Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Mieszkanie w Łodzi - ile kosztuje i jak ubezpieczyć?

Redakcja 29.11.2018
Mieszkanie w Łodzi - ile kosztuje i jak ubezpieczyć?
Strona główna
/
Blog
/
Mieszkanie w Łodzi - ile kosztuje i jak ubezpieczyć?
Łódź to jedno z największych polskich miast, w którym mieszkania są relatywnie tanie, jeśli porównamy ich ceny z Warszawą, Krakowem czy Wrocławiem. Przedstawiamy aktualną sytuację na lokalnym rynku nieruchomości oraz wyjaśniamy, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w Łodzi.

Łódź to czwarte największe miasto w Polsce. Aktualnie zamieszkuje je ponad 670 000 osób, a jego powierzchnia przekracza 293 km2. Łódź jest stolicą województwa, od którego zresztą wzięło ono swoją nazwę. Ceny nieruchomości, w porównaniu do innych wielkich aglomeracji w naszym kraju, są tutaj relatywnie niskie – przykładowo, w porównaniu do Warszawy średnia cena mkw. jest tutaj niższa o ponad 5000 zł. Ma to również przełożenie na koszty ubezpieczenia, ponieważ polisy dla tańszych nieruchomości również są tańsze.

 

Ile kosztuje mieszkanie w Łodzi?

Aktualnie (stan na 21.12.2022 r.) średnia cena mkw. w Łodzi wynosi 7 292 zł, jak informuje portal szybko.pl. To samo źródło podaje, że za przeciętne mieszkanie w tej miejscowości trzeba zapłacić 401 967 zł i że w skali ostatnich 12 miesięcy ceny nieruchomości spadły tam o 1%. Jest to dość zaskakujące, ponieważ rzadko kiedy mieszkania w Polsce tanieją.

Na cenę ubezpieczenia mieszkania wpływa wiele czynników, wśród których wiodącą rolę odgrywa jego wartość rynkowa. Im droższą nieruchomość chcemy objąć ochroną z polisy, tym więcej za to zapłacimy.

Drugim, równie istotnym czynnikiem kształtującym cenę ubezpieczenia mieszkania jest wybrany zakres ochrony. Polisy mają swoją wersję podstawową, która najczęściej ogranicza się do ochrony murów i elementów stałych od pożaru i innych zdarzeń losowych. Podstawę zawsze można uzupełnić wykupując kolejne zdarzenia, np. powódź, kradzież z włamaniem czy stłuczenie przedmiotów szklanych.

Istotny wpływ na cenę ubezpieczenia mają też: lokalizacja, liczba szkód z ostatnich lat, kondygnacja, rodzaj i wiek budownictwa, posiadane zabezpieczenia antywłamaniowe (dotyczy ryzyk kradzieżowych), liczba i wiek lokatorów, przeznaczenie lokalu (np. najem) czy stopień palności konstrukcji. Trzeba też tutaj wspomnieć o polityce cenowej, jaką prowadzą towarzystwa – każde z nich inaczej ocenia ryzyko, a więc proponuje różne stawki. Sporo zaoszczędzić na ubezpieczeniu można więc dzięki porównywaniu ze sobą większej liczby ofert od różnych firm.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w Łodzi?

Sprawdziliśmy na konkretnym przykładzie, ile aktualnie trzeba zapłacić za ubezpieczenie mieszkania w Łodzi. W kalkulacji wzięliśmy pod uwagę 55-metrowy lokal o wartości 400 000 zł. Składkę obliczyliśmy dla podstawowego wariantu ubezpieczenia, czyli ochrony murów i elementów stałych od pożaru i innych zdarzeń losowych.

Takie ubezpieczenie w wariancie od ryzyk nazwanych kosztuje od 153 zł do 265 zł, natomiast w wariancie od ryzyk wszystkich (All Risks) od 214 zł do 358 zł. Wszystkie podane kwoty odnoszą się do rocznego okresu ochrony, a poszczególne oferty minimalnie się od siebie różnią, przede wszystkim wliczonymi w cenę dodatkami.

Polisy mieszkaniowe nadal są jednymi z najtańszych produktów ubezpieczeniowych, szczególnie jeśli decydujemy się na zakup podstawowego zakresu ochrony. 153 zł za wariant od ryzyk nazwanych czy 214 zł za ubezpieczenie All Risks w skali roku wydają się być atrakcyjnymi ofertami, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę maksymalną kwotę, jaką możemy uzyskać od towarzystwa po szkodzie całkowitej, która w tym przypadku wynosi 400 000 zł

– Leszek Drozdalski, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.

Ceny ubezpieczenia mieszkania w Łodzi – porównanie ofert

TU

W cenie

Roczna składka

Ubezpieczenia od ryzyk nazwanych

Europa

Home Assistance, dewastacja

161 zł

Benefia

Home Assistance

178 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja

178 zł

Mtu24.pl

Home Assistance

198 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja

200 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

219 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

231 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

265 zł

Ubezpieczenia od ryzyk wszystkich (All Risks)

Benefia

Home Assistance, przedmioty szklane

214 zł

Europa

Home Assistance, dewastacja, powódź

215 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja, powódź, przedmioty szklane

262 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

333 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane

335 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

339 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane, pakiet medyczny

358 zł

Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 21.12.2022 r.).

 

Od czego ubezpieczyć mieszkanie w Łodzi?

Podstawowy wariant polisy mieszkaniowej to ochrona murów i ewentualnie elementów stałych przed pożarem i innymi zdarzeniami losowymi typu zalanie, upadek samolotu, uderzenie samochodu, eksplozja, gradobicie czy wichura. Ryzyk tych jest najczęściej kilkanaście, w skrajnych przypadkach kilka bądź ponad trzydzieści. Z pewnością, w polisie warto dodatkowo zawrzeć również ruchomości domowe, czyli wszystkie te elementy wyposażenia nieruchomości, które nie są trwale przytwierdzone. Jeśli chodzi o ryzyka, to warto przynajmniej rozważyć poszerzenie podstawowego zakresu o:

 • powódź – szczególnie jeśli mieszkamy na dolnych kondygnacjach lub domu wolnostojącym;
 • ryzyka kradzieżowe – czyli kradzież z włamaniem, kradzież zwykła i rabunek rzeczy osobistych poza miejscem ubezpieczenia;
 • stłuczenie przedmiotów szklanych – dodatkowa ochrona dla płyty indukcyjnej, paneli folowoltaicznych, kabin prysznicowych, akwariów, itd.;
 • OC w życiu prywatnym – zabezpieczy nas finansowo przed szkodami, jakie nieumyślnie wyrządzimy osobom trzecim, np. zalewając sąsiada;
 • Home Assistance – pakiet darmowych usług, które ubezpieczyciel świadczy nam w określonym zakresie i limitach, np. wsparcie specjalistów przy drobnych awariach w domu czy też opieka po szkodzie.
PAMIĘTAJ!
Każde dodatkowe rozszerzenie wiąże się ze wzrostem składki ubezpieczeniowej, ale też daje nam szerszy zakres ochrony i sprawia, że jesteśmy przygotowani na większą liczbę problemowych sytuacji. Podczas poszukiwań polisy mieszkaniowej warto rozważyć też wariant All Risks, który zabezpieczy nas dodatkowo przed zdarzeniami niemożliwymi na daną chwilę do przewidzenia.

Kiedy ubezpieczenie mieszkania nie działa?

Polisa mieszkaniowa, nawet w wariancie All Risks, nigdy nie zabezpieczy nas finansowo na każdą możliwą okoliczność. Wszystkie towarzystwa stosują pewne ograniczenia, wśród których kluczowe są wyłączenia odpowiedzialności. Listę takich wyłączeń znajdziemy w OWU polisy i za każdym razem będzie to nieco inna lista. Z dużym prawdopodobieństwem możemy jednak założyć, że znajdą się na niej m. in. następujące sytuacje:

 • szkody wyrządzone celowo przez jednego z domowników lub powstałe w skutek tzw. rażącego niedbalstwa;
 • brak wymaganych przepisami przeglądów technicznych;
 • niewłaściwe podłączenie urządzeń;
 • niewłaściwe użytkowanie mienia;
 • brak niezbędnej konserwacji;
 • szkody górnicze;
 • zniszczenia powstałe w skutek: wojny, zamieszek, stanu wojennego, aktów terrorystycznych;
 • zniszczenie znajdującego się na posesji lub w garażu samochodu (auta chronione są z polis komunikacyjnych);
 • przechowywanie lub użytkowanie materiałów wybuchowych i pirotechniki;
 • szkody na niektórych rodzajach mienia: broni palnej, rękopisach, danych w formie cyfrowej, agresywnych rasach psów.

 

Gdzie kupić ubezpieczenie mieszkania w Łodzi?

Ubezpieczenie mieszkania w Łodzi, podobnie zresztą jak w innych miejscowościach, najprościej kupić online. Zanim jednak przejdziemy do zakupów dobrze by było sprawdzić w kalkulatorze ubezpieczeń, ile polisa o interesującym nas zakresie kosztuje w różnych towarzystwach. Korzystanie z tego darmowego narzędzia jest bardzo proste, wystarczy podążać za następującą instrukcją:

 1. Uzupełnij w formularzu podstawowe dane o nieruchomości – podaj metraż, rodzaj budownictwa, dokładny adres, rok budowy, itp.
 2. Podaj kilka informacji formalnych: forma własności, swój wiek, liczba szkód z ostatnich lat, itp.
 3. Wybierz mienie, jakie chcesz ubezpieczyć oraz zdarzenia, które mają znaleźć się w zakresie ochrony.
 4. Zadeklaruj sumy ubezpieczenia dla poszczególnych rodzajów mienia: murów, elementów stałych i opcjonalnie ruchomości domowych.
 5. Jeśli chcesz uwzględnić w polisie kradzież z włamaniem, wskaż zabezpieczenia własne, jakie posiadasz, np. domofon, wzmacniane drzwi, rodzaj zamków, itp.
 6. Jeśli chcesz zapisać kalkulację, żeby potem przeanalizować ją na spokojnie, podaj swój adres mailowy – kalkulacja zostanie na niego przesłana.
 7. Zatwierdź wpisane dane i zapoznaj się z ofertami, które zostaną zaprezentowane w uporządkowanej tabeli.
 8. Wybierz jedną z ofert, m. in. od takich towarzystw, jak: Proama, Generali, Link4, Wiener, Benefia, Europa, Inter Polska, mtu24.pl, Nationale-Nederlanden i Allianz.
 9. Wprowadź dane osobowe potrzebne do ukończenia zakupu oraz wybierz formę opłacenia składki (BLIK, przelew online, PayPo, karta płatnicza debetowa lub kredytowa, Google Pay).
 10. Polisa wejdzie w życie po zaksięgowaniu wpłaty lub w dniu wskazanym w umowie jako początek ubezpieczenia.

To warto wiedzieć

1. Aktualnie średnia cena mkw. mieszkania w Łodzi wynosi 7 292 zł

2. Za przeciętne mieszkanie w Łodzi trzeba obecnie zapłacić 401 967 zł

3. Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływają głównie dwa czynniki: wartość tej nieruchomości oraz wybrany zakres ochrony

4. Podstawowa polisa w wariancie od ryzyk nazwanych dla przeciętnego mieszkania w Łodzi kosztuje minimum 153 zł w skali roku

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie mieszkania w Łodzi

 1. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania 2023?

  Polisy mieszkaniowe nadal należą do najtańszych produktów ubezpieczeniowych. Niedrogą i niedużą nieruchomość w podstawowym zakresie można ubezpieczyć nawet za 100-150 zł w skali roku.

 2. Ile płacicie za ubezpieczenie mieszkania?

  Wysokość składki zależy głównie od wartości nieruchomości oraz wybranego zakresu ochrony. Innymi słowy, im droższą nieruchomość chcemy ubezpieczyć i im więcej zdarzeń uwzględnimy w zakresie ochrony, tym więcej wydamy.

 3. Gdzie najlepiej i najtaniej ubezpieczyć mieszkanie?

  Koszty ubezpieczenia zawsze powinno się liczyć dla nieruchomości o konkretnych parametrach i wybranego zakresu ochrony. Nie ma towarzystw, które zawsze mają najtańsze oferty i dlatego warto porównywać propozycje większej liczby ubezpieczycieli, ale zawsze dla konkretnych mieszkań i zakresów ochrony.

 4. Na jaką sumę ubezpieczyć mieszkanie?

  Mieszkanie powinno się ubezpieczyć na kwotę, która najlepiej oddaje jego realną wartość, z wyposażeniem jest tak samo. Jeśli zaniżymy wartość majątku, możemy uzyskać zbyt niskie odszkodowanie, a jeśli zawyżymy, przepłacimy za polisę nie uzyskując w zamian żadnych profitów.

 5. Gdzie warto kupić mieszkanie w Łodzi?

  Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych. Dla jednych optymalne będzie głośne i zatłoczone centrum miasta, dla innych spokojniejsze peryferia.

 6. Jak się mieszka w Łodzi?

  Łódź to jedno z największych miast w Polsce, a więc znajdziemy tutaj szeroką ofertę kulturalną, gastronomiczną czy edukacyjną. Niestety, jak każda duża miejscowość, stolica województwa łódzkiego ma również swoje wady w postaci korków, smogu czy ulicznego zgiełku. Jednym Łódź przypadnie do gustu, innym niekonieczne – wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

 7. Ile kosztuje metr nowego mieszkania w Łodzi?

  Na koniec 2022 roku średnia wartość 1 mkw. mieszkania w Łodzi wynosi 7 292 zł, jak wynika z danych portalu szybko.pl.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 1

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.