Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 26 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Artykuły

Najciekawsze artykuły na temat ubezpieczeń mieszkaniowych

Data dodania: 08 stycznia 2014

Klęski żywiołowe na świecie w 2013 roku - raport

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Największe straty spowodowała powódź w Niemczech w czerwcu 2013 - aż 15,2 mld dolarów. Najdroższe dla ubezpieczycieli okazały się letnie burze gradowe w Niemczech - 4,1 mld USD. Najbardziej dotkliwe dla ludności były skutki tajfunu Haiyan w zachodniej części Oceanu Spokojnego, który zostawił po sobie ponad 6 tys. ofiar śmiertelnych.

Munich RE - największa firma reasekuracyjna na świecie - opublikowała wczoraj raport podsumowujący rok 2013 pod względem klęsk żywiołowych. Globalnie, wartość szkód z naturalnych katastrof wyniosła 125 mld USD, w tym szkód ubezpieczonych ok. 31 mld USD, czyli poniżej średniej z poprzednich 10 lat (odpowiednio 184 mld USD, 56 mld USD). 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

W 2013 odnotowano 880 klęsk żywiołowych (średnia z poprzednich 10 lat: 790), w wyniku których zginęło 20 tys. ludzi, czyli więcej niż w 2012 roku, ale poniżej średniej z 10 lat (106 tys.). 

Najwyższe straty w wyniku powodzi w Niemczech 

Powódź, która dotknęła południowe i wschodnie Niemcy na początku czerwca 2013, spowodowała straty w wysokości aż 15,2 mld USD, w tym ubezpieczonych 3 mld USD. Była to najdroższa, pod względem ogólnych strat ekonomicznych klęska żywiołowa 2013 roku. 

Stosunkowo niewielkie straty finansowe przyniosły huragany - Krystian i Ksawery, które dotknęły jesienią i zimą 2013 roku Wielką Brytanię, kraje Beneluxu, północne Niemcy oraz Danię. 

Huragan Krystian, szalejący 27 i 28 października, pozostawił po sobie 17 ofiar śmiertelnych. Największe szkody wyrządził w Danii i Niemczech. Poniżej znajduje się film nagrany przez obserwatora podczas huraganu w miejscowości Sylt w północnych Niemczech.

Ksawery (4-10 grudnia 2013), zanim uderzył w północne Niemcy, pędził z prędkością niemal 200 km/h przez Wielką Brytanię, pozostawiając ponad 100 tys. domostw bez prądu i całkowicie odcinając sieć kolejową w całym kraju. Poniżej zdjęcie z wypadku drogowego spowodowanego przez orkan w Szkocji.

Szkocja, Huragan Ksawery, 2013 

Źródło: www.dw.de

Największe koszty dla ubezpieczycieli przez burzę gradową w Niemczech 

Między 27 a 28 lipca w Niemczech północnych i południowo-zachodnich nadeszła najdroższa dla ubezpieczycieli w historii Niemiec burza gradowa. Niektóre kule gradowe sięgały 14 cm średnicy, większość porównywano do piłek tenisowych. Ogólnie grady występujące w Niemczech w lipcu i sierpniu spowodowały szkody o wartości 5,2 mld USD, z czego ubezpieczonych 4,1 mld USD. 

Burza gradowa w Niemczech, 2013 

Źródło: www.zeibiz.com

Haiyan prawodpodobnie najsilniejszym cyklonem, który uderzył w ląd 

Najpoważniejszą katastrofą naturalną w 2013 roku pod kątem ludzi był tajfun Haiyan, który przeszedł przez zachodnią część Oceanu Spokojnego na początku listopada. Haiyan okazał się najsilniejszym cyklonem tropikalnym pod względem prędkości wiatru (średnio 312 km/h) i jednym z najgłębszych układów niskiego ciśnienia (895 hPa), który uderzył w ląd. W wyniku sztormu najbardziej ucierpieli mieszkańcy południowych Filipin. W sumie ofiar śmiertelnych było ponad 6 tys. a miliony ludzi straciło dach nad głową. Straty oszacowano na ok. 10 mld USD, niestety ze względu na niską penetrację ubezpieczeniową, ubezpieczenia objęły jedynie kilkaset milionów USD. 

Tajfun Haiyan 2013

Tajfun Haiyan, zniszczenia na wyspie

Filipiny po uderzeniu tajfunu Haiyan

Źródło: www.theatlantic.com

Aktywność tajfunów na Pacyfiku, w porównaniu do średniej z ostatnich lat, była dość wysoka - nazwanych zostało aż 31 sztormów. Dla porównania północny Atlantyk był w 2013 roku wyjątkowo spokojny - w całości zaobserwowano 13 cyklonów, z czego tylko 2 z siłą huraganu, żaden jednak sztorm nie uderzył lądu Stanów Zjednoczonych. 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

W USA tornado a w Kanadzie powódź

Za oceanem dotkliwe okazało się tornado, które pojawiło się 21 maja w stanie Oklahoma. Tornado najwyższej kategorii (piątej) pędziło z prędkością 300 km/h niszcząc między innymi przedmieścia miasta Moore (10 tys. zniszczonych domów). Straty ogólne szacuje się na 3,1 mld USD, w tym ubezpieczonych 1,8 mld USD. 

W Kanadzie ulewne deszcze skoncentrowały się w prowincji Alberta, gdzie ilość 190 l/m2 w połączeniu z topniejącym śniegiem spowodowały wylew rzek Bow i Elbow i powódź w stolicy prowincji - Calgary. Straty wyniosły 5,7 mld USD, w tym ubezpieczonych 1,6 mld USD. 

Poniżej znajduje się mapa obrazująca wszystkie klęski naturalne, które nastąpiły w 2013 roku (w sumie 880) z wyszczególnieniem tych największych.

Klęski żywiołowe na świecie w 2013 roku

Źródło: www.munichre.com

Źródło informacji: www.munichre.com.

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.