Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Artykuł

04 luty 2014

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Sprawdź ceny 6 firm

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Czy wiesz od czego zależy cena ubezpieczenia nieruchomości? Poznaj czynniki, które wpływają na wysokość składki i dowiedz się, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w 6 wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych dla lokalu mieszkalnego o wartości 200 tys. zł, 500 tys. zł oraz 800 tys. zł.

Cena za ubezpieczenie nieruchomości zależna jest od wielu czynników. W dalszej części artykułu dowiesz się, co wpływa na wysokość składki i poznasz realne oferty towarzystw za ubezpieczenie przykładowych lokali mieszkalnych o różnym metrażu i wartości.

Jeśli chcesz wiedzieć już teraz ile Ty możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu mieszkania, to możesz przejść od razu do porównania ofert.

Oblicz składkę ubezpieczenia

Od czego zależy wysokość ceny za ubezpieczenie mieszkania?

- Przede wszystkim od zakresu polisy oraz wysokości sumy ubezpieczenia. Podstawowa ochrona w postaci ubezpieczenia elementów stałych i ruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych będzie znacznie tańsza niż pełny pakiet ochronny zawierający także ubezpieczenie od ryzyka kradzieży, włamania i dewastacji czy też wraz z ryzykiem ochrony ubezpieczenia OC w życiu prywatnym - mówi Magda Różańska, specjalista ds. ubezpieczeń w serwisie Ubezpieczeniemieszkania.pl. 

Wnętrze mieszkania

Źródło: http://www.nytimes.com

- Z kolei im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa cena polisy. Dobre oszacowanie sumy ubezpieczenia to podstawa, nie należy jej zaniżać ani niepotrzebnie zawyżać. Dla przykładu: ubezpieczając się od ryzyka kradzieży warto określić sumę nie tyle całego dobytku, ale wartość ruchomości, które w pierwszej kolejności mogą paść łupem złodziei np. sprzęt RTV, elektronika (laptopy, smartfony, konsole do gier, aparaty fotograficzne), biżuteria. Jest to tzw. ubezpieczenie na pierwsze ryzyko – wyjaśnia Magda Różańska.

Porównaj oferty ubezpieczeń

Czynniki wpływające na wysokość składki

  • zakres ubezpieczenia,
  • wysokość sumy ubezpieczenia,
  • posiadane zabezpieczenia np. drzwi antywłamaniowe, system alarmowy, domofon,
  • lokalizacja nieruchomości (na terenach zalewowych ubezpieczyciele nieraz w ogóle odmawiają ubezpieczenia mieszkania lub wysokość składki drastycznie rośnie),
  • bezszkodowość (jeśli ubezpieczasz się już któryś raz i dotąd nie miałeś żadnej szkody, możesz zapłacić mniej za polisę nieruchomości),
  • czas trwania ubezpieczenia (gdy ubezpieczasz na dłużej niż rok możesz otrzymać lepsze warunki ubezpieczenia),
  • wartość mieszkania,
  • wkład własny,
  • bezszkodowość,
  • umiejscowienie mieszkania na najniższej kondygnacji (w niektórych firmach ubezpieczeniowych możesz zapłacić więcej za składkę, jeśli mieszkasz na parterze; wynika to z faktu, iż niektórzy ubezpieczyciele szacują większe ryzyko włamania w parterowych mieszkaniach). 

Rodzina w ubezpieczonym mieszkaniu

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Sprawdziliśmy ile kosztuje polisa ubezpieczeniowa na przykładzie 3 nieruchomości o wartości 200 tys. zł, 500 tys. zł oraz 800 tys. zł, które wrocławski właściciel postanowił po raz pierwszy ubezpieczyć. Wyniki prezentujemy poniżej. 

 

Mieszkanie nr 1. 

Wartość mieszkania - 200 000 zł 

Metraż - 38 mkw

Rok budowy - 2005

 

Zakres ubezpieczenia Inter Ubezpieczenia Concordia

       PZU    

InterRisk  Generali Direct Warta Direct
Mury od ognia i innych zdarzeń losowych 100 zł 110 zł 171 zł 178 zł 181 zł brak danych*
Mury + el. stałe + wyposażenie od ognia i zdarzeń losowych 117 zł 240 zł 489 zł 255 zł 247 zł 163 zł
Dodatkowo: wyposażenie od kradzieży (SU: 20 000 zł) 226 zł 430 zł 493 zł 303 zł 279 zł 268 zł**

* W ofercie Warty nie ma opcji ubezpieczenia online samych "murów".

** W ofercie Warty w ubezpieczeniu od kradzieży SU: 10 000 zł.

W przypadku podstawowego ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych tzn. "murów" w pierwszym przykładzie różnice cenowe są stosunkowo niewielkie i wynoszą niecałe 90 zł. Inaczej wygląda to w przypadku rozbudowanego ubezpieczenia zawierającego ochronę nie tylko samych murów, ale także elementów stałych i ruchomych od ognia i innych zdarzeń losowych, jak również ubezpieczenia ruchomości domowych od kradzieży. Różnice między najtańszą ofertą a najdroższą wynoszą ponad 260 zł. 

 

Mieszkanie nr 2. 

Wartość mieszkania - 500 000 zł 

Metraż - 70 mkw

Rok budowy - 2005

 

Zakres ubezpieczenia Inter Ubezpieczenia Concordia

       PZU    

InterRisk  Generali Direct Warta Direct
Mury od ognia i innych zdarzeń losowych 238 zł 275 zł 415 zł 396 zł 438 zł brak danych*
Mury + el. stałe + wyposażenie od ognia i zdarzeń losowych 268 zł 405 zł 569 zł 411 zł 467 zł 406 zł
Dodatkowo: wyposażenie od kradzieży (SU: 20 000 zł) 389 zł 595 zł 702 zł 521 zł 550 zł 520 zł

* W ofercie Warty nie ma opcji ubezpieczenia online samych "murów".

Im wyższa wartość nieruchomości, tym droższe ubezpieczenie oraz większe różnice między cenami polis u różnych ubezpieczycieli. Najtańsza polisa od ognia i innych zdarzeń losowych, ubezpieczająca same "mury" kosztuje 238 zł, najdroższa 438 zł, a więc o 200 zł więcej. W przypadku ubezpieczeń o większym zakresie ochrony różnice są jeszcze większe i wynoszą ponad 300 zł. 

 

Mieszkanie nr 3.

Wartość mieszkania - 800 000 zł 

Metraż - 100 mkw

Rok budowy - 2005

 

Zakres ubezpieczenia Inter Ubezpieczenia Concordia

       PZU    

InterRisk  Generali Direct Warta Direct
Mury od ognia i innych zdarzeń losowych 380 zł 440 zł 650 zł 614 zł 651 zł brak danych*
Mury + el. stałe + wyposażenie od ognia i zdarzeń losowych 390 zł 570 zł 842 zł 636 zł 718 zł 650 zł
Dodatkowo: wyposażenie od kradzieży (SU: 20 000 zł) 493 zł 760 zł 960 zł 746 zł 754 zł 767 zł

* W ofercie Warty nie ma opcji ubezpieczenia online samych "murów".

W przypadku ostatniej nieruchomości różnice cenowe w polisach mieszkaniowych są najwyższe. Najtańsze, minimalistyczne ubezpieczenie samych "murów" kosztuje 380 zł, natomiast najdroższe, z szerszym wachlarzem ochrony to koszt 960 zł. Różnica wynosi 580 zł.

Pamiętajmy jednak co gwarantuje nam jedna polisa, a co druga. Ubezpieczenie samych "murów" nie obejmie ani sytuacji kradzieży i włamania, ani możliwości uzyskania odszkodowania za uszkodzone i zniszczone na skutek pożaru lub innych zdarzeń losowych domowe sprzęty, dzwi, podłogi, meble czy inne wartościowe przedmioty.

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie Twojego mieszkania w różnych firmach ubezpieczeniowych i wybierz najkorzystniejszą polisę.

Porównaj oferty

 

Podsumowując, im szerszy zakres i bardziej kompleksowa ochrona, tym droższa polisa nieruchomości. Na cenę składki nie mniejszy wpływ będzie miała suma ubezpieczenia oraz wartość nieruchomości. Warto pamiętać, że cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem naszego wyboru, jednak bez rozeznania w ofertach można za taki sam zakres ochrony sporo przepłacić. Zanim kupisz polisę obowiązkowo porównaj propozycje kilku towarzystw.