CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/ile-kosztuje-ubezpieczenie-mieszkania Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Sprawdź aktualne ceny na 2021 | UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Redakcja 04.01.2021
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?
Strona główna
/
Artykuły
/
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?
Mieszkanie można ubezpieczyć i za 100 zł, i za 1000 zł, a lista czynników wpływających na wysokość składki jest bardzo długa. Wyjaśniamy na konkretnych przykładach, ile kosztują polisy dla 3 różnych nieruchomości i skąd biorą się te liczby.

W zestawieniu z innymi produktami ubezpieczeniowymi polisa mieszkaniowa wypada bardzo korzystnie pod względem finansowym, co jest dość zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak drogie w naszym kraju są nieruchomości. Niemniej jednak roczna składka może być bardzo zróżnicowana, na co wpływa szereg różnych czynników.  

Infografika o tym ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od serwisu www.ubezpieczeniemieszkania.pl

 

Co wpływa na cenę ubezpieczenia mieszkania?

Generalnie, im mieszkanie droższe, a umowa ubezpieczeniowa bardziej rozbudowana, tym więcej trzeba będzie za nią zapłacić. To jednak pewne uproszczenie, bo cena polisy mieszkaniwej zalezy w mniejszycm lub większym stopniu od kilku czynników, jak:

1. Wartość mieszkania – polisa na mieszkanie warte 500 000 zł będzie kosztować więcej niż dla lokalu wartego 200 000 zł, ponieważ towarzystwo bierze odpowiedzialnośc za szkody, których usunięcie będzie bardziej kosztowne;
 
2. Ryzyka podstawowe – podstawowa polisa chroni tylko mury i stale elementy, taka polisa będzie rzeczywiście tańsza, ale gdy uszkodzeniu ulegnie także wyposażenie, ubezpieczyciel wypłaci tylko adekwatną kwotę do posiadanego zakresu;

3. Ryzyka dodatkowe – katalog możliwych zagrożeń jest bardzo obszerny, najczęściej jednak warto mieć ochronę na kradzież z włamaniem, powódźm przepięcie czy stłuczenie przedmiotów szklanych;

4. Ochrona dla lokatorów – zakres podstawowy można poszerzyć o dodatkowo płatne rozszerzenia odnoszące się do lokatorów, czyli OC w życiu prywatnym, NWW, pomoc prawną czy domowy assistance. Każde z nich daje wymierne korzyści, ale też zwiększa wysokość składki;

5. Zabezpieczenia własne w mieszkaniu – to zarówno różnego typu systemy antywłamaniowe (dodatkowe zamki, monitoring, alarmy itp.),za których posiadanie możesz nawet dostać zniżki, jak i użyte materiały;

6. Położenie mieszkania – istotna szczególnie w odniesieniu do ubezpieczenia od powodzi. Mieszkania na parterze albo domy położone na terenach bezpośrednio zagrożonych zalaniem objęte są dodatkowymi kosztami ubezpieczeniowymi.

 

Kiedy polisa mieszkaniowa kosztuje więcej?

Za polisę mieszkaniową można zapłacić nawet poniżej 100 zł. Jednak takie ubezpieczenie będzie chroniło w stopniu minimalnym i dotyczyło bardzo taniej nieruchomości. Więcej trzeba będzie zapłacić za ubezpieczenie:  

  • nie tylko murów i elementów stałych, ale i ruchomości (od zdarzeń losowych i kradzieży);
  • poszerzenie katalogu ryzyk o cenne dodatki, takie jak: przepięcie, powódź czy stłuczenie przedmiotów szklanych.
  • uzupełnienie umowy o dodatki odnoszące się do lokatorów: OC w życiu prywatnym, assistance, NNW, pomoc prawną;
  • prowadzenie na terenie nieruchomości działalności gospodarczej (nawet o połowę droższa polisa), wynajmowanie jej lub pozostawianie niezamieszkałą w dłuższym okresie czasu.

Droższe w ubezpieczeniu są również nieruchomości położone na terenach zagrożonych powodzią, zbudowane z łatwopalnych materiałów i nie posiadające należytych zabezpieczeń własnych, czyli np. drzwi antywłamaniowych, monitoringu czy dozoru agencji ochrony.

 

Ile kosztuje polisa mieszkania o powierzchni 60 m2?

Obliczyliśmy, ile trzeba zapłacić za polisę dla trzech różnych mieszkań, które są położone w tej samej części Warszawy, czyli w dzielnicy Praga-Południe. Nieruchomości te mają również inne wspólne parametry:

  • mieszkania własnościowe na piętrze pośrednim;
  • w budynku z roku 2009;
  • lokatorzy: małżeństwo z dzieckiem;
  • ubezpieczenie murów, elementów stałych i ruchomości domowych;
  • od zdarzeń losowych i kradzieży z włamaniem.

Omawiane mieszkania różnią się metrażem oraz ceną, co w naturalny sposób ma swoje odzwierciedlenie w sumach odpowiedzialności.

Najmniejszą spośród rozpatrywanych nieruchomości, czyli 60-metrową, można ubezpieczyć średnio za 404 zł. Najtańszą ofertę przedstawiła Proama, czyli 269 zł, a najdroższą Inter Polska – 700 zł w skali roku. Różnica pomiędzy skrajnymi propozycjami sięga więc 431 zł.

Koszt ubezpieczenia mieszkania 60 m2

Mieszkanie: powierzchnia: 60 m2, wartość: 360 000 zł

Polisa: SU dla elementów stałych: 45 000 zł, SU dla ruchomości: 45 000 zł

Towarzystwo

Roczna składka

Proama

269 zł

Generali

296 zł

Link4

349 zł

Inter Polska

700 zł

Średnio za 12 miesięcy

404 zł

Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 13.12.2020 r.).

 

Ile kosztuje polisa mieszkania o powierzchni 80 m2?

Dla 80-metrowego mieszkania, spośród rozpatrywanych towarzystw, najtańszą propozycję przedstawiła Proama, a najdroższą Inter Polska – odpowiednio 319 zł i 756 zł, czyli różnią się one o 437 zł. Po uśrednieniu ofert wszystkich ubezpieczycieli uzyskujemy składkę w wysokości 446 zł. 

Koszt ubezpieczenia mieszkania 80 m2

Mieszkanie: powierzchnia: 80 m2, wartość: 480 000 zł

Polisa: SU dla elementów stałych: 45 000 zł, SU dla ruchomości: 45 000 zł

Towarzystwo

Roczna składka

Proama

319 zł

Generali

338 zł

Link4

370 zł

Inter Polska

756 zł

Średnio za 12 miesięcy

446 zł

Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 13.12.2020 r.).

Dla nieruchomości o powierzchni 100 m2 najtańsza polisa jest warta 284 zł (Proama), a najdroższa 1293 zł. Trzeba odnotować więc kolejny wzrost różnicy, która w tym zestawieniu wynosi już ponad 1000 zł (dokładnie 1009 zł). We wszystkich trzech zestawieniach zakresy ochrony w obu wariantach są identyczne.

 

Ile kosztuje polisa mieszkania o powierzchni 100 m2?

Przy 100-metrowym mieszkaniu najtańsza oferta to 380 zł w skali roku, a najdroższa 1085 zł. Różnica pomiędzy propozycją Inter Polska a propozycją Proamy to aż 705 zł. Średni koszt ubezpieczenia takiej nieruchomości to z kolei 588 zł.

Koszt ubezpieczenia mieszkania 100 m2

Mieszkanie: powierzchnia: 100 m2, wartość: 600 000 zł

Polisa: SU dla elementów stałych: 70 000 zł, SU dla ruchomości: 70 000 zł

Towarzystwo

Roczna składka

Proama

380 zł

Generali

403 zł

Link4

484 zł

Inter Polska

1085 zł

Średnio za 12 miesięcy

588 zł

Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 13.12.2020 r.).

Jak widać, im większe mieszkanie – a co za tym idzie, również cena tego mieszkania – tym więcej trzeba zapłacić za objęcie go ubezpieczeniem. To zrozumiałe, ponieważ w przypadku szkody całkowitej za większą i droższą nieruchomość przysługuje też większa rekompensata.

Mimo iż czasami roczna składka w polisie mieszkaniowej może przekroczyć 1000 zł, to i tak ubezpieczenia nieruchomości są jednymi z najtańszych produktów ubezpieczeniowych na rynku. W powyższych przykładach rozważaliśmy oferty uwzględniające dwa cenne rozszerzenia, czyli ruchomości domowe oraz kradzież z włamaniem. Podstawowe ubezpieczenie, które nie zawiera tych dwóch dodatków, jest zdecydowanie tańsze, chociaż też zapewnia mniejszą ochronę.

Dla wielu osób zaskakujące mogą okazać się różnice cenowe za niemalże identyczne produkty, jakie widzimy pomiędzy poszczególnymi towarzystwami. Tak jest również w przypadku innych wariantów polisy i nieruchomości o innych parametrach. Zawsze warto więc zestawiać ze sobą konkurencyjne oferty, żeby wybrać dla siebie optymalny cenowo produkt, czyli po prostu nie przepłacić za ubezpieczenie.

 

Ubezpieczenie mieszkania warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Dla wysokości składki kluczowe są dwa czynniki: wartość nieruchomości i zakres ochrony

2. Oprócz rozszerzeń, składkę windują m. in.: konstrukcja palna domu, prowadzona w nim działalność gospodarcza, położenie na terenach zalewowych czy brak zabezpieczeń własnych

3. W dwóch różnych towarzystwach składka dla identycznej nieruchomości może być nawet kilka razy droższa

4. Przed zakupem polisy mieszkaniowej kluczowe jest porównanie cen i lektura OWU

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.