tys. zł.

Ubezpieczony, który nie ukończył 65 lat, może skorzystać z rozszerzenia NNW obejmującego zgon wskutek nieszczęśliwego wypadku, trwałe inwalidztwo i trwale inwalidztwo częściowe. Ostatnie z wymienionych zdarzeń dotyczy m.in. utraty słuchu, wzroku czy mowy, amputacji kończyny lub jej fragmentu. Maksymalne świadczenie (zgon i trwałe inwalidztwo) wynosi od 5 tys. zł do 15 tys. zł. Odszkodowanie za częściowe inwalidztwo jest wypłacone w wysokości na podstawie tabeli procentowej dołączonej do OWU.

 

Ubezpieczenie mieszkania na poczcie - za to nie będzie odszkodowania

W niektórych przypadkach ubezpieczenie kupione na poczcie nie zadziała. Polisa TUW Bezpieczny Dom posiada wykaz sytuacji, których wypłata odszkodowania będzie niemożliwa. Wyłączenia odpowiedzialności odnoszą się do konkretnych przedmiotów ubezpieczenia, jaki i ryzyk.

Polisa Bezpieczny Dom nie chroni nieruchomości, jak:

 • dom letniskowy,
 • altana,
 • obiekt małej architektury,
 • znajdujących się na terenach zalewowych,
 • przeznaczonych do rozbiórki,
 • dom i mieszkanie pełniące funkcję magazynu,
 • chlew,
 • chłodnia,
 • budynek wpisany do rejestru zabytków,
 • budynek o konstrukcji palnej, wybudowany przed rokiem 1970,

Ograniczenia dotyczą też ruchomości domowych znajdujących się na balkonach, tarasach lub loggiach, służących działalności gospodarczej czy mienia ruchomego w ilościach wskazujących na przeznaczenie handlowe. Ruchomości pojedyncze typu rękopisy, metale szlachetne w złomie i w sztabie, dzieła sztuki, antyki, karty płatnicze i kredytowe także nie będą uznawane przez ubezpieczyciela.

Wyłączenia odpowiedzialności dotyczą określonych ryzyk czy okoliczności wystąpienia zdarzeń losowych. Przykładowe sytuacje, w których TUW odmówi wypłaty świadczenia:

 • umyślne wyrządzenie szkody (przez ubezpieczonego lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym);
 • eksplozja materiałów wybuchowych lub łatwopalnych, jeżeli materiały te zostały podłożone pod ubezpieczone mienie;
 • zapadanie się ziemi – w odniesieniu do szkód górniczych i szkód powstałych w związku z prowadzonymi robotami ziemnymi;
 • niezamieszkiwanie lub nieużytkowanie ubezpieczonego domu jednorodzinnego lub mieszkania nieprzerwanie przez okres 30 dni;
 • przenikanie wód gruntowych lub przemarzania stałych elementów;
 • graffiti na ogrodzeniu lub elewacji domu jednorodzinnego, garażu wolnostojącego, budynku gospodarczego;
 • rabunek, kradzież lub dewastacji ubezpieczonych ruchomości domowych lub stałych elementów wyrządzonych przez najemców.

Towarzystwo nie odpowiada również za szkody, których wysokość nie przekracza 100 złotych. Spis wszystkich wyłączeń odpowiedzialności znajduje się w dokumencie OWU.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.