Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Artykuł

20 sierpień 2013

Czy przed zawarciem ubezpieczenia domu potrzebne są oględziny?

Średnia ocena: 3.75

Dziękujemy za oddanie głosu.

Oględziny niezbędne są przy zawieraniu ubezpieczenia komunikacyjnego AC. Mimo, że przy ubezpieczeniu domu lub mieszkania przedmiotem ubezpieczenia jest również nasz majątek, oględziny to tego typu polisy są z reguły pomijane. Są jednak wyjątki, które dotyczą cennego mienia ruchomego znajdującego się wewnątrz ubezpieczanej nieruchomości.

Oblicz składkę ubezpieczenia

W odróżnieniu od samochodu, kiedy będziesz chciał ubezpieczyć dom lub mieszkanie, agent nie będzie go oglądał. Nikt nie będzie robił zdjęć ubezpieczanego mienia ani listy rzeczy, które wchodzą w jego skład. Jedyny wyjątek to dzieła sztuki i zbiory kolekcjonerskie. Przed ubezpieczeniem, każdy z tych elementów musi zostać wyceniony przez rzeczoznawcę. Do towarzystwa musi także trafić lista ubezpieczanych dzieł sztuki i zbiorów kolekcjonerskich.

Ciężko stwierdzić, czy brak zdjęć i listy wszystkich ubezpieczanych przedmiotów jest korzystny dla klienta, czy też nie. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych zdjęcia robi się między innymi po to, żeby klient nie oszukał towarzystwa i nie zgłosił szkody, która powstała przed ubezpieczeniem pojazdu. Ubezpieczenia mieszkań i domów mają trochę inną specyfikę i tutaj klient nie ma takich możliwości do nadużyć, jak w przypadku komunikacji.

Brak zdjęć wynika także z faktu, że nie ubezpiecza się na daną sumę konkretne przedmioty, tylko cały majątek. Jeżeli po jakimś czasie od zawarcia ubezpieczenia kupisz sobie nowy zestaw kina domowego, to on także będzie chroniony przez polisę. Oczywiście w ramach ustalonej na polisie sumy ubezpieczenia. Ale z drugiej strony warto samemu w momencie ubezpieczenia sporządzić spis majątku. Taki dokument zawsze może okazać się pomocny w momencie jakichkolwiek wątpliwości towarzystwa, co do wysokości odszkodowania.

Porównaj oferty ubezpieczeń