CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/ubezpieczenie-mieszkania-od-kradziezy Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży | UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Redakcja 22.11.2022
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży
Strona główna
/
Artykuły
/
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży to jedyna gwarancja na uzyskanie odszkodowania po wizycie złodzieja. Ponad 71 000 włamań w samym tylko 2021 roku i wykrywalność na poziomie 50% to liczby przemawiające do wyobraźni. Wyjaśniamy w szczegółach, jak kompleksowo i niedrogo ubezpieczyć nieruchomość od kradzieży.

Kradzieże i włamania to druga najczęstsza przyczyna wypłaty odszkodowań z polisy mieszkaniowej. Warto więc uwzględnić w domowym budżecie wydatek na ubezpieczenie mieszkania od kradzieży. Wyjaśniamy, w jaki sposób można skutecznie chronić majątek przed włamywaczami. Według badań Polskiej Izby Ubezpieczeń najczęściej występujące zagrożenia w nieruchomościach to: zalanie (77% zdarzeń), kradzież (18%),  pożar (9%), wandalizm (7%) oraz przepięcia i wichury (po 3%).

Za kilkaset złotych rocznie możemy ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży, a rzeczy osobiste od rabunku i to w ramach tej samej polisy.

 

Czym jest kradzież w polisie mieszkaniowej?

W ubezpieczeniach nieruchomości wyróżniamy trzy ryzyka kradzieżowe: kradzież z włamaniem, kradzież zwykłą oraz rabunek (rzeczy osobistych poza miejscem ubezpieczenia). Wszystkie wymienione zdarzenia dostępne są jako rozszerzenia, z tym że kradzież z włamaniem znajdziemy jako opcję w praktycznie każdej polisie mieszkaniowej, a pozostałe dwa ryzyka są tylko w wybranych towarzystwach.

Kradzież zwykła i kradzież z włamaniem mają miejsce na obszarze ubezpieczonej nieruchomości, rabunek odbywa się poza nią, np. na ulicy czy w środkach komunikacji publicznej.

Kradzież z włamaniem tym różni się od kradzieży zwykłej, że w pierwszym wariancie na miejscu zdarzenia złodziej musi pozostawić wyraźne ślady swojej obecności, a w drugim nie. Za takie ślady uznaje się np. wybitą szybę czy wyłamane drzwi. Przy kradzieży zwykłej intruz może dostać się do mieszkania np. przez uchylone okno lub otwarte drzwi.

Kradzież zwykła i kradzież z włamaniem mogą dotyczyć i mienia ruchomego, i stałych elementów. Rabunek to z kolei ryzyko odnoszące się do rzeczy osobistych. Lista przedmiotów należących do tej kategorii jest bardzo obszerna, znajdziemy na niej m. in.: rower, hulajnogę, wózek dziecięcy, gotówkę, okulary, walizki, plecaki, torby, dokumenty, klucze, sprzęt komputerowy i elektroniczny. Dokładne zestawienie rzeczy osobistych zazwyczaj umieszczane jest w dokumencie OWU, konkretnie w dziale z definicjami. Dodajmy jeszcze, że wyróżnikiem rabunku jest użycie bądź groźba użycia siły.

Rodzaje kradzieży w polisie mieszkaniowej

Ryzyko

Definicja

Kradzież z włamaniem

Dokonanie lub usiłowanie dokonania zaboru mienia w celu przywłaszczenia z zamkniętych pomieszczeń:

 • po uprzednim usunięciu zabezpieczeń;
 • przy użyciu siły fizycznej lub narzędzi;
 • po otwarciu wejścia podrobionym lub dopasowanym kluczem, bądź kluczem oryginalnym, w którego posiadanie sprawca wszedł wskutek włamania do innego pomieszczenia;

Dokonanie lub usiłowanie dokonania zaboru mienia z pomieszczenia

w którym sprawca ukrył się przed jego zamknięciem, a ubezpieczony nie był w stanie przy zachowaniu należytej staranności ujawnić tego faktu i pod warunkiem, że sprawca pozostawił w pomieszczeniu ślady (ale bez śladów włamania), które stanowić będą środki dowodowe uznane przez policję lub inne organa prowadzące dochodzenie lub śledztwo

Kradzież zwykła

Dokonanie lub usiłowanie dokonania zaboru mienia w celu  przywłaszczenia, bez pozostawienia śladów użycia siły fizycznej lub narzędzi

 

Rabunek (rzeczy osobistych poza miejscem ubezpieczenia)

Zabór mienia:

 • przy użyciu lub groźbie natychmiastowego użycia przemocy fizycznej wobec osób objętych ubezpieczeniem;
 • przy doprowadzeniu osób objętych ubezpieczeniem do stanu nieprzytomności lub bezbronności;
 • poprzez wyłudzenie bądź oszustwo osoby małoletniej, osoby po 65 roku życia lub osoby niepełnosprawnej;
 • przy użyciu siły w stosunku do przedmiotu zaboru, który pozostawał w styczności lub był połączony z osobą objętą ubezpieczeniem.

Oprac. własne na podstawie OWU Proama Dom.

 

Jak często dochodzi do kradzieży w mieszkaniu?

Kiedy przyjrzymy się statystykom dotyczącym kradzieży z włamaniem z ostatniej dekady, z jednej strony możemy zauważyć pozytywne tendencje, z drugiej zaś pewne niepojące symptomy. W 2012 roku na obszarze Polski policja odnotowała ponad 127 000 tego typu przestępstw, a w roku minionym raptem 71 000. Przed ostatnie dziesięciolecie istotnie wzrosła też wykrywalność – z 33,9% w 2012 do 50,8% w 2021. W skali dekady dokonał się więc spory progres.

Niepokojący jest natomiast fakt, że od 2017 roku liczba kradzieży ponownie zaczęła rosnąć i chociaż daleko jej jeszcze do skali sprzed dekady, nie jest to jednak pozytywna wiadomość.

Kradzieże z włamaniem na obszarze Polski w ostatniej dekadzie

Rok

Przestępstwa stwierdzone

Przestępstwa wykryte

Wykrywalność

2021

71 625

37 154

50,8%

2020

72 502

35 215

47,6%

2019

69 253

31 379

44,4%

2018

66 510

28 043

41,1%

2017

65 514

24 746

36,5%

2016

77 190

27 535

34,5%

2015

91 328

30 256

31,6%

2014

102 817

35 282

32,7%

2013

118 420

40 205

32,5%

2012

127 691

45 284

33,9%

Źródło: statystyka.policja.pl (stan na: 21.11.2022 r.).

 

Co można ubezpieczyć od kradzieży?

Od kradzieży można ubezpieczyć niemal wszystko, co złodziej jest w stanie wynieść z obszaru nieruchomości. Do tego dochodzą jeszcze przedmioty osobiste, które nosimy ze sobą poza domem (dotyczy rabunku).

Na wypadek kradzieży można ubezpieczyć, przede wszystkim, ruchomości domowe (mienie ruchome), czyli niemal wszystkie przedmioty znajdujące się w mieszkaniu lub domu, które nie są zamontowane na stałe i które można swobodnie wynieść. Do tego dochodzą tzw. elementy stałe, czyli pozostała część wyposażenia lokalu, z definicji, której nie da się zdemontować bez użycia siły lub narzędzi.

Przed skutkami kradzieży można też chronić tzw. przedmioty specjalne/wartościowe, czyli akcesoria posiadające dużą jednostkową wartość lub będące np. dziełami sztuki czy antykami. Je ubezpiecza się na indywidualnych zasadach, do czego potrzebna jest profesjonalna wycena.

O TYM PAMIĘTAJ!
Nieraz do ubezpieczenia od kradzieży mienia specjalnego potrzebne są odpowiednie zabezpieczenia, np. sejf, szafa pancerna czy systemy antywłamaniowe o odpowiednich parametrach. Przy standardowym ubezpieczeniu od kradzieży z włamaniem ubezpieczyciele stawiają pewne warunki, np. wszystkie otwory okienne i drzwiowe zamknięte, zamki o podanych parametrach czy oszklenie o sprecyzowanym standardzie.

Na liście przedmiotów, które można ubezpieczyć od kradzieży w ramach polisy mieszkaniowej, znajdziemy jeszcze: mienie firmowe, mienie służbowe, przedmioty znajdujące się w pomieszczeniach przynależnych (np. na strychu czy w piwnicy), ruchomości znajdujące się w budynkach niemieszkalnych czy stałe elementy takich budynków oraz innych zabudowań, np. fragmenty ogrodzenia czy bramy wjazdowej.

Przykładowe mienie, za które TU wypłaci odszkodowanie

Kradzież z włamaniem i kradzież zwykła

 • ruchomości domowe (w tym zwierzęta domowe),
 • elementy stałe,
 • przedmioty specjalne/wartościowe,
 • mienie firmowe,
 • mienie służbowe,
 • wyposażenie pomieszczeń przynależnych;
 • wyposażenie budynków niemieszkalnych;
 • stałe elementy zabudowań i budowli na posesji;
 • wyposażenie i stałe elementy domu letniskowego.

Rabunek

 • teczka, plecak, torba, torebka, neseser, aktówka, walizka;
 • portfel, etui na dokumenty, dokumenty tożsamości, bilety okresowe komunikacji publicznej, wartości pieniężne, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu mechanicznego;
 • klucze do samochodu i ubezpieczonej nieruchomości;
 • okulary optyczne i przeciwsłoneczne;
 • kosmetyki;
 • przybory do pisania;
 • sprzęt: elektroniczny, komputerowy, audiowizualny, fotograficzny oraz kamera;
 • sprzęt sportowy i rehabilitacyjny;
 • instrumenty muzyczne;
 • smartfon;
 • urządzenia przenośne do odtwarzania obrazu i dźwięku (w tym aparat słuchowy);
 • papierośnica, zapalniczka;
 • parasol;
 • biżuteria i zegarki;
 • odzież;
 • rower, hulajnoga, wózek dziecięcy i wózek inwalidzki.

Oprac. własne na podstawie OWU Proama Dom.

 

Jak otrzymać odszkodowanie za kradzież w mieszkaniu?

Kiedy zdamy sobie sprawę, że w naszym domu lub mieszkaniu doszło do kradzieży, powinniśmy działać roztropnie i racjonalnie, odstawiając na bok emocje. W ten sposób, z jednej strony, zwiększamy szansę na wykrycie sprawców przez policję, z drugiej zaś zapewniamy sobie gwarancję uzyskania odpowiedniego odszkodowania.

4 KROKI po stwierdzeniu kradzieży:

 1. Zadzwonić na policję

Kiedy tylko zdamy sobie sprawę, że doszło do przestępstwa, powinniśmy od razu zgłosić ten fakt i spokojnie czekać na przyjazd funkcjonariuszy. W tym czasie najlepiej niczego nie dotykać, żeby nie zacierać śladów. W wyjątkowych sytuacjach, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkody, powinniśmy podjąć doraźne działania. Trzeba jednak zawsze zachować przy tym ostrożność i nie prowokować niebezpiecznych sytuacji.

 1. Pobrać od policji protokół z interwencji

To dość ważna sprawa, ponieważ ubezpieczyciel może zażądać od nas potwierdzenia faktu, że na miejscu zdarzenia zjawiła się policja (i ewentualnie inne służby), a także że zgłosiliśmy przestępstwo. Jeśli nie wezwiemy funkcjonariuszy, towarzystwo może nie przyznać nam odszkodowania.

 1. Sprawdzić, co zostało skradzione i zniszczone

Dokładnie przyjrzyjmy się miejscu zdarzenia i sporządźmy listę zniszczonych oraz skradzionych przedmiotów. Warto wówczas zrobić zdjęcia lub nagrać filmy, żeby udokumentować szkodę – później można przedstawić takie materiały ubezpieczycielowi jako dowody.

 1. Zgłosić kradzież w swoim towarzystwie

W zależności do towarzystwa na zgłoszenie kradzieży z włamaniem mamy od 3 do 7 dni. Najlepiej jednak zrobić to od razu, ponieważ w ten sposób przyspieszymy proces przyznania odszkodowania (towarzystwo ma na przelane nam pieniędzy do 30 dni od zgłoszenia). Z ubezpieczycielem możemy skontaktować się na kilka sposobów: telefonicznie, mailowo, przez formularz na stronie, SMS-em, listownie lub osobiście w najbliższej placówce. W trakcie zgłoszenia powinniśmy uzyskać informacje o planowanym terminie oględzin oraz otrzymać listę dokumentów, jakie musimy przedłożyć.

Zgłoszenie kradzieży z włamaniem

Wymagane dane przy zgłoszeniu

Najczęściej wymagana dokumentacja

 • dane osobowe zgłaszającego szkodę (nie musi to być ubezpieczony);
 • dane osobowe ubezpieczonego;
 • numer polisy mieszkaniowej;
 • godzina, data, miejsce powstania szkody;
 • okoliczności zdarzenia;
 • przyczyna, przedmiot i zakres szkody;
 • adres komendy policji, w której toczy się postępowanie i numer sprawy;
 • numer konta bankowego do przelewu rekompensaty.
 • dokument potwierdzający prawo do lokalu, np. akt własności, umowa dzierżawy, itd.;
 • potwierdzenie zgłoszenia na policję wraz z numerem sprawy;
 • notatka z agencji ochrony – jeśli nieruchomość podlega pod ochronę;
 • opis okoliczności kradzieży oraz zabezpieczeń, jakie pokonali złodzieje;
 • szczegółowa lista skradzionych przedmiotów wraz z dowodami ich zakupu, np. paragonami czy fakturami;
 • faktury za naprawę uszkodzeń powstałych przy kradzieży;
 • oświadczenie o nie ubieganiu się o odszkodowanie w ramach innej polisy mieszkaniowej.

Oprac. własne.

 

Zabezpieczenia antywłamaniowe a cena ubezpieczenia od kradzieży

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przy zakupie ryzyka kradzieży z włamaniem i jednoczesnym posiadaniu określonych zabezpieczeń, naliczają zniżkę. Można liczyć nawet na 15% niższą składkę. Za pojedyncze zabezpieczenie naliczana jest zniżka w wysokości kilku procent.

Jakie są warunki? Nieruchomość musi być wyposażona w alarm, monitoring lub drzwi antywłamaniowe z odpowiednim atestem. Ponadto TU musi zaliczać te zabezpieczenia do czynników obniżających wysokość składki.

Aby otrzymać zniżkę, ale i odszkodowanie, warto sprawdzić wymagania techniczne zabezpieczeń własnych. Poniżej zestawiliśmy przykładowe zapisy z dokumentu OWU.

Wymagania techniczne w ubezpieczeniu nieruchomości od kradzieży

Drzwi zewnętrzne

 • pełne       
 • prawidłowe osadzenie
 • odpowiednia konstrukcja 
 • odpowiedni materiał
 • min. 2 zamki wielozastawkowe lub 1 certyfikowany

Drzwi zewnętrzne przeszklone

 • nie mogą być zaopatrzone w zamki, które można otworzyć bez użycia klucza przez otwór wybity w szybie
 • min. klasa szyby antywłamaniowej P3

Drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe

 • jedno skrzydło unieruchomione przy pomocy zasuw u góry i u dołu
 • zasuwy zamykane od wewnątrz

Drzwi tarasowe lub balkonowe

 • wymogi takie, jak w przypadku okien

Drzwi do budynków gospodarczych

 • pełne
 • zamykane na 1 zamek wielozastawkowy albo 1 kłódkę wielozastawkową

Drzwi do garażu

 • sterowane elektrycznie
 • lub wyposażone w oryginalny, fabrycznie montowany zamek

Oprac. własne.

 

Jak ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży?

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży najprościej kupić online, np. poprzez kalkulator ubezpieczeń, w praktyce jest to bardzo intuicyjne narzędzie, a cały proces zakupu zajmuje kilka minut

 1. Uzupełnij dane o nieruchomości – jej rodzaj, metraż, wiek, adres.
 2. Wskaż formę własności, swój wiek, historię ubezpieczenia (szkody z lat minionych) i datę, od której ma obowiązywać umowa.
 3. Wybierze mienie, które chcesz ubezpieczyć – tutaj trzeba zaznaczyć wyposażenie, żeby możliwe było ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem.
 4. Wybierz, jakimi ryzykami chcesz uzupełnić podstawową polisę – tutaj zaznacza się kradzież (z włamaniem).
 5. Podaj wartość mienia do ubezpieczenia, czyli zadeklaruj sumy ubezpieczenia dla murów, stałych elementów i ruchomości.
 6. Wybierz, jakie zabezpieczenia własne posiadasz – liczba i rodzaj zamków, domofon, monitoring, dozór agencji ochrony, itd.
 7. Zatwierdź dane, przejrzyj tabelę z dostępnymi ofertami i wybierz propozycję od jednego z towarzystw, m. in. od: Proama, Generali, Link4, Wiener, Benefia, Europa, Inter Polska, mtu24.pl, Nationale-Nederlanden i Allianz.
 8. Wprowadź dane osobowe potrzebne do finalizacji transakcji oraz wybierz formę płatności: BLIK, przelew online, PayPo, karta płatnicza debetowa lub kredytowa, Google Pay.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży?

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży kupujemy zazwyczaj dodatkowo do już posiadanej podstawy (ochrona murów i stałych elementów od zdarzeń losowych typu pożar, zalanie, wybuch i inne).

Poniżej zestawiliśmy przykładowe ceny polisy mieszkaniowej zawierające kradzież z włamaniem. Pokazane ceny dotyczą mieszkania wartego 400 000 zł.

Roczny koszt ubezpieczenia mieszkania od kradzieży 

TU

Co oprócz kradzieży?

Roczna składka

mtu24.pl

powódź
dewastacja

412 zł

Proama

dewastacja

264 zł

Benefia

Home Assistance
dewastacja

727 zł

Generali

Home Assistance
dewastacja
pakiet medyczny

281 zł

Inter Polska

Home Assistance
przepięcia

852 zł

Link4

Home Assistance
dewastacja
All Risk

406 zł

Nationale Nederlanden

rabunek

356 zł

PZU

Home Assistance

524 zł

Warta

Home Assistance
powódź
OC w życiu prywatnym
stłuczenie przedmiotów szklanych

429 zł

Allianz

przepięcie
dewastacja
stłuczenie przedmiotów szklanych

371 zł

Oprac. własne. Przykładowe składki roczne na dzień 21.11.2022 r.

 

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie mieszkania od kradzieży?

O tym, ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie mieszkania od kradzieży, można łatwo przekonać się korzystając z porównywarki online, która przy pojedynczej kalkulacji pokazuje kilkanaście wyników różnych TU.

Z przykładowej kalkulacji poniżej jasno wynika nie tylko to, kto ma najtańszą ofertę, ale również, że nie opłaca się kupować polisy bez ryzyka kradzieży, bo różnice są minimalne.

Zakładamy, że mieszkanie jest warte 200 000 zł.

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

TU

Polisa bez ryzyka kradzieży

Polisa z kradzieżą

Różnica w rocznej składce

Proama

203 zł

232 zł

29 zł

Generali

233 zł

262 zł

29 zł

Link4

229 zł

281 zł

52 zł

mtu24.pl

208 zł

361 zł

153 zł

Benefia

233 zł

510 zł

277 zł

Inter Polska

243 zł

514 zł

271 zł

Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 21.11.2022 r.).

 

Ubezpieczenie domu lub mieszkania powinno się dobierać pod kątem zawartości i ceny. Podstawową polisę warto uzupełnić o cenne dodatki, takie jak chociażby kradzież z włamaniem, żeby zapewnić sobie kompleksową ochronę. Ważne jest, żeby nie przepłacić za ten sam lub bardzo podobny produkt. Jeśli chcesz zaoszczędzić na polisie, ale nie rezygnować z wybranego zakresu ochrony, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny ponad 50 ofert towarzystw i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. W polisach mieszkaniowych wyróżniamy trzy ryzyka kradzieżowe: kradzież z włamaniem, kradzież zwykłą oraz rabunek
 
2. Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży zawsze wymaga wykupienia rozszerzenia lub rozszerzeń
 
3. Od kradzieży można ubezpieczyć: elementy stałe, ruchomości domowe, mienie firmowe, przedmioty specjalne
 
4. Rabunek jest zdarzeniem, które ma miejsce poza obszarem ubezpieczonej nieruchomości

FAQ - najczęściej zadawane pytania o najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

 1. Czy kradzież z polisy mieszkaniowej obejmuje też samochód?

  Zwykle nie, ale niektóre TU oferują taką ochronę pod warunkiem ubezpieczenia mieszkania oraz garażu, w którym znajduje się samochód osobowy. Takie zdarzenie może być dodatkowo objęte limitem odpowiedzialności, np. 30 000 zł jak to ma miejsce w polisie Generali. Standardowo kradzież z włamaniem obejmuje mienie związane z samochodem, np. bagażniki samochodowe, foteliki dziecięce czy komplet opon (w tym felgi).

 2. Kiedy najpóźniej zgłosić kradzież do TU?

  O ile ubezpieczyciel nie wyznaczy innego terminu w dokumencie OWU, najlepiej zgłosić szkodę do 3 dni (w TU) i niezwłocznie (na policję), licząc od momentu stwierdzenia kradzieży.

 3. Czy za drobną kradzież też otrzymam odszkodowanie z polisy?

  Niekoniecznie. Często TU stosują tzw. franszyzę integralną, która polega na braku odpowiedzialności finansowej dla szkód poniżej ustalonego pułapu finansowego rzędu 100 czy 200 zł.

 4. Jak zminimalizować ryzyko kradzieży?

  Skutecznym rozwiązaniem będzie stosowanie zabezpieczeń własnych czy dobre relacje z sąsiadami, którzy przypilnują mieszkania na czas naszej nieobecności. Jednak żadna z tych metod nie jest skuteczna w 100%. Dlatego warto ubezpieczyć mieszkanie na wypadek kradzieży zwykłej czy kradzieży z włamaniem oraz zachować środki ostrożności przy opuszczaniu mieszkania (zamykanie drzwi i okien).

 5. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży?

  To zależy głównie od łącznej wartości ubezpieczonego majątku oraz wybranego zakresu ochrony. Najczęściej takie polisy kosztują w granicach 200-400 zł.

 6. Co obejmuje ubezpieczenie od kradzieży?

  Ubezpieczenie nieruchomości od kradzieży obejmuje stałe elementy wewnątrz i na zewnątrz domy czy mieszkania, a także wyposażenie. To np. antena, siłowniki bram, meble wolnostojące i w zabudowie, biżuteria i sprzęt elektroniczny. Pełna lista przedmiotów znajduje się w dokumencie OWU.

 7. Czy za kradzież bez włamania też otrzymam odszkodowanie?

  Tak, jeśli nasza polisa w zakresie ochrony posiada kradzież zwykłą, ewentualnie rabunek (dotyczy zdarzeń mających miejsce poza ubezpieczoną nieruchomością). Oba wymienione ryzyka dostępne są w wybranych towarzystwach jako rozszerzenia.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.