Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpiecz mieszkanie przed długim weekendem!

Redakcja 16.02.2015
Ubezpiecz mieszkanie przed długim weekendem!
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpiecz mieszkanie przed długim weekendem!
Do włamań najczęściej dochodzi w okresie wakacyjnym i urlopowym. Mimo to, bez względu na powód wyjazdu, każda nieobecność lokatorów jest dla złodziei doskonałym momentem do włamania i wyniesienia części lub całości majątku. Do kradzieży, dochodzi także często w czasie długich weekendów, gdy najczęściej pozostawiamy mieszkanie bez opieki i wybieramy się w rodzinne strony.

Liczba włamań w Polsce maleje, ale nie jest to jeszcze na tyle mały problem, by móc przestać się go obawiać. Na przestrzeni ostatnich trzech lat, doszło do ponad 230 tys. kradzieży z włamaniem, z czego wykrytych zostało nieco powyżej jednej trzeciej z nich. Tylko w 2017 roku, doszło do 65 514 tego typu przestępstw na terenie całego kraju. Największa ilość w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i śląskim, oraz bardzo duża ilość w samej stolicy.

 

Najpopularniejsze zagrożenia mieszkania w czasie nieobecności lokatorów

Wśród najpopularniejszych zagrożeń, za które otrzymuje się odszkodowania z tytułu polisy mieszkaniowej, można wymienić:

 • pożar,
 • zalanie i powódź,
 • silny, huraganowy wiatr,
 • kradzież,
 • rabunek, rozbój, dewastacja.

Tylko w 2018 roku doszło do prawie 150 tys. pożarów. Woda to kolejny żywioł, który co jakiś czas daje o sobie znać. Zalanie podczas dłuższej nieobecności, może prowadzić do bardzo dotkliwych szkód. Często okazuje się, że zalane ściany wymagają malowania, a przemoknięte parkiety wymiany.

Huraganowy wiatr, może nieść ze sobą bardzo dotkliwe konsekwencje. W Polsce, występowanie wiatrów o sile większej niż 33 metry na sekundę, jest bardzo równomiernie rozłożone.

Kradzież z włamaniem to niezwykle częsta przyczyna utraty majątku. Niestety, nigdy nie możemy być pewni, czy aby nie jesteśmy już na celowniku złodziei. Przekonujemy się o tym najczęściej po powrocie z dłuższego urlopu lub z weekendowego wypadu za miasto.

 

Ubezpieczenie mieszkania na krótki okres

Polisy mieszkaniowe, ze względu na regulacje prawne (np. możliwość odstąpienia od umowy w terminie 30 dni) nie są zwykle zawierane na okres krótszy, niż 12 miesięcy. Umowa na rok czasem nie dla wszystkich będzie odpowiednia, więc czy istnieje możliwość ubezpieczenia mieszkania na okres samego wyjazdu?

Taki wariant jest dostępny, ale w polisie… turystycznej, do której można włączyć ochronę mienia i mieszkania w czasie wyjazdów poza miejsce zamieszkania.

Jednak gdy przeliczyć koszt całorocznej polisy mieszkaniowej, okaże się, że jest on niższy od ubezpieczenia turystycznego na 2-3 tygodnie. Tym samym ochrona krótkookresowa dla nieruchomości może się to po prostu nie opłacać.

Trzeba pamiętać, że w koszty opieki turystycznej, często wlicza się ochronę bagażu, możliwość leczenia za granicą, ochronę na czas podróży i inne, których nie obejmuje zwykła polisa mieszkaniowa. Z drugiej strony w ubezpieczeniu mieszkaniowym znajdziemy wiele zapisów, których nie sposób uświadczyć w jej turystycznym odpowiedniku.

Zastanawiając się nad skorzystaniem z jednej z tych dwóch ofert, należy postawić sobie pytanie, czego tak naprawdę wymagamy od polisy mieszkaniowej, oraz na jak długi okres opłaca nam się wykupić polisę.

 

Polisa mieszkaniowa na 12 miesięcy – co zapewnia?

Najtańsza opcja polisy mieszkaniowej gwarantuje ochronę finansową murów i stałych elementów. Jest to najczęściej wybierana polisa, która pozwala na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego i gwarantuje najniższe składki na ubezpieczenie. Chcąc należycie chronić swój majątek i mieszkanie, trzeba zastanowić się nad realną polisą, dzięki której będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie, np. w przypadku włamania lub pożaru.

W umowach dodatkowych wybieramy ochronę ruchomości na wypadek:

 • pożaru, zalania i innych zdarzeń losowych,
 • kradzieży z włamaniem,
 • stłuczenia,
 • wandalizmu,
 • przepięcia,
 • rozboju poza miejscem zamieszkania.

Cena rocznej polisy zależy od liczby wybranych dodatków i kilku innych czynników, m.in. wartości mieszkania. Za podstawowe ubezpieczenie zapłacimy od 100 zł rocznie. To z rozszerzeniami będzie nas kosztowało 200-300 zł rocznie. Jednak ubezpieczenie standardowego mieszkania nie powinno przekroczyć kwoty 400 zł za 12 miesięcy, a więc zaledwie 15-20 zł miesięcznie.

 

Ochrona z polisy nawet na 36 miesięcy

Decydując się na dłuższą współpracę z jednym ubezpieczycielem, możemy postarać się o podpisanie umowy na kilka lat. Można przy tym sporo zaoszczędzić, bo zapłacenie za 3-letnią czy 2 letnią składkę z góry to możliwość otrzymania kilkunastu procent rabatu.

Jednak długoterminowych ubezpieczeń mieszkania nie ma na rynku zbyt wiele. Takie rozwiązanie proponuje m.in. towarzystwo HDI w produkcie Dom, gwarantujące 3-letnią ochronę z 50-procentowym upustem za ostatni rok polisy.

 

Wyjazd na urlop a kradzież z włamaniem

Według definicji przestępstwa, kradzież z włamaniem to kradzież, następująca po przedostaniu się złodzieja przez zabezpieczenia mieszkania. Aby uzyskać odszkodowanie z tego tytułu, należy się wcześniej odpowiednio zabezpieczyć. Sposoby i konieczne zabezpieczenia są często opisane przez ubezpieczyciela w OWU. Niezastosowanie się do nich, może oznaczać dla ubezpieczonego brak wypłaty w przypadku poniesienia strat z tytułu kradzieży z włamaniem.

Polisa od kradzieży z włamaniem, zobowiązuje nas do posiadania podstawowych zabezpieczeń, jak minimum zamek wielozastawkowy w drzwiach czy monitoring, jeśli ubezpieczamy mienie ruchome na sumę wyższą niż 50 000 zł lub inną wskazana przez ubezpieczyciela w warunkach umowy. Niedopełnienie tych zobowiązań może skutkować brakiem wypłacenia odszkodowania w razie kradzieży.

Na kradzież podczas naszej krótkiej nieobecności (np. na długi weekend) narażone są też inne budynki, które użytkujemy, jak garaż, pomieszczenie gospodarcze czy dom w budowie. W przypadku budynków tymczasowych na działce (namiot, szklarnia, tunel foliowy) nie da się odpowiednio zabezpieczyć takich konstrukcji przed włamaniem, dlatego ubezpieczyciele nie wypłacą świadczenia w razie kradzieży.

Odszkodowanie za kradzież poza mieszkaniem - warunki

Rodzaj budynku

Zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela w przypadku kradzieży z włamaniem

Garaż

Polisa obejmuje pozostawiony sprzęt sportowy, ogrodniczy, do majsterkowania, narzędzia, części do pojazdów mechanicznych

Polisa nie obejmuje wartościowych przedmiotów

Pomieszczenie gospodarcze

Brak świadczenia za przedmioty wartościowe

Namiot/szklarnia

Brak odpowiedzialności ze strony towarzystwa

Dom w budowie

Ubezpieczenie przed kradzieżą z włamaniem, możliwe jest dopiero po doprowadzeniu budynku do stanu surowego z zabezpieczeniem wszelkich dróg wejścia do budynku

Odszkodowanie za kradzież narzędzi i materiałów budowlanych

Tabela 1. Oprac. własne.

 

Długa nieobecność w mieszkaniu – co z odszkodowaniem?

Jeśli nie będzie nas w mieszkaniu dłużej niż przez weekend czy kilka dni, a dojdzie do kradzieży czy innego zdarzenia, możemy mieć problem z uzyskaniem odszkodowania. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadzają limity, jeśli chodzi o maksymalny okres niezamieszkiwania budynku – najczęściej do maks. 30, 45, 60 oraz 90 dni w roku pod rząd.

Jak długo ubezpieczone mieszkanie może stać puste?

Przerwa 
w zamieszkiwaniu

TU

do 60 dni w roku

ALLIANZ
Bezpieczny Dom

BENEFIA
Pakiet Mieszkanie

do 90 dni w roku

GENERALI
Generali z myślą o domu

PROAMA
Dom

UNIQA
Twój Dom Plus

Tabela 2. Na podstawie OWU.

 

Warto zapoznać się z ofertami ubezpieczycieli, zarówno przed wyjazdem na długi weekend, jak i przy chęci objęcia mieszkania całoroczną opieką. Do polisy, warto dokupić odpowiednie dodatki, które ochronią nas po wystąpieniu zalania, pożaru lub kradzieży z włamaniem. Wyboru najkorzystniejszej oferty cenowej i najlepszego pakietu, można dokonać na stronie kalkulatora ubezpieczeniowego. Porównanie ofert wielu ubezpieczycieli zajmuje zaledwie kilka minut.

To warto wiedzieć

1. Mieszkanie na czas nieobecności lokatorów narażone jest na wiele niebezpieczeństw, głównie kradzież z włamaniem

2. Aby otrzymać świadczenie za kradzież, musimy posiadać minimalne zabezpieczenia własne

3. Warto dokupić dodatki do oferty polisy mieszkaniowej, które pozwolą ubiegać się o odszkodowanie w przypadku innych zdarzeń losowych

4. Koszt dodatkowych ubezpieczeń nie jest wysoki, to zaledwie kilkadziesiąt złotych składki

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 1

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.