Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 18 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Co z polisą ubezpieczenia po sprzedaży mieszkania?

Redakcja 16.4.2014 | 11.12.2019
Całkiem niedawno kupiłeś ubezpieczenie mieszkania. Tymczasem przymierzasz się do sprzedaży posiadanej nieruchomości. Co stanie się z wykupioną polisą? Czy ubezpieczenie przejdzie na nowego właściciela mieszkania? A może otrzymasz od ubezpieczyciela zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia?
Porównaj ceny

Jesteś właścicielem dwupokojowego mieszkania o wartości 300 tys. zł. Miesiąc temu kupiłeś polisę nieruchomości, obejmującą zakresem odpowiedzialności ubezpieczenie mienia od ognia i innych zdarzeń losowych, ubezpieczenie elementów stałych od kradzieży z włamaniem oraz polisę OC w życiu prywatnym. Za całość zapłaciłeś nieco ponad 300 zł.

 

Tymczasem otrzymałeś świetną propozycję pracy w innym mieście i planujesz wyjazd na stałe z całą rodziną. Mieszkanie sprzedajesz, bo bardzo szybko znalazłeś zainteresowanego na jego zakup.

Co stanie się w tej sytuacji z polisą nieruchomości?

Co mówią przepisy prawne?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, obowiązującymi od 12 sierpnia 2007 roku, w momencie gdy właściciel ubezpieczonego mieszkania sprzedaje nieruchomość, to na firmie ubezpieczeniowej spoczywa decyzja, czy dalej kontynuować ubezpieczenie, a zatem czy przenieść polisę i obowiązujące z niej prawa i obowiązki na nowego właściciela, czy też nie.

Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy w umowie zawartej pomiędzy ubezpieczonym a firmą ubezpieczeniową istnieją inne zapisy regulujące powyższe zdarzenie.

Nowy właściciel mieszkanie - co z ubezpieczeniem nieruchomości

Z chwilą gdy ubezpieczyciel nie zdecyduje się na przedłużenie umowy ubezpieczenia mieszkania z nowym właścicielem nieruchomości, wówczas dotychczasowy właściciel (ten, który kupił i opłacił składkę) otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Jeżeli postanowienia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia nie mówią inaczej, składka zostanie zwrócona w terminie 30 dni od daty otrzymania wniosku o zwrot składki z polisy nieruchomości.

Przed zmianami w kodeksie cywilnym w 2007 roku, po sprzedaży nieruchomości prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia przechodziły na nowego właściciela mieszkania – można było powiedzieć, że nabywca kupował mieszkanie „w pakiecie” z polisą nieruchomości.

W razie rozwiązania umowy przez firmę ubezpieczeniową lub nabywcę nieruchomości, zwrot za niewykorzystaną składkę należał się nowemu właścicielowi lokalu mieszkalnego.

Porównanie zapisów w OWU przykładowych towarzystw

Jeżeli myślisz o ewentualnej sprzedaży mieszkania, warto przy zakupie polisy nieruchomości, przejrzeć warunki ubezpieczenia pod kątem zbycia praw do nieruchomości i tego co dzieje się z niewykorzystaną składką ubezpieczenia. 

Porównanie dokumentów OWU

  • PZU DOM Plus – w razie sprzedaży mieszkania, prawa i obowiązki mogą zostać przeniesione na nowego właściciela. Przeniesienie praw wymaga zgody PZU.
  • Gothaer Ubezpieczenie Cztery Kąty – w razie zbycia nieruchomości, prawa z umowy mogą być przeniesione na nowego nabywcę na podstawie zgodnego oświadczenia zbywcy i nabywcy złożonego w terminie 14 dni roboczych od daty zbycia przedmiotu ubezpieczenia. Co więcej, zbywca mieszkania odpowiada solidarnie z nabywcą za zapłatę składki przypadającej na czas do chwili przejścia przedmiotu ubezpieczenia na nabywcę. Jeśli prawa nie zostaną przeniesione na nowego właściciela domu, ubezpieczenie wygasa z chwilą sprzedaży nieruchomości.
  • Concordia Plus - umowa zostaje rozwiązana wraz z chwilą przeniesienia prawa własności na inną osobę. Ubezpieczyciel zwróci odpowiednią część składki, liczoną proporcjonalnie za każdy dzień niewykorzystanego okresu ubezpieczenia.
  • Aviva Mój Apartament – jeżeli Aviva nie wyraziła zgody na przeniesienie praw z umowy ubezpieczenia na nowego właściciela, umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z chwilą sprzedaży ubezpieczonego mieszkania.
  • Warta Dom - w razie sprzedaży nieruchomości prawa z umowy ubezpieczenia mogą być przeniesione na nabywcę. Przeniesienie praw wymaga pisemnej zgody firmy ubezpieczeniowej Warta. Jeżeli prawa z umowy nie zostaną przeniesione na nabywcę mieszkania, ubezpieczenie wygasa z chwilą przejścia przedmiotu ubezpieczenia na nabywcę. Zbywca odpowiada solidarnie z nabywcą za zapłatę składki przypadającej za czas do chwili przejścia przedmiotu ubezpieczenia na nowego właściciela.

Pamiętaj, że w przypadku ubezpieczeń majątkowych, takich jak m. in. ubezpieczenie nieruchomości, podstawą do rozstrzygania sporów są zawsze warunki zawartej umowy. Dlatego zawsze czytaj OWU, a w razie wątpliwości poproś doradcę ubezpieczeniowego o wyjaśnienie niezrozumiałych punktów umowy. Tylko w ten sposób unikniesz niepotrzebnych rozczarowań. 

 

Porównaj ceny
Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły