Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Wartość odszkodowania odtworzeniowa, rzeczywista czy rynkowa?

Redakcja 01.10.2013
Wartość odszkodowania odtworzeniowa, rzeczywista czy rynkowa?
Strona główna
/
Blog
/
Wartość odszkodowania odtworzeniowa, rzeczywista czy rynkowa?
Pojęć, których w życiu codziennym nie używamy, pojawia się w ubezpieczeniach nieruchomości cała masa. Kto zyskuje na niezrozumieniu przez Klienta poszczególnych definicji? Oczywiście towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie dajcie się zrobić w konia, zwłaszcza jeśli chodzi o wartość wypłaconego odszkodowania.
Spis treści

Przy zakupie polisy ubezpieczyciel zazwyczaj daje nam 3 opcje wyboru wartości odszkodowania:

  • wartość odtworzeniowa,
  • wartość rzeczywista,
  • wartość rynkowa.

Wartość odtworzeniowa

Jak nazwa wskazuje odpowiada kosztom odtworzenia zniszczonego lub utraconego majątku. W przypadku budynków mieszkalnych i lokali mieszkalnych jest to kwota zakupu, remontu, naprawy, odbudowy lub wytworzenia danej nieruchomości. Przy tego rodzaju likwidacji szkody ubezpieczyciel uwzględnia dotychczasowe wymiary, materiały, technologie, konstrukcje i standard wykończenia.

W przypadku wypłaty odszkodowania za uszkodzenie lub zniszczenie elementów stałych lub ruchomych majątku, ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy lub zakupu elementów tego samego rodzaju, typu oraz o tych samych parametrach.

Wartość rzeczywista

Jest to wartość odtworzeniowa pomniejszona o stopień zużycia technicznego. Co to oznacza? Najlepiej zobrazuje to przykład. Załóżmy, że mamy 8-letni dom, którego dach uległ uszkodzeniu. Przed wypłatą odszkodowania ubezpieczyciel oszacuje jego zużycie i wypłaci odszkodowanie odpowiednio pomniejszone o stopień zużycia, np. o 40%. Podobne szacunki tyczą się także elementów stałych i ruchomych majątku znajdujących się wewnątrz nieruchomości.

Wartość rynkowa

Odpowiada iloczynowi powierzchni ubezpieczonego lokalu mieszkalnego i przeciętnej ceny rynkowej
1 m2 w danej miejscowości i dzielnicy miasta w odniesieniu do lokali o podobnych parametrach, standardzie wykończenia i porównywalnym stanie technicznym.

A prościej... Stanowi cenę, jaka jest najbardziej prawdopodobna do uzyskania za dane mieszkanie na rynku i ustalana jest na dzień zawarcia umowy. Zwiększa to jednak ryzyko niedoubezpieczenia, ze względu na bardzo dynamiczne zmiany cen na rynku nieruchomości, dlatego należy możliwie precyzyjnie określić wartość nieruchomości lub w razie potrzeby doubezpieczyć.

Pamiętajcie jednak, że ideą ubezpieczenia nie jest możliwość zarobienia na szkodzie, lecz zadośćuczynienie. Nie można zatem liczyć, że za spalony telewizor kineskopowy marki Thomson dostaniemy nowego Samsunga Smart TV. Satysfakcjonujące dszkodowanie to odszkodowanie, które po prostu wystarczy na rekompensatę powstałych szkód.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 1

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.