CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-mieszkania-na-czas-urlopu-o-czym-pamietac Ubezpieczenie mieszkania na czas urlopu – o czym pamiętać? | UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie mieszkania na czas urlopu – o czym pamiętać?

Redakcja 11.12.2019
Ubezpieczenie mieszkania na czas urlopu – o czym pamiętać?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie mieszkania na czas urlopu – o czym pamiętać?
Zbliża się czas urlopów, okres w którym właściciele mieszkań zostawiają swoje domy puste, czasem nawet na długie tygodnie. A włamań, jak dowodzą policyjne statystyki, wciąż jest bardzo dużo. Warto więc, ubezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem.

Liczba kradzieży z włamaniem w Polsce nadal jest jeszcze bardzo wysoka. Z raportu zamieszczonego na stronie Komendy Głównej Policji wynika, że w 2016 roku stwierdzono prawie 78 tys. takich przestępstw. W 2017 roku było ich niewiele mniej, bo ponad 65 tys. Niestety, wykryta nie została nawet połowa z nich: w 2016 policjanci rozwiązali 34,5% tego typu spraw, w 2017 – 36,5%. Najwięcej tego typu przestępstw zanotowano w województwie dolnośląskim, mazowieckim i śląskim.

 

Mieszkanie podczas urlopu – jakie zagrożenia?

Największym zagrożeniem oprócz zalania czy pożaru jest kradzież, ale wybranych przedmiotów, jak pieniądze i biżuteria. To łatwy łup, bo w mieszkaniu bez trudu można zidentyfikować miejsce ich przechowywania. Niestety są to przedmioty, które policja bardzo rzadko odzyskuje.

Popularnością wśród złodziei cieszą się także zegarki, zegary stojące i wiszące. Oraz sprzęt elektroniczny, czyli telewizory, wieże, konsole do gier i głośniki.

Złodzieje chętnie zabierają także drobny sprzęty AGD: kuchenki, roboty kuchenne, odkurzacze. Na policyjnej liście kradzionych przedmiotów znajduje się nawet odzież, bielizna i pościel.

Policjanci ostrzegają, że wzmożony okres włamań do mieszkań to sezon letni. To właśnie wtedy najczęściej pozostawiamy je bez opieki. Z Raportu Neckerman „Wakacje rodzinne Polaków 2019” wynika, że najchętniej wyjeżdżamy w szycie sezonu – blisko 50% z nas decyduje się na urlop w lipcu i sierpniu. Zwykle wyjeżdżamy na tydzień (69%  Polaków) lub dwa tygodnie (20% Polaków). Pozostawienie bez opieki nieubezpieczonego mieszkania na tak długi czas, to wielkie ryzyko. Złodziejowi wystarczy dosłownie kilka minut, by wynieść z niego cenne przedmioty.

 

Wydatki na mieszkanie - za polisę zapłacimy najmniej 

Mieszkanie to jedna z najcenniejszych rzeczy pod kątem finansowym. Aby je kupić wielu Polaków na długie lata zadłuża się w bankach. Jak wyliczyli analitycy z Home Broker i Open Finance, najdroższe są w Warszawie – średnia cena w stolicy za metr kwadratowy na rynku pierwotnym to 7507 zł. Na drugim miejscu pod tym względem znajduje się Kraków – 6364 zł za metr kwadratowy. Potem kolejno: Gdańsk – 6017 zł, Wrocław – 5783 zł, Poznań – 5563 zł, Katowice – 5230 zł i Łódź – 4322 zł.  

I tak, patrząc na ogłoszenia zamieszczone na portalu szybko.pl, średnia wartość wyremontowanego i wyposażonego mieszkania z rynku wtórnego w stolicy, o wielkości ok. 50m², to 500-600 tys. złotych. Trochę taniej jest w Krakowie 400-500 tys. złotych za ok. 50m². Wśród większych miast, najtaniej jest w Łodzi – wartość mieszkania o takim metrażu, to ok, 2,5 – 3,5 tys. Dla wielu jednak, to wciąż ogromna suma, często oszczędności niemal całego życia.

Niemało wydajemy nie tylko na mieszkanie, ale także na jego wyposażenie. Jak poinformował portal Forsal.pl, na podstawie danych Eurostat, w 2016 roku w Polsce wydatki związane z wyposażeniem i prowadzeniem domu stanowiły 5,3% wszystkich wydatków na konsumpcję. Z każdym rokiem inwestujemy w swoje mieszkania coraz więcej. W 2016 r. Polacy przeznaczyli na dom łącznie 13,2 mld euro, o 81,6 % więcej niż przez dekadą.

Remontujemy też na potęgę. Serwis Flixy przyjrzał się remontom Polaków: w 2018 roku. przeprowadziło go aż 46% lokatorów. Niemal 8 na 10 remontujących to właściciele mieszkań. Blisko 40% osób wydało mniej niż 6 tys. zł, ale co trzecia osoba zainwestowała ponad 10 tys zł. 84% Polaków przeznaczyło na ten cel odkładane przez lata oszczędności. Co piąty Polak wziął kredyt lub pożyczkę.

 

Sposób na złodzieja? Zabezpieczenia antywłamaniowe

Jednym z podstawowych i najpopularniejszych rozwiązań, chroniących przed włamywaczami jest inwestycja w różne zabezpieczenia antywłamaniowe. W szczególności warto zadbać o ochronę okien – to właśnie tą drogą najczęściej wchodzą złodzieje. Popularnym rozwiązaniem są rolety antywłamaniowe. Tańszą opcją (jednak o wiele mniej estetyczną) – kraty okienne.

Dodatkowym zabezpieczeniem okien mogą być też specjalne klamki z zamkiem na kluczyk. O swoje okna powinni zadbać przede wszystkim ci, których mieszkania ulokowane są na parterze.

Warto zainwestować również w lepsze drzwi. Rozwiązaniem może być także wymiana zamka na taki z atestem– im mechanizm bardziej skomplikowanym, z wieloma zastawkami i zapadkami, tym trudniej złodziejowi go otworzyć. Niektórzy decydują się także na instalację systemów alarmowych.

 

A co z ubezpieczeniem mieszkania?

Wiele osób nie ubezpiecza swoich nieruchomości z obawy o wysokie koszty polisy. To mylne przeświadczenie – ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych miesięcznie. Dokładna wysokość składki zależy od zakresu ubezpieczenia i wyceny mienia. Ubezpieczyć możemy nie tylko różne znajdujące się w mieszkaniu przedmioty i sprzęty, ale także meble, okna, a nawet parkiet. Polisa może obejmować samo mieszkanie, jak i mieszkanie wraz z garażem lub piwnicą. Możemy zabezpieczyć się zarówno przed kradzieżą z włamaniem, jak i przed pożarem czy zalaniem.

Im większy zakres ubezpieczenia, tym składka będzie wyższa. Istotna jest wartość lokalu – w miastach, w których ceny nieruchomości są wyższe, składki na ubezpieczenie też będą wyższe. Wysokość składki na ubezpieczenie mieszkania zależy również od tego, na ile zostanie wycenione zgromadzone w nim mienie – im większa wartość przedmiotów, tym droższe ubezpieczenie.

Jeśli jednak wyposażymy nasz dom w odpowiednie zabezpieczenia (drzwi, okna, rolety antywłamaniowe, alarmy, atestowane zamki, monitoring), możemy liczyć na zniżki. Warto też sprawdzić ofertę w firmie, w której mamy już wykupione OC lub AC. Zakup polisy w pakiecie często jest dużo bardziej opłacalny.

Ubezpieczenie mieszkania możemy wykupić tylko na czas urlopu lub na cały rok. Niestety tę pierwszą opcję oferuje niewielu ubezpieczycieli. Warto jednak, zdecydować się na ubezpieczenie z dłuższym terminem ważności – w końcu wielu z nas wyjeżdża w ciągu roku nie tylko na wakacyjny urlop, ale również na święta i ferie zimowe.

Na rynku ubezpieczeniowym każdy właściciel mieszkania bez trudu znajdzie polisę dopasowaną do własnych potrzeb. Ważne, by nie kierować się tylko ceną. W różnych towarzystwach ubezpieczeniowych ceny polis o takim samym zakresie mogą różnić się nawet o 100-200 zł. Nim zdecydujemy się na konkretne ubezpieczenie, porównajmy oferty co najmniej kilku firm.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.