Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 32 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Jak zabezpieczyć się przed szkodą finansową?

Redakcja 25.2.2014 | 11.12.2019
Włamanie połączone z kradzieżą to dotkliwa szkoda. Często łączy się ze stratą cennych przedmiotów – niekoniecznie pod względem wartości, ale również w wymiarze emocjonalnym. Dlatego warto posiadać ubezpieczenie na wypadek podobnego zdarzenia, aby zniwelować przynajmniej finansowe straty.
Porównaj ceny

Według badań Polskiej Izby Ubezpieczeń najczęściej występujące zagrożenia w nieruchomościach to: zalanie (77% zdarzeń), kradzież (18%),  pożar (9%), wandalizm (7%) oraz przepięcia i wichury (po 3%). Kradzież połączona z włamaniem jest więc drugim pod względem częstotliwości zdarzeniem zagrażającym naszemu mieniu.

 

Kradzież w rozumieniu prawa i ubezpieczyciela

W prawie karnym kradzież nie ma ścisłej definicji. Kradzież z włamaniem funkcjonuje zaś jako odrębny typ przestępstwa. W orzecznictwie stosuje się zasadę, że w przypadku kradzieży z włamaniem musi dojść do zniszczenia zabezpieczeń (przez np. sforsowanie zabezpieczeń elektronicznych, dorobienie klucza itp.) i zaboru mienia w celu przywłaszczenia go.

Polisa mieszkaniowa kradzież z włamaniem definiuje w dokumencie OWU. To właśnie na Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia powinien polegać ubezpieczony, a zapisy tam zawarte stanowią podstawę do ubiegania się o wypłatę świadczenia.

 

Nie każda kradzież odznacza odszkodowanie

Powszechną praktyką jest np. nieuznawanie przez ubezpieczycieli tzw. kradzieży zwykłej, czyli zniknięcia ubezpieczonego przedmiotu bez śladów włamania. Wielu ubezpieczycieli nie uznaje też tzw. kradzieży zuchwałej, czyli sytuacji, gdy sprawca na oczach świadków zabiera nam z mieszkania cenny przedmiot i ucieka.

Zazwyczaj ubezpieczyciele obejmują ochroną mienie w przypadku kradzieży z włamaniem, gdy sprawca w przy użyciu siły i narzędzi sforsował zabezpieczenia, pozostawiając widoczne ślady, np. wyważone drzwi czy okno. Musi więc dojść do włamania - gdy sprawca pod nieuwagę lokatora wyjdzie do mieszkania, a następnie wyniesie stamtąd skradzione przedmioty, ubezpieczenie nie zadziała. Niektórzy ubezpieczyciele nie uznają nawet sytuacji, gdy sprawca dostał się do naszego mieszkania poprzez dorobienie kopii naszego klucza (chyba że pozostawi widoczne ślady), a także oryginalnego klucza, chyba że wcześniej klucz został nam skradziony poprzez kradzież z włamaniem do innego pomieszczenia zabezpieczonego zgodnie z OWU lub w wyniku rabunku.  

Wielu ubezpieczycieli w swoich Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia podaje też wymagane zabezpieczenia, jakie muszą chronić nasze mienie, aby szkoda mogła zostać uznana. Liczą się przede wszystkim drzwi o określonych parametrach zamków. Za posiadanie takich drzwi, jak również innych zabezpieczeń w postaci monitoringu czy alarmu możemy liczyć na zniżkę przy zakupie polisy od kradzieży z włamaniem (np. stałych elementów i ruchomości domowych). O stosowaniu zniżek za zabezpieczenia własne i wysokości tych zniżek najłatwiej jest się dowiedzieć z dokumentu OWU lub kalkulatora ubezpieczeń online – przy wyborze pakietu ubezpieczeń M, L lub XL.

 

Kradzież jako element polisy mieszkaniowej

Kradzież jest tylko jednym z elementów polisy mieszkaniowej i należy do ryzyk, od których możemy się ubezpieczyć w wersji dodatkowej. W wersji podstawowej ubezpieczenia mieszkania lub domu zakres obejmuje wyłącznie mury i elementy konstrukcyjne budynku – od ognia i innych zdarzeń losowych.

Jeśli zależy nam na ochronie naszego mienia na wypadek kradzieży (w nieruchomości) i  rabunku (poza nieruchomością), należy zadbać o rozszerzenie zakresu ochrony i wykupić polisę dodatkową, obejmującą mienie ruchome, w tym:

  • ruchomości zwykłe (meble, sprzęt AGD, narzędzia, sprzęt turystyczny i sportowy),
  • ruchomości specjalne (biżuteria, obrazy i inne dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie),
  • sprzęt elektroniczny (sprzęt audiowizualny, komputerowy, fotograficzny, instrumenty muzyczne)
  • przedmioty do prowadzenia działalności zarobkowej (sprzęt specjalistyczny).

Ochroną ubezpieczeniową mogą być objęte zarówno mieszkanie lub dom, jak i pomieszczenia typu garaż, piwnica, budynek gospodarczy. Automatykę stanowiąca element bram garażowych zazwyczaj możemy objąć ubezpieczeniem na podstawie odrębnej polisy dodatkowej. Niektórzy ubezpieczyciele ochroną obejmują również bagaż podróżny oraz zawartość torebki i inne mienie osobiste.

 

Jak dobrze ubezpieczyć się od kradzieży z włamaniem?

Przede wszystkim warto właściwie oszacować wartość naszej nieruchomości. Niedoszacowanie wartości naszego mienia może spowodować, że w razie zdarzenia ubezpieczyciel wypłaci nam kwotę, która nie pokryje ewentualnych strat. W przypadku szacowania mienia ruchomego warto stosować tzw. zasadę pierwszego ryzyka, czyli szacować wartość tych przedmiotów, które złodziej może ukraść w pierwszej kolejności. Rzadko bowiem zdarza się, że złodzieje „czyszczą” mieszkanie do gołych ścian.

Elementem przesądzającym o jakości polisy mieszkaniowej i jej przydatności w trudnych sytuacjach losowych jest sposób szacowania wartości naszego mienia. Szacunek może być dokonywany na podstawie wartości:

  • rzeczywistej
  • rynkowej
  • odtworzeniowej

Jeśli nasza nieruchomość jest nowa i położona w drogiej lokalizacji, możemy rozważyć ubezpieczenie jej na podstawie wartości rzeczywistej lub rynkowej. Znacznie bezpieczniejszym wyborem jest jednak  szacowanie szkód na podstawie wartości odtworzeniowej, gdyż nasza nieruchomość z biegiem lat może znacznie stracić na wartości (rynek nieruchomości jest bardzo zmienny), a nowe sprzęty i meble ulec amortyzacji.

Zapisy o sposobie szacowania wartości zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, dlatego warto studiować szczegółowo te zapisy, analizując nie tylko zakres ryzyk, ale właśnie sposób szacowania szkody, sposób definiowania kradzieży z włamaniem przez danego ubezpieczyciela oraz wszelkie wyłączenia od odpowiedzialności.

 

Zabezpieczenie własne wpływa na składkę

W przypadku polisy dodatkowej kradzież z włamaniem składka jest również uzależniona od typu zabezpieczeń, jakie zastosowaliśmy. Spełnienie wymogów towarzystwa to jedno, a otrzymanie zniżki za zabezpieczenia antywłamaniowe to drugie. Wymogi stosują wszyscy ubezpieczyciele, podczas gdy zniżki przyznają tylko niektórzy.

Załóżmy, że ubezpieczamy w wersji L, a więc rozszerzonej, uwzględniającej również ubezpieczenie mienia ruchomego od kradzieży, 60-metrowe mieszkanie na 1 piętrze o wartości 350 tys. zł, a naszym jedynym zabezpieczeniem są zamki antywłamaniowe. Składka u poszczególnych ubezpieczycieli wyniesie wtedy:

Towarzystwo

ubezpieczeniowe

Zakres ochrony

i sumy ubezpieczenia

Wysokość składki

wersja L

 Link 4

 ruchomości (pożar) - 20 000 zł

ruchomości (kradzież) - 10 000 zł

 stałe elementy (pożar) - 20 000 zł

OC w życiu prywatnym - 30 000 zł 

243 zł

 Concordia

ruchomości i stałe elementy (pożar) - 20 000 zł

ruchomości i stałe elementy (kradzież) - 10 000 zł

 OC w życiu prywatnym - 50 000 zł

 345 zł

Inter

ruchomości i stałe elementy (pożar) - 20 000 zł

ruchomości (kradzież) - 15 000 zł

stałe elementy (pożar) - 5 000 zł

OC w życiu prywatnym - 50 000 zł

 351 zł

 Tabela 1. Na podstawie kalkulacji z dnia 18.09.2018 r.

 

Jeśli przy takich samych parametrach wybierzemy wersję XL, a więc ten sam zakres ochrony, ale na znacznie wyższe sumy ubezpieczenia oraz wskażemy na komplet zabezpieczeń własnych (drzwi antywłamaniowe, monitoring i alarm), zmieni nam się kolejność w rankingu i od Concordii tańsze okażą się Inter Ubezpieczenia. Concordia ma jednak znacznie wyższe sumy ubezpieczenia, możemy więc od niej liczyć na wyższe odszkodowanie.

 

Towarzystwo

ubezpieczeniowe

Zakres ochrony

i sumy ubezpieczenia

Wysokość składki
wersja XL

 Link 4

ruchomości (pożar) - 30 000 zł

ruchomości (kradzież) - 20 000 zł

stałe elementy (pożar i kradzież) - 20 000 zł 

OC w życiu prywatnym - 50 000 zł

 262 zł

 Inter

ruchomości (pożar) - 30 000 zł 

ruchomości (kradzież) - 20 000 zł 

stałe elementy (pożar i kradzież) - 10 000 zł

OC w życiu prywatnym - 75 000 zł

 406 zł

 Concordia

 ruchomości i stałe elementy (pożar) - 80 000 zł

ruchomości i stałe elementy (kradzież) -40 000 zł

OC w życiu prywatnym - 100 000 zł

 587 zł

 Tabela 2. Na podstawie kalkulacji z dnia 18.09.2018 r.

 

Z wymienionych ubezpieczycieli tylko LINK 4 stosuje zniżkę za pełne zabezpieczenie mienia – tzn. posiadanie drzwi antywłamaniowych, monitoringu i alarmu.

Jak widać koszty rocznej polisy – nawet w wersji XL – są niewspółmiernie małe w stosunku do kosztów, jakie możemy ponieść w przypadku kradzieży z włamaniem. Pamiętajmy również, że to tylko jeden element polisy mieszkaniowej, a podana składka to koszt ochrony od wielu innych, równie ważnych ryzyk.

 

Ubezpieczenie od kradzieży - nowe zagrożenia

Jeśli w naszej rodzinie wśród lokatorów ubezpieczonej nieruchomości jest osoba starsza, np. rodzic lub dziadek, warto przeanalizować zakres ubezpieczenia oferowany przez niektóre towarzystwa.

Generali proponuje w ramach polisy mieszkaniowej zabezpieczenia przed skutkami wyłudzeń „na wnuczka”. Skala oszustw i w konsekwencji kradzieży jest nadal na wysokim poziomie.

 

Na jakie odszkodowanie można liczyć? Wybierając umowę dodatkową TU Generali gwarantuje zwrot utraconych pieniędzy w wysokości nawet 30 tys. Koszt takiej polisy również będzie niewspółmiernie niski do ewentualnych szkód.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Porównaj ceny
Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły