Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Dom ekologiczny - czym jest i ile kosztuje?

Redakcja 26.08.2021
Dom ekologiczny - czym jest i ile kosztuje?
Strona główna
/
Blog
/
Dom ekologiczny - czym jest i ile kosztuje?
Dom ekologiczny spodoba się tym, którzy chcą żyć w zgodzie z naturą oraz tym, którzy chcą zaoszczędzić na kosztach eksploatacji. Taką nieruchomość buduje się przy wykorzystaniu naturalnych surowców i nowoczesnych proekologicznych rozwiązań. I można go też ubezpieczyć.

Coraz więcej osób decyduje się na postawienie właśnie eko domu, który harmonizuje z przyrodą, nie zaburza jej i czerpie energię ze źródeł odnawialnych. Sprawdzamy warunki budowy i ubezpieczenia takiej nieruchomości.

 

Co oznacza dom ekologiczny?

Dom ekologiczny jest pojęciem szerszym niż określenie „dom energooszczędny”. Idea domu ekologicznego zakłada bowiem nie tylko oszczędzanie energii.

Przy wznoszeniu eko domu wykorzystuje się głównie materiały przyjazne dla środowiska – których produkcja lub pozyskanie nie ma negatywnego wpływu na naturę, biodegradowalnych lub tych, które można ponownie wykorzystać w niezmienionej formie.

Domy ekologiczne, poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów, powinny być wkomponowane w naturę, nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale i wizualnym, np. przez zastosowanie odpowiednich kolorów elewacji. Dom ekologiczny nie może być też postawiony w miejscu cennym przyrodniczo. Dom ekologiczny nie zatruwa powietrza spalinami, nie zanieczyszcza wód gruntowych, a większość potrzebnej energii czerpie ze źródeł odnawialnych. Budowa takiego domu nie może powodować żadnych nieodwracalnych strat dla przyrody.

 

Czym różni się dom ekologiczny od tradycyjnego?

W przeciwieństwie do tradycyjnych domów nie używa się żadnych toksycznych substancji, a surowce potrzebne do budowy zamawia się zwykle lokalnie, np. zamiast drewna egzotycznego do budowy eko domu wykorzystuje się drewno dostępne lokalnie. Z kolei do ocieplenia domu nie stosuje się styropianu, tak jak to często bywa w domach tradycyjnych, ale trzcinę lub słomę.

Odpowiednia izolacja w domach ekologicznych jest jedną z najważniejszych rzeczy, chodzi bowiem o to, by zużywać jak najmniej energii do ogrzania domu. Domy ekologiczne stawiane są ponadto według stron świata, każda bryła budynku projektowana jest tak, by możliwe było czerpanie energii ze słońca.

Ekologiczne i energooszczędne rozwiązania w domu ekologicznym, to m.in:.

 • odpowiednie położenie płyty fundamentowej,
 • specjalne ocieplenie okien,
 • instalacja solarna lub fotowoltaiczna,
 • dwukierunkowy licznik elektryczny,
 • instalacja pompy ciepła,
 • rekuperacja.

Domy ekologiczne pozyskują energię słoneczną, wiatrową, energię z biopaliw oraz z biomasy. Dom ekologiczny w przeciwieństwie do domu tradycyjnego zużywa bardzo małą lub nawet zerową ilość energii, ograniczając tym samym emisję CO2 do środowiska.

 

Różnice między domem ekologicznym i tradycyjnym

 

Dom ekologiczny

Dom tradycyjny

Lokalizacja

wśród natury, ale w miejscu, w którym nie zaburza jej funkcjonowania, ustawiony zgodnie z naturalnym obiegiem słońca

w pobliżu obiektów handlowych i gastronomicznych, w pobliżu środków komunikacji miejskiej, w pobliżu zieleni, ale przy jednoczesnym ingerowaniu w naturalne funkcjonowanie środowiska

Bryła budynku

zwarta i prosta, aby jak najłatwiej można było ja uszczelnić

często skomplikowana, z wykuszami, lukarenkami i balkonami, które są trudne do uszczelnienia cieplnego

Użyte materiały

ekologiczne, tj. drewno, kamień, słoma, glina itp., bez toksycznych składników

cegły, pustaki, materiały szkodliwe dla środowiska, nie naturalne, tj. styropian, toksyczne farby i lakiery

Dach

ze strzechy trzcinowe, z blachy miedzianej lub naturalnego łupka

Blachodachówki, papa, dachówki bitumiczne, toksyczne kleje i preparaty do montażu

Zużycie energii elektrycznej

do 40 kWh/(m2·rok)

nawet 180 kWh/(m2·rok)

Okna

wielkie do pozyskiwania promieni słonecznych i odpowiednio ułożone względem stron świata, o wyjątkowej szczelności

zwykle w standardowych rozmiarach, często plastikowe

Ogrzewanie

energia czerpana z gruntu, wody lub z powietrza

instalacje gazowe, zasilane paliwem stałym (węglem,drewnem, koksem), pompy ciepła, instalacje olejowe, instalacje elektryczne – często emitujące CO2 do atmosfery

Tabela 1. Oprac. własne.

 

Jak zbudować dom ekologiczny? Przykładowe konstrukcje

Dom ekologiczny można zbudować w różnych technologiach. To od naszych preferencji oraz posiadanego kapitału na inwestycję zależy, jaki rodzaj domu ekologicznego wybierzemy.

Zwykle domy ekologiczne buduje się z bali drewnianych, przy zastosowaniu technologii szkieletowej, z gliny.

Do budowy domu ekologicznego z bali drewnianych wykorzystuje się bale z drzew liściastych lub iglastych. Dużą zaletą tej technologii budownictwa domu ekologicznego jest fakt, że w drewnie znajdują się naturalne żywice i olejki eteryczne, które uwalniane do wnętrza domu działają korzystnie na samopoczucie i zdrowie jego mieszkańców.

Dom ekologiczny w szkielecie drewnianym to również naturalne materiały. Elementy szkieletu domu powstają w specjalnych warunkach i posiadają certyfikaty ekologiczne oraz certyfikaty bezpieczeństwa. Na budowę dostarczane są gotowe elementy konstrukcyjne, co pozwala na szybki montaż. Krótki czas wznoszenia domu w technologii szkieletowej jest dużą zaletą tego rozwiązania. Ekologiczne domy szkieletowe  można stawiać także na zasadzie prostego szkieletu drewnianego z obudową z  desek lub płyt OSB, wypełnionych warstwą docieplenia – z wełny mineralnej lub skalnej.

Ekologiczne domy z gliny i słomy zaczynamy od postawienia drewnianego szkieletu domu. Kolejnym krokiem jest wymieszanie gliny ze słomą w odpowiednich proporcjach i uzyskanie w ten sposób trwałych pustaków do wypełnienia ścian. Domy z gliny i słomy, prócz tego, że są ekologiczne, stawia się  bardzo szybko – to ich niewątpliwa zaleta. A jeśli nie odpowiada nam specyficzny wygląd domu, jaki daje zatasowanie gliny, możemy wykończyć budynek w sposób tradycyjny – płytami elewacyjnymi na stelażu lub tynkiem na specjalnej siatce.

 

Jaki dach w domu ekologicznym?

Dachy domów ekologicznych zwykle wykonuje się ze strzechy trzcinowej. Jest to bardzo trwały i wytrzymał materiał – jego trwałość oblicza się na ponad 100 lat. Obecnie jednak jest to dość drogie rozwiązanie – przy budowie domu ekologicznego dach ze strzechy trzcinowej, to koszt około 200zł – 250zł/m2 dachu.

Na dachu w domu ekologicznym możemy także zastosować blachę miedzianą lub naturalny łupek. To jednak także są rozwiązania dość drogie .

Tańszym wariantem dachu w domu ekologicznym są drewniane gonty. Ich koszt to około 100zł – 150zł/m2 dachu.  Gonty drewniane są materiałem bardzo trwałym – powinny wytrzymać około 50 lat. A jeśli odpowiednio je zaimpregnujemy, staną się niepalne i nie będą stanowić zagrożenia dla budynku.

Do budowy dachów domów ekologicznych stosuje się zwykle materiały, które spełniają wysokie wymagania przeciwpożarowe.

Ciekawym sposobem na dach w domu ekologicznym jest także tzw. „zielony dach”. Zielony dach również jest trwały – powinien wytrzymać co najmniej do 100 lat. Koszt takiego dachu w domu ekologicznym to ok. 100zł – 170zł/m2 dachu.

 

Jakie instalacje w domu ekologicznym?

W domu ekologicznym montuje się specjalne instalacje, które mają wpływ na ekonomiczne wykorzystanie budynku. 

W celu ogrzewania domu oraz podgrzewania wody, na dachu lub na działce domu ekologicznego, montuje się panele solarne, które wytwarzają prąd z energii słonecznej. Dla zaoszczędzenia prądu instaluje się również panele fotowoltaiczne lub solarno-fotowoltaiczne.

W wielu domach ekologicznych montuje się instalację wodną dodatkowego obiegu. W takiej instalacji wykorzystywana jest woda deszczowa, która gromadzi się w specjalnych zbiornikach na działce domu. Wodę deszczową z powodzeniem można wykorzystać do zmywania, prania, sprzątania i podlewania trawnika.

Ważnym krokiem jest wyposażenie domu ekologicznego w sprzęty energooszczędne, szczególnie chodzi tu o sprzęt AGD. W domu ekologicznym instaluje się ponadto odpowiednie elementy instalacji elektrycznej, takie jak wyłączniki czasowe, dzięki którym sprzęty domowe nie pozostają na tzw. czuwaniu i nie pobierają energii.

 

Ile kosztuje dom ekologiczny?

Cena domu ekologicznego zależy oczywiście od wielkości budynku, ale także od stopnia skomplikowania jego bryły, wykorzystanych rozwiązań, technologii budowania oraz od wyglądu działki.

Cena projektu indywidualnego domu ekologicznego wynosi od 8 000 do 25 000 zł. Koszt niewielkiego domu ekologicznego w tej firmie mieści się w granicach 330 000-390 000 zł. Maksymalnie za budowę domu ekologicznego możemy tu zapłacić 450 000 zł. Do tych kosztów należy jeszcze doliczyć wydatki na wykończenie wnętrza domu.

Szczególnie jeśli postawimy na odnawialne źródła energii i będziemy chcieli zainstalować panele słoneczne, pompy ciepła lub przydomową elektrownię wiatrową. Wówczas, jak podaje cena może wynieść nawet 50 000 zł.

 

Jakie ubezpieczenie domu ekologicznego najlepsze?

Własną nieruchomość, taką jak dom ekologiczny, warto ubezpieczyć. W końcu nierzadko wydajemy na dom oszczędności całego życiu lub zaciągamy wieloletnie kredyty w bankach. W razie nagłych szkód, spowodowanych, np. powodzią, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie, które powoli na pokrycie strat lub nawet zakup nowej nieruchomości.

Domy ekologiczne przez ubezpieczycieli traktowane s,ąjak domy drewniane. Składka na taką polisę w niektórych TU może być nieco wyższa niż przy ubezpieczeniu domu tradycyjnego, ale u i innych wcale nie musi.

Z danych spółki Polskie Domy Drewniane wynika, że za ubezpieczenie budynku drewnianego płaci się zwykle od 14% do nawet 75% więcej niż w przypadku domu betonowego. Ubezpieczyciele szacują większe ryzyko wystąpienia pożaru w domach z drewna oraz w domach, w których konstrukcja dachu wykonana jest z łatwopalnych materiałów – stąd wyższe ceny za składki ubezpieczenia.

Przy pomocy kalkulatora polis mieszkaniowych sprawdziliśmy, ile kosztuje podstawowe ubezpieczenie domu ekologicznego – ochrona murów i elementów stałych na wypadek kilkunastu zdarzeń losowych. Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest dom ekologiczny o wartości 420 tys. zł.

Okazuje się, że najtańsze ubezpieczenie domu ekologicznego/drewnianego możemy mieć już za 255 zł za rok ochrony. W tej cenie otrzymujemy dodatkowo Home Assistance, ochronę na wypadek powodzi oraz ubezpieczenie domu od wandalizmu.

Mniej dodatków do podstawy, bo tylko powódź, zawiera oferta za 342 zł rocznie.

Najdroższa propozycja ubezpieczenia domu drewnianego w porównywarce to 459 zł za rok. W tej cenie znajdziemy 4 dodatki: Home Assistance, powódź, wandalizm i pakiet medyczny

 

Przykładowy koszt ubezpieczenia domu ekologicznego

Towarzystwo

Cena polisy za rok

Dodatki do polisy w cenie

Link4

255 zł

 • Home Assistance
 • Powódź
 • Wandalizm

Inter Polska

282 zł

 • Home Assistance
 • Powódź
 • Wandalizm

Proama

330 zł

 • Powódź
 • Wandalizm

Mtu24.pl

342 zł

 • Powódź

Generali

459 zł

 • Home Assistance
 • Powódź
 • Wandalizm
 • Pakiet medyczny

Tabela 2. Oprac. ubezpieczeniamieszkania.pl 07.07.2021 r.


Polisę mieszkaniową możemy dopasować do każdej nieruchomości i ubezpieczyć nawet dom drewniany. Podstawowa polisa zapewni nam ochronę na wypadek wielu zdarzeń losowych, ale kompleksową ochronę zyskamy dzięki dodatkom do ubezpieczenia, tj: powódź czy OC w życiu prywatnym. Dobrą polisę w atrakcyjnej cenie można szybko znaleźć w kalkulatorze polis mieszkaniowych. Dosłownie w 3 minuty porównasz w nim oferty kilkunastu towarzystw i w jednym miejscu znajdziesz najlepsze ubezpieczenie domu.

To warto wiedzieć

1. Przy budowie domu ekologicznego wykorzystuje się materiały przyjazne środowisku, biodegradowalne lub takie, które można ponownie wykorzystać
 
2. Domy ekologiczne stawia się zwykle z bali drewnianych, gliny lub przy zastosowaniu technologii szkieletowej
 
3. W domach ekologicznych charakterystyczna jest instalacja wodna dodatkowego obiegu - z wykorzystywaniem wody deszczowej
 
4. Dom ekologiczny można ubezpieczyć jako dom drewniany, przez co składka na taką polisę w niektórych TU może być wyższa niż konstrukcja murowana
Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.