Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Czy warto kupić mieszkanie na poddaszu?

Redakcja 16.07.2021
Czy warto kupić mieszkanie na poddaszu?
Strona główna
/
Blog
/
Czy warto kupić mieszkanie na poddaszu?
Powszechnie uważa się, że mieszkania na poddaszu są trudniejsze w aranżacji. Z drugiej strony skosy i belki poddaszowe dają niepowtarzalny efekt. Aby cieszyć się takim mieszkaniem, warto je odpowiednio ubezpieczyć od paru kluczowych ryzyk.

Mieszkania na poddaszu nie są częstymi nieruchomościami w ofercie rynkowej. Zwykle dostępne są na rynku wtórnym, rzadziej bezpośrednio od deweloperów. W tym artykule analizujemy wady i zalety mieszkań ulokowanych na najwyższej kondygnacji budynku. Sprawdzamy też, ile kosztują mieszkania na poddaszu i doradzamy, od czego warto ubezpieczyć taką nieruchomość.

 

Jakie wady mieszkania na poddaszu?

Mieszkanie na poddaszu może mieć liczne, nierzadko ostre, skosy, które utrudniają urządzanie wnętrza. Konieczne jest wówczas kreatywne aranżowanie przestrzeni lub zamawianie mebli na wymiar.

Skośne ściany mogą też ograniczać naturalne światło. Wówczas konieczne będzie wdrożenie różnych rozwiązań doświetlania mieszkania na poddaszu.

W niektórych mieszkaniach na poddaszu obecne są lukarny – kwadratowe okna wystające pionowo z płaszczyzny dachu. Lukarny dają więcej światła niż okna dachowe – jeśli jest ich dużo w takim mieszkaniu na poddaszu możemy nawet nie odczuwać specjalnie jego braku. Jeśli jednak budynek nie ma lukarn, warto sprawdzić, czy podlega ochronie konserwatora zabytków – jeśli tak, wstawienie większych (lub większej ilości) okien dachowych może być niemożliwe. W mieszkaniu na poddaszu warto wstawić także świetliki, dzięki czemu do pomieszczenia będzie mogło docierać jeszcze więcej światła.

Minusem w mieszkaniach na poddaszach może być dla niektórych fakt, że słabe doświetlenie wnętrza wymusza kolor ścian – trzeba postawić na biel lub ewentualnie jasne odcienie innych kolorów. Jeśli zdecydujemy się, np. na ciemną zieleń lub purpurę, w mieszkaniu  na poddaszu będzie jeszcze ciemniej.

W mieszkaniach na poddaszu panuje zwykle duża wilgotność powietrza. Przy złej wentylacji mogą pojawić się problemy z grzybem i pleśnią.

Szczególnie istotne jest, aby w łazience znajdowało się okno. Najlepiej ze specjalnymi nawiewnikami, dzięki którym stale odbywać się będzie cyrkulacja powietrza, bez konieczności otwierania okna.

W mieszkaniach, które ulokowane są tuż pod dachem ważne jest także odpowiednie docieplenie. Jeśli o to nie zadbamy, na jesieni oraz w zimie możemy wyraźnie odczuwać większy chłód, wiatr i wilgoć. 

 

Jakie zalety mieszkania na poddaszu?

Choć skosy w mieszkaniach na poddaszu mogą utrudniać zagospodarowanie wnętrza, mogą także pomóc w wykreowaniu wyjątkowych aranżacji. Skośne ściany, mogą zachęcić nas do zamontowania wyjątkowych półeczek, szafek czy skrytek wbudowanych w ścianę. Z kolei skośna ściana w łazience z oknem dachowym, daje niebywałą możliwość podziwiania gwiazd podczas wieczornej kąpieli.

Obecne w mieszkaniach na poddaszu legary i drewniane belki stropowe można ciekawie zaaranżować, np. wieszając na nich lampki o ciepłym świetle lub nietypowo wykorzystać, np. podwieszając hamak w rogu salonu.

Zaletą mieszkań na poddaszu jest także ich wysokość – dość często przekraczająca 3 metry. Wysoki sufit umożliwia podwieszenie, np. plecionego fotela lub huśtawki dla dziecka. Daje także możliwość stworzenia antresoli, a co za tym idzie, uzyskania dodatkowe pomierzenia, w którym możemy urządzić sypialnię lub zaciszny kącik.

Mieszkania na poddaszu są często nie tylko wysokie, ale i duże. Zdarzają się mieszkania na poddaszu, których wielkość osiąga 100 m2, bez obecności ścian działowych. Taką przestrzeń możemy dowolnie podzielić i wykorzystać zgodnie ze swoimi potrzebami.

Fakt, iż obecność skosów w mieszkaniu na poddaszu niejako wymusza zamówienie mebli na wymiar, dla niektórych może być też zaletą. Meble na wymiar można bowiem zamówić w dowolnym kształcie i rozmiarze – mogą być więc dokładnie takie, jak chcemy. Ponadto takie meble idealnie wypełniają wszelkie wolne przestrzenie, dzięki czemu kurz nie gromadzi się np. za regałem i więcej miejsca pozostaje do użytku na co dzień.

Dużą zaletą dla osób planujących zakup nieruchomości jest fakt, że mieszkania na poddaszu zwykle są tańsze niż pozostałe lokale w budynku.

 

Ile kosztuje mieszkanie na poddaszu?

Na jednym z internetowych portali ogłoszeniowych sprawdziliśmy, ile kosztuje mieszkanie na poddaszu w poszczególnych miastach: w Warszawie, we Wrocławiu, w Krakowie, Poznaniu i w Łodzi.  Zweryfikowaliśmy ceny mieszkań na poddaszu o różnych metrażach: 30m2, 50m2 i 90 m2.

Okazuje się, że 30-metrowe mieszkanie na poddaszu w Łodzi możemy nabyć za 204 000 zł – to najtańsza spośród wszystkich ofert. Najdroższy w rankingu okazał się Wrocław – tu przykładowe 30-metrowe mieszkanie na poddaszu kosztuje 280 520 zł.

Oczywiście na cenę mieszkania na poddaszu ma wpływ nie tylko metraż i miasto w jakim jest ulokowane, ale także standard nieruchomości oraz dokładna lokalizacja – im bliżej centrum, tym drożej.

Szczegółowe zestawienie cen mieszkań na poddaszu pokazuje poniższa tabela.

Przykładowe oferty mieszkań na poddaszu

Miasto

 Mieszkanie na poddaszu 30m2

Mieszkanie na poddaszu 50m2

 Mieszkanie na poddaszu 90m2

Warszawa

234 687 zł

439 616 zł

783 830 zł

Wrocław

280 520 zł

450 000 zł

890 000 zł

Kraków

260 000 zł

390 000 zł

846 000 zł

Poznań

375 000 zł

420 000 zł

790 000 zł

Łódź

204 000 zł

322 000 zł

478 000 zł

Tabela 1. Oprac. na podst. www.otodom.pl

 

Ubezpieczenie mieszkania na poddaszu – od jakich ryzyk wykupić polisę?

Właściciele mieszkań na poddaszu powinni pomyśleć o ich ubezpieczeniu. Istnieją pewne ryzyka, które szczególnie warto wziąć pod uwagę przy wyborze polisy mieszkaniowej.

Z całą pewnością, posiadając mieszkanie na poddaszu, nie musimy obawiać się powodzi, zagrożeniem może być jednak zalanie nieruchomości w wyniku nieszczelnego dachu.

Dach w budynku może też zostać uszkodzony podczas ulewnych deszczy, obfitych opadów śniegu lub podczas wichury – to w Polsce ostatnio dość częste zjawiska pogodowe.

Mieszkanie na poddaszu warto ubezpieczyć również na wypadek kradzieży z włamaniem.
Szczególne jeśli nie znajduje na nowoczesnym całodobowo chronionym osiedlu (a i do takich mieszkań zdarzają się włamania), tylko np. w kamienicy.

Jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie mieszkania na poddaszu na wypadek kradzieży z włamaniem, konieczne będzie zainstalowanie też własnych zabezpieczeń, tj. drzwi antywłamaniowe i atestowane zamki – takie wymagania stawiają towarzystwa ubezpieczeniowe. Jeśli w mieszkaniu dojdzie do włamania, a zabraknie tego rodzaju zabezpieczeń, nie otrzymamy odszkodowania z polisy, choć regularnie opłacaliśmy składki.

Wyłączeń odpowiedzialności , czyli sytuacji, w których ubezpieczyciele nie biorą odpowiedzialności za szkody, jest zwykle kilka, ale może być ich nawet kilkanaście. Znajdują się one zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Niektóre są standardową zasadą stosowaną niemal we wszystkich TU, inne mogą być wyjątkowe, charakterystyczne dla konkretnego ubezpieczyciela. Np. Generali nie bierze odpowiedzialności za przedmioty pozostawione na balkonie lub tarasie, a także za mienie przechowywane w mieszkaniu, ale używane do prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na poddaszu?

Koszt polisy mieszkaniowej dla mieszkania na poddaszu może być różny w poszczególnych TU. Na cenę ma oczywiście wpływ wartość nieruchomości oraz jej lokalizacja, ale ubezpieczyciele oceniają też ryzyko wystąpienia szkód w lokalu.

Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na poddaszu w Łodzi o wielkości:

 • 30m2 - wartość 204 000 zł
 • 50m2 –  wartość 322 000 zł
 • 90m2 – wartość 478 000 zł

Ceny za polisę mieszkaniową w różnych TU sprawdziliśmy za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych.

Ubezpieczenie mieszkania na poddaszu o wielkości 30m2 możemy kupić już za 157 zł za rok ochrony – taką ofertę przedstawiła Proama. W tej cenie ubezpieczyciel oferuje dodatkowo ochronę na wypadek wandalizmu.

W link4 – za 219 zł za rok – możemy nabyć polisę mieszkaniową z największą ilością dodatków: Home Assistance, OC w życiu prywatnym i Wandalizm.

Najdrożej jest, w tym przypadku, w Inter Polska – 256 zł za rok ochrony, a w tym dodatkowo: Home Assistance i Wandalizm.

Roczny koszt ubezpieczenia mieszkania 30 m2 na poddaszu

Towarzystwo

Składka

Dodatki do polisy w cenie

Proama

157 zł

 • Wandalizm

Mtu24.pl

176 zł

 • Powódź
 • Wandalizm

Generali

178 zł

 • Home Assistance
 • Wandalizm

Link4

219 zł
 • Home Assistance
 • OC w życiu prywatnym
 • Wandalizm

Inter Polska

256 zł

 • Home Assistance
 • Wandalizm

Tabela 2. Na podstawie ubezpieczeniemieszkania.pl 06.07.2021 r.

Ubezpieczenie 50-metrowego mieszkania na poddaszu możemy wykupić już za 217 zł – tu znów najtańsza okazała się Proama. W tej cenie dodatkowo: Wandalizm oraz ochrona na wypadek powodzi – ona jednak nie przyda się w mieszkaniu na poddaszu.

Generali i w tym przypadku oferuje najwięcej dodatków w cenie polisy – 255 zł za rok, a w tym: Home Assistance, Powódź, Wandalizm i Pakiet medyczny.

W tym zestawieniu polis mieszkaniowych Inter Polska zaoferowało znów najwyższą cenę – 428 zł, a w tym: Home Assistance, Powódź, Wandalizm.

Roczny koszt ubezpieczenia mieszkania 50 m2 na poddaszu

Towarzystwo

Składka

Dodatki do polisy w cenie

Proama

217 zł

 • Powódź
 • Wandalizm

Link4

234 zł

 • Home Assistance
 • Powódź
 • Wandalizm

Generali

255 zł

 • Home Assistance
 • Powódź
 • Wandalizm
 • Pakiet medyczny

Mtu24.pl

368 zł

 • Home Assistance
 • Powódź
 • Wandalizm

Inter Polska

652 zł

 • Home Assistance
 • Powódź
 • Wandalizm

Tabela 3. Na podstawie. ubezpieczeniemieszkania.pl 06.07.2021 r.

Ubezpieczenie dużego mieszkania nie jest tak drogie, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Najtańszą polisę dla mieszkania na poddaszu możemy mieć już za 292 zł za rok – oferta Proamy. A w tej cenie dodatkowo: Wandalizm i Powódź.

Generali po raz kolejny zaoferował najwięcej dodatków w cenie polisy: Home Assistance, Powódź, Wandalizm i Pakiet medyczny – to wszystko za 368 zł za rok ochrony.

I znów najdroższe okazało się Inter Polska – 652 zł za rok ochrony. W tym: Home Assistance, Powódź, Wandalizm. Prawdopodobnie wyższe ceny za polisę mieszkaniową w Inter Polska spowodowane są wyjątkowo korzystnymi zapisami w OWU – warto to sprawdzić.  

Roczny koszt ubezpieczenia mieszkania 90 m2 na poddaszu

Towarzystwo

Składka

Dodatki do polisy w cenie

Proama

292 zł

 • Powódź
 • Wandalizm

Generali

308 zł

 • Home Assistance
 • Powódź
 • Wandalizm
 • Pakiet medyczny

Link4

368 zł

 • Home Assistance
 • Powódź
 • Wandalizm

Mtu24.pl

382 zł
 • Powódź
 • Wandalizm

Inter Polska

652 zł

 • Home Assistance
 • Powódź 
 • Wandalizm

Tabela 4. Na podstawie ubezpieczeniemieszkania.pl 06.07.2021 r.

 

Polisa mieszkaniowa może mieć zakres podstawowy lub rozszerzony. Do zakresu rozszerzonego możemy dobrać różne dodatki, tj: kradzież z włamaniem lub OC w życiu prywatnym. W ten sposób możemy dopasować polisę mieszkaniową do swojej nieruchomości oraz własnych potrzeb. Przy ubezpieczeniu mieszkania na poddaszu lepiej jest zrezygnować z ochrony na wypadek powodzi, a zamiast tego dokupić, np. Home Assistance. Odpowiednią polisę mieszkaniową można szybko znaleźć za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych. W kilka minut możemy porównać w nim oferty kilkunastu towarzystw i w jednym miejscu znaleźć najlepszą polisę dla swojego mieszkania.

1. Skośne ściany w mieszkaniu na poddaszu mogą ograniczać naturalne światło – wówczas konieczne jest wdrożenie różnych rozwiązań doświetlania wnętrza

2. W mieszkaniach na poddaszu panuje zwykle duża wilgotność powietrza – przy złej wentylacji mogą pojawić się problemy z grzybem i pleśnią

3. Mieszkania na poddaszu często są wysokie i duże, bez ścian działowych – to pozwala na dowolne podzielenie i wykorzystanie przestrzeni

4. W mieszkaniu na poddaszu, nie musimy obawiać się powodzi, zagrożeniem może być jednak zalanie nieruchomości w wyniku nieszczelnego dachu – warto wykupić odpowiednią polisę

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.