Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 6 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Ubezpieczenie domu od wiatru, wichury, huraganu

Data dodania: 22 sierpnia 2013
Data aktualizacji: 25 kwietnia 2019

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Praktycznie każde ubezpieczenie nieruchomości obejmuje swoim zakresem ochronę majątku w razie skutków huraganu. Huragan, czyli silny wiatr, jest jednak różnie definiowany przez ubezpieczycieli (w zależności od prędkości wiatru) i od tejże definicji zależy, czy odszkodowanie za szkody zostanie wypłacone czy nie.

Zacznijmy od faktów. W styczniu 2007 roku siła występującego wiatru w niektórych obszarach Polski sięgała nawet 25 m/s, pozostawiając po sobie masę przewróconych drzew, poniszczonych budynków, a nawet ofiar śmiertelnych. 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Huragan Cyryl od 16 do 19 stycznia 2007 pustoszył Europę Zachodnią i Środkową.

Mapa Europy Zachodniej i Środkowej, huragan Cyryl 2007, NOAA

Jednym z obszarów, które ucierpiało najbardziej, było województwo Dolnośląskie. W samej jego stolicy strażacy interweniowali aż 700 razy, a jednym z najbardziej spektakularnych zdarzeń okazało się zerwanie całego dachu z kamienicy stojącej nieopodal centrum miasta.

Koszty renowacji mogą być ogromne - postawienie nowego dachu, remont zalanych mieszkań, a do tego ZDiK zażądał odszkodowania za czas, gdy leżący na ulicy dach blokował ruch samochodowy.

Brzmi dość abstrakcyjnie, ale niestety takie rzeczy się zdarzają i właśnie przed ich konsekwencjami ma chronić nas odpowiednia polisa.

Gdzie kupić ubezpieczenie od skutków wywołanych huraganem?

Obecnie na rynku ubezpieczeń nie spotyka się osobnych produktów chroniących wyłącznie przed szkodami wywołanymi przez wiatr. Ryzyko huraganu uwzględniane jest przy 99% polis dotyczących ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych. 

Szkoda spowodowana przez huragan

Źródło: http://zev.lacounty.gov

Taka forma ubezpieczenia adresowana jest głównie do osób fizycznych, które chcą ubezpieczyć lokal mieszkalny, dom jednorodzinny wraz z jego elementami konstrukcyjnymi, różnego rodzaju instalacjami oraz urządzeniami technicznymi zamontowanymi na stałe.

Dodatkowo polisa ubezpieczeniowa obejmuje również elementy stałe (np. armaturę natryskową, ścianki działowe, drzwi wraz z futrynami) oraz ruchome (sprzęt RTV, AGD, komputerowy czy meble) danej nieruchomości.

Współcześnie niemalże każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje ubezpieczenie nieruchomości z ochroną od skutków huraganu.

Huragan według towarzystw ubezpieczeniowych

Odnośnie definicji, towarzystwa ubezpieczeniowe są ze sobą zgodne. Huragan według nich jest to silny wiatr wiejący z określoną prędkością, którego działanie zdolne jest do wyrządzenia masowej szkody.

O ile ubezpieczyciele samo pojęcie wiatru określają w podobny sposób, tak pojawia się pewna rozbieżność, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed zakupieniem polisy. Owa różnica dotyczy określenia prędkości wiatru. Wartości te mieszczą się zazwyczaj w przedziałach od 13,9 m/s do 25 m/s.

Jeśli wiatr, który wyrządził szkody, nie przekroczył prędkości podanej w definicji, uzyskanie odszkodowania może być znacznie trudniejsze.

Poniższa tabela przedstawia, jak dokładnie pojęcie huraganu (wiatru) interpretowane jest przez poszczególnych ubezpieczycieli. 

 
Towarzystwo Ubezpieczeniowe Hestia PTU PZU Commercial Union Signal Iduna Warta Uniqa Allianz Inter Polska
Siła wiatru (m/s) 17,5   24 24 24 17,5 17,5 24,4 24,4 25 10,8 17,5
 

Oczywiście sam fakt wystąpienia silnego wiatru (oraz wywołanych przez niego szkód) nie stanowi jeszcze zapewnienia, że była to prędkość wiatru akceptowalna przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe.

Żeby wystąpienie zdarzenia losowego, jakim jest wiatr, stało się podstawą do wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela, niezbędne jest wydanie orzeczenia potwierdzającego siłę zaistniałego wiatru przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Trąba powietrzna

Kiedy jednak jego uzyskanie okazuje się rzeczą niemożliwą, przyjmowany jest stan faktyczny, a także towarzyszący mu rozmiar wywołanych szkód w miejscu ich powstania lub też w sąsiedztwie.

Natomiast w przypadku jednej szkody jej rozmiar sam w sobie musi świadczyć o tym, iż działająca siła wiatru osiągnęła prędkość przyjętą przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczonego "nie zawieje"

Huragan jaki szalał w naszym kraju, według danych IMiGW osiągnął siłę miejscami znacznie przekraczającą prędkości uznawane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Wrocławska kamienica jest zapewne jedną z wielu, które ucierpiały tego wieczoru.

Każdy lokator, którego mieszkanie odczuło skutki tamtejszej wichury, jeżeli posiadał ubezpieczone lokum od ognia i innych zdarzeń losowych nie ma powodów do zmartwień. Ubezpieczyciel zrekompensuje mu poniesione straty.

W przeciwnym jednak wypadku sytuacja ma się znacznie gorzej. Właściciele mieszkań, które ucierpiały, muszą liczyć się z pokryciem strat we własnym zakresie. Natomiast z o wiele większym problemem musi się uporać właściciel kamienicy.

Jeśli budynek nie został przez niego ubezpieczony, czeka go nie tylko naprawa, ale i poniesienie dodatkowych kosztów związanych z usunięciem oderwanej części budynku. 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.