Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Dofinansowanie do wymiany okien 2024

Redakcja Zaktualizowano: 17.06.2024, Opublikowano: 02.04.2024
Dofinansowanie do wymiany okien 2024
Strona główna
/
Blog
/
Dofinansowanie do wymiany okien 2024
Dofinasowanie do wymiany okien może znacząco obniżyć koszty termomodernizacji domu. A takie działanie z kolei - widocznie zmniejszyć rachunki za prąd. Sprawdź, jakie kryteria musisz spełnić i jak złożyć wniosek, by otrzymać nawet 100% dofinansowania.

Co powinieneś wiedzieć o dofinansowaniu do wymiany okien?

Stare, nieszczelne okna powodują, że temperatura w pomieszczeniu spada, a rachunki za ogrzewanie wręcz przeciwnie - stale rosną. To z pewnością obniża komfort codziennego życia - nikt przecież nie lubi siedzieć w pokoju, w którym gwiżdże i wieje przez okno.
 
Rozwiązaniem problemu może być wymiana starych okien na nowe. To jednak nie mała inwestycja. Dofinansowanie wymiany okien sprawia, że wcale nie musisz odkładać długo oszczędności na ten cel.
 
W 2024 r. możesz starać się o dotację do wymiany stolarki okiennej w ramach programu Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie i
Ulga Termomodernizacyjna. Każdy z nich umożliwia pozyskanie środków na kompleksową termomodernizację budynku, w tym właśnie wymianę okien i drzwi. Co ważne, dotyczy to takich prac w obrębie całego budynku, więc we wszystkich pomieszczeniach, w piwnicy oraz na dachu.
 
Dofinansowanie jest kompleksowe, bo może pokryć koszty poniesione na:
 • zakup okien, okien dachowych, drzwi balkonowych, nieotwieranych szklanych konstrukcji,
 • zakup materiałów budowlanych koniecznych do wykonania prac,
 • systemy montażowe,
 • pracę ekipy montażowej.
W najpopularniejszym programie Czyste Powietrze procentowe dofinansowanie wynosi od 40% do nawet 100%. Z reguły o wysokości wsparcia decydują dochody, ale nie martw się - dofinansowanie do wymiany okien 2024 jest naprawdę w zasięgu ręki. 
 

Kto może skorzystać z dofinansowania na wymianę okien?

O dofinansowanie do kompleksowej termomodernizacji swojego domu możesz starać się, jeśli spełniasz określone wymagania programu, przykładowo jesteś:
 • osobą fizyczną,
 • właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnego domu mieszkalnego,
 • właścicielem lub współwłaścicielem lokalu wydzielonego w budynkach jednorodzinnych z wyodrębnioną księgą wieczystą,
 • wpisany do księgi wieczystej jako właściciel domu.
Powyższe kryteria będą mieć zastosowanie w przypadku programu Czyste Powietrze. Przy innych będzie nieco inaczej.
W ramach programu Ciepłe Mieszkanie uzyskać dofinansowanie mogą także właściciele lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym, najemcy lokali mieszkalnych należących do gminy, a także wspólnoty mieszkaniowe.
 
Natomiast beneficjentami Ulgi termomodernizacyjnej mogą być właściciele rozliczający się liniowo, według skali podatkowej lub ryczałtem.
 
W przypadku każdego programu kluczowe będzie kryterium dochodowe, a czasami także wiek budynku.
 

Jak powinien wyglądać wniosek o dofinansowanie do wymiany okien 2024?

Wniosek o pozyskanie dotacji na wymianę okien powinien zawierać kilka dokumentów, takich jak:
 • księga wieczysta lub inny dokument z potwierdzeniem prawa własności budynku,
 • zgoda współwłaścicieli na realizację przedsięwzięcia z ich danymi oraz podpisami (w przypadku współwłasności domu),
 • zaświadczenie o dochodach od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (jeśli wnioskujesz o podwyższony lub najwyższy poziom dofinansowania),
 • zgoda współmałżonka na zaciąganie zobowiązań w ramach umowy o dofinansowanie z danymi oraz podpisem (w przypadku małżeństwa z ustawową wspólnotą majątkową),
 • umowa z wykonawcą (jeśli wnioskujesz o dotację z prefinansowaniem).

Jak i gdzie należy złożyć wniosek?

Warunkiem uzyskania dofinansowania jest złożenie odpowiedniego wniosku, na zasadach określonych przez dany program.
 
Sprawdźmy, jak wygląda to w ramach programu Czyste Powietrze.
 
Wniosek o dofinansowanie możesz złożyć przez Internet lub w wersji papierowej. W każdym przypadku powinien on trafić do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), odpowiedniego dla twojego miejsca zamieszkania.
 
Pierwszym krokiem jest założenie konta w generatorze wniosków o dofinansowanie (GWD). Z tego samego konta będziesz mógł później nadzorować i podejmować kolejne kroki dotyczące wniosku.
 
Następnie, odpowiednio uzupełniony formularz możesz złożyć na kilka sposobów.
 • Online - przez portal gov.pl lub bezpośrednio przez system GWD
Warunkiem jest posiadanie profilu zaufanego, który umożliwi potwierdzenie tożsamości i podpisanie wniosku kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Konieczne jest także przesłanie wszystkich załączników w formie elektronicznej.
 • W urzędzie
Jeśli nie posiadasz kwalifikowanego podpisu elektronicznego ani profilu zaufanego, możesz wypełnić wniosek online w serwisie GWD, a następnie wydrukować, podpisać i złożyć w wersji papierowej wraz z wymaganymi załącznikami do właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).
 • W wybranych bankach
Złożenie wniosku jest możliwe również w bankach, które mają podpisaną umowę z organem odpowiadającym za program, np. Alior Bank, BNP Paribas, Bank Ochrony Środowiska.
 
Pełną instrukcję wypełniania wniosku o dofinansowanie wraz z wymaganą dokumentacją znajdziesz na oficjalnej stronie programu Czyste Powietrze.
 

Czy możliwa jest wymiana okien za darmo?

Mówi się, że nie ma nic za darmo, a jednak - dotacja na termomodernizację może obniżyć koszty wymiany okien do zera. Taką szansę daje program Czyste Powietrze - przy najwyższym poziomie dofinansowania możesz zyskać nawet 100% zwrotu całej inwestycji, maksymalnie 135 000 zł.
 
W praktyce, w ramach programu Czyste Powietrze możesz wymienić okna nawet za darmo, jeśli:
 • dochód miesięczny na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 1 090 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
 • jesteś właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego starszego niż 10 lat.
Jest jednak mała pułapka - maksymalne dofinansowanie dotyczy kwoty netto, więc nawet jeśli otrzymasz 100%, to nadal pozostanie ci pokrycie kosztów podatku VAT.
 
Warunkiem jest jeszcze przeprowadzenie audytu energetycznego, który potwierdzi osiągnięcie co najmniej jednego wskaźnika kompleksowej termomodernizacji. Jednym z nich jest zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło o co najmniej 40%. 
 

Ile wynosi dofinansowanie do wymiany okien?

W programie Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie wysokość dotacji do wymiany stolarki okiennej będzie zależała od osiąganych w gospodarstwie dochodów. Działa to więc tak - im więcej zarabiasz, tym mniej pieniędzy na termomodernizację możesz otrzymać.
 
Program Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie ma określone 3 poziomy dofinansowania i następujące progi dochodowe:
 • poziom podstawowy: 135 000 zł rocznie,
 • poziom podwyższony: 1 894 zł miesięcznie w gospodarstwie wieloosobowym lub 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
 • poziom najwyższy: 1 090 zł miesięcznie w gospodarstwie wieloosobowym lub 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.
Spójrzmy dokładniej, ile dofinansowania możesz otrzymać w konkretnej kategorii.
 

Wysokość dofinansowania do wymiany okien 2024

Program

Czyste Powietrze

Ciepłe Mieszkanie

Pokrycie kosztów kwalifikowanych

od 40% do 100%

od 30% do 90%

Podstawowy poziom dofinansowania

66 000 zł

16 500 zł

Podwyższony poziom dofinansowania

99 000 zł

27 500 zł

Najwyższy poziom dofinansowania

135 000 zł

41 000 zł

 Tab. 1. Opracowanie własne. 

Dodatkowo, w programie Ciepłe Mieszkanie dofinansowanie na każdym poziomie rośnie, w przypadku termomodernizacji budynków w najbardziej zanieczyszczonych gminach.
 
Przy Uldze termomodernizacyjnej zasady wyglądają inaczej. Tu nie ma określonych poziomów z progami dochodowymi. Wysokość dofinansowania jest jedna - maksymalna kwota odliczenia to 53 000 zł lub 106 000 zł w przypadku małżonków.
 
Rozpatrzmy teraz konkretny przykład. Załóżmy, że chcesz skorzystać z dotacji w ramach programu Czyste Powietrze, a twoje roczne dochody wyniosły w ostatnim roku 100 000 zł. W tym przypadku łapiesz się na podstawowy poziom dofinansowania, czyli 40% zwrotu kosztów kwalifikowanych. Jeśli inwestycja zakupu i wymiany okien wyniesie 30 000 zł, to otrzymasz zwrot w kwocie 12 000 zł.
 

Dlaczego warto wymienić okna?

Wymiana starych okien na nowe, energooszczędne niesie za sobą szereg korzyści. Główną z nich zauważysz na rachunkach, ale to nie koniec. 
 • Ograniczenie wydatków na ogrzewanie - nowoczesne okna, wyposażone nawet w potrójne szyby termoizolacyjne, skutecznie zabezpieczają dom przed utratą ciepła. Dzięki temu zimą nie musisz rozkręcać ogrzewania na maxa. Według analizy firmy VELUX, po instalacji trzyszybowych okien dachowych rachunki mogą się zmniejszyć nawet o 28% rocznie.
 • Troska o ekologię - energooszczędne okna to sposób na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
 • Ochrona przed hałasem - nowe okna zwiększają izolację akustyczną, czyli chronią przed hałasem z ulicy. Dzięki temu w domu możesz cieszyć się ciszą i spokojem. To szczególnie ważny aspekt, jeśli mieszkasz w dużym mieście, w sąsiedztwie lokali czy lotniska.
 • Większe bezpieczeństwo - nowoczesne okna często posiadają dodatkowe zabezpieczenia przed włamaniem, dzięki czemu możesz spać ze spokojną głową.
 • Zwiększenie estetyki i wartości nieruchomości - nowe modele okien mogą odświeżyć i nadać budynkowi nowoczesny wygląd. Dzięki temu zwiększy się jego atrakcyjność, a co za tym idzie - wartość przy sprzedaży lub wynajmie.

Czy można ubezpieczyć okna?

Okna, tak jak każdy stały element domu, możesz ubezpieczyć na wypadek różnych, nieprzewidzianych zdarzeń. Może obejmować to zniszczenia spowodowane np. przez powódź, silny wiatr czy uderzenie pioruna.
 
Ubezpieczenie okien możesz wykupić w ramach polisy mieszkaniowej, która zapewni ochronę w przypadku uszkodzeń mechanicznych, zniszczenia czy wybicia okna w akcie wandalizmu, a nawet kradzieży.
 
Swoje okna możesz zabezpieczyć jeszcze bardziej, dokupując do polisy odpowiednie rozszerzenia. Jednym z nich jest pakiet Assistance, dzięki któremu w razie stłuczenia szyby, ubezpieczyciel pokryje koszt naprawy przez szklarza.
 
Spokój we własnym domu jest bezcenny. Ubezpieczenie okien daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu, bo nawet jeśli dojdzie do uszkodzenia, nie poniesiesz wysokich kosztów naprawy czy wymiany. Do tego, by zyskać pakiet ochrony na cały rok, wcale nie musisz wiele inwestować w swoją polisę.
- Michał Ratajczak, ekspert ubezpieczeniaonline.pl.
 

Zobacz, gdzie znajdziesz dobre ubezpieczenie nieruchomości

Ubezpieczenie okien w ramach polisy mieszkaniowej znajdziesz w prawie każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Oznacza to, że masz z czego wybierać. Jednak, żeby wybrać najlepiej, warto mieć do porównania wszystkie oferty w jednym miejscu.
 
Takim właśnie miejscem jest porównywarka ubezpieczeń. Wystarczy wskazać w niej podstawowe parametry dotyczące nieruchomości, takie jak piętro, powierzchnia, liczba lokatorów czy rok wybudowania. W porównywarce możesz też od razu wskazać zakres polisy - czy potrzebujesz tylko podstawowej ochrony od zdarzeń losowych, czy może też od powodzi i kradzieży.
 
Następnie zobaczysz listę proponowanych ofert od różnych ubezpieczycieli. W ten sposób możesz łatwo porównać między sobą ich warunki oraz ceny.
 
Jeśli znajdziesz już to, czego potrzebujesz - w kalkulatorze możesz bezpośrednio zakupić swoje ubezpieczenie - w prosty sposób i w kilka chwil. 

To warto wiedzieć

1. Dofinansowanie wymiany okien zapewnia m.in. program Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie i Ulga Termomodernizacyjna
 
2. O intensywności dofinansowania decydują przede wszystkich dochody w gospodarstwie domowym - maksymalna dotacja w programie Czyste Powietrze może wynieść nawet 100%
 
3. Wymiana okien może zapewnić niższe rachunki za ogrzewanie, większe bezpieczeństwo przed włamaniem, czy ochronę domu przed hałasem
 
4. Ubezpieczenie okien można zakupić w ramach polisy mieszkaniowej, m.in. na wypadek uszkodzeń przez wiatr, wybicia czy kradzieży

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o dofinansowanie do wymiany okien 2024

 1. Do jakich okien można dostać dofinansowanie?

  Możesz uzyskać dofinansowanie na konstrukcję drewnianą oraz PCV. Kryterium są natomiast normy techniczne - nowe okna powinny posiadać przenikalność cieplną poniżej współczynnika 0,9 W/(m2K).

 2. Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać dofinansowanie do wymiany okien?

  Uzyskanie środków jest możliwe, jeśli spełniasz warunki określone w danym programie, np. jesteś właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub lokalu wydzielonego w takim budynku z wyodrębnioną księgą wieczystą. Przy tym nie możesz przekroczyć ustalonego, maksymalnego dochodu.

 3. Kto otrzyma 100% dofinansowania do wymiany okien?

  Maksymalne dofinansowanie do wymiany okien mogą uzyskać osoby o najniższych dochodach, które w przeliczeniu na jedną osobę nie przekraczają 1090 zł miesięcznie w gospodarstwie wieloosobowym lub 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Taki najwyższy poziom dofinansowania dotyczy tylko wymiany okien w budynkach starszych niż 10 lat.

 4. Na co dofinansowanie oprócz wymiany okien?

  Dofinansowanie można otrzymać na wiele różnych działań, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej budynku. Przykładowo, w ramach programu Ciepłe Mieszkanie możesz otrzymać środki na zakup pompy ciepła, pieca na palet, podłączenie lokalu do sieci ciepłowniczej, a także wymianę drzwi.

 5. Czy polisa mieszkaniowa może zabezpieczyć okna?

  Okna mogą zostać objęte ubezpieczeniem w ramach polisy mieszkaniowej jako stały element domu. Już podstawowy wariant zapewni ochronę na wypadek kilkunastu zdarzeń losowych, jak powódź, grad czy uderzenie pioruna. Dodatkowe rozszerzenia zagwarantują także zabezpieczenie finansowe w przypadku kradzieży okien czy nawet aktu wandalizmu.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.