CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/co-z-polisa-ubezpieczenia-po-sprzedazy-mieszkania Co z polisą ubezpieczenia po sprzedaży mieszkania? | UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Co z polisą ubezpieczenia po sprzedaży mieszkania?

Redakcja 08.01.2020
Co z polisą ubezpieczenia po sprzedaży mieszkania?
Strona główna
/
Artykuły
/
Co z polisą ubezpieczenia po sprzedaży mieszkania?
Raczej rzadko się zdarza, że ubezpieczone mieszkanie sprzedawane jest równo z datą wygaśnięcia ubezpieczenia nieruchomości. Wyjaśniamy, co w takiej sytuacji powinno się zrobić z polisą i jak ta kwestia jest regulowana przez polskie prawo.

Sprzedaż mieszkania związana jest z licznymi formalnościami, które dla większości z nas nie są do końca jasne, a których trzeba dopełnić. Jedną z nich może być uregulowanie kwestii ubezpieczenia nieruchomości.

Polisa mieszkaniowa to najczęściej wydatek rzędu kilkuset złotych w skali roku. Warto więc dowiedzieć się, czy możemy liczyć na zwrot niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej.

 

Koniec polisy mieszkaniowej – co na to prawo?

Przepisy polskiego prawa są jednoznaczne: w momencie sprzedaży ubezpieczonej nieruchomości, to towarzystwo ubezpieczeniowe podejmuje decyzję, czy polisa zostanie przeniesiona na nowego właściciela, czy nie – brzmi przepis w kodeksie cywilnym z dnia 12 sierpnia 2007.

Od tej zasady jest tylko jeden wyjątekkiedy w umowie polisowej strony zgodzą się na inne rozwiązanie, co musi być jednak wyraźnie zaznaczone w treści dokumentu.

Przed wejściem w życie zapisów z 2007 roku sytuacja prawna wyglądała nieco inaczej, ponieważ polisa automatycznie przechodziła na nowego właściciela, bez względu na to, czy był nią zainteresowany, czy też nie.

 

Nowy właściciel i stara polisa – to możliwe

Towarzystwo ubezpieczeń może przepisać polisę na nowego właściciela, ale jest to indywidualna decyzja ubezpieczyciela , jeśli w umowie nie było to doprecyzowane w inny sposób.

Jeśli natomiast ubezpieczyciel nie podejmie decyzji o przedłużeniu ubezpieczenia, czyli polisa nie przejdzie na nabywcę nieruchomości, sprzedający otrzyma zwrot niewykorzystanej składki. Jeśli umowa polisowa nie zawiera innych zapisów, to pieniądze zostają przelane na konto starego właściciela w terminie do 30 dni od daty sprzedaży nieruchomości.

 

Ile zwrotu za niewykorzystane ubezpieczenie?

To, jaki procent niewykorzystanej składki możemy odzyskać, zależy od tego, jak długo trwał okres, w którym towarzystwo chroniło naszą nieruchomość. Przykładowo, jeśli umowa została rozwiązana dokładnie w połowie okresu ubezpieczenia, a za polisę zapłaciliśmy 300 zł, to towarzystwo powinno nam wypłacić 150 zł.

 

Polisa po sprzedaży mieszkania – przykłady z OWU

To, jaki procent niewykorzystanej składki możemy odzyskać, zależy od tego, jak długo trwał okres, w którym towarzystwo chroniło naszą nieruchomość. Przykładowo, jeśli umowa została rozwiązana dokładnie w połowie okresu ubezpieczenia, a za polisę zapłaciliśmy 300 zł, to towarzystwo powinno nam wypłacić 150 zł.

Przyjrzeliśmy się bliżej OWU kilku polis mieszkaniowych w kontekście zmiany właściciela w trakcie obowiązywania okresu ubezpieczeniowego. W większości przypadków towarzystwa regulują tę kwestię tak, jak odgórne przepisy. Pamiętajmy jednak, że nie jest to powszechna reguła.

Co z ubezpieczeniem po zmianie właściciela mieszkania?

TU

Definicja z OWU

Proama
Dom

Generali
Generali, z myślą o domu

W razie zbycia przedmiotu ubezpieczenia prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia mogą być przeniesione na nabywcę przedmiotu ubezpieczenia, ale za pisemną zgodą towarzystwa.

Link4
Dom

Okres ubezpieczeniowy kończy się m. in. wtedy, kiedy ubezpieczony traci tytuł prawny do nieruchomości, czyli np. ją sprzedaje.

Inter Polska
Inter Lokum

Ochrona ubezpieczeniowa kończy się z chwilą przeniesienia własności mienia będącego przedmiotem ubezpieczenia na inną osobę, jeżeli nie dokonano przeniesienia praw z umowy ubezpieczenia na nabywcę – w stosunku do tego mienia.

Ergo Hestia
Ubezpieczenia Mieszkań i Domów Jednorodzinnych

W razie zbycia przedmiotu ubezpieczenia prawa z umowy ubezpieczenia mogą być przeniesione na nabywcę przedmiotu ubezpieczenia. Przeniesienie tych praw wymaga zgody towarzystwa.

Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.

 

Zakończenie budowy domu – co z polisą mieszkaniową?

Polisy mieszkaniowe kupuje się nie tylko dla zamieszkanych już nieruchomości, ale również dla inwestycji budowlanych, czyli dla domów w budowie, jak powszechnie nazywa się je w nomenklaturze ubezpieczeniowej. W ten sposób można zabezpieczyć majątek na wypadek wielu różnych zdarzeń losowych i ingerencji osób trzecich (np. kradzież z włamaniem, wandalizm, dewastacja).

Wiadomo, że trudno jest przewidzieć dokładny czas zakończenia prac budowlanych, podczas gdy polisy mieszkaniowe wykupuje się zazwyczaj na rok. Co więc zrobić w sytuacji, w której dom został już oddany do użytku, a ubezpieczenie nadal obowiązuje? Możliwe są dwa rozwiązania tego problemu:

  1. Możemy rozwiązać umowę polisową, a towarzystwo zwróci nam niewykorzystaną składkę w terminie do 30 dni;
  2. Możemy zamienić polisę dla domu w budowie na zwykłą polisę mieszkaniową, dopłacając różnicę w składce. Ubezpieczenie w pierwszym wariancie jest uproszczone i ma mniejszy zakres ochrony. Warto je więc uzupełnić np. o ruchomości domowe.

Jeśli w OWU polisy nie jest wyraźnie określone, jak wyglądają procedury w omawianej sytuacji, to decydujący głos ma towarzystwo ubezpieczeniowe.

 

Czy można odstąpić od umowy polisy mieszkaniowej?

W większości towarzystw ubezpieczony ma prawo zrezygnować z polisy bez podawania przyczyn. Musi to jednak nastąpić w określonych okolicznościach i przy zachowaniu konkretnych procedur.

Przykładowo, w polisie Proama Dom odstąpienie jest możliwe przy umowie podpisanej na minimum 6 miesięcy, a okres wypowiedzenie to 30 dni dla osoby prywatnej i 7 dni dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Oczywiście, odstępujący od umowy ma prawo do uzyskania niewykorzystanej składki.

Z tego wariantu można skorzystać przy sprzedaży mieszkania, ale też w innych sytuacjach, np. wtedy, kiedy znajdziemy na rynku dużo atrakcyjniejszą ofertę.

Nawet mając w perspektywie sprzedaż mieszkania za kilka miesięcy, warto pomyśleć nad zakupem polisy. Przy jej wyborze trzeba wziąć pod uwagę zarówno cenę, jak i zakres ochrony, dobierając rozszerzenia, które najlepiej zabezpieczą naszą nieruchomość. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt ubezpieczeniowy, sprawdź wysokość składki dla Twojego domu lub mieszkania w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Kiedy ubezpieczenie obowiązuje, a mieszkanie zmienia właściciela, to towarzystwo decyduje o tym, czy polisa może być przepisana na nowego właściciela

2. Jeśli umowa ze sprzedającym mieszkanie zostaje rozwiązana, ma on prawo do zwrotu niewykorzystanej składki

3. W umowie polisowej może być zawarty zapis, który indywidualnie regulują kwestię przeniesienia ubezpieczenia

4. Polisę dla domu w budowie można rozwiązać przed końcem okresu ubezpieczenia lub zmienić jej zakres ochrony

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.