Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie mieszkania na czas urlopu – o czym pamiętać?

Redakcja 14.06.2019
Ubezpieczenie mieszkania na czas urlopu – o czym pamiętać?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie mieszkania na czas urlopu – o czym pamiętać?
Ubezpieczenie mieszkania na czas urlopu to dość istotna kwestia, ponieważ w okresie wakacyjnym nieruchomość jest najbardziej narażona na włamanie. W pozostawionym bez opieki lokalu może dojść do kradzieży, ale także zalania. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu ubezpieczenia mieszkania w kontekście wakacyjnych wyjazdów.

Szkody podczas nieobecności lokatora – co z odszkodowaniem?

Towarzystwa standardowo ustalają limit dni, podczas których ubezpieczona nieruchomość może być niezamieszkała. Najczęściej jest to 60 dni, czasami 90, w skrajnych przypadkach 30. Jeśli po przekroczeniu tego limitu dojdzie do szkody, towarzystwo ma prawo wstrzymać odszkodowanie lub zmniejszyć jego wysokość.

Większość wyjazdów urlopowych trwa od 1 do 3 tygodni, także omówione limity nie powinny stanowić problemu. Trzeba też pamiętać, że w podanych okresach istotna jest ciągłość. Jeśli więc wyjechaliśmy na 30 dni, a potem wróciliśmy do domu nawet na jeden dzień, limit zostaje wyzerowany.

Okresy, w których mieszkanie bądź dom mogą być niezamieszkałe, są zawsze podane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), czyli powszechnie dostępnym dokumencie opisującym warunki danego ubezpieczenia. Warto więc zapoznać się szczegółowo z OWU polisy jeszcze przed jej zakupem.

 

Ubezpieczenie mieszkania na czas urlopu – jak skorzystać?

Polisy mieszkaniowe należą do najtańszych ubezpieczeń, a więc warto się zastanowić, czy przed urlopem nie wykupić po prostu rocznej ochrony (w dalszej części artykułu analizujemy koszty takiego ubezpieczenia). Możemy także skorzystać z alternatywnych rozwiązań:

 • kupić polisę mieszkaniową na rok i później wypowiedzieć ubezpieczenie przed upływem miesiąca. W tym terminie rezygnacja z ubezpieczenia nie wiąże się z żadnymi komplikacjami i przebiega według standardowej procedury, podczas której nie trzeba nawet podawać powodu rezygnacji. Towarzystwo zwróci nam wówczas niewykorzystaną składkę, ale chronimy nieruchomość tylko na krótki okres i ryzykujemy tym, że w razie karencji nie otrzymamy odszkodowania;
   
 • kupić polisę mieszkaniową, która jest dodatkiem do ubezpieczenia turystycznego, np. w Allianz taka podwójna ochrona trwa 30 dni;
   
 • kupić ubezpieczenie krótkoterminowe w wybranym towarzystwie. Takich produktów, przynajmniej na chwilę obecną, jest jednak na rynku bardzo mało i raczej nie znajdziemy oferty z terminem krótszym, niż 3 miesiące.

 

Ubezpieczenie mieszkania podczas urlopu – czy się opłaca?

Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za standardową roczną polisę mieszkaniową i czy opłaca się nabyć taki produkt w kontekście wakacyjnego urlopu. Kalkulację przeprowadziliśmy dla nieruchomości o konkretnych parametrach: 50-metrowego mieszkania w Warszawie, którego wartość rynkową szacuje się na 500 000 zł. Wybraliśmy polisę chroniącą mury, elementy stałe oraz ruchomości domowe (o wartości 50 000 zł) przed zdarzeniami losowymi oraz kradzieżą z włamaniem – z perspektywy pozostawienia pustego mieszkania w dłuższym okresie jest to kluczowe ryzyko.

Roczne ubezpieczenie opisanej nieruchomości kosztuje od 292 zł do 770 zł, w zależności od towarzystwa, które wybierzemy. Średni koszt takiej polisy to z kolei 474 zł.

Dwa spośród dostępnych w kalkulatorze towarzystw umożliwiają wykupienie ubezpieczenia za mniej niż 300 zł w skali roku, czyli za niecałe 25 zł miesięcznie. Za taką cenę obejmujemy ochroną majątek wart 550 000 zł, zabezpieczając go na wypadek kradzieży z włamaniem, pożaru, zalania i innych standardowych zdarzeń losowych, dodatkowo uzyskując np. pakiet Home Assistance czy ochronę przed dewastacją. Zwróćmy też uwagę na spory rozstrzał w propozycjach cenowych, który wynika z indywidualnej polityki każdego z towarzystw. Pokazuje nam to w dobitny sposób, że warto porównywać ze sobą konkurencyjne oferty, bo w ten sposób możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych

– wyjaśnia Michał Ratajczak, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.

Ubezpieczenie mieszkania na 12 miesięcy – porównanie składek

Towarzystwo

W cenie

Roczna składka

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

292 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja

297 zł

Europa

Home Assistance, dewastacja

344 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja

388 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

458 zł

Mtu24.pl

dewastacja, powódź

517 zł

Benefia

Home Assistance, dewastacja

725 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

770 zł

Tabela 1. Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 1.07.2022 r.). W tabeli uwzględniliśmy wyłącznie najtańsze oferty od poszczególnych towarzystw.

 

Jak chronić mieszkanie na czas urlopu?

Żeby ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży z włamaniem, trzeba posiadać pewne minimalne zabezpieczenia, których lista jest umieszczana w OWU każdej polisy. Chodzi tutaj m. in. o prawidłowe zamontowanie drzwi i okien, wyposażenie ich we właściwe zamki lub szyby o określonym standardzie.

Ubezpieczyciele często mają też listy dodatkowych zabezpieczeń, których posiadanie generuje zniżki w ubezpieczeniu. Chodzi tutaj o m. in. o drzwi antywłamaniowe, alarm lokalny lub alarm z monitoringiem, rolety antywłamaniowe czy stały dozór agencji ochrony. Wdrożenie takich rozwiązań nie tylko umożliwi nam zakup ubezpieczenia w lepszej cenie, ale też podniesie realny poziom bezpieczeństwa mieszkania.

Zabezpieczenia antywłamaniowe – wymagania TU

Podstawowe zabezpieczenia

Dodatkowe zabezpieczenia (zapewniające zniżkę)

 • we wszystkich wejściach trwałe drzwi z minimum 1 zamkiem wielozastawkowym / wielopunktowym / atestowanym;
 • drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe z dwoma zasuwami;
 • dodatkowo zabezpieczone drzwi zewnętrzne szklane;
 • wszystkie okna zamontowane na trwałe i prawidłowo zamknięte;
 • dostęp do kluczy i pilotów do bram tylko dla uprawnionych osób;
 • wszystkie otwory w bryle domu na trwałe zabezpieczone;
 • zabezpieczone zabudowane balkony, tarasy, loggie i ogrody zimowe.

 

 • alarm lokalny,
 • alarm z monitoringiem,
 • drzwi antywłamaniowe,
 • zabezpieczenia okien,
 • domofon,
 • videofon,
 • stały dozór fizyczny.

Tabela 2. Źródło: OWU Proama Dom.

Przed wyjazdem na urlop warto przekazać klucze zaufanej osobie i poprosić ją, żeby co kilka dni odwiedzała mieszkanie i sprawdzała, czy nie dzieje się w nim nic niepokojącego, a także opróżniała skrzynkę na listy. W ten sposób można odstraszyć potencjalnych intruzów, a także szybciej wykryć szkodę, np. zalanie, i zapobiec rozprzestrzenianiu się zniszczeń. Roztropnie będzie również wyłączyć wszystkie urządzenia z prądu, a także zakręcić zawory od wody i gazu. Oczywiście, konieczne jest też sprawdzenie, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Dotyczy to nie tylko przestrzeni mieszkalnej, ale również pomieszczeń przynależnych, garażu i innych budynków na posesji. Jeśli posiadamy sejf lub szafę pancerną, warto byłoby zamknąć tam wszystkie drogocenne przedmioty. Opcjonalnie można też przenieść je na czas urlopu do zewnętrznej skrytki.

 

Jakie ryzyka wybrać dla ubezpieczenia mieszkania na czas urlopu?

Wspomnieliśmy już, że dla osób wybierających się na urlop kluczowym rozszerzeniem polisy mieszkaniowej jest kradzież z włamaniem. Uzupełnijmy, że dokupienie tego dodatku jest możliwe tylko przy jednoczesnym rozszerzeniu ubezpieczenia o ruchomości domowe (w podstawie są tylko mury i elementy stałe).

Część towarzystw umożliwia również ubezpieczenia mienia od kradzieży zwykłej oraz rabunku. Kradzież zwykła tym różni się od włamania, że nie pozostają po niej żadne wyraźne ślady, co może oznaczać, że złodziej dostał się do lokalu np. przez uchylone okno. Drugie ze wspomnianych ryzyk, czyli rabunek rzeczy osobistych poza miejscem ubezpieczenia, również może przydać się podczas urlopu, szczególnie że może on dotyczyć różnych lokalizacji, w tym zagranicznych.

Warto zadbać, żeby w polisie na czas urlopu znalazło się ryzyko zalania. Najczęściej jest ono obecne już w podstawie, ale nie jest to żelazna reguła.

Podczas długoterminowej nieobecności w domu może nastąpić wyciek, który zaleje nie tylko nasze mienie, ale również mieszkanie sąsiadów i wspólne części nieruchomości. Przed takimi zdarzeniami możemy się skutecznie zabezpieczyć dokupując OC w życiu prywatnym.

Oczywiście, interesujących dodatków do polisy jest więcej. Warto tutaj wspomnieć jeszcze chociażby o powodzi (najczęściej poza podstawą), stłuczeniu przedmiotów szklanych, dewastacji, wandalizmie czy innych (obok OC) rozszerzeń dedykowanych lokatorom – Home Assistance, pomoc prawna, ubezpieczenie NNW.

 

Kradzież w czasie nieobecności lokatorów – do kiedy zgłosić szkodę?

Szkody, w tym kradzieżowe, powinno się zgłaszać w terminie od 3 do 7 dni od ich powstania. Zdarza się jednak, że, np. w wyniku wyjazdu urlopowego, kradzież zostanie wykryta z pewnym opóźnieniem. Wtedy czas zgłoszenia liczy się od momentu stwierdzenia szkody, więc już po powrocie z urlopu czy innej nieobecności.

Pamiętajmy, że jeśli szkoda jest wynikiem przestępstwa, czyli m. in. kradzieży z włamaniem, powinniśmy zgłosić takie zdarzenie również na policji, a od funkcjonariuszy pobrać dokument stosowny protokół. Towarzystwo ma prawo zażądać okazania takiego dokumentu.

Od momentu zgłoszenia szkody towarzystwo ma do 30 dni na przelanie odszkodowania na nasze konto. Jeśli całość lub część rekompensaty jest sporna, termin wydłuża się o dodatkowe dwa tygodnie.

Samo zgłoszenie może mieć różną formę i nie wymaga naszej obecności na miejscu zdarzenia. Bez problemu skontaktujemy się z towarzystwem poprzez wypełnienie stosownego formularza online, przesłanie maila, telefonicznie, a nawet SMS-em. Miejsce ubezpieczenia trzeba jednak później udostępnić przedstawicielowi ubezpieczyciela, żeby ten mógł oszacować wielkość szkody oraz zbadać okoliczności jej powstania.

 

Gdzie kupić ubezpieczenie dla mieszkania na czas urlopu?

Jak wspomnieliśmy, krótkoterminową polisę mieszkaniową możemy kupić w towarzystwie, w którym nabyliśmy ubezpieczenie turystyczne. Nieruchomość obejmiemy wówczas ochroną np. na 30 czy 40 dni. Takie rozwiązanie niekoniecznie jednak musi być optymalnym, ponieważ za niewiele więcej możemy nabyć standardową polisę na rok, a przecież do szkód i kradzieży dochodzi nie tylko podczas wakacji.

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Towarzystwa stosują limity czasu, w których lokal może być niezamieszkały – najczęściej jest to 60 dni, czasami 90, najmniej 30

2. Kluczowym rozszerzeniem ubezpieczenia na czas urlopu jest kradzież z włamaniem

3. Nieruchomości ubezpiecza się najczęściej na rok, jednak dostępne są czasami krótkoterminowe oferty, np. na 3 miesiące

4. Mieszkanie można też ubezpieczyć wykupując dodatek do ubezpieczenia turystycznego

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie mieszkania na czas urlopu

 1. Ile trwa ubezpieczenie nieruchomości?

  Nieruchomości najczęściej ubezpiecza się na rok, czasem od razu na 2 lub 3 lata. Rzadko dostępne są natomiast oferty na mniej niż 6 miesięcy.

 2. Do kiedy zgłosić szkodę, gdy kradzież w mieszkaniu nastąpiła podczas urlopu?

  Ogólnie na zgłoszenie kradzieży mamy od 3 do 7 dni od jej powstania, a termin zależny jest od konkretnego zapisu w umowie polisowej. Towarzystwa dopuszczają jednak sytuacje, w których szkoda zostaje zgłoszona w po dłuższym czasie, o ile nie została wykryta od razu.

 3. Czy mogę opuścić ubezpieczone mieszkanie na dłużej niż 2 tygodnie?

  Tak, wyjazdy dłuższe niż dwutygodniowe nie powinny mieć wpływu na przyznanie odszkodowania. Ubezpieczyciele standardowo ustalają limity, w których lokal może być niezamieszkały, ale najczęściej wynosi od 90 dni i więcej.

 4. Czy można ubezpieczyć mieszkanie tylko na czas urlopu?

  Tak, ale tylko w wybranych towarzystwach, które sprzedają polisy na kilka tygodni. Bardziej opłacalne jest jednak wykupienie polisy na dłuższy okres, np. na 12 miesięcy.

 5. Czy opłaca się kupować ubezpieczenie od razu na kilka lat?

  Towarzystwa nierzadko oferują polisy na 2 lub 3 lata z odpowiednią zniżką. Takie rozwiązanie może okazać się atrakcyjne finansowo, ale nie musi – wszystko zależy od konkretnej oferty oraz zmian na rynku ubezpieczeń.

 6. Ile czasu zajmie mi kupienie polisy mieszkaniowej przed wyjazdem?

  Najlepiej kupić ubezpieczenie online – wówczas można objąć ochroną nieruchomość niemal od zaraz. Trzeba tylko pamiętać o terminowym opłaceniu składki lub pierwszej jej raty, bo w innym wypadku umowa polisowa może zostać rozwiązana.

 7. Czy mogę ubezpieczyć mieszkanie będąc już na urlopie?

  Tak, bez najmniejszych problemów. To, w którym miejscu przebywamy, nie ma żadnego znaczenia w kontekście zakupu polisy. Równie dobrze ubezpieczenie możemy nabyć z domu, jak i z zagranicznego urlopu.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 1

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.