Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie akwarium - ile kosztuje, za co będzie odszkodowanie?

Redakcja 22.11.2022
Ubezpieczenie akwarium - ile kosztuje, za co będzie odszkodowanie?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie akwarium - ile kosztuje, za co będzie odszkodowanie?
Ubezpieczenie akwarium zabezpieczy nas finansowo w razie szkód na zwierzętach i urządzeniach akwariowych, a z odpowiednimi dodatkami ochrona dotyczyć będzie także przedmiotów w mieszkaniu oraz mieszkania sąsiada z dołu. Wyjaśniamy, jak skonstruować polisę, żeby ubezpieczenie akwarium było optymalne i jednocześnie niedrogie.

W Polsce akwaria z egzotycznymi rybami i innymi morskimi stworzeniami stoją w 600-800 tysiącach gospodarstw domowych – podaje branżowy portal www.aquael.pl. Akwarystyka nie jest więc niszowym hobby, tylko pasją istotnej części społeczeństwa. Dostrzegają to towarzystwa mieszkaniowe, które w swoich ofertach posiadają kompleksowe ubezpieczenie akwarium. W niniejszym artykule przedstawiamy możliwości objęcia ochroną takich zbiorników w ramach polisy mieszkaniowej.

 

Jakie akwarium chroni polisa mieszkaniowa?

W ubezpieczeniach nieruchomości akwarium może być traktowane na dwa sposoby: jako element stały bądź ruchomość domowa.

Większe akwaria często bywają trwale przymocowane czy też wbudowane w meble i wówczas ubezpieczyciele traktują je jako elementy stałe. Mniejsze zbiorniki to z kolei ruchomości domowe (mienie ruchome), ponieważ można je swobodnie wynieść z obszaru nieruchomości, bez konieczności demontażu siłowego lub przy pomocy narzędzi.

Podstawowa polisa mieszkaniowa najczęściej chroni akwaria przynależące do kategorii elementów stałych. Do ubezpieczenia akwariów będących ruchomościami potrzebne jest odpowiednie rozszerzenie.

 

Kiedy przyda się ubezpieczenie akwarium?

Pęknięcie akwarium to automatyczne uwolnienie się kilkudziesięciu lub kilkuset litrów wody, co może wywołać poważne szkody i to nie tylko na obszarze naszego mieszkania. To również zagrożenie dla rybek i innych stworzeń wodnych, które hodujemy. Wymieńmy sobie konkretne sytuacje, w których ubezpieczenie akwarium ma zastosowanie:

 • śmierć hodowanych zwierząt;
 • zalanie naszego mieszkania skutkujące zniszczenie sprzętów ruchomych i elementów stałych;
 • zalanie mieszkania sąsiada;
 • zalanie części wspólnej budynku;
 • stłuczenie pustego akwarium;
 • zniszczenie urządzeń znajdujących się w akwarium;
 • kradzież akwarium;
 • kradzież hodowanych zwierząt;
 • zniszczenie zbiornika przez osoby trzecie;
 • awaria urządzeń znajdujących się w akwarium w skutek przepięcia lub innego czynnika.

Żeby polisa zadziałała we wszystkich wymienionych sytuacjach, musi być odpowiednio skonstruowana, czyli zawierać w zakresie ochrony określone zdarzenia, do których zaraz przejdziemy.

 

Od jakich zdarzeń można chronić akwarium?

Podstawowa polisa mieszkaniowa zawsze chroni mury i najczęściej elementy stałe przed określoną liczbą zdarzeń losowych. Wybierając ubezpieczenie warto sprawdzić, czy na tej liście znajdują się ryzyka zalania i przepięcia. Pierwsze z nich zabezpieczy nas na wypadek wydostania się wody z akwarium, drugie ochroni przed awarią urządzeń akwariowych. W niektórych polisach i zalanie, i przepięcie dostępne są już w podstawie, ale nie jest to żelazna zasada.

Akwarium wbudowane na stałe chronione jest już podstawie jako element stały. Żeby włączyć w ubezpieczenie te mniejsze, przyporządkowane do kategorii mienia ruchomego, konieczne jest wykupienie odpowiedniego rozszerzenia. Przyda się ono również w kontekście ochrony rybek i innych wodnych stworzeń, ponieważ te, jako zwierzęta domowe, towarzystwa zaliczają do ruchomości domowych.

Wśród innych cennych dla akwarystów rozszerzeń trzeba wymienić:

 1. Stłuczenie przedmiotów szklanych – dotyczy stłuczenia, pęknięcia lub rozbicia m. in. akwariów i terrariów. W niektórych towarzystwach, np. w mtu24.pl, akwaria o pojemności powyżej 100 litrów chronione są dopiero po wykupieniu tego dodatku.
 2. OC w życiu prywatnym – zabezpieczenie finansowe na wypadek nieumyślnego zniszczenia mienia osób trzecich, czyli np. zalania mieszkania sąsiadów lub części wspólnych budynku. Z tego dodatku można pokryć straty nawet do 200 000 zł, jeśli w umowie wpisze się odpowiednią sumę ubezpieczenia.
 3. Kradzież z włamaniem – droższe akwaria czy unikatowe gatunki rybek mogą stanowić sporą pokusę dla złodziei.
 4. Wandalizm i dewastacja – intruzi, który wtargną na obszar naszej nieruchomości mogą celowo lub przypadkowo uszkodzić akwarium powodując dodatkowe szkody.

Reasumując, żeby ubezpieczenie akwarium było kompleksowe, musi zawierać: ruchomości domowe, zalanie, przepięcie, stłuczenie przedmiotów szklanych, OC w życiu prywatnym, kradzież z włamaniem, wandalizm i dewastację.

 

Jak ubezpieczyć akwarium?

Ubezpieczenie akwarium w ramach polisy mieszkaniowej najlepiej wykupić za pośrednictwem Internetu, np. przez kalkulator ubezpieczeń. O ile wybraliśmy wcześniej zakres ochrony oraz obliczyliśmy wartość majątku, cała procedura zajmuje tutaj dosłownie kilka minut. Co konkretnie musimy zrobić?

Najpierw należy wprowadzić dane dotyczące samej nieruchomości, czyli m. in. metraż, adres, rodzaj budownictwa, itd. Potrzebne są też informacje o liczbie lokatorów, naszym wieku, historii ubezpieczenia oraz dacie, w której polisa ma wejść w życie.

Ważne jest, żeby przy podawaniu sum ubezpieczenia dla poszczególnych rodzajów mienia uwzględnić w nich wartość posiadanych zwierząt, akcesoriów akwarystycznych oraz samego zbiornika. SU wpisujemy osobno dla murów, elementów stałych i ruchomości.

Kolejnym kluczowym etapem jest dobór rozszerzeń do polisy – możemy wybrać tutaj: powódź, OC w życiu prywatnym, stłuczenie przedmiotów szklanych oraz kradzież (z włamaniem).

Po wprowadzeniu i zatwierdzeniu wszystkich danych przechodzimy do tabeli z konkretnymi ofertami, które są uporządkowane od najtańszej do najdroższej. Możemy zapoznać się z ich szczegółami pobierając kartę produktu oraz OWU. Po wybraniu jednej propozycji przechodzimy już do zakupów – podajemy dane osobowe potrzebne do transakcji, wybieramy jej formę i opłacamy składkę. Ubezpieczenie akwarium i ogólnie całej nieruchomości może zacząć działać nawet od następnego dnia roboczego.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie akwarium?

Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie akwarium w ramach polisy mieszkaniowej dla mieszkania o powierzchni 50 mkw. i wartości 450 000 zł. Przyjęliśmy, że polisa chroni mury, elementy stałe oraz ruchomości domowe (SU:50 000 zł) od zdarzeń losowych oraz stłuczenia przedmiotów szklanych.

Za opisaną polisę w wariancie od ryzyk nazwanych zapłacimy od 297 zł do 395 zł. Za wariant All Risks trzeba z kolei zapłacić minimum 362 zł, maksymalnie 514 zł. Wszystkie kwoty odnoszą się do rocznego okresu ubezpieczenia, a poszczególne oferty różnią się w minimalnym stopniu – mają różne dodatki wliczone w cenę.

- Kalkulacja pokazuje wyraźnie, jak duże różnice cenowe występują pomiędzy niemal identycznymi produktami. Skrajne propozycje w wariancie od ryzyk nazwanych dzieli 98 zł, w wariancie All Risks 152 zł. Tyle lub jeszcze więcej można więc zaoszczędzić dzięki porównaniu ze sobą większej liczby ofert, co najprościej zrobić za pomocą kalkulatora ubezpieczeń

– Leszek Drozdalski, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.

Koszt ubezpieczenie akwarium z polisy mieszkaniowej

TU

W cenie

Roczna składka

Ubezpieczenie od ryzyk nazwanych

Proama

Home Assistance, dewastacja

297 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

298 zł

Europa

Home Assistance, dewastacja

313 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

337 zł

Benefia

Home Assistance

350 zł

Mtu24.pl

Home Assistance

366 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

395 zł

Ubezpieczenie od ryzyk wszystkich (All Risks)

Benefia

Home Assistance

362 zł

Europa

Home Assistance, dewastacja, powódź

400 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja

413 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny, ubezpieczenie NNW psa i kota

415 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

500 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

514 zł

Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 17.11.2022 r.).

 

Jakie zwierzęta w akwarium chroni polisa?

Przypomnijmy, że w polisach mieszkaniowych zwierzęta domowe przynależą do ruchomości domowych. Czasami towarzystwa definiują te zwierzęta, podając konkretną listę stworzeń, a czasami ograniczają się do ogólnego stwierdzenia, że chodzi tutaj o istoty hodowane w celach hobbystycznych i podają tylko gatunki, których ochrona nie obejmuje (wyłączenia).

Standardowo z polisy mieszkaniowej możemy ubezpieczyć ryby akwariowe, najczęściej też żółwie. Raczej w OWU nie wymienia się natomiast ślimaków, krabów czy innych, bardziej oryginalnych zwierząt wodnych. Zawsze jednak można dopytać bezpośrednio u ubezpieczyciela, czy takie istoty też można włączyć w ochronę.

Raczej trudno będzie nam natomiast ubezpieczyć lub otrzymać odszkodowanie za:

 • zwierzęta hodowane w celach komercyjnych, czyli np. handlowych;
 • zwierzęta egzotyczne, których hodowanie jest w Polsce nielegalne;
 • agresywne gatunki stanowiące zagrożenie dla człowieka.

 

Jak duże odszkodowanie za akwarium wypłaci ubezpieczyciel?

W ramach polisy mieszkaniowej można uzyskać odszkodowanie, które pokryje nasze straty w całości, jednak nie pozwoli nam się wzbogacić. Rekompensata nie może być też wyższa, niż zadeklarowana w umowie suma ubezpieczenia. Kluczowe jest więc podanie SU zgodnego z realną wartością mienia. Jeśli tak się nie stało, grozi nam albo niedoubezpieczenie, albo nadubezpieczenie.

Nadubezpieczenie wynika z przeszacowania wartości mienia. Podwyższa się wówczas wysokość składki, a ubezpieczony nie uzyskuje nic w zamian. Niedoubezpieczenie to z kolei niedoszacowanie majątku. Tutaj reperkusje mogą być zdecydowanie gorsze, bo przy szkodzie całkowitej towarzystwo może wypłacić nam odszkodowanie, które nie w pełni pokryje nasze straty.

Wysokość odszkodowania może być też ograniczona dodatkowymi limitami odpowiedzialności, np. do 5000 zł za szkody na rybach akwariowych. Takie limity stosują tylko wybrane towarzystwa, a informacje o nich zawsze zawierają w OWU.

 

Kiedy ubezpieczyciel nie zapłaci za szkody na akwarium?

Każde ubezpieczenie nieruchomości ma limity i wyłączenia odpowiedzialności, a czasem też karencje dla konkretnych ryzyk (najczęściej dla ryzyka powodzi). Część z tych ograniczeń może dotyczyć również ubezpieczenia akwarium. Wymieńmy sobie kilka wyłączeń, które mogą dotyczyć omawianego tematu:

 • celowe działanie ubezpieczonego lub domowników;
 • tzw. rażące niedbalstwo;
 • działanie pod wpływem używek;
 • uszkodzenie powstałe w skutek przeprowadzki lub montażu akwarium;
 • uszkodzenie akwarium podczas generalnego remontu (w takich okolicznościach zadziała tylko polisa dla nieruchomości w budowie);
 • szkody na zwierzętach hodowanych w celach komercyjnych lub nie objętych ochroną;
 • niewłaściwe podłączenie lub użytkowanie urządzeń znajdujących się w akwarium;
 • szkody będące skutkiem wad fabrycznych.

Wymienione wyłączenia mają charakter ogólny, czyli odnoszą się do wszystkich lub wielu zdarzeń. W polisach mieszkaniowych występują również wyłączenia szczegółowe, czyli przypisane do jednego ryzyka. Warto w tym miejscu wymienić sobie takie ograniczenia przyporządkowane do ochrony przed stłuczeniem elementów szklanych. Na takiej liście mogą znajdować się:

 • szkody na elementach szklanych, które nie zostały jeszcze zamontowane;
 • drobne uszkodzenia mające charakter estetyczny – np. zarysowania, odpryski;
 • uszkodzenia powstałe podczas montażu lub demontażu akwarium;
 • wady fabryczne (za nie odpowiada producent);
 • szkody wynikłe z naturalnego zużycia.

Wszystkie szczegółowe informacje na temat stosowanych ograniczeń zawarte są w OWU polisy.

To warto wiedzieć

1. Akwaria zamontowane na stałe/znajdujące się w zabudowie chronione są już z podstawowej polisy mieszkaniowej
 
2. Ubezpieczenie akwariów należących do ruchomości domowych wymaga dokupienia rozszerzenia
 
3. Kompleksowe ubezpieczenie akwarium musi zawierać: przepięcie, zalanie, ruchomości domowe, stłuczenie elementów szklanych, kradzież, dewastację i wandalizm
 
4. Ryby i inne zwierzęta akwariowe towarzystwa uznają za ruchomości domowe

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie akwarium

 1. Ile kosztuje ubezpieczenie akwarium?

  Koszt ubezpieczenia akwarium razem z całą nieruchomością zależy od łącznej wartości chronionego mienia oraz zakresu ochrony, czyli wybranych przez nas ryzyk. Najczęściej jest to 200-400 zł w skali roku.

 2. Jak ubezpieczyć terrarium?

  Terrarium może być chronione z polisy mieszkaniowej w identyczny sposób, jak akwarium. Jest to element ruchomy lub stały w zależności czy znajduje się w zabudowie bądź nie.

 3. Ile dostanę z ubezpieczenia za zalanie pękniętego akwarium?

  Wysokość odszkodowania zależy od wartości zniszczonego mienia (nie może go przekroczyć) oraz od ustalonej sumy ubezpieczenia. Zdarzają się również limity odpowiedzialności, np. do 5000 zł za szkody na rybach akwariowych, ale tylko niektóre towarzystwa je stosują.

 4. Jaką pojemność może mieć ubezpieczone akwarium?

  Towarzystwa raczej nie wyznaczają górnej granicy pojemności akwarium. Czasami pojawiają się jednak dolne limity – np. mtu24.pl za elementy szklane uznaje się tylko akwaria i terraria powyżej 100 litrów.

 5. Czy za przerwę w dostawie prądu na skutek przepięcia dostanę odszkodowanie?

  Tak, jeśli wykupiliśmy ochronę na wypadek przepięcia (nie zawsze musi być dostępna w podstawie), powinniśmy uzyskać odszkodowanie.

 6. Czy polisa chroni też osprzęt używany do akwarium?

  Tak, urządzenia znajdujące się w akwarium zalicza się do kategorii ruchomości domowych, a więc mogą być one chronione z polisy mieszkaniowej. Warto jednak zawsze sprawdzić, jakich zdarzeń dotyczy ochrona.

 7. Czy do pękniętego akwarium trzeba wezwać rzeczoznawcę?

  Najczęściej wizyta rzeczoznawcy nie jest wymagana, a do udokumentowania szkody powinny wystarczyć zdjęcia lub filmy wykonane przez ubezpieczonego.

 8. Kiedy zgłosić pęknięte akwarium?

  Na zgłoszenie pęknięcia akwarium mamy 3 do 7 dni od powstania szkody lub jej wykrycia. Ostateczny termin zawsze jest podany w OWU polisy.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.