Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ile rocznie kosztuje ogrzanie domu? Porównanie cen ogrzewania 2024

Redakcja 28.03.2024
ogrzewanie domu
Strona główna
/
Blog
/
Ile rocznie kosztuje ogrzanie domu? Porównanie cen ogrzewania 2024
Ogrzewanie w każdym sezonie grzewczym pożera część domowego budżetu. Niestety, by w domu było ciepło, w przypadku większości gospodarstw domowych z roku na rok trzeba wydawać coraz więcej pieniędzy. Ile kosztuje ogrzewanie w 2024 roku? Co wpływa na wysokość rachunków za ciepło? Dowiedz się więcej o stawkach obowiązujących w 2024 roku.

Ogrzewanie w każdym sezonie grzewczym pożera część domowego budżetu. Niestety, by w domu było ciepło, w przypadku większości gospodarstw domowych z roku na rok trzeba wydawać coraz więcej pieniędzy. Ile kosztuje ogrzewanie w 2024 roku? Co wpływa na wysokość rachunków za ciepło? Dowiedz się więcej o stawkach obowiązujących w 2024 roku.

Koszty ogrzewania domu – od czego zależą?

Dlaczego roczny koszt ogrzewania domu może wynosić tylko kilkaset lub nawet kilkanaście tysięcy złotych? Wydatki na ogrzewanie zależą m.in. od zapotrzebowania energetycznego budynku. Oblicza się je, biorąc pod uwagę jego metraż, a także:

 • roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną,
 • jakość izolacji termicznej budynku i materiałów budowlanych, z których powstał,
 • wielkość przeszkleń i ich usytuowanie w budynku;
 • region klimatyczny, w którym znajduje się dany budynek.

To, ile będziesz wydawać na ciepło w domu, zależy w dużej mierze od tego, jak jest on zbudowany. Na rachunki za ogrzewanie wpływ mają zastosowane w nim rozwiązania termoizolacyjne. Równie ważna jest także sama technologia ogrzewania budynku i rodzaj wykorzystywanych w tym celu materiałów opałowych.

Koszt ogrzewania domu a izolacja termiczna

Aby w czasie najzimniejszych miesięcy w roku w domu panowała przyjemna temperatura, ciepło nie może uciekać z jego wnętrza. Odpowiada za to izolacja termiczna, czyli warstwa ocieplająca budynek. Może nią być np. styropian, wełna mineralna i styrodur.

Ciepło szybko ucieka także przez nieszczelne okna i drzwi. O tym, czy stolarka okienna ma odpowiednie standardy dotyczące izolacji termicznej, mówi współczynnik przenikania ciepła – U. W oknach produkowanych od 2021 roku może on wynosić maksymalnie 0,9 W/m2K, ale im jest on niższy, tym lepiej. Oznacza to, że ciepło będzie w mniejszym stopniu uciekać z wnętrza. To samo dotyczy drzwi zewnętrznych. W ich przypadku współczynnik przenikania ciepła powinien wynosić nie więcej niż 1,3 W/m2K.

Nie we wszystkich budynkach takie parametry izolacji termicznej są spełnione. Największy problem ze szczelnością stolarki okiennej i drzwiowej oraz z samym ociepleniem konstrukcji występuje w starszych domach. Mieszkańcy takich budynków tracą najwięcej na ogrzewaniu.

Dla przykładu roczny koszt ogrzewania pelletem ocieplonego budynku o metrażu 150 m2 to 5438 zł. Za ciepło w takim samym domu, ale nieocieplonym, trzeba będzie zapłacić o wiele więcej, czyli ponad 8 000 zł.

Koszty ogrzewania w budynkach energooszczędnych i pasywnych

Domy energooszczędne to konstrukcje mające zwartą bryłę – taka specyfika architektoniczna zapobiega ucieczce ciepła z budynku. Ich warstwa termoizolacyjna oraz okna i drzwi mają niski współczynnik U. W przypadku stolarki okiennej wynosi on od 0,8 do 1 W/m2K. Również maksymalny współczynnik przenikania ciepła zamontowanych w nich drzwi wejściowych nie powinien przekraczać 1 W/m2K. Wyśrubowane wartości U dotyczą także dachów, podłóg i ścian zewnętrznych.

Domy pasywne wyróżniają bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych – jeszcze lepsze niż w budynkach energooszczędnych. Ma to na celu zminimalizowanie strat energii cieplnej i zużycia paliw wykorzystywanych do ogrzewania pomieszczeń.

Budowa domu pasywnego kosztuje więcej niż postawienie tradycyjnego budynku. Jednak w dalszej perspektywie taka inwestycja zdecydowanie się opłaca. Zapotrzebowanie domu pasywnego na energię wynosi 15 kWh/(m²/rok) i jest równoważne z ciepłem dostarczanym przez spalanie 1,5 litra oleju opałowego .

Technologia ogrzewania domu

Aby ogrzać dom, można wykorzystywać tradycyjne paliwa stałe. Od lat popularnością cieszy się także gaz. Są jednak też tacy, którzy chcąc zminimalizować wydatki na ogrzewanie w domu, decydują się na pompy ciepła. Możliwości jest wiele, a aby skorzystać z niektórych nowoczesnych technologii grzewczych, trzeba zdecydować się na poważniejsze inwestycje.

Ile zapłacisz za ogrzewanie domu paliwami stałymi?

Do paliw stałych zalicza się m.in. węgiel, drewno, ekogroszek i biomasę. Aby za ich pomocą ogrzewać dom, potrzebny jest specjalny kocioł.

Ile kosztuje ogrzewanie domu węglem i ekogroszkiem?

W Polsce nie zaleca się, by zapewniać ciepło w budynkach, spalając węgiel kamienny – jego wykorzystanie nie jest jednak całkowicie zabronione. Są regiony kraju, w których obowiązuje zakaz ogrzewania domów tym paliwem. Dotyczy to np. województwa małopolskiego, Wrocławia i wybranych miejscowości uzdrowiskowych w województwie dolnośląskim. Zakaz ten obejmuje także ekogroszek, gdyż jest to ziarnista postać węgla kamiennego o obniżonej zawartości siarki.

Ogrzewanie domu tymi paliwami stałymi powoduje zanieczyszczenie środowiska, emisję trujących gazów, jednak mimo tego kotły węglowe są cały czas popularne. Kusi cena samego paliwa. Jedna tona węgla-orzech kosztuje w 2024 roku od 900 zł wzwyż. Natomiast za taką samą ilość ekogroszku zapłacisz przynajmniej 1200 zł.

Ile kosztuje ogrzewanie budynku pelletem?

Pellet to biomasa – paliwo opałowe w formie małych granulek z surowców roślinnych. Produkuje się go poprzez skompresowanie trocin, słomy, odpadów rolniczych i specjalnie w tym celu uprawianych roślin. Dzięki temu jest to ekologiczne paliwo opałowe. Jego spalanie – w porównaniu z ogrzewaniem domu węglem – wiąże się ze znacznie mniejszą emisją szkodliwych gazów do atmosfery.

Pellet jest niewiele droższy od węgla. Jego ceny w sklepach internetowych zaczynają się od ok. 1200 zł.

Ogrzewanie domu drewnem – koszty

Do ogrzewania domu najlepiej nadaje się drewno grabowe, bukowe, jesionowe i dębowe. Takie szczapy spalają się powoli, dzięki czemu na dłużej zapewniają ciepło. Natomiast sosna czy świerk sprawdzają się raczej jako podpałki.

Ten surowiec opałowy możesz kupić prosto z lasu. W 2024 roku za dobre, liściaste drewno do ogrzewania domu (buk, grab, dąb, jesion), zapłacisz np. w Nadleśnictwie Babki k. Poznania 293,15 zł za 1 m3.

Koszty ogrzewanie domu gazem i olejem

Budynek może być ogrzewany zarówno gazem płynnym (LPG), jak i ziemnym. Ceny tych dwóch paliw opałowych różnią się od siebie – zwłaszcza biorąc pod uwagę koszty ogrzewania w skali roku.

Wykonanie instalacji dla gazu ziemnego jest tańsze niż montaż pompy dla LPG. Mimo tego jest on droższym paliwem. W 2024 za gaz ziemny zapłacisz 318,14 zł/MWh. Ceny LPG są niższe ze względu na mniejsze koszty produkcji tego paliwa. Litr tego paliwa kosztuje od 2,29 zł wzwyż, a koszty ogrzewania nim domu są przyjaźniejsze dla portfela.

Ogrzewanie olejowe za pomocą nowoczesnych urządzeń jest wygodne i bezpieczne. Jednak do korzystania z tego rozwiązania zniechęca koszt montażu instalacji olejowej. Za sam jednofunkcyjny kocioł na olej trzeba zapłacić ok. 10 tys. zł. Natomiast cent za jeden litr oleju opałowego zaczynają się od 5,60 zł.

Czy opłaca się ogrzewać dom pompą ciepła?

Pompa to ekologiczna i tania w eksploatacji technologia zapewniająca w domu ciepło. Niestety koszty wykonania takiej instalacji wielu skutecznie odstraszają – mimo że z biegiem lat się zwracają. Do wyboru są:

 • gruntowe pompy ciepła pobierające ciepło z gruntu,
 • wodne pompy ciepła, które do działania wykorzystują zlokalizowane w pobliżu zbiorniki wodne lub studnie głębinowe,
 • powietrzne pompy ciepła wykorzystujące energię cieplną pobraną z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku,
 • pompy ciepła powietrze-woda, które wymuszają obieg ciepła z obszaru chłodniejszego do cieplejszego.

Aby pompa ciepła mogła działać, potrzebne jest jej zasilanie elektryczne. W energooszczędnych domach wykorzystuje się do tego darmowe źródło prądu, czyli energię słoneczną. Wtedy pompę zasila prąd wygenerowany (przez instalację fotowoltaiczną) z promieni słońca, dzięki czemu koszt ogrzewania budynku jest ograniczony do minimum.

Wydatki na ogrzewanie a pompa ciepła

Najekonomiczniejszym wyborem (w dłużej perspektywie czasu) są pompy gruntowe. Jednak wykonanie takiej instalacji to koszt nawet 50 000 zł. Właściciele:

 • energooszczędnych budynków o metrażu 150 m2, którzy zasilają gruntową pompę ciepłą za pomocą instalacji fotowoltaicznej, mogą ograniczyć wydatki na ogrzewanie do ok. 700 zł w skali roku. Jednak korzystając z energii słonecznej, można niskim kosztem zadbać o ciepło także w domu bez termoizolacji. Roczny wydatek na ogrzewanie będzie wynosić wtedy ok. 4000 zł;
 • energooszczędnych budynków o metrażu 150 m2, ale bez instalacji fotowoltaicznej, w ciągu roku zapłacą za ciepło w domu ok. 1600 zł;
 • ocieplonych budynków o metrażu 150 m2 bez instalacji fotowoltaicznej będą wydawać na ogrzewanie ok. 3200 zł w skali roku.

Obecnie dużą popularnością cieszą się pompy powietrzne. Jest to związane z ich łatwiejszym i znacznie tańszym w porównaniu do modeli gruntowych montażem. I ich wykorzystanie oznacza mniejszej rachunki za ciepło w domach. Będąc np. właścicielem energooszczędnego domu o powierzchni 150 m2:

 • z fotowoltaiką – za cały rok ogrzewania możesz zapłacić jedynie ok. 1200 zł;
 • bez fotowoltaiki – możesz rocznie płacić za ciepło w domu nawet ok. 3100 zł.

Na koszty w przypadku ogrzewania domu za pomocą pomp ciepła wpływa też wybrana taryfa u dostawcy prądu. Może to być tańsza opcja G11 lub G12 – droższa, ale z podziałem stawek na energię na dwie strefy czasowe. Ta pierwsza z nich sprawdzi się, jeżeli w gospodarstwie domowym nie zużywa się dużych ilości prądu. W przeciwnym razie lepszym rozwiązaniem jest taryfa G12.

Co ma wspólnego ogrzewanie domu z polisą mieszkaniową?

Ubezpieczając dom w podstawowym wariancie, zabezpieczasz się na wypadek zniszczenia jego murów i elementów stałych. Oprócz tego, aby ubezpieczyciel mógł wyliczyć składkę polisy, musisz podać wartość budynku. Te dwie kwestie mają wpływ na to, jakie potencjalnie odszkodowanie otrzymasz.

Po pierwsze pamiętaj, że jeżeli masz pompę gruntową, to zarówno ona, jak i cała przyłączona do niej instalacja, zalicza się do wartości nieruchomości. Weź pod uwagę, że koszt montażu samego urządzenia oraz rur może wynieść nawet 50 tys. zł. Zwiększając o tę kwotę wartość nieruchomości, zapłacisz nieco większą składkę, ale w przypadku np. zalania domu, otrzymasz też wyższe odszkodowanie.

Po drugie weź pod uwagę, że towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość ubezpieczenia pompy ciepła. W zależności od oferty może ono obejmować np. wypłatę odszkodowania za jej:

 • uszkodzenie na skutek wyładowań atmosferycznych,
 • uszkodzenie podczas powodzi i na skutek gradobicia,
 • dewastację czy zniszczenie na skutek wandalizmu.

Po trzecie piece (np. gazowe) to elementy stałe – są trwale przytwierdzone do podłogi, ściany lub sufitu oraz nie można ich zdemontować bez użycia narzędzi. Dlatego umowa z ubezpieczycielem może obejmować również odszkodowanie za uszkodzenie lub eksplozje czy implozję kotła.

W polskim klimacie bez ogrzewania zimą, jesienią i wczesną wiosną ani rusz. Jednak za ciepło – zwłaszcza w niektórych przypadkach – trzeba słono płacić. Przemyśl, jaka technologia ogrzewania budynku jest dla ciebie najkorzystniejsza, a następnie zastanów się nad dobrą polisą.

Źródła:

 • https://tvn24.pl/biznes/najnowsze/kopciuchy-zakaz-od-1-stycznia-2024-roku-lista-wojewodztw-st7454435
 • https://www.gov.pl/web/klimat/przypominamy-o-mozliwosci-skladania-wnioskow-o-wyplate-dodatku-oslonowego-w-2024-r.
 • Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.
 • https://cieplo.gov.pl/.
 • https://babki.poznan.lasy.gov.pl/documents/17435391/48682405/Cennik+detaliczny+2024+N.+Babki/2800c067-95b6-edb4-1a75-4cce7fe62338. ·
 • https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/11555,Prezes-URE-zatwierdzil-taryfy-na-gaz-na-2024-r.html.
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001065/O/D20191065.pdf.

To warto wiedzieć

 1. Koszt ogrzewania domu zależy od zapotrzebowania budynku na energię cieplną, rodzaju wykorzystywanego paliwa opałowego i technologii grzewczej.
 2. Najtańsze w eksploatacji są pompy ciepła, jednak ich montaż to poważna inwestycja.
 3. Pompę ciepła można ubezpieczyć.
 4. Piece grzewcze to elementy stałe wyposażenia domu, które mogą być objęte ubezpieczeniem – np. od eksplozji lun implozji.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

 1. Jaki piec do ogrzewania wybrać?

  Najlepiej sprawdzają się kotły żeliwne lub stalowe z palnikiem retortowym. Wyróżnia je wysoki pozom sprawności i niska emisja szkodliwa gazów.

 2. Czym nie można ogrzewać domów od 2024 roku?

  Od 1 stycznia 2024 w 7 województwach (wielkopolskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, podkarpackim, zachodniopomorskim, śląskim) zabronione jest ogrzewanie domów i mieszkań za pomocą tzw. kopciuchów. Są nimi przestarzałe i bezklasowe urządzenia grzewcze. Natomiast w Zielonej Górze i w Gorzowie Wielkopolskim od 1 stycznia 2024 roku nie można używać pieców na paliwa stałe o klasie niższej niż 5.

 3. Co zrobić, żeby mniej płacić za ogrzewanie?

  Warto uszczelnić okna i drzwi. Należy też odsłonić kaloryfery, jeżeli stoją za meblami lub kotarami. Oprócz tego zaleca się, aby w sezonie grzewczym pomieszczenia wietrzyć intensywnie, ale krótko.

 4. Dopłaty do ogrzewania w 2024 roku – z czego można skorzystać?

  W 2024 na dopłaty mogą liczyć osoby ogrzewające dom gazem ziemnym. Do końca czerwca zamrożono również ceny energii elektrycznej, na czym skorzystają właściciele pomp ciepła.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.