CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/7-sposobow-na-zakup-taniego-ubezpieczenia-domu Najtańsze ubezpieczenie mieszkania i domu - Gdzie szukać? | UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Tanie ubezpieczenie mieszkania lub domu

Redakcja 06.5.2020
Chciałbyś ubezpieczyć dom, ale obawiasz się, że polisa zanadto nadwyręży Twój budżet? Podpowiadamy, jak można ograniczyć wysokość składki i jednocześnie uzyskać solidną ochronę.
Porównaj ceny

Na rynku ubezpieczeń polisy mieszkaniowe należą do najtańszych. Owszem, są sytuacje, w których towarzystwa naliczają składkę przekraczającą 1000 zł, ale w większości przypadków są to kwoty rzędu 200-300 zł i to za cały rok. To pierwsza z dobrych wiadomości. Kolejne przedstawimy w formie listy skutecznych sposobów na zaoszczędzenie na polisie mieszkaniowej. Zaczynamy!

 

1. Suma ubezpieczenia – nie przepłacaj, jeśli nie musisz

Przypomnijmy: suma ubezpieczenia to maksymalna wysokość odszkodowania, jaką możemy otrzymać, jeśli np. nasz dom stanął w płomieniach i ponieśliśmy całkowite straty.

Wyliczyłeś, że Twoja nieruchomość jest warta 400 000 zł, ale postanowiłeś dla świętego spokoju ubezpieczyć ją na pół miliona, bo a nóż zyskasz na odszkodowaniu?

Niestety, to błąd. Według prawa ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć straty, jakie poniosłeś, natomiast nie może dać Ci zarobić, bez względu na to, jaką sumę ubezpieczenia podałeś.

Pamiętaj, im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa składka, a zbyt wysoka suma, która nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, to przepłacona polisa. W branżowej nomenklaturze określa się to jako nadubezpieczenie.  

 

2. Płatność w ratach? Wygodnie, ale z nadpłatą

Współcześnie wiele produktów, nawet tych relatywnie tanich, można kupić na raty. Czasem jest to dobry pomysł, np. jeśli oprocentowanie jest bardzo niskie albo wynosi 0%, ale niekoniecznie w przypadku polis mieszkaniowych.

Praktycznie zawsze płatność ratalna za ubezpieczenie mieszkania będzie droższa od jednorazowego uiszczenia całej składki. Sprawdziliśmy to za pomocą z internetowego kalkulatora ubezpieczeń dla przykładowego mieszkania (wartość 160 00 zł, 50 m2, lokalizacja: Koszalin). Liczby dla 3 najtańszych polis wyglądają następująco:

  • Proama: 129 zł w jednej racie, 160 zł w dwóch;
  • Link4: 130 zł w jednej racie, 155 zł w dwóch;
  • Generali: 170 zł w jednej racie, 206 zł w dwóch.

Jak widać, we wszystkich przypadkach nie opłaca się rozbijać płatności na raty – straciłbyś wówczas odpowiednio: 31, 15 i 36 zł. Szacuje się, że płacąc od razu całą sumę można zaoszczędzić 5-10% wartości składki. Całkiem sporo, prawda?

 

3. Pomyśl o zabezpieczeniach własnych

Zamontowałeś w swoim domu jakieś zabezpieczenia antywłamaniowe? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca, to istnieje spora szansa, że ubezpieczyciel obniży dla Ciebie składkę za polisę nawet o 15%.

Nie jest to standardem, ale wiele towarzystw przy ubezpieczeniu od kradzieży z włamaniem przewiduje upusty dla klientów, którzy posiadają tzw. zabezpieczenia własne. O czym konkretnie mówimy? Chodzi m. in. o:

  • systemy alarmowe,
  • całodobowy dozór,
  • drzwi przeciwwłamaniowe,
  • kraty w oknach,
  • szyby przeciwwłamaniowe (co najmniej klasy P3),
  • rolety zewnętrzne.

Włamanie do domu to często nie tylko straty materialne, ale i zaburzenie poczucia bezpieczeństwa czy też stworzenie realnego zagrożenia dla Twoich bliskich. Zainwestowanie w zabezpieczenia pozwoli Ci więc nie tylko zaoszczędzić na polisie, ale i da inne wymierne korzyści.

 

4. Rabaty dla zmotoryzowanych

Zapewne spotkałeś się już z promocjami, w których przy zakupie dwóch produktów jednocześnie sprzedający daje Ci upust cenowy. Z produktami ubezpieczeniowymi jest podobnie.

Jeśli jesteś kierowcą, to jak wszyscy inni właściciele samochodów w Polsce, jesteś zobowiązany do wykupienia OC. Przy przedłużaniu ubezpieczenia zorientuj się, czy Twoje towarzystwo nie jest zainteresowane zaoferowaniem Ci również tańszej polisy mieszkaniowej.

Przykładowo, Proama oferuje swoim klientom pakiet OC + polisa mieszkaniowa ze zniżką 10% na oba produkty. Łącznie pozwala to zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych, a to jest już całkiem sensowna kwota.  

 

5. Zawsze możesz ograniczyć zakres ochrony

Zależy Ci na wykupieniu polisy, ale masz mocno ograniczony budżet? Jednym z kluczowych elementów składających się na wysokość składki jest zakres ochrony.

Podstawowe ubezpieczenie chroni tylko mury od ognia i innych podstawowych zdarzeń losowych. Nie obejmuje natomiast elementów stałych i ruchomości domowych, a także m. in. rozszerzeń odnoszących się do kradzieży czy tych nakierowanych na lokatorów (np. assistance, pomoc prawna czy OC w życiu prywatnym). Rezygnując z tych wariantów znacznie obniżysz stawkę, ale nie zapominaj też, że Twój majątek będzie chroniony tylko w minimalnym stopniu.

Wykorzystując kalkulator ubezpieczeń wyliczyliśmy przykładową składkę na 50-metrowego domu w Łodzi o wartości 150 000 zł. Przy identycznych parametrach odnoszących się do nieruchomości i lokatorów uzyskaliśmy dwa zgoła odmienne wyniki wprowadzając zmiany w zakresie ochrony.

 

Polisa minimalna i rozszerzona – różnice w cenie

Zakres ochrony

PROAMA

GENERALI

INTER POLSKA

 

Mury, elementy stałe, ruchomości

Zdarzenia losowe, kradzież, powódź

SU elementów stałych: 25 000 zł

SU ruchomości: 25 000 zł

223 zł

284 zł

396 zł

Mury

Zdarzenia losowe

141 zł

222 zł

100 zł

Różnica w rocznej składce

82 zł

62 zł

296 zł

Źródło: rankomat.pl (stan na: 13.08.2019 r.).

Okazuje się, że w jednym towarzystwie minimalna polisa może być nawet trzykrotnie tańsza od rozbudowanej (Inter Polska). W najgorszym wypadku wyniesie ona kilkadziesiąt złotych.

 

6. Niedrogi dom – tanie ubezpieczenie

Każdy z nas chciałby mieszkać w dużym i bogato urządzonym domu. Skromniejsze nieruchomości, wbrew pozorom, mają swoje zalety. Jedną z nich jest wysokość składki ubezpieczeniowej.

Zależność w tym przypadku jest prosta – im tańszy dom, tym mniej będzie nas kosztowało objęcie go polisą. Wartość nieruchomości jest natomiast wypadkową wielu czynników, wśród których na pierwszy plan wybijają się metraż, lokalizacja, materiały budowlane, wyposażenie czy funkcjonalność.

 

7. Porównaj oferty i wybierz najlepszą

Jeśli chcesz znaleźć ofertę pasującą do Twoich indywidualnych potrzeb i jednocześnie tanią, to powinieneś zapoznać się z propozycjami przynajmniej kilku towarzystw. Za pomocą kalkulatora ubezpieczeń, dosłownie w kilka minut, zestawisz ze sobą polisy 18 towarzystw.

Dla wartego 120 000 domu w Sandomierzu wyliczyliśmy składkę dla podstawowej wersji polisy (ubezpieczenie murów od zdarzeń losowych). Najtańsza z dostępnych ofert to 107 zł (Proama), a najdroższa 293 zł (Generali).

Przy najprostszej formie umowy mamy więc różnicę 186 zł. Gdybyśmy uwzględnili kluczowe dodatki, takie jak ochrona stałych elementów i ruchomości czy kradzież z włamaniem, to kwota ta byłaby jeszcze wyższa (źródło: rankomat.pl, stan na 13.08.2019 r.).

Przed zakupem polisy koniecznie zapoznaj się z dużą liczbą ofert, a jeśli masz ograniczony czas, to skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Polisy mieszkaniowe należą do najtańszych produktów ubezpieczeniowych

2. Na wysokość składki wpływają przede wszystkim: wartość nieruchomości i zakres ochrony

3. Wykupienie polisy mieszkaniowej i OC w jednym towarzystwie często bywa opłacalne

4. Sumy ubezpieczenia nie powinny być większe od realnej wartości mienia

Porównaj ceny
Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły