Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 32 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Ubezpieczenie budynków wielorodzinnych

Redakcja 07.11.2014 | 11.12.2019
Ubezpieczenie nieruchomości stanowiącej własność jednej osoby nie stanowi w dzisiejszych czasach większego problemu – szeroki dostęp do poradników oraz kalkulator ubezpieczenia online pozwalają w szybki i wygodny sposób znaleźć najlepszą polisę. Co jednak, jeżeli zajmujemy lokal w budynku wielorodzinnym? Co musimy zrobić, by zapewnić sobie, swoim bliskim oraz swojemu majątkowi niezbędną ochronę przed wszystkim, co przyniesie los? Wreszcie – czy decyzja o ubezpieczeniu budynku wielorodzinnego należy tylko do nas?
Porównaj ceny

Czym jest budynek wielorodzinny?

Na początek musimy określić, czym właściwie jest budynek wielorodzinny – kluczowe dla odpowiedzi na zadane pytania będzie bowiem ustalenie osób bądź organizacji mających prawo do zajmowania się kwestią jego ubezpieczeń.

 

Budynek wielorodzinny to obiekt zawierający co najmniej jedną klatkę schodową oraz więcej niż dwa mieszkania – oznacza to, że do grupy tej zaliczamy zarówno bloki mieszkalne, jak i kamienice oraz budynki składające się z co najmniej trzech lokali mieszkalnych. Tak rozległa definicja niejako wymusza poszukiwanie odmiennego zakresu ochrony i tworzenie dostosowanych do potrzeb każdej z grup produktów – sprawia też, że decyzję w sprawie ubezpieczenia całości może podejmować albo rada spółdzielni, deweloper lub – szczególnie w przypadku mniejszych zbiorowości – właściciele poszczególnych lokali w posiadanym przez siebie zakresie własności.

 

Ubezpieczenie mieszkania w budynku wielorodzinnym

 

Na pewno pierwszą z kwestii, która powinna zainteresować właściciela położonego w zabudowie wielorodzinnej lokalu jest ubezpieczenie własnego mieszkania – do wyboru ma propozycje większości Towarzystw Ubezpieczeniowych, a więcej informacji zarówno o zakresie ubezpieczenia, jak i możliwych jego wariantach znajdziemy w tym artykule – warto w tym miejscu wspomnieć o stosunkowo rzadko wybieranej opcji, która jednak dla mieszkańców budynków wielorodzinnych może być niezwykle pomocna: OC mieszkania.

 

Ubezpieczenie to zapewnia ochronę przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim przez właściciela mieszkania i jego lokatorów – a także wyposażenie mieszkania. W zakres ochrony wchodzą więc na przykład rezultaty awarii pralki lub zmywarki, które spowodowały zalanie mieszkania, skutki zniszczenia czyjegoś mienia przez dzieci – a nawet pogryzienia przez domowego psa.

Wartość takiego ubezpieczenia dla mieszkańców budynków wielorodzinnych jest nie do przecenienia – ewentualny konflikt z sąsiadem może przecież na długo zaburzyć spokój codziennego życia, a szybka i sprawna likwidacja szkody umożliwia jego uniknięcie.

 

W sytuacji, w której ryzyko pożaru lub innego nieszczęścia związanego z żywiołem nie zależy tylko i wyłącznie od naszej ostrożności – a czyjaś niefrasobliwość może pozbawić nas dorobku całego życia ubezpieczenie mieszkania od ognia lub innego wydarzenia losowego jest szczególnie wskazane. Podobnie z ubezpieczeniem od kradzieży – pozornie mieszkania w budynkach wielorodzinnych, które w zasadzie zawsze są pod obserwacją któregoś z lokatorów są mniej narażone na wizytę włamywaczy – w praktyce zaś, dzięki pomysłowości przestępców oraz nadmiernemu zaufaniu, jakie często okazywane jest „roznosicielom ulotek” bądź „wnuczkowi”, zagrożenie jest co najmniej podobne.

Warto więc zainteresować się zawarciem ubezpieczenia mieszkania – najszybszym i najwygodniejszym sposobem na poznanie możliwości będzie użycie kalkulatora ubezpieczeń online, dzięki któremu zapoznamy się zarówno z zakresem ochrony, jak i dostępnymi dla nas ofertami.

 

Ubezpieczenie części wspólnej w budynku wielorodzinnym

 

Kwestią, która odróżnia ubezpieczenia budynków wielorodzinnych od jednorodzinnych jest ubezpieczenie części wspólnej – czy będzie to własność wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, developera czy kilku rodzin. Klatka schodowa, windy, dach – w przypadku nieszczęścia odtworzenie tych elementów może być kluczowe dla dalszego korzystania z naszego mieszkania, w naszym najlepiej pojętym interesie jest więc zainteresowanie się tą kwestią – i przekonanie osób odpowiedzialnych za wspólną własność o zasadności takiego ubezpieczenia.

 

W razie jakichkolwiek wątpliwości nie bójmy się skontaktować z agentem ubezpieczeniowym – wyjaśnienie wszystkich kwestii spornych i jasne przedstawienie możliwości znacząco zwiększa szanse przekonania osób decyzyjnych, a co za tym idzie – zapewnienie sobie i swoim bliskim bezpiecznego i pewnego miejsca zamieszkania.

 

Porównaj ceny
Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły