CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-domu-od-wszystkich-ryzyk Ubezpieczenie all risks - Co to jest i na czym polega? | Ubezpieczeniemieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie all risks (Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk)

Michał Ratajczak 09.11.2020
Ubezpieczenie all risks (Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk)
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie all risks (Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk)
Co zrobić, żeby polisa gwarantowała uzyskanie świadczenia za szkodę? To proste, wystarczy maksymalnie rozszerzyć zakres przez wykupienie jak największej liczby umów dodatkowych. Taka metoda oznacza jednak wysoką składkę, dlatego najlepsze będzie rozwiązanie umiarkowane, czyli formuła All Risk.

Jedynym ograniczeniem może być tylko znikoma liczba towarzystw, które oferują ochronę od wszystkich ryzyk. Znaleźliśmy 3 polisy –  Generali, Inter i Proama – którym przyglądamy się pod kątem zakresu ubezpieczenia i wyłączeń odpowiedzialności.

 

Ryzyka nazwane a ryzyka wszystkie - na czym polega różnica?

Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk (nazywane także All Risk lub All Risks) chroni finansowo od wszystkich nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń. Czy jest jakieś „oprócz”? Tak, to najczęściej wyłączenia odpowiedzialności, ale i ograniczenia od razu zastrzeżone w dziale All Risk znajdującym się w dokumencie OWU.

W opozycji do All Risk są ryzyka nazwane. Są one wymienione z nazwy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, a przez to polisa w takim wymiarze charakteryzuje się węższym zakresem. Ryzyka nazwane i wszystkie ryzyka dotyczą murów, elementów stałych i wyposażenia, ale różnią się między sobą przedmiotem ubezpieczenia, zakresem i limitami odpowiedzialności.

Przykład: Towarzystwo ubezpieczeń Proama stosuje wymóg dostarczenia listy ruchomości z podaniem ich typu, marki i ceny, jeśli jednostkowa wartość mienia ruchomego przekracza 5000 zł, a ubezpieczony zdecydował się na polisę od ryzyk nazwanych. W formule All Risk takiego wymogu nie ma.

 

Ubezpieczenie All Risk Generali - Generali z myślą o domu

W pierwszym z analizowanych produktów Generali z myślą o domu możemy ubezpieczyć dom prawie od wszystkich zdarzeń. Ubezpieczyciel od razu zaznacza, że All Risk nie obejmuje gradu (jako zdarzenia losowego) i budynku tymczasowego, czyli szklarni, tunelu foliowego, namiotu itp. (jako przedmiotu ubezpieczenia).

ZAKRES – 30 zdarzeń losowych dotyczących ubezpieczonej nieruchomości. To m.in. katastrofa budowlana, akcja ratownicza, zalanie, wandalizm, graffiti i stłuczenie stałych elementów.

ZA OPŁACENIEM DODATKOWEJ SKŁADKI – powódź, kradzież z włamaniem i rabunek, budowle od kradzieży zwykłej, zewnętrzne stałe elementy budynku i ogrodzenie od kradzieży zwykłej.

ASSISTANCE – ta umowa dodatkowa jest dostępna w ramach ryzyk nazwanych (techniczny, RTV/AGD/PC, medyczny, concierge, informacyjne), a w formule All Risk także assistance rowerowy. Także ryzyka wszystkie są limitowane pod względem wypłaty odszkodowania, np.:

  • kradzież z włamaniem i interwencja ślusarza – 500 zł ryzyka nazwane i 1500 zł All Risk (assistance techniczny),
  • indywidualne lekcje dla dziecka – 5 godzin lekcyjnych ryzyka nazwane i 10 godzin All Risk (assistance medyczny),
  • awaria roweru i transport/naprawa – 1500 zł All Risk (assistance rowerowy).

W wersji „od ryzyk nazwanych” dostępnych jest tylko 12 zdarzeń losowych, 16 kolejnych można wykupić dodatkowo (np. zalanie, przepięcie), a 4 są niedostępne (m.in. szkody wyrządzone przez zwierzęta).

 

Ubezpieczenie Inter Polska – Inter Lokum

W polisie Inter Polska w formule All Risk towarzystwo wymienia aż 48 wyłączeń odpowiedzialności. 14 z nich to wyłączenia szczególne, jak m.in. szkody powstałe w posiadanej broni i amunicji, danych komputerowych, uprawach i plonach, szklarniach, materiałach opałowych.

ZAKRES – jeśli chodzi o przedmiot ubezpieczenia, towarzystwa dopuszcza osiem przypadków:

1) domy mieszkalne,
2) mieszkania,
3) budynki gospodarcze,
4) budowle oraz obiekty małej architektury,
5) stałe elementy,
6) ruchomości domowe znajdujące się wewnątrz domu i budynku gospodarczego,
7) wartości pieniężne,
8) przedmioty wartościowe.

ZA OPŁACENIEM DODATKOWEJ SKŁADKI – szyby i inne przedmioty od stłuczenia, dewastacja, powódź, roślinność ozdobna, nagrobek, bagaż, domek letniskowy, a także powódź i kradzież z włamaniem.

LIMITY – formuła All Risk obejmuje koszty oszacowania szkody i koszty naprawy uszkodzonego mienia wskutek poszukiwania szkody (SU 20 000 zł) i koszty naprawy lub wymiany uszkodzonych lub wadliwych elementów, które były przyczyną powstania szkody (1500 zł). W polisie Inter Polska dotyczącej wszystkich ryzyk towarzystwo ubezpiecza mienie ruchome poszerzone o rzeczy osobiste gości przebywających w ubezpieczonym domu (do 1000 zł za jedno i wszystkie zdarzenia) czy mienie służbowe (do 5000 zł).

Polisa All Risk nie obejmuje tych zdarzeń, które z góry są wykluczone przez towarzystwo. W Inter to budynki w trakcie budowy, przebudowy i rozbudowy, montaż i modernizacji. A także dom bez wszystkich częściowych odbiorów technicznych.

 

Ubezpieczenie All Risk Proama - Dom

W tym wariancie polisy Proama nie możemy ubezpieczyć domu na wypadek powodzi, która jest dostępna u pozostałych dwóch ubezpieczycieli. W zamian polisa All Risk chroni na wypadek stłuczenia przedmiotów szklanych, zalania wodą na skutek nieumyślnego rozbicia akwarium czy spowodowania wybuchu lub pożaru.

ZAKRES – ryzyka wszystkie dotyczą następujących przedmiotów:

1) dom,
2) mieszkanie,
3) piwnica,
4) garaż,
5) obiekty przydomowe,
6) elementy stałe domu,
7) ruchomości domowe.

ZA OPŁACENIEM DODATKOWEJ SKŁADKI – nowy przedmiot ubezpieczenia.

LIMITY  – różnice między wariantem od ryzyk nazwanych i od wszystkich ryzyk są spore, co widać na wskazanych przykładach:

  • graffiti – 2500 zł ryzyka nazwane i 10 000 zł All Risk,
  • kradzież z włamaniem lub rabunek z garażu lub obiektów przydomowych – 1500 zł ryzyka nazwane i 5 000 zł All Risk,
  • poszukiwania przyczyny szkody – w wysokości nie przekraczającej 5000 zł ryzyka nazwane i 10 000 zł All Risk,
  • zakwaterowanie zastępcze w wyniku np. pożaru domu – do 30 dni i 3000 zł ryzyka nazwane i do 90 dni i 10 000 zł All Risk.

Proama nie ubezpiecza niektórych przedmiotów znajdujących się w piwnicy, garażu lub obiektach przydomowych, jak elektroniczny sprzęt audiowizualny, instrumenty muzyczne, aparaty telefoniczne, sprzęt fotograficzny i komputerowy, przenośne urządzenia do nawigacji satelitarnej, palmtopy, tablety, konsole do gier i odtwarzacze multimedialne, ruchomości domowe użyczone lub wypożyczone.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Michał Ratajczak
Autor

Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Małgorzata

2021-07-11 01:12:10

Trochę kiepski z Pana ekspert skoro tylko w tych firmach znalazł Pan all risk dla mieszkania…