Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Mikroapartamenty - ile kosztują i jak ubezpieczyć?

Redakcja 24.05.2021
Mikroapartamenty - ile kosztują i jak ubezpieczyć?
Strona główna
/
Blog
/
Mikroapartamenty - ile kosztują i jak ubezpieczyć?
Najmniejsze mikroapartamenty mają około 10 metrów kwadratowych, są nowoczesne, a ich lokalizacja jest zwykle bardzo atrakcyjna. Mikroapartamenty dla wielu stały się świetnym sposobem na inwestycję czy niedrogim mieszkaniem własnym w centrum dużego miasta. Sprawdziliśmy, ile kosztują mikroapartamenty i jak je ubezpieczyć.

Idea mikroapartamentów pochodzi z Zachodu, a dokładniej z Nowego Yorku. To tam, na Manhattanie, powstały pierwsze tego typu lokale mieszkalne. Szybko zostały docenione przez młodych ludzi poszukających pierwszych własnych mieszkań oraz przez inwestorów, szukających sposobu na zarobek przy stosunkowo niedużym wkładzie finansowym.

 

Co to są mikroapartamenty?

Mikroapartament to najczęściej mieszkanie wykończone „pod klucz”, do którego można się od razu wprowadzić. Poza niewielką łazienką, jest w nim tylko jedno pomieszczenie, które służy jednocześnie za salon, sypialnię, pokój do pracy oraz kuchnię. Pomimo tak małego metrażu, tego typu lokale są zwykle bardzo funkcjonalne – w przemyślany kreatywny sposób, wykorzystany jest każdy skrawek przestrzeni (wielofunkcyjne meble, łóżka na antresolach itp.). 

 

Gdzie w Polsce buduje się mikroapartamenty?

W Polsce pierwszy budynek z mikroapartamentami wybudowano w 2013 roku we Wrocławiu – w ramach projektu „Starter” stworzono prawie 150 kawalarek wykończonych „pod klucz”, o wielkości od 12 do 27 m2.

Budynek ten zlokalizowany jest przy Placu Grunwaldzkim, w otoczeniu uczelni państwowych, dużej galerii handlowej, wielu sklepów oraz punktów usługowych i z bardzo dobrym połączeniem komunikacyjnym we wszystkie strony miasta. Na parterze „Starteru” ulokowane są nowoczesne restauracje i kawiarnie. Mieszkania kosztowały od 90 tys. zł do około 220 tys. zł netto i zostały wyprzedane w rok.

Popyt na tego rodzaju mieszkania okazał się bardzo duży i wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Obecnie we Wrocławiu są już trzy tego typu budynki. Rynek mikroapartamentów rośnie także w innych miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i w Lublinie. W Warszawie w ramach inwestycji "Pole Mokotowskie" powstały nawet lokale o powierzchni niecałych 7 m2.

 

Dlaczego mikroapartamenty wzbudzają kontrowersje?

Mikroapartamenty wzbudzają nie tylko zainteresowanie, ale i kontrowersje. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce, powierzchnia mieszkania powinna wynosić co najmniej 25 m2 powierzchni użytkowej.

Firmy deweloperskie na różne sposoby obchodzą to prawo, oferując np. mikroapartamenty jako lokale użytkowe, nie mieszkania. Lecz na lokale użytkowe nałożona jest wyższa stawka podatku VAT – 23% (zamiast 8%), którą zmuszony jest uiścić kupujący.

 

Skąd bierze się popularność mikroapartamentów?

Największe zalety mikroapartamentów to cena oraz lokalizacja. W porównaniu do zwykłych mieszkań, można je kupić przy mniejszym wkładzie finansowym. Powstają najczęściej w dużych miastach, bardzo blisko centrum, w miejscach z doskonale rozwiniętą infrastrukturą. 

Te niewielkie kawalerki zwykle reklamowane są jako nieruchomości dedykowane młodym ludziom – studentom, singlom, którzy szukają niedrogiego własnego M. Lecz bardzo często kupują je także inwestorzy z myślą o wynajmie – w miarę upływu lat nieruchomość zyskuje na wartości, a jednocześnie generuje stały dochód. W mikroapartamenty inwestuje się nawet o połowę mniej niż w standardowe mieszkanie, w dodatku jeśli lokal będzie wynajmowany, można odliczyć 23-procentowy VAT.

 

Ile kosztują mikroapartamenty?

Ceny mikroapartamentów wydają się atrakcyjne w stosunku do cen zwykłych nieruchomości, lecz gdy zgłębimy temat, okazuje się, że cena za 1m2 jest zwykle wyższa.

Obecnie lokal o wielkości niecałych 8m2 w Warszawie w inwestycji „Pole Mokotowskie” kosztuje ok. 120 tys. zł, czyli 18 tys. za metr kwadratowy.

Nowo wybudowane mikroapartamenty we Wrocławiu kosztują ok. 110 tys. zł netto za 11-12 m2. W Krakowie za mikroapartament o wielkości 12m2 z tarasem musimy zapłacić ok. 180 tys. zł. W Poznaniu, w ramach inwestycji Smart, mikrokawalerka o powierzchni ok. 18m2 to koszt 130 tys. zł netto.

Nieco taniej jest w mniejszych miastach, np. w Lublinie za mikroapartament o powierzchni ok 12m2 zapłacimy mniej niż 100 tys. zł netto.

Na rynku wtórnym przykładowe ceny w otodom.pl wyglądają następująco: 295 tys. zł za 17-metrowy mikroapartament w Krakowie, w okolicach Wawelu, 210 tys. zł za 16 metrów we Wrocławiu, ok. 100 tys. zł za 13-metrowa kawalerkę w Łodzi i 215 tys. zł za 16-metrów w Lublinie.

 

Jak ubezpieczyć mikroapartament?

Jeżeli zdecydujemy się na zakup mikroapartamentu, warto go ubezpieczyć. Polisę dobrze jest wykupić zarówno, jeśli lokal kupiliśmy na własnych użytek, jak i wtedy, gdy mamy zamiar go wynajmować. W nieruchomości w każdej chwili może dojść do różnych szkód, w wyniku których mieszkanie może zostać poważnie uszkodzone lub nawet bezpowrotnie utracone.

Jednym z największych zagrożeń jest ogień, który w tak małym lokalu może błyskawicznie się rozprzestrzenić i strawić cały nasz dobytek.

Warto pomyśleć także o ubezpieczeniu mikroapartamentu na wypadek zalania, kradzieży z włamaniem czy powodzi – jeśli nasza nieruchomość znajduje się na niskiej kondygnacji. Od tego jakie ryzyka chcemy uwzględnić w zakresie ubezpieczenia, zależy rodzaj polisy.

W ramach podstawowej polisy mieszkaniowej możemy ubezpieczyć mikroapartament na wypadek aż kilkunastu zdarzeń losowych, tj. pożar, wybuch, dym i sadza, huragan, intensywne opady deszczy, śniegu i gradu, zalanie itp. Taka polisa obejmuje jednak tylko ściany i stałe elementy nieruchomości, tj. drzwi, okna, podłogi, armatura sanitarna, system szaf wbudowanych czy zabudowany sprzęt AGD.

Jeśli chcielibyśmy ubezpieczyć także wyposażenie w mikroapartamencie, tzw. „mienie ruchome”, konieczne będzie wykupienie polisy rozszerzonej. W ramach rozszerzenia możemy chronić wiele cennych przedmiotów, tj. komputer, telewizor, smartfon, instrumenty muzyczne, a nawet książki, ubrania i gotówkę przechowywaną w mieszkaniu.

Rozszerzona polisa mieszkaniowa chroni nas na wypadek tych samych zdarzeń losowych, które zawarte są w podstawie, a dodatkowo także na wypadek kradzieży z włamaniem. Do ubezpieczenia mikroapartamentu możemy również indywidualnie dobrać różne dodatki, np. ochronę na wypadek przepięć, ubezpieczenie od wandalizmu, Home Assistance, które zapewni nam bezpłatną i szybką pomoc fachowców w razie nagłych awarii (hydraulika, informatyka, ślusarza itp.) czy OC wżyciu prywatnym – te trzy ostanie szczególnie mogą się przydać, gdy wynajmujemy lokal.

Im więcej dodatków do ubezpieczenia dobierzemy, tym cena polisy mieszkaniowej za rok ochrony może być wyższa. Dość często jednak, różnica w cenie pomiędzy podstawowym a rozszerzonym ubezpieczeniem mieszkania nie jest duża.

 

Ile kosztuje polisa mieszkaniowa dla mikroapartamentu?

Aby nie przepłacać za ubezpieczenie mikroapartamentu, szukając dobrej polisy, warto skorzystać z kalkulatora polis mieszkaniowych. Za pomocą takiego właśnie narzędzia sprawdziliśmy, ile kosztowałoby podstawowe ubezpieczenie niedużego mieszkania.
 
Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest:
  • mikroapartament o wielkości 12 m2,
  • ulokowany we Wrocławiu,
  • usytuowany na piętrze pośrednim,
  • o wartości 110 tys. zł
Jak pokazuje poniższa tabela, mikroapartament ubezpieczyć można już za nieco ponad 80 zł za rok ochrony. Taką ofertę przedstawiło towarzystwo Mtu24. W tej cenie zyskujemy ubezpieczenie nieruchomości na wypadek kilkunastu zdarzeń losowych, a dodatkowo także na wypadek przepięcia oraz powodzi – choć to ostatnie ryzyko (ze względu na pośrednie piętro budynku), akurat w tej nieruchomości się nie przyda.
 
Warto zwrócić uwagę na niewiele droższą ofertę Link4 – 94 zł za rok ochrony, a w tym dodatkowo ubezpieczenie na wypadek aktu wandalizmu oraz bardzo przydatne Home Assistance.
 
Z kolei Generali oraz InterPolska proponują ten sam zakres ochrony, co Link4, jednak za wyższą cenę. To zestawienie pokazuje, że warto porównać oferty co najmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych, nim zdecydujemy się na konkretną polisę mieszkaniową dla mikroapartamentu. 

 

Roczny koszt ubezpieczenia mikroapartamentu

TU

Zakres ubezpieczenia

Cena za rok

Mtu24.pl

zdarzenia losowe, przepięcia, powódź

88 zł

Link4

zdarzenia losowe, przepięcia Home Assistance, wandalizm

94 zł

Generali

j.w.

 

107 zł

InterPolska

122 zł

Tabela 1. Na podstawie ubezpieczeniemieszkania.pl 15.04.2021 r.

 

Polisa mieszkaniowa w podstawowej wersji uwzględnia wiele zdarzeń losowych, tj. pożar czy zalanie, jednak gdy zależy nam na pełnej ochronie nieruchomości, warto dobrać dodatki do ubezpieczenia, tj. kradzież z włamaniem, ubezpieczenie od powodzi czy OC w życiu prywatnym. Dobrą polisę w atrakcyjnej cenie można szybko znaleźć za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych. Dosłownie w chwilę porównasz w nim oferty nawet kilkunastu ubezpieczycieli i szybko znajdziesz najlepsze dla siebie ubezpieczenie.

To warto wiedzieć

1. Mikroapartamenty mogą być dobrym rozwiązaniem dla młodych ludzi poszukających pierwszych własnych mieszkań oraz dla inwestorów, szukających sposobu na zarobek z niedużym wkładem finansowym
 
2. Największe zalety mikroapartamentów to cena oraz lokalizacja – w porównaniu do zwykłych mieszkań, można je kupić z mniejszym wkładem finansowym, a usytuowane są w dużych miastach, w pobliżu centrum
 
3. Warto ubezpieczyć mikroapartament, zarówno wtedy, gdy kupiliśmy go na własny użytek, jak i wtedy, gdy mamy zamiar go wynajmować – największym zagrożeniem jest pożar, który w tak małym lokalu może rozprzestrzenić się błyskawicznie
 
4. Ubezpieczenie mikroapartamentu o wartości 110 tys. zł możemy wykupić już za niecałe 90 zł za rok
Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.