Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Koszty ogrzewania gazowego

Redakcja 17.05.2024
Koszty ogrzewania gazowego
Strona główna
/
Blog
/
Koszty ogrzewania gazowego
Nikt nie lubi marznąć, szczególnie w domu. Jednym z rozwiązań na zapewnienie sobie ciepła jest wydajne i funkcjonalne ogrzewanie gazowe. Sprawdzamy koszty ogrzewania gazowego domu, a obok nich - koszty polisy mieszkaniowej.

Do ogrzewania domu stosuje się różne źródła ciepła - węgiel, drewno, a także gaz ziemny. Ogrzewanie gazowe jest przede wszystkim wydajne, a do tego prawie bezobsługowe po instalacji. Wystarczy zaprogramować pracę kotła zgodnie z potrzebami domowników. Do tego ogrzewanie gazowe może zapewnić nie tylko ciepło w pomieszczeniach, ale także podgrzanie ciepłej wody użytkowej.

Jeśli chcesz wybrać to źródło ciepła, masz do wyboru ogrzewanie gazowe na 2 sposoby: poprzez podłączenie domu do sieci gazowej lub korzystanie z płynnego gazu LPG przechowywanego w zbiorniku na zewnątrz, bez konieczności w tym przypadku podłączenia do sieci gazowej. 

Czy za taką wygodę trzeba dużo zapłacić? Sprawdzamy, ile kosztuje ogrzewanie domu gazem.

 

Co warto wiedzieć o cenach gazu w 2024

Dziś coraz mniej osób jest obojętnych na kwestię ochrony środowiska. W związku z tym, coraz więcej gospodarstw domowych szuka sposobu na ograniczanie emisji dwutlenku węgla. Jednym z nich jest instalacja pompy ciepła, ale nie tylko - może być to także postawienie na ogrzewanie gazem ziemnym lub gazem płynnym.

Aktualnie w naszym kraju zużywa się rocznie ok. 19 mld m3 gazu ziemnego, a według prognoz w ciągu kolejnych 10 lat liczba ta może wzrosnąć do 30 mld m3 rocznie. Niemal 1/3 zużycia gazu przypada na gospodarstwa domowe.
Jeśli rozważasz lub już zdecydowałeś się na ogrzewanie gazowe, na pewno ważną kwestią jest, ile zapłacisz za taki komfort ciepła w domu.

I tu jest dosyć optymistycznie - odbiorcy gazu ziemnego mogą nadal liczyć na rozwiązania osłonowe, takie jak zamrożenie ceny gazu ziemnego oraz stawek opłat za dystrybucję.

Przynajmniej do połowy 2024 r. cena netto gazu ziemnego dla odbiorców uprawnionych (w tym właśnie gospodarstw domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh. Do tego, dzięki nowej taryfie na sprzedaż gazu ziemnego przez spółkę PGNiG, jego cena spadła o 8,54% - do 290,97 zł/MWh. 

 

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe?

Nie da się w jednym zdaniu określić, ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu. Będzie to zależeć przede wszystkim od wielkości budynku oraz standardu i stopnia izolacji termicznej (czy jest to ocieplony dom). Na ich podstawie można wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne domu.

Dobrze ocieplony dom ze szczelnymi oknami nie powinien zużyć więcej niż 110 kWh/m2. Jednak stary, nieocieplony budynek może wymagać nawet 200 kWh/m² energii cieplnej. Różnice są więc widoczne gołym okiem i przełożą się na koszty ogrzewania domu.

Spójrzmy, ile średnio zapłacisz za ogrzewanie gazem, przy założeniach: średni standard ocieplenia, 3-4 domowników, dodatkowe podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.

Powierzchnia domu

Koszty miesięczne ogrzewania gazowego

Koszty roczne ogrzewania gazowego

80 m2

350 zł

4 000 zł

100 m2

400 zł

4 500 zł

150 m2

600 zł

6 500 zł

Opracowanie własne na podstawie danych od dostawców gazu

Szacunkowe, roczne koszty można rozłożyć jeszcze dokładniej, w zależności od stanu budynku. Dla domu jednorodzinnego o powierzchni 120 m2 z piecem kondensacyjnym wyniosą one odpowiednio:
 • starszy, nieocieplony budynek - 5 500 zł,
 • budynek ocieplony, ze szczelnymi oknami- 3 100 zł,
 • nowoczesny dom energooszczędny - 1 400 zł.
 

Jak obniżyć zużycie gazu?

Nie możesz wpłynąć na ceny gazu ziemnego, ale masz wpływ na obniżenie swoich rachunków poprzez efektywne i oszczędne korzystanie z ogrzewania. Mamy na to kilka sposobów.
 1. Rozważnie ustawiaj temperaturę kotła - Prosty sposób na ograniczenie zużycia gazu to odpowiednie ustawianie temperatury pieca gazowego. Już jeden stopień może zapewnić oszczędność o parę procent w ujęciu rocznym. Optymalna temperatura pomieszczeń powinna wynosić odpowiednio: 20-22 °C w salonie, 16-18 °C w sypialni i kuchni, a w łazience 22-24 °C. Warto mieć na uwadze ten punkt, kiedy dom stoi pusty przez kilka godzin lub nawet kilka dni w czasie wyjazdu domowników. Jednocześnie, lepiej odpuścić sobie całkowite wyłączanie pieca w takich sytuacjach. Wbrew pozorom jest to mniej ekonomiczne, ponieważ ponowne rozgrzanie budynku będzie wymagać zużycia większej ilości gazu. Aby mieć nad tym wszystkim lepszą kontrolę, możesz rozważyć zakup termostatu.
 2. Zwracaj uwagę na okna - Przez nieszczelne okna z domu może uciekać sporo ciepła. Z tego względu warto zadbać o dobre uszczelnienie okien, dzięki czemu chłód nie będzie przedostawać się przez szczeliny. W temacie okien ważne jest też wietrzenie - lepiej tu nie przesadzać i wietrzyć dom maksymalnie 2 razy dziennie, nie dłużej niż przez 10 minut. Do tego warto pamiętać przy tym o wyłączeniu na ten czas kaloryferów. Aby wykorzystywać naturalne źródło ciepła warto nie zasłaniać cały czas okien. Dzięki temu promienie słońca będą mogły przedostawać się do domu, a tym samym lekko podnosić temperaturę pomieszczeń.
 3. Regularnie dbaj o stan instalacji gazowej - Jeszcze zanim nadejdzie jesień i mroźna zima, dobrze pamiętać o kontroli stanu technicznego instalacji oraz pieca. Umożliwi to zidentyfikowanie i usunięcie usterek, a tym samym zapewnienie w 100% efektywnej pracy kotła.
 4. Zadbaj o odpowiedni kocioł oraz grzejniki - Przy zakupie kotła gazowego czasami nie warto oszczędzać. W późniejszym czasie może okazać się, że zakup droższego, ale wysokiej jakości kotła, przynosi większą efektywność i wydajność instalacji. Dobrym rozwiązaniem mogą być nowoczesne kotły kondensacyjne - proste w obsłudze i bezpieczne w użytkowaniu. Żeby ciepło skutecznie przedostawało się do pomieszczeń, warto zwrócić uwagę także na grzejniki. Zasłanianie ich, np. przez zabudowę i meble, może przynieść stratę ciepła nawet o 20%. Z tego powodu zadbaj, by wszelkie „przeszkody” były oddalone od grzejników przynajmniej na 10 cm. W temacie grzejników kluczowe jest także odpowietrzanie. Szczególnie, kiedy masz wrażenie, że kaloryfer działa już słabo i nie do końca oddaje ustawioną temperaturę.
 5. Pomyśl o termomodernizacji - Jeśli mieszkasz w starszym budownictwie, warto rozważyć dodatkowe ocieplenie ścian i stropów. Niestety, kiepskiej jakości materiały budowlane mogą powodować spore straty ciepła. Warto rozważyć także wymianę stolarki okiennej oraz drzwiowej. 
 

Czy można skorzystać z dofinansowania do instalacji gazowej?

Instalacja gazowa nie jest takim małym wydatkiem. Jednak jest sposób, dzięki któremu taki zakup nie musi aż tak obciążać portfela.
 
Możesz postarać się o dofinansowanie do instalacji gazowej w ramach programów ogólnopolskich, regionalnych, a nawet takich oferowanych przez sprzedawców gazu, np. PGNiG. Nie warto z tym krokiem długo zwlekać, ponieważ według zapowiedzi dotacje na źródła ciepła na paliwa stałe zostaną wycofane na początku 2025 r.
 
W Polsce największą popularnością cieszy się program Czyste Powietrze. Około 1/3 wszystkich przyznanych dotacji trafia właśnie na kotły gazowe. Wielkość wsparcia będzie zależeć od poziomu dofinansowania oraz od tego, czy inwestycją będzie realizacja kotłowni gazowej, czy jedynie wymiana starego pieca gazowego na nowy. W pierwszym wypadku dofinansowanie może wynieść do 18 500 zł, natomiast przy samej wymianie pieca - do 15 300 zł.
 
Znanym programem jest także Ulga termomodernizacyjna, dzięki której możesz odliczyć od podatku koszty poniesione na budowę przyłącza gazowego, zakup i instalację kotła kondensacyjnego. Odliczenie może wynieść maksymalnie 53 000 zł na jednego podatnika.
 
Zbierzmy wszystko razem - ile możesz uzyskać wsparcia finansowego na instalację gazową w ramach programów dotacji?

 

Dofinansowanie do ogrzewania gazowego 2024

Program
 

Wysokość wsparcia

Zakres inwestycji

Czyste Powietrze

do 100% kosztów kwalifikowanych, max. 15 300 zł przy wymianie lub max. 18 500 zł na nowy kocioł gazowy

Kocioł gazowy kondensacyjny

Stop Smog

do 100% kosztów inwestycji, max. 53 000 zł

Kocioł gazowy kondensacyjny

Ciepłe Mieszkanie

do 95% kosztów, max. 43 900 zł

Kocioł gazowy kondensacyjny

Ulga termomodernizacyjna

ulga podatkowa z odliczeniem do 53 000 zł na podatnika

Kocioł gazowy kondensacyjny

Premia termomodernizacyjna od BGK

dopłata do kredytu do 26% kosztów inwestycji

Kocioł gazowy kondensacyjny

Opracowanie własne na postawie danych na enerad.pl

W miejscu swojego zamieszkania możesz poszukać także programów regionalnych. Niektóre z nich to „KAWKA plus” we Wrocławiu czy „EKO-Klimat” w województwie kujawsko-pomorskim.
 

Ile kosztuje instalacja gazowa?

Na koszt instalacji gazowej ma wpływ kilka czynników:
 • wielkość domu,
 • długość przyłącza gazowego,
 • rodzaj kotła (tradycyjny, kondensacyjny, pulsacyjny),
 • koszt materiałów instalacyjnych,
 • wycena robocizny.
Ogólna zasada jest taka, że im większy i bardziej nowoczesny dom, tym sama instalacja gazowa będzie droższa.
 
W zależności od tych czynników, można oszacować, że za instalację gazową dla domu o wielkości 150 m2, zapłacisz w granicach kilkunastu tysięcy złotych, najczęściej od 15 000 zł w górę.
 

Wady i zalety ogrzewania gazowego

Nie wszystko jest perfekcyjne, więc i tu ogrzewanie gazowe obok licznych zalet, ma także swoje wady.
 
Ogrzewanie domu gazem - zalety
 • Wygoda użytkowania - kotły gazowe są w zasadzie bezobsługowe, a ich przegląd wystarczy przeprowadzić raz w roku. Pracę instalacji łatwo kontrolować za pomocą panelu sterującego, na którym ustawia się pożądaną temperaturę i godziny działania pieca.
 • Funkcjonalność - obok ogrzewania pomieszczeń piec może pełnić także rolę podgrzewania wody, a nawet ogrzewania podłogowego.
 • Wysoka wydajność ogrzewania i zapewniona stała temperatura we wnętrzach.
 • Ekologiczna praca - brak produkcji popiołu i mniejsza emisja zanieczyszczeń powietrza.
 • Większy porządek i oszczędność miejsca - kocioł możesz postawić nawet w niewielkim pomieszczeniu, a do tego nie martwić się o jego ciągłe czyszczenie.
Ogrzewanie domu gazem - wady
 • Wysokie koszty inwestycji - szczególnie przy wyborze kotła kondensacyjnego.
 • Zmienne ceny gazu - finalny koszt ogrzewania może być wyższy niż przy ogrzewaniu domu kotłem tradycyjnym na tańsze paliwo stałe, np. na węgiel.
 • Podniesienie kosztów ogrzewania - w przypadku domów o niskiej izolacji termicznej.
 • Komplikacje na etapie montażu - czasami instalacja wymaga wykonania podłączenia instalacji do gazociągu lub montaż przydomowego zbiornika.
 

Ceny instalacji gazowej a polisa mieszkaniowa

Zamontowanie instalacji do ogrzewania gazem ziemnym może być nie małą inwestycją, to fakt. Wiadomo, że w takich sytuacjach zazwyczaj szuka się oszczędności dookoła. 
 
Nie warto jednak robić tego kosztem ubezpieczenia domu. Przy całkowitych kosztach instalacji gazowej, zakup polisy mieszkaniowej nie powinien stanowić dużego wydatku.
 
Nie tylko ciepło gwarantuje komfort mieszkania, ale także świadomość, że dom jest odpowiednio ubezpieczony. W przypadku ogrzewania domu gazem ziemnym warto ubezpieczyć się na wypadek pożaru, zalania czy wybuchu. Takich sytuacji nie sposób przewidzieć, ale jest jednak metoda na zabezpieczenie się na ich wypadek - właśnie zakup polisy mieszkaniowej. Cena polisy to tylko nieduża część kosztów instalacji gazowej. Raczej nie obciąży ona mocno Twojego portfela, a wręcz przeciwnie - przyniesie lekkość i komfort w codziennym mieszkaniu.
– Michał Ratajczak, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl
 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Zobaczmy, ile będzie kosztować ubezpieczenie domu w Podkowie leśnej, o powierzchni 80 m2, wybudowanego w 2015 r. Wartość nieruchomości to 500 000 zł, a zakres ubezpieczenia ma obejmować dom i stałe elementy z ochroną od zdarzeń losowych. Już w tym podstawowym zakresie znajduje się ochrona na wypadek wybuchu gazu.
 
Już proste wyliczenie pokazuje, że za polisę mieszkaniową z szerokim zakresem ochrony, możesz zapłacić już niecałe 300 zł rocznie. W takiej cenie w polisie od Europa Ubezpieczenia otrzymasz dodatkowo pakiet Home Assistance i ochronę na wypadek dewastacji domu. 
 
Dopłacając nieco ponad 100 zł możesz zapewnić sobie także Pakiet medyczny w polisie od Uniqua, czyli dodatkowy spokój na wypadek nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania.

 

Ceny polisy mieszkaniowej - porównanie ofert

Ubezpieczyciel

Cena roczna

Dodatkowo w zakresie

Europa Ubezpieczenia

284 zł

Assistance
Dewastacja

Link4

307 zł

Assistance
Dewastacja

Wiener

357 zł

Assistance
Dewastacja

Benefia

380 zł

Assistance

mtu24.pl

396 zł

-

Inter Ubezpieczenia

429 zł

Assistance
Dewastacja

Uniqua

434 zł

Assistance
Dewastacja
Pakiet medyczny

Generali

553 zł

Assistance
Dewastacja
Pakiet medyczny

Opracowanie własne na podstawie ubezpieczeniaonline.pl, kalkulacja z dnia 19.04.2024 r.

 

Gdzie znajdziesz dobrą polisę dla swojej nieruchomości?

Wybór polisy mieszkaniowej może stać się prostszy, kiedy zdecydujesz się skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Takie narzędzie umożliwia przejrzenie ofert kilkunastu ubezpieczycieli w jednym miejscu - bez długiego przeszukiwania wielu stron.

Porównywarka musi dobrze poznać Twój dom, dlatego potrzebuje podstawowych informacji o nim, jak powierzchnia, rok budowy, ilość mieszkańców, lokalizacja. Zanim też pokaże oferty, powinieneś wskazać w niej, czego potrzebujesz - jaki zakres powinna mieć polisa, przed jakimi zdarzeniami chronić nieruchomość.

Po wskazaniu tych parametrów niemal od razu zobaczysz na stronie listę ofert. Możesz w tym momencie dokładnie je przeanalizować i porównać między sobą. Jeśli już wybierzesz - w tym samym miejscu możesz zakupić i opłacić swoją polisę.

 

Źródło:

1. ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci

To warto wiedzieć

1. Koszty ogrzewania gazowego zależą głównie od powierzchni domu oraz standardu i stopnia izolacji termicznej budynku
 
2. Koszty ogrzewania domu możesz zmniejszyć pamiętając np. o ustawieniu odpowiedniej temperatury kotła i uszczelnieniu okien
 
3. Na rynku znajdziesz ogólnopolskie i regionalne programy dofinansowania do instalacji ogrzewania gazowego
 
4. Zakup polisy może zapewnić bezpieczeństwo finansowe na wypadek wybuchu gazu w domu i innych zdarzeń losowych

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o koszty ogrzewania gazowego w domu

 1. Ile średnio płaci się miesięcznie za ogrzewanie domu?

  Koszty ogrzewania gazem będą zależeć od powierzchni oraz stanu budynku. Można przyjąć, że szacunkowo za ogrzanie domu o powierzchni 100 m2 zapłacisz ok. 400 zł miesięcznie.

 2. Czy można obniżyć zużycie gazu?

  Możesz sprawdzić kilka sposobów na obniżenie zużycia gazu - np. pamiętać o odpowiedniej temperaturze kotła, uszczelnianiu okien, regularnych przeglądach i serwisach instalacji.

 3. Jak liczy się rachunki za gaz?

  Aby oszacować koszty ogrzewania domu możesz pomnożyć liczbę pobranych kilowatogodzin przez cenę dostawcy gazu. Do tego należy dodać stałe koszty abonamentu i dystrybucji.

 4. Czy instalacja gazowa wpływa na wartość nieruchomości?

  Instalacja gazowa może zwiększać wartość nieruchomości w kontekście ubezpieczenia - jej koszty będą wliczane do wartości domu i stałych elementów. Taka instalacja może także podnieść rynkową wartość nieruchomości dla potencjalnych nabywców.

 5. Jak znaleźć dobre ubezpieczenie domu?

  Polisę mieszkaniową możesz znaleźć szybko i wygodnie, dzięki porównywarce ubezpieczeń. Takie narzędzie umożliwia przejrzenie i porównanie ofert kilkunastu ubezpieczycieli w jednym miejscu.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.