CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/ile-kosztuje-ubezpieczenie-mieszkania Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Sprawdź aktualne ceny na 2023 | UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Redakcja 18.01.2023
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?
Strona główna
/
Artykuły
/
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?
Czasami za polisę mieszkaniową zapłacimy niecałe 100 zł w skali roku, czasem 300 zł, a w jeszcze innych okolicznościach ponad 1000 zł. To, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, zależy od metrażu, lokalizacji, konstrukcji budynku, zakresu ochrony i wielu innych czynników. Wyjaśniamy, co dokładnie ma wpływ na cenę polisy, jak uzyskać zniżkę i gdzie warto kupić ubezpieczenie.

Ubezpieczenie mieszkania poza paroma wyjątkami nie jest obowiązkowe, ale zawsze warto je mieć. Głównym powodem jest niska cena, bo składki za polisę mieszkaniową zaczynają się już poniżej 100 zł za 12 miesięcy ochrony. Drugi powód to gwarancja wypłaty świadczenia za szkodę na najcenniejszym mieniu. Wyposażone mieszkanie jest często warte kilka razy więcej niż samochód.

Oprócz wersji podstawowej polisy, która chroni ściany i instalacje na wypadek pożaru, zalania i innych zdarzeń losowych, warto dokupić parę przydatnych rozszerzeń, jak kradzież z włamaniem, powódź, przepięcie, OC w życiu prywatnym, home assistance czy stłuczenie przedmiotów szklanych. To właśnie zakres ochrony powinien decydować o wyborze polisy mieszkaniowej. A dopiero w dalszej kolejności cena. Dzięki wcześniejszemu porównaniu ofert ubezpieczenia mieszkania można połączyć niską cenę z szerokim zakresem i nie przepłacać za tę samą polisę, którą inny ubezpieczyciel sprzedaje za mniej.

Infografika o tym ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od serwisu www.ubezpieczeniemieszkania.pl

 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Koszt ubezpieczenia zawsze trzeba liczyć dla konkretnej nieruchomości i doprecyzowanego zakresu ochrony. Żeby przedstawić szerszą perspektywę, obliczyliśmy składkę dla trzech mieszkań o różnym metrażu i różnej wartości rynkowej:

 • mieszkanie 60 mkw. warte 400 000 zł;
 • mieszkanie 80 mkw. warte 500 000 zł
 • mieszkanie 100 mkw. warte 700 000 zł.

Jeśli chodzi o pozostałe parametry nieruchomości, we wszystkich przypadkach przyjęliśmy identyczne ustawienia: pośrednia kondygnacja, dwójka lokatorów, bezszkodowa historia ubezpieczenia, lokal własnościowy, brak działalności gospodarczej, bez najmu, itd.

Dla wszystkich mieszkań wybraliśmy też jednakowy zakres polisy: ochrona murów i elementów stałych przed pożarem i innymi zdarzeniami losowymi.

Im droższą nieruchomość chcemy ubezpieczyć, tym więcej musimy za to zapłacić. Jest to logiczne, ponieważ wraz ze wzrostem wartości mienia zwiększa się też potencjalna wysokość odszkodowania za szkodę całkowitą. Nasze przykładowe obliczenia uwydatniają także zróżnicowanie cenowe. Bardzo podobne produkty, różniące się pojedynczymi ryzykami, w każdym towarzystwie kosztują nieco inaczej, często 100-200 zł, bo tyle potrafi dzielić skrajne oferty. Wniosek nasuwa się prosty: jeśli chcemy zaoszczędzić na ubezpieczeniu, porównajmy ze sobą większą liczbę propozycji i wybierzmy spośród nich najtańszą

– wyjaśnia Michał Ratajczak, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania 60 mkw.?

Podstawowe ubezpieczenie 60-metrowego mieszkania kosztuje od 153 zł do 267 zł. Średni koszt takiej polisy to z kolei 218 zł.

Porównanie ofert ubezpieczenia mieszkania 60 mkw. za 400 000 zł

TU

W cenie

Roczna składka

Mtu24.pl

powódź

153 zł

Europa

Home Assistance, dewastacja

161 zł

Benefia

Home Assistance

187 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

227 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja

229 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

257 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja

259 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

267 zł

 

Tabela 1. Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 3.06.2022 r.). W tabeli uwzględniliśmy wyłącznie najtańsze oferty od poszczególnych towarzystw.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania 80 mkw.?

Kupując polisę dla 80-metrowego lokalu musimy się liczyć z wydatkiem od 170 zł do 308 zł. Średnio zapłacimy za nią 253 zł.

Porównanie ofert ubezpieczenia mieszkania 80 mkw. za 500 000 zł

TU

W cenie

Roczna składka

Mtu24.pl

powódź

170 zł

Europa

Home Assistance, dewastacja

198 zł

Benefia

Home Assistance

222 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja

247 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

282 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

289 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja

307 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

308 zł

Tabela 2. Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 3.06.2022 r.). W tabeli uwzględniliśmy wyłącznie najtańsze oferty od poszczególnych towarzystw.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania 100 mkw.?

Ubezpieczenie największego spośród rozpatrywanych lokali, czyli 100-metrowego mieszkania, to koszt rzędu 197-411 zł. W tym przypadku uśredniona składka wynosi 323 zł. Wszystkie podane liczby odnoszą się do roku obowiązywania ubezpieczenia, czyli do najczęściej wybieranego terminu.

Porównanie ofert ubezpieczenia mieszkania 100 mkw. za 700 000 zł

TU

W cenie

Roczna składka

Mtu24.pl

powódź

197 zł

Europa

Home Assistance, dewastacja

273 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja

281 zł

Benefia

Home Assistance

300 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

330 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

391 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja

397 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

411 zł

Tabela 3. Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 3.06.2022 r.). W tabeli uwzględniliśmy wyłącznie najtańsze oferty od poszczególnych towarzystw.

 

Co wpływa na cenę ubezpieczenia mieszkania?

W zestawieniu z innymi produktami ubezpieczeniowymi polisa mieszkaniowa wypada bardzo korzystnie pod względem finansowym, co jest dość zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak drogie w naszym kraju są nieruchomości. Niemniej jednak roczna składka może być bardzo zróżnicowana, na co wpływa szereg różnych czynników.

Generalnie, im mieszkanie droższe, a umowa ubezpieczeniowa bardziej rozbudowana, tym więcej trzeba będzie za nią zapłacić. To jednak pewne uproszczenie, bo cena polisy mieszkaniwej zalezy w mniejszycm lub większym stopniu od kilku czynników, jak:

1. Wartość mieszkania – polisa na mieszkanie warte 500 000 zł będzie kosztować więcej niż dla lokalu wartego 200 000 zł, ponieważ towarzystwo bierze odpowiedzialnośc za szkody, których usunięcie będzie bardziej kosztowne;
 
2. Ryzyka podstawowe – podstawowa polisa chroni tylko mury i stale elementy, taka polisa będzie rzeczywiście tańsza, ale gdy uszkodzeniu ulegnie także wyposażenie, ubezpieczyciel wypłaci tylko adekwatną kwotę do posiadanego zakresu;

3. Ryzyka dodatkowe – katalog możliwych zagrożeń jest bardzo obszerny, najczęściej jednak warto mieć ochronę na kradzież z włamaniem, powódźm przepięcie czy stłuczenie przedmiotów szklanych;

4. Ochrona dla lokatorów – zakres podstawowy można poszerzyć o dodatkowo płatne rozszerzenia odnoszące się do lokatorów, czyli OC w życiu prywatnym, NWW, pomoc prawną czy domowy assistance. Każde z nich daje wymierne korzyści, ale też zwiększa wysokość składki;

5. Zabezpieczenia własne w mieszkaniu – to zarówno różnego typu systemy antywłamaniowe (dodatkowe zamki, monitoring, alarmy itp.),za których posiadanie możesz nawet dostać zniżki, jak i użyte materiały;

6. Położenie mieszkania – istotna szczególnie w odniesieniu do ubezpieczenia od powodzi. Mieszkania na parterze albo domy położone na terenach bezpośrednio zagrożonych zalaniem objęte są dodatkowymi kosztami ubezpieczeniowymi.

 

Jak ubezpieczyć mieszkanie?

Polisy mieszkaniowe można kupić albo w podstawowej wersji, albo w rozszerzonej.

Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości obejmuje mury i ewentualnie elementy stałe, które są zabezpieczone finansowo na wypadek pożaru oraz innych zdarzeń losowych typu: uderzenie pioruna, upadek statku powietrznego, uderzenie pojazdu mechanicznego, zalanie, porywisty (silny) wiatr czy ulewny deszcz. Lista tych ryzyk najczęściej obejmuje od kilku do kilkunastu podpunktów i w każdym towarzystwie wygląda nieco inaczej.

PAMIĘTAJ!
Podstawową polisę można rozszerzyć włączając w nią kolejne rodzaje mienia oraz zdarzenia. Każdy dodatek podwyższa składkę, czasem o kilka, a czasem o kilkadziesiąt złotych w skali roku.

Wśród dodatkowego mienia, jakie można włączyć w ubezpieczenie nieruchomości, na pierwszym miejscu należy wymienić ruchomości domowe (wyposażenie/mienie ruchome). Z definicji są to wszystkie te przedmioty, które nie są zamontowane na stałe i które można swobodnie wynieść z mieszkania bez konieczności ich demontowania siłą lub przy użyciu narzędzi. Łączna suma wartości poszczególnych ruchomości to nierzadko kilkadziesiąt tysięcy złotych, a więc ich uwzględnienie w ubezpieczeniu zwiększy składkę w istotny sposób.

Wśród innego typu mienia, jakie można włączyć w polisę, można wymienić m. in.:

 • przedmioty specjalne/wartościowe – o dużej wartości jednostkowej (w OWU podana jest ich minimalna wartość);
 • mienie do działalności gospodarczej;
 • liczne zabudowania na posesji, m. in.: altany, budynki gospodarcze, garaże wolnostojące, murowane grille, ogrodzenie, utwardzone powierzchnie, roślinność ogrodowa, przydomowa pasieka (do określonej liczby uli);
 • elementy stałe wymienionych zabudowań oraz częściowo ruchomości znajdujące się na ich obszarze;
 • zabudowania znajdujące się poza posesją: garaż wolnostojący, nagrobek i domek letniskowy.

Wśród ryzyk, o które można poszerzyć zakres ochrony, znajdują się przede wszystkim:

 • powódź (nie mylić z zalaniem);
 • kradzież z włamaniem, kradzież zwykła i rabunek rzeczy osobistych poza miejscem ubezpieczenia;
 • stłuczenie przedmiotów szklanych;
 • wandalizm, dewastacja, graffiti;
 • OC w życiu prywatnym (w różnych wersjach, m. in. OC najemcy i OC wynajmującego nieruchomość);
 • pakiet usług Home Assistance;
 • pomoc prawna;
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Warto również wspomnieć o unikalnych rozszerzeniach, które są dostępne tylko w wybranych towarzystwach. W tej kategorii mieszczą się chociażby: ubezpieczenie NNW psa i kota, OC rowerzysty, ochrona mienia służbowego, sprzętu medycznego czy rzeczy osobistych gości.

Część ryzyk, np. pożar, zawsze znajduje się w podstawie polisy mieszkaniowej, jednak są też takie, które czasem są podstawowe, a czasem występują jako dodatki. Każde towarzystwo nieco inaczej komponuje podstawowy zakres ochrony, a co za tym idzie, również listę dostępnych rozszerzeń. Dlatego też zawsze warto zajrzeć do OWU i sprawdzić, czy np. za ochronę od przepięcia czy gradobicia musimy dopłacić.

 

Kiedy za ubezpieczenie mieszkania zapłacimy więcej?         

Za polisę mieszkaniową można zapłacić nawet poniżej 100 zł. Jednak takie ubezpieczenie będzie chroniło w stopniu minimalnym i dotyczyło bardzo taniej nieruchomości. Więcej trzeba będzie zapłacić za ubezpieczenie: 

 • nie tylko murów i elementów stałych, ale i ruchomości (od zdarzeń losowych i kradzieży);
 • poszerzenie katalogu ryzyk o cenne dodatki, takie jak: przepięcie, powódź czy stłuczenie przedmiotów szklanych.
 • historia szkodowa, w tym powodziowa,
 • prowadzenie na terenie nieruchomości działalności gospodarczej (nawet o połowę droższa polisa),
 • pozostawianie mieszkania bez lokatorów przez dłuższy czas, np. 180 dni.

Droższe w ubezpieczeniu są również nieruchomości położone na terenach zagrożonych powodzią, zbudowane z łatwopalnych materiałów i nie posiadające należytych zabezpieczeń własnych, czyli np. drzwi antywłamaniowych, monitoringu czy dozoru agencji ochrony.

 

Jakie zniżki za ubezpieczenie mieszkania?

Za ubezpieczenie mieszkania można tez zapłacić mniej od wyjściowej ceny, którą proponuje TU. Dzieje się tak w kilku sytuacjach:

 • za posiadane zabezpieczenia własne,
 • za zakup innej polisy w pakiecie z ubezpieczeniem nieruchomości,
 • w ramach okresowej promocji.

Zabezpieczenia własne to często wymóg stawiany przez ubezpieczyciela, kiedy lokator chce finansowo chronić swoje mieszkanie na wypadek kradzieży z włamaniem. Wtedy TU może żądać obecności drzwi o określonych parametrach (opisanych w OWU), rolet czy zamka z atestem. Z drugiej strony za posiadanie niektórych zabezpieczeń w postaci alarmu, monitoringu czy stałego dozoru firmy ochroniarskiej część TU oferuje zniżki w wysokości 5-15 procent na składce. Warunkiem jest zakup polisy z rozszerzeniem o kradzież z włamaniem.

Inny rodzaj zniżki to łączenie kilku polis, np. ubezpieczenia mieszkania z ubezpieczeniem OC na samochód. Tu również w zależności od oferty można liczyć na upust rzędu nawet kilkunastu procent.

Zniżka w polisie mieszkaniowej będzie też możliwa w przypadku sezonowych promocji TU w porównywarce ubezpieczeń. Upusty sięgają 10 procent i są uzależnione od indywidualnej polityki ubezpieczyciela.

 

Polisa mieszkaniowa - jak za nią płacić i od kiedy działa?

Jeśli już sprawdziliśmy w porównywarce i wiemy, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, wystarczy dokonać płatności z góry lub w kilku ratach. Do wyboru są polisy roczne i 3-letnie.

Na końcu porównania wystarczy określić sposób płatności. Polisa mieszkaniowa trafi do ubezpieczonego lokatora na podany przed niego email.

Ubezpieczenie mieszkania zacznie działać najwcześniej na następny dzień po opłaceniu składki. Można też wskazać konkretny dzień, w którym ma się rozpocząć roczna lub 3-letnia ochrona.

WAŻNE!
W przypadku niektórych ryzyk ochrona rozpocznie się nieco później niż cała polisa. Tzw. karencja dotyczy zwykle powodzi (do 30 dni), ale też poważnego zachorowania lokatora, zalania czy spływu wód po zboczach.

 

Jak znaleźć dobrą polisę mieszkaniową?

Lokatorzy mogą znaleźć optymalną dla siebie polisę mieszkaniowej dzięki wcześniejszemu porównaniu ofert. Kalkulator ubezpieczeń na ubezpieczeniemieszkania.pl pozwala szybko zestawić ok. 20 polis mieszkaniowych.

Jak porównywać oferty? Ważne jest ustalenie kryteriów - profilu nieruchomości, zakresu ochrony, charakterystyki lokatorów, historii ubezpieczenia. Warto też precyzyjnie określić wartość mieszkania, aby z jednej strony nie przepłacać za kładkę (gdy wartość będzie za wysoka), a z drugiej otrzymać w razie zdarzenia pełną kwotę odszkodowania (gdy podana wartość będzie za niska).

Każda z przedstawionych ofert zawiera link do OWU polisy i karty produktu, a także bezpośredni kontakt do towarzystwa.

 

Ubezpieczenie mieszkania warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Na to, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, wpływa głównie jego wartość oraz wybrany zakres ochrony

2. Ten sam produkt ubezpieczeniowy w każdym towarzystwie oferowany jest w innej cenie

3. Na wysokość składki istotny wpływ mają: stopień palności konstrukcji, zabezpieczenia własne, najem, skala zagrożenia powodzią czy też prowadzenie działalności gospodarczej w domu

4. To, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w poszczególnych towarzystwach najlepiej sprawdzić za pomocą kalkulatora ubezpieczeń

FAQ - najczęściej zadawane pytania o koszt ubezpieczenia mieszkania

 1. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania miesięcznie?

  W przeliczeniu na miesiąc składka zaczyna się za mniej niż 10 zł i zwykle nie przekracza kwoty 50 zł. Jednak ubezpieczyciele nie oferują miesięcznych polis mieszkaniowych. Najkrótsze dostępne na rynku trwają pół roku.

 2. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania rocznie?

  Roczny koszt polisy mieszkaniowej waha się w przedziale 100-1000 zł. O ile dolnym progiem jest 70-80 zł, to górny właściwie nie istnieje. W wyjątkowych przypadkach ubezpieczyciele stosują wycenę indywidualną, np. z uwagi na przechowywane w mieszkaniu antyki.

 3. Jak znaleźć najtańszą polisę mieszkaniową?

  Najtańsza polisa mieszkaniowa to ta, która ma najlepszy stosunek ceny do zakresy ochrony. Dzięki porównaniu ofert można znaleźć to samo ubezpieczenie w konkurencyjnym TU o kilkaset złotych rocznie taniej.

 4. Czy ubezpieczenie mieszkania na więcej niż 12 miesięcy jest możliwe?

  Tak, w ofercie porównywarki na ubezpieczeniemieszkania.pl dostępne są też polisy 3-letnie. Za takie ubezpieczenie można zapłacić od razu z góry lub w kilku ratach. W każdą rocznicę polisy 3-letniej lokator ma prawo zmienić warunki polisy (zakres ochrony i sumę ubezpieczenia). Wtedy TU na nowo wyliczy składkę pozostałą do zapłacenia.

 5. Jak nie przepłacać za ubezpieczenie mieszkania?

  Pierwszym sposobem jest wcześniejsze porównanie polis mieszkaniowych za pomocą odpowiednich narzędzi online. Drugi sposób to prawidłowe ustalenie sumy ubezpieczenia. SU to inaczej maksymalne odszkodowanie w razie szkody całkowitej. Jeśli mieszkanie jest warte 500 000 zł, a w polisie zostanie podana kwota 600 000 zł, to poszkodowany lokator otrzyma pół miliona złotych, mimo że płacił wyższą składkę – wg wyższej wartości mieszkania.

 6. Czy mogę chronić mieszkanie z kilku polis?

  Teoretycznie jest możliwe wykupienie kilku polis mieszkaniowych, ale w praktyce takie rozwiązanie nie opłaca się lokatorowi. Celem ubezpieczenia mieszkania jest finansowe wyrównanie poniesionych strat, a nie wzbogacenie się na szkodzie. Kilka polis (i odszkodowań) naraz można mieć za to w przypadku ubezpieczeń życiowych.

 7. Czy ubezpieczenie mieszkania na 2-3 lata jest tańsze?

  Może się zdarzyć, że wykupienie polisy od razu na 2 lub 3 lata będzie tańsze, niż zmienianie jej co roku, ale nie nigdy możemy mieć takiej pewności. Rynek ubezpieczeń ciągle się zmienia, również pod względem cenowym, a więc trudno przewidzieć, ile polisy będą kosztowały nawet w najbliższej przyszłości.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.