Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

W którym mieście najniższe składki za ubezpieczenie mieszkania?

Ewelina Ratajczak 10.10.2017
W którym mieście najniższe składki za ubezpieczenie mieszkania?
Strona główna
/
Blog
/
W którym mieście najniższe składki za ubezpieczenie mieszkania?
W Polsce w ostatnich latach zapotrzebowanie na nieruchomości stale rośnie, a wraz z nim ceny metra kwadratowego. Największy popyt jest odnotowywany w dużych miastach, gdzie szansa na znalezienie lepiej płatnej pracy pozwala szybciej stać się właścicielem mieszkania, nawet zakupionego na kredyt. Czy ceny polis mieszkaniowych są uzależnione od lokalizacji?
Spis treści

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zestawić kilka miejscowości i sprecyzować położenie nieruchomości. Załóżmy, że będzie to ścisłe centrum, a zatem mieszkanie z rynku wtórnego. Wśród analizowanych przykładów przyjrzymy się cenom polis dla miast różnej wielkości. Będą to Warszawa, Wrocław, Poznań, Katowice i Toruń.

 

Ceny nieruchomości według miast

Co wpływa na cenę ubezpieczenia mieszkania? To przede wszystkim wartość takiej nieruchomości, ale i lokalizacja – w miejscowościach wypoczynkowych cena za metr kwadratowa jest kilkukrotnie wyższa niż gdzie indziej. Podobną tezę udowadnia raport przygotowany przez serwis domy.pl. Z zestawień wynika, że najdroższe mieszkania znajdują się nie w  stolicy, ale w Juracie czy Sopocie. Równie drogo jest także w podwarszawskich miejscowościach.

Biorąc pod uwagę wspomniane wcześniej miejscowości, ceny mieszkań pokrywają się niemal w 100 proc. z wielkością miasta. Niemal, bo tylko Toruń okazuje się droższy od Katowic.

  • Warszawa – 8300,- zł
  • Wrocław – 5700,- zł
  • Poznań – 5400,- zł
  • Katowice – 3900,- zł
  • Toruń – 4300,- zł

Produkt jakim jest ubezpieczenie mieszkania w miejscowości Wrocław czy Poznań zależy także od lokalizacji nieruchomości. Uśredniając cenę za metr kwadratowy mieszkania może się okazać, że rynek wtórny jest droższy niż pierwotny. Wynika to z prostego faktu, że nowe mieszkania powstają na coraz bardziej odległych peryferiach dużych miast, a przez to cena ubezpieczenia (dla tych samych parametrów mieszkania i polisy) będzie niższa dla lokatorów nowych mieszkań położonych z dala od centrum.

 

Wspólny profil klienta

Aby poznać cenę za polisę nieruchomości w każdym z 5 analizowanych miast, np. ubezpieczenie mieszkania Warszawa, trzeba w kalkulatorze ubezpieczeniowym podać te same dane. Różnica będzie polegała jedynie na wskazaniu adresu:

Wystarczy, że do formularza wpiszemy dane dotyczące tak ubezpieczonego, jak i mieszkania, które ma zostać objęte ochroną ubezpieczeniową. Raz wpisane wytyczne pozwolą wskazać cenę ubezpieczenia dla każdego z 4 gotowych pakietów. Dla ułatwienia, poniższe ceny będą dotyczyć pakietu L (dla świadomych).

Profil klienta

Rodzaj nieruchomości: MIESZKANIE

Piętro: INNE

Piwnica w tym samym budynku: TAK

 

Data urodzenia: 02-07-1980

Liczba nieletnich zamieszkujących nieruchomość: 1

 

Powierzchnia użytkowa nieruchomości: 80 m²

Rok budowy: 1995

Liczba powodzi od 1997 roku: 0

 

Tytuł prawny: akt własności

Czy nieruchomość jest wynajmowana: NIE

Czy w nieruchomości prowadzona jest działalność gosp.: NIE

 

Data rozpoczęcia ubezpieczenia: 01-11-2017

Ilość szkód w ostatnich 3 latach: 0

Czy potrzebna jest cesja do ubezpieczenia: NIE

Czy nieruchomość jest ubezpieczona: NIE

 

Wartość ubezpieczenia: 350 000 zł

Typ ochrony: Pakiet L - ochrona ruchomości i stałych elementów od zdarzeń losowych

Tabela 1. Stworzenie profilu klienta jest podstawą do precyzyjnego wyliczenia wysokości składki ubezpieczenia

Po wprowadzeniu danych do kalkulatora uzyskamy ceny z wybranego pakietu. Jak się okazuje, najtaniej można kupić polisę w Warszawie, a najdroższej we Wrocławiu i Katowicach (oferta Link4 „Dom”). Z zestawionych wyników TU Warta ma najwyższe ceny polis – odpowiednio we Wrocławiu i Katowicach. 


Tyle że opcja ubezpieczenie mieszkania Katowice to średnio najbardziej kosztowna składka, a ubezpieczenie mieszkania Toruń jest wersją najbardziej korzystną dla lokatora z finansowego punktu widzenia.Po wprowadzeniu danych do kalkulatora uzyskamy ceny z wybranego pakietu. Jak się okazuje, najtaniej można kupić polisę w Warszawie, a najdroższej we Wrocławiu i Katowicach (oferta Link4 „Dom”). Z zestawionych wyników TU Warta ma najwyższe ceny polis – odpowiednio we Wrocławiu i Katowicach.

 

Link4

Concordia

InterPolska

Warta

średnia cena

Warszawa

ul. Ciepła

00-854

247

345

366

408

341,5

Wrocław

ul. Nożownicza

50-119

297

345

366

453

365

Poznań

ul. Wrocławska

61-837

248

345

366

407

341,5

Katowice

ul. Wawelska

40-098

297

345

366

455

366

Toruń

ul. Szczytna

87-100

285

345

358

369

339

Tabela 2. Zestawienie ofert 4 towarzystw ubezpieczeniowych na podstawie kalkulacji z dnia 10.10. 2017 r. Podane wartości w PLN, dotyczą składki za 12 miesiecy ochrony.

Ceny za tę samą polisę będą się różnic w zależności od wybranego pakietu ochrony. Powyższe wyliczenie ma charakter jedynie poglądowy. Sporną kwestią może wydawać się szczególnie wartość nieruchomości – podana w kalkulatorze kwota 350 000 zł nie zawsze będzie miała pokrycie w rzeczywistości w przypadku choćby tak skrajnych lokalizacji jak centrum Warszawy i centrum Torunia. Należy tu wziąć pod uwagę ceny mieszkań na lokalnym rynku nieruchomości, choć o wartości mieszkania decydują także inne czynniki, jak wyposażenie i zamontowane elementy stałe. 

 

Ewelina Ratajczak
Autor

Ewelina Ratajczak

Ekspert od ubezpieczeń na życie i nieruchomości. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze, trenuje jogę i czyta reportaże.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 1

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.