Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenia nieruchomości w TUW

Ewelina Ratajczak 13.03.2019
Ubezpieczenia nieruchomości w TUW
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenia nieruchomości w TUW
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych przygotowało specjalną ofertę dedykowaną wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym. Przyjrzymy się tej polisie i sprawdźmy, czy jest ona korzystna z punktu widzenia lokatora.

Oferta Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych (TUW) jest interesująca głównie z jednego względu – obejmuje ona ubezpieczenie majątku, odpowiedzialności cywilnej oraz mienia członków wspólnoty lub spółdzielni. Mamy więc tutaj do czynienia z umiarkowanie szeroką ochroną, która ma zapewniać bezpieczeństwo na kilku różnych płaszczyznach. Nie zapominajmy jednak, że dotyczy ona tylko części wspólnych budynku, a nie prywatnych mieszkań. Przeanalizujmy bardziej szczegółowo zagrożenia, które obejmuje polisa.

 

Ubezpieczenie nieruchomości TUW – zakres ochrony

W wariancie podstawowym polisa TUW chroni członków wspólnoty lub spółdzielni przed stratami wywołanymi przez ogień i inne zdarzenia losowe. Odpowiedzialność ubezpieczyciela dotyczy:

  • budynków oraz budowli;
  • oniesionych nakładów inwestycyjnych;
  • urządzeń, maszyn i wyposażenia.

Dodatkowo (nadal mówimy o wariancie podstawowym umowy) Towarzystwo deklaruje również:

  • ochronę przed skutkami dewastacji;
  • szyb-w-domu-gdzie-warto-kupic">ubezpieczenie szyb;
  • ubezpieczenie uszkodzeń powstałych w wyniku przepięć (instalacje, maszyny, urządzenia);
  • OC z tytułu posiadania nieruchomości.

 

Zakres ochrony w tym przypadku wydaje się być dość szeroki i zróżnicowany. Żeby mieć jaśniejszy ogląd, warto prześledzić również możliwości poszerzenia umowy o najważniejsze elementy, których nie ma w podstawie.

  

Polisa TUW – dostępne rozszerzenia umowy

Wyżej wymienione elementy objęte ochroną odnoszą się głównie do zdarzeń losowych. Na liście brakuje, przede wszystkim, ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem i rabunku, które to dostępne są jako rozszerzenia. Zaznaczmy, że ubezpieczyciel pod tym kątem może dodatkowo chronić również elementy stałe budynku, czyli chociażby rynny i fragmenty poszczególnych instalacji.

W odniesieniu do wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni są to realne zagrożenia, więc dodatkowe zabezpieczenie się przed nimi zdaje się być sensownym pomysłem.     

 

Ubezpieczenie mienia prywatnego przez TUW

TUW oferuje również możliwość ubezpieczenia mienia prywatnego wszystkich członków wspólnoty lub spółdzielni, ale jest to możliwe tylko w momencie, w którym 100% z nich wyrazi na to zgodę. W ramach ubezpieczenia grupowego Towarzystwo ma do zaoferowania 3 różne warianty odnoszące się do:

  • mienia ruchomego od zdarzeń losowych w pełnym zakresie (opcja All Risks),
  • odpowiedzialności cywilnej,
  • szyb w mieszkaniach prywatnych (zabezpieczenie na wypadek stłuczenia).

Dla każdego z tych wariantów TUW proponuje różne limity odpowiedzialności, czyli górne kwoty, jakie Towarzystwo może wypłacić jednej osobie. Oczywiście, im większe limity odpowiedzialności, tym wyższe składki. Koniec końców nawet w najdroższym wariancie dodatkowe ubezpieczenie nie przełoży się na duże koszty w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

 

PRZYKŁAD
Odszkodowanie w ramach OC dla jednostki może wynosić do 10 lub do 25 tysięcy złotych, a rekompensata za stłuczone szyby do 200 lub do 500 złotych w skali roku. 

 

Ubezpieczyciel zarządcom nieruchomości objętych polisą TUW na preferencyjnych warunkach oferuje OC z tytułu wykonywania zawodu. W ofercie uwzględnione są również zniżki za bezszkodową kontynuację umowy oraz za staż w Towarzystwie. 

 

Czy warto dokupić polisę indywidualną?

Pamiętajmy, że polisy podpisywane w ramach wspólnoty bądź spółdzielni najczęściej odnoszą się do wspólnych części budynku, a nie do indywidualnych mieszkań. Te można, a nawet powinno się, ubezpieczać we własnym zakresie, a prawodawca daje nam w tym aspekcie pełną autonomię.

Poniżej kilka przykładów zagrożeń, o jakie warto rozszerzyć zakres ochrony w oparciu indywidualną umowę z ubezpieczycielem.

 

1. Ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych – to kluczowa kwestia dla każdej nieruchomości. Jeśli w budynku wybuchnie pożar, to odszkodowanie wypłacone z tytułu zniszczeń dokonanych w części wspólnej raczej nie pokryje naszych indywidualnych strat. Decydując się na podstawową wersję umowy zastanówmy się, czy dana polisa uwzględnia wszystkie ryzyka, jakie mają dla nas znaczenie.  

 

2. Ubezpieczenie od wybuchu to również jedna z ważniejszych spraw, szczególnie w sytuacji, w której w budynku jest instalacja gazowa. Zwróćmy uwagę, czy w pakiecie podstawowym umowy jest ono uwzględnione w satysfakcjonującym nas zakresie.  

 

3. Zalanie to kolejne z realnych zagrożeń, któremu warto przeciwdziałać. Takie incydenty zdarzają się bardzo często i nierzadko generują duże straty. W tej sytuacji umowa grupowa raczej też nie powinna zapewnić nam wystarczającego odszkodowania.

 

4. Kradzież z włamaniem – to rozszerzenie umowy (opcja raczej niedostępna w wariancie podstawowym) pozwoli nam chronić ruchomości domowe, które w żaden sposób nie są zabezpieczone przez umowę podpisaną w ramach wspólnoty lub spółdzielni.

 

5. Ubezpieczenie od powodzi jest istotne szczególnie dla właścicieli mieszkań usytuowanych na parterze. Pamiętajmy jednak również o piwnicach, w których często przechowuje się cenne ruchomości, a które są szczególnie narażone na działanie wody.

 

Polisa indywidualna z pewnością daje nam większy zakres ochrony, niż ubezpieczenie w ramach wspólnoty czy spółdzielni. Przed zdecydowaniem się na konkretny wariant, powinno się szczegółowo przeanalizować OWU ubezpieczenia grupowego i na tej podstawie dobrać odpowiedni dla siebie wariant umowy. Ubezpieczenie w ramach wspólnoty czy spółdzielni praktycznie nigdy nie jest w stanie zapewnić.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Ewelina Ratajczak
Autor

Ewelina Ratajczak

Ekspert od ubezpieczeń na życie i nieruchomości. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze, trenuje jogę i czyta reportaże.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 1

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.