Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Polisowy blog

10 październik 2017

W którym mieście najniższe składki za ubezpieczenie mieszkania?

W zestawieniu Warszawa, Wrocław, Poznań, Katowice i Toruń

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

W Polsce w ostatnich latach zapotrzebowanie na nieruchomości stale rośnie, a wraz z nim ceny metra kwadratowego. Największy popyt jest odnotowywany w dużych miastach, gdzie szansa na znalezienie lepiej płatnej pracy pozwala szybciej stać się właścicielem mieszkania, nawet zakupionego na kredyt. Czy ceny polis mieszkaniowych są uzależnione od lokalizacji?

Sprawdź polisę w Twoim mieście

 

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zestawić kilka miejscowości i sprecyzować położenie nieruchomości. Załóżmy, że będzie to ścisłe centrum, a zatem mieszkanie z rynku wtórnego. Wśród analizowanych przykładów przyjrzymy się cenom polis dla miast różnej wielkości. Będą to Warszawa, Wrocław, Poznań, Katowice i Toruń.

 

Ceny nieruchomości według miast

Co wpływa na cenę ubezpieczenia mieszkania? To przede wszystkim wartość takiej nieruchomości, ale i lokalizacja – w miejscowościach wypoczynkowych cena za metr kwadratowa jest kilkukrotnie wyższa niż gdzie indziej. Podobną tezę udowadnia raport przygotowany przez serwis domy.pl. Z zestawień wynika, że najdroższe mieszkania znajdują się nie w  stolicy, ale w Juracie czy Sopocie. Równie drogo jest także w podwarszawskich miejscowościach.

Biorąc pod uwagę wspomniane wcześniej miejscowości, ceny mieszkań pokrywają się niemal w 100 proc. z wielkością miasta. Niemal, bo tylko Toruń okazuje się droższy od Katowic.

  • Warszawa – 8300,- zł
  • Wrocław – 5700,- zł
  • Poznań – 5400,- zł
  • Katowice – 3900,- zł
  • Toruń – 4300,- zł

Produkt jakim jest ubezpieczenie mieszkania w miejscowości Wrocław czy Poznań zależy także od lokalizacji nieruchomości. Uśredniając cenę za metr kwadratowy mieszkania może się okazać, że rynek wtórny jest droższy niż pierwotny. Wynika to z prostego faktu, że nowe mieszkania powstają na coraz bardziej odległych peryferiach dużych miast, a przez to cena ubezpieczenia (dla tych samych parametrów mieszkania i polisy) będzie niższa dla lokatorów nowych mieszkań położonych z dala od centrum.

 

Wspólny profil klienta

Aby poznać cenę za polisę nieruchomości w każdym z 5 analizowanych miast, np. ubezpieczenie mieszkania Warszawa, trzeba w kalkulatorze ubezpieczeniowym podać te same dane. Różnica będzie polegała jedynie na wskazaniu adresu:

Wystarczy, że do formularza wpiszemy dane dotyczące tak ubezpieczonego, jak i mieszkania, które ma zostać objęte ochroną ubezpieczeniową. Raz wpisane wytyczne pozwolą wskazać cenę ubezpieczenia dla każdego z 4 gotowych pakietów. Dla ułatwienia, poniższe ceny będą dotyczyć pakietu L (dla świadomych).

Profil klienta

Rodzaj nieruchomości: MIESZKANIE

Piętro: INNE

Piwnica w tym samym budynku: TAK

 

Data urodzenia: 02-07-1980

Liczba nieletnich zamieszkujących nieruchomość: 1

 

Powierzchnia użytkowa nieruchomości: 80 m²

Rok budowy: 1995

Liczba powodzi od 1997 roku: 0

 

Tytuł prawny: akt własności

Czy nieruchomość jest wynajmowana: NIE

Czy w nieruchomości prowadzona jest działalność gosp.: NIE

 

Data rozpoczęcia ubezpieczenia: 01-11-2017

Ilość szkód w ostatnich 3 latach: 0

Czy potrzebna jest cesja do ubezpieczenia: NIE

Czy nieruchomość jest ubezpieczona: NIE

 

Wartość ubezpieczenia: 350 000 zł

Typ ochrony: Pakiet L - ochrona ruchomości i stałych elementów od zdarzeń losowych

Tabela 1. Stworzenie profilu klienta jest podstawą do precyzyjnego wyliczenia wysokości składki ubezpieczenia

Po wprowadzeniu danych do kalkulatora uzyskamy ceny z wybranego pakietu. Jak się okazuje, najtaniej można kupić polisę w Warszawie, a najdroższej we Wrocławiu i Katowicach (oferta Link4 „Dom”). Z zestawionych wyników TU Warta ma najwyższe ceny polis – odpowiednio we Wrocławiu i Katowicach. 

 

Zamów najtańsze ubezpieczenie


Tyle że opcja ubezpieczenie mieszkania Katowice to średnio najbardziej kosztowna składka, a ubezpieczenie mieszkania Toruń jest wersją najbardziej korzystną dla lokatora z finansowego punktu widzenia.Po wprowadzeniu danych do kalkulatora uzyskamy ceny z wybranego pakietu. Jak się okazuje, najtaniej można kupić polisę w Warszawie, a najdroższej we Wrocławiu i Katowicach (oferta Link4 „Dom”). Z zestawionych wyników TU Warta ma najwyższe ceny polis – odpowiednio we Wrocławiu i Katowicach.

 

Link4

Concordia

InterPolska

Warta

średnia cena

Warszawa

ul. Ciepła

00-854

247

345

366

408

341,5

Wrocław

ul. Nożownicza

50-119

297

345

366

453

365

Poznań

ul. Wrocławska

61-837

248

345

366

407

341,5

Katowice

ul. Wawelska

40-098

297

345

366

455

366

Toruń

ul. Szczytna

87-100

285

345

358

369

339

Tabela 2. Zestawienie ofert 4 towarzystw ubezpieczeniowych na podstawie kalkulacji z dnia 10.10. 2017 r. Podane wartości w PLN, dotyczą składki za 12 miesiecy ochrony.

Ceny za tę samą polisę będą się różnic w zależności od wybranego pakietu ochrony. Powyższe wyliczenie ma charakter jedynie poglądowy. Sporną kwestią może wydawać się szczególnie wartość nieruchomości – podana w kalkulatorze kwota 350 000 zł nie zawsze będzie miała pokrycie w rzeczywistości w przypadku choćby tak skrajnych lokalizacji jak centrum Warszawy i centrum Torunia. Należy tu wziąć pod uwagę ceny mieszkań na lokalnym rynku nieruchomości, choć o wartości mieszkania decydują także inne czynniki, jak wyposażenie i zamontowane elementy stałe.