CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/jak-ubezpieczyc-dom-lub-mieszkanie-od-ognia Ubezpieczenie nieruchomości, mieszkania, domu od ognia – dlaczego warto je mieć? | UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie nieruchomości od ognia

Redakcja 09.04.2020
Ubezpieczenie nieruchomości od ognia
Strona główna
/
Artykuły
/
Ubezpieczenie nieruchomości od ognia
Ogień to potężny żywioł, przed którym powinniśmy chronić swoje domy i mieszkania. Pytanie tylko, którą polisę wybrać i co w niej zawrzeć, żeby móc spać spokojnie. Przeanalizowaliśmy ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych na konkretnych przykładach.

Ogień jest jednym z najniebezpieczniejszych żywiołów, który jest w stanie pozbawić nas domu i całego majątku, który w nim zgromadziliśmy. Ubezpieczenie nieruchomości od pożaru jest więc obecne w każdej polisie mieszkaniowej, a wykupienie jej to koszt rzędu kilkuset złotych w skali roku.

Czym jest ubezpieczenie od pożaru?

Liczba i charakter zdarzeń wchodzących w podstawowy pakiet ubezpieczeniowy są różne w każdym towarzystwie. Zawsze jest jednak na tej liście ogień i nigdy nie występuje on samodzielnie. W pakiecie zdarzeń losowych razem z ogniem są także:

 • zalanie,
 • uderzenie pioruna,
 • grad,
 • uderzenie pojazdu lądowego,
 • huragan,
 • deszcz nawalny,
 • śnieg i lód,
 • sadza i dym,
 • upadek drzew lub masztów.

W podstawowym wariancie polisa ogniowa chroni tylko mury i elementy stałe. Żeby lepiej zabezpieczyć się przed działaniem ognia, trzeba uzupełnić ubezpieczenie również o ruchomości domowe – wówczas cały majątek zgromadzony na terenie nieruchomości będzie chroniony.  

 

Nie tylko dom i mieszkanie - jakie nieruchomości zabezpiecza polisa ogniowa?

Majątek, który chcielibyśmy objąć ochroną z polisy, to często nie tylko dom czy mieszkanie, ale również inne budynki znajdujące się na posesji, pomieszczenia przypisane do lokalu (garaż, piwnica), a nawet zabudowania położone z dala od naszego miejsca zamieszkania (domek letniskowy).

PRZYKŁAD – Inter Polska

Polisa – poza mieszkaniem, domem lub domem w budowie – obejmuje również tzw. pomieszczenia przynależne, do których zalicza się: piwnice, garaże, komórki, budynki gospodarcze i inne budynki tzw. małej architektury, które znajdują się na terenie posesji. Dodatkowo ubezpieczenie może również objąć dom letniskowy. Bramy, ogrodzenia, mury inne tego typu budowle też mogą być chronione z polisy.

PRZYKŁAD – Proama

Oprócz budynków mieszkalnych lub będących w budowie, polisa Proama Dom może objąć ochroną: budynki gospodarcze, garaż wolnostojący, a także długą listę budowli, takich jak wiata, szopa, altana, basen, fontanna i wiele innych, szczegółowo opisanych w OWU. Towarzystwo przewiduje również możliwość ubezpieczenia domu letniskowego.  

Dom z drewna, czyli czego nie obejmuje ubezpiecznie na wypadek pożaru?

Zdarza się, że ubezpieczyciele nie chcą podjąć się ochrony budynków mieszkalnych, które są zbudowane z materiałów łatwopalnych albo też bardzo windują stawki dla takich nieruchomości.

W ramach zwykłej polisy mieszkaniowej możemy mieć również problem z ubezpieczeniem m. in.:

 • budynków rolniczych;
 • budynków, na terenie których prowadzona jest działalność gospodarcza;
 • pustostanów lub budynków przeznaczonych do rozbiórki;
 • magazynów, chłodni, młynów, tartaków;
 • budynków, w których przetrzymywane są zwierzęta inne niż domowe.

 

Pożar w budynku - porównanie warunków umowy w Inter Polska i Proama

W OWU polisy Proama Dom ubezpieczyciel definiuje pożar jako: „ogień, który przedostał się poza palenisko lub powstał bez paleniska i rozprzestrzenił się o własnej sile”.

Inter Polska definiuje pożar podobnie. W OWU polisy Inter Lokum znajdziemy następującą charakterystykę: „działanie ognia, który powstał poza przeznaczonym do tego celu paleniskiem lub przedostał się poza palenisko i rozprzestrzenił się o własnej sile”.

Pożar, jak zostało już powiedziane, w polisach mieszkaniowych występuje zawsze w towarzystwie innych zdarzeń losowych. Po zestawieniu ze sobą dwóch konkurencyjnych ofert, widzimy wyraźnie, że różnią się one od siebie w dość znaczący sposób.

Inter Polska ma szerszy katalog ryzyk, a wśród nich warto zwrócić szczególną uwagę na zalanie, huragan oraz zjawiska o charakterze długookresowym (np. pękania mrozowe), nieobecne w ofercie Proamy. Ta z kolei uwzględnia w swojej polisie implozję, akcję ratowniczą oraz katastrofę budowlaną.

Podstawowe ryzyka – porównanie ofert

Proama Dom

Inter Lokum

wybuch

uderzenie pioruna

upadek statku powietrznego

uderzenie pojazdu

uderzenie fali ponaddźwiękowej

dym i sadza

implozja

huragan

akcja ratownicza

grad

katastrofa budowlana

zaleganie śniegu lub lodu

pękanie mrozowe

zapadanie, osuwanie i trzęsienia ziemi

zalanie

lawina

Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.

 

Ubezpieczenie domu i mieszkania od ognia - ile kosztuje polisa?

Za podstawową polisę przyjmijmy ubezpieczenie murów od ognia i innych zdarzeń losowych. Tę bardziej rozbudowaną poszerzmy o elementy stałe (SU: 35 000 zł) i ruchomości domowe (SU: 35 000 zł). Najpierw przeanalizujmy oferty dla dziesięcioletniego mieszkania w Warszawie o powierzchni 50 m2, które jest warte 300 000 zł.

Średnia różnica pomiędzy podstawową i rozszerzoną polisą dla omawianego mieszkania wynosi 44 zł, a dla domu 53 zł. Dodajmy, że chodzi o roczną składkę. W przypadku całkowitych zniszczeń przy polisie poszerzonej o elementy stałe i ruchomości uzyskamy odpowiednio o 70 000 i 90 000 zł więcej z tytułu odszkodowania. Te 40-50 zł więcej zainwestowanych w ubezpieczenie jest więc dobrą lokatą kapitału.

 

Podstawowa i rozszerzona polisa dla mieszkania

Towarzystwo

Podstawowa polisa

Rozszerzona polisa

Różnica

Link4

120 zł

180 zł

60 zł

Proama

134 zł

182 zł

48 zł

Inter Polska

170 zł

223 zł

53 zł

Generali

204 zł

218 zł

14 zł

średnio

157 zł

201 zł

44 zł

Źródło: rankomat.pl (stan na: 20.08.2019 r.).

Następnie przyjrzyjmy się polisom dla 5-letniego domu położonego w tej samej okolicy, który ma powierzchnię 100 m2, konstrukcję niepalną i kosztuje 400 000 zł. Polisa podstawowa obejmuje mury od ognia i zdarzeń losowych, a rozszerzona również elementy stałe (SU: 45 000 zł) i ruchomości (SU: 45 000 zł) od tych samych ryzyk.

 

Podstawowa i rozszerzona polisa dla domu

Towarzystwo

Polisa podstawowa

Polisa rozszerzona

Różnica

Link4

136 zł

229 zł

93 zł

Proama

243 zł

329 zł

86 zł

Inter Polska

285 zł

287 zł

2 zł

Generali

342 zł

370 zł

28 zł

Średnio

251 zł

304 zł

53 zł

Źródło: rankomat.pl (stan na: 20.08.2019 r.).

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Nie można ubezpieczyć nieruchomości tylko przed ogniem
 
2. Każda polisa mieszkaniowa chroni nieruchomość przed pożarem i innymi podstawowymi ryzykami
 
3. Polisa może chronić przed ogniem również budynki gospodarcze, garaże, piwnice i innego rodzaju zabudowania
 
4. Kompleksowa polisa ogniowa chroni mury, elementy stałe i ruchomości domowe
Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.