Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Niebezpieczne anomalie pogodowe

Ewelina Ratajczak 26.07.2016
Niebezpieczne anomalie pogodowe
Strona główna
/
Blog
/
Niebezpieczne anomalie pogodowe
Regułą wśród właścicieli nieruchomości jest wzrost zainteresowania ubezpieczeniami mieszkaniowymi dopiero w czasie wzmożonego występowania zjawisk atmosferycznych takich jak silny wiatr, deszcz czy burze. Po ustaniu zagrożenia wszystko wraca do „normy”, a właściciele domów i posesji liczą, że i kolejnym razem żywioł ominie ich dobytek. Takie myślenie jest jednak błędne i bardzo krótkowzroczne.
Spis treści

Przysłowie „z dużej chmury mały deszcz” jest powszechnie znane i rozumiane. Ale gdy odwrócić sens tej ludowej mądrości, łatwo stwierdzić, że piękna, upalna pogoda z bezchmurnym niebem, najczęściej kończy się gwałtowną zmianą aury. Przyczyna jest ta sama – oddziaływanie na siebie dwóch przeciwnych frontów atmosferycznych. A skutki? Ich skala jest bardzo szeroka w zależności od natężenia występujących wichur, opadów deszczu i gradu oraz burz.   

 

Zagrożone nieruchomości

Skutki nawałnic rzadko są możliwe do przewidzenia. Oczywiście tam, gdzie już wcześniej pojawiały się lokalne podtopienia, łatwiej przewidzieć rozwój wypadków w razie oberwania chmury. Jednak nawałnice, pod którymi należy rozumieć wszelkie gwałtowne zmiany w pogodzie, występują nagle i w miejscach przypadkowych.

Wzmocniona konstrukcja dachu czy wyjątkowo szczelne okna są rozwiązaniami podnoszącymi poziom ochrony, ale nie gwarantują jej w pełni w razie dostania się wody do budynku. Dlatego warto posiadać odpowiednie ubezpieczenie, uwzględniające te zjawiska, których wystąpienie w danej szerokości geograficznej jest przynajmniej prawdopodobne.

Różne elementy konstrukcyjne tak domu, jak i mieszkania są przez cały rok narażone na zjawiska zewnętrzne. Oprócz promieni słonecznych, wilgoci i mrozu niekorzystny wpływ na stan techniczny nieruchomości mają gwałtowne skoki temperatury, którym w porze wiosenno-letniej stale towarzyszą gradobicia, porywisty wiatr i wyładowania atmosferyczne.

 

Powody ubezpieczenia

Przed negatywnymi skutkami wystąpienia powyższych zjawisk można skutecznie się chronić. Za polisą mieszkaniową przemawiają przynajmniej 3 powody:

1. Zakres ubezpieczenia – zagrożenia w postaci porywistego wiatru zawierają się najczęściej w szerszym pakiecie  z innymi zdarzeniami losowymi pochodzenia atmosferycznego. Jest to spowodowane tym, że sama wichura występuje dość sporadycznie, a największe straty notuje się przy współudziale silnych opadów deszczu czy burz.

2. Cena - w skali roku polisa z pakietem podstawowym kosztuje nawet kilkadziesiąt złotych, a w większości przypadków wichura zawiera się w tym właśnie zakresie cenowym.

3. Wypłata odszkodowania za ryzyka objęte ochroną ubezpieczeniową, w tym spowodowane nawałnicą, odbywa się na uproszczonych zasadach, tj. bez dokonywania oględzin przez agenta. Szybsza procedura uwzględnia także minimum formalności.

"<aubezpieczenie nieruchomości" src="/application/resources/ckfinder/userfiles/images/anomalie.jpg" style="height:900px; width:600px" />

Infografika: opracowanie własne

 

Ładna pogoda czyni złodzieja

Okres pięknej aury kończy się nie tylko ryzykiem wystąpienia gwałtownych opadów i wichur z trąbami powietrznymi włącznie. Korzystna pogoda usypia czujność właścicieli nieruchomości, którzy nie myślą wtedy o potencjalnym zagrożeniu zjawiskami atmosferycznymi, ale i kradzieżą.

Gorące powietrze sprawia, że wielu lokatorów chętnie pozostawia uchylone okna na czas swojej nawet krótkotrwałej nieobecności. Wielu z nich częściej przebywa poza budynkiem, na działkach czy przydomowych ogrodach. Prawdziwą plagą jest również pozostawianie domu czy mieszkania bez opieki rodziny, znajomych czy nawet sąsiadów, przez co taka nieruchomość jest łatwym celem dla włamywacza. Można jednak zapewnić sobie ochronę tą samą polisą, gdzie zazwyczaj skutki zjawisk losowych (atmosferycznych) są w jednym pakiecie z włamaniem i kradzieżą. Z kolei osobnym rozszerzeniem, z jakim należy się liczyć, będzie ubezpieczenie konkretnych ruchomości pozostających na wyposażeniu domu czy mieszkania – dokumenty, gotówka, karty płatnicze, zegarki, telefony komórkowe czy kosmetyki. 

 

Lektura obowiązkowa

Zawarcie umowy ubezpieczenia nieruchomości jest z technicznego punktu widzenia niezwykle proste. Za pomocą przejrzystego kalkulatora przyszły ubezpieczony może wybrać te opcje, które go interesują w jednym z 4 dostępnych pakietów.

Szeroki zakres ochrony sprawia, że warto rozważyć zakup produktu nieco bardziej rozszerzonego ze względu na wiele dodatkowych profitów zawartych w cenie jak assistance czy OC w życiu prywatnym.

Przed wybraniem najkorzystniejszej oferty ubezpieczony powinien zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia danego produktu, a szczególnie z fragmentami odnoszącymi się do definicji zdarzeń losowych i wyłączeń odpowiedzialności. Zdobycie takiej wiedzy jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji pozwoli uniknąć ewentualnych nieścisłości między obiema stronami umowy. 

Ewelina Ratajczak
Autor

Ewelina Ratajczak

Ekspert od ubezpieczeń na życie i nieruchomości. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze, trenuje jogę i czyta reportaże.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 1

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.