CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/uniqa-ubezpieczenie-mieszkania-przy-czynszu Uniqa ubezpieczenie mieszkania przy czynszu - Sprawdź czy warto | UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Uniqa - ubezpieczenie mieszkania przy czynszu

Redakcja 19.10.2022
Uniqa - ubezpieczenie mieszkania przy czynszu
Strona główna
/
Blog
/
Uniqa - ubezpieczenie mieszkania przy czynszu
Ubezpieczenie mieszkania przy czynszu to jedna z dwóch opcji – obok klasycznej indywidualnej polisy – na objęcie nieruchomości ochroną. Wyjaśniamy, na czy dokładnie polega ten rodzaj ubezpieczenia, analizując go na konkretnym przykładzie.

 

Ubezpieczenie mieszkania przy czynszu – dla kogo?

Ubezpieczenie przy czynszu adresowane jest do wszystkich lokatorów zamieszkujących nieruchomości administrowane przez daną spółdzielnię lub wspólnotę. Przystąpić może do niego więc i właściciel mieszkania, i osoba posiadająca do niego prawa wynikające z umowy najmu lub dzierżawy.

Ubezpieczenie przy czynszu jest ubezpieczeniem grupowym, a każdy lokator może przystąpić do niego na takich samych zasadach. Dotyczy to zarówno zakresu ochrony, jak i wysokości składki.

Oczywiście, przystąpienie do grupowego ubezpieczenia przy czynszu jest całkowicie dobrowolne.

 

Jak przystąpić do ubezpieczenia przy czynszu?

Do ubezpieczenia przy czynszu możemy przystąpić tylko wtedy, kiedy nasza wspólnota/spółdzielnia posiada stosowną umowę z towarzystwem. Dokument ten podpisuje zarząd wspólnoty/spółdzielni, a później informuje lokatorów o możliwości dołączenia do ubezpieczenia oraz warunkach, na jakich ma to się odbywać.

Jeśli podejmiemy decyzję o przystąpieniu do grupowej polisy, nie mamy zbyt dużego pola manewru. Możliwe jest ubezpieczenie tylko w ramach jednego towarzystwa, chociaż polisę, w pewien sposób, można dopasować do indywidualnych potrzeb poprzez wybranie interesujących nas rozszerzeń (OC w życiu prywatnym, Home Assistance, powódź, itd.) oraz włączenie w ochronę dodatkowego mienia (np. ruchomości domowych).

Jeśli chodzi o kwestie formalne, konieczne jest wypełnienie właściwego wniosku, w którym deklarujemy sumy ubezpieczenia dla poszczególnych rodzajów mienia oraz wybieramy zakres ochrony. Dokument ten przekazujemy zarządcy budynku, a on dolicza nam składkę ubezpieczeniową do miesięcznego czynszu, co oznacza, że nie musimy realizować dodatkowych przelewów, a koszty ubezpieczenia rozbite są na miesięczne raty.

WAŻNE!
Przystąpienie do ubezpieczenia przy czynszu możliwe jest tylko wtedy, kiedy nasza wspólnota/spółdzielnia posiada umowę z towarzystwem, a my posiadamy tytuł prawny do lokalu (własność, umowa najmu, dzierżawa).

Mieszkanie przy czynszu – przykład Uniqa

Towarzystwo Uniqa posiada osobne oferty dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, a każda z tych ofert dostępna jest w dwóch wariantach: Bezpiecznym oraz Bezpiecznym Plus.

Oferta dla spółdzielni w podstawie posiada: ochronę od ognia i innych zdarzeń losowych, ryzyka kradzieżowe (kradzież z włamaniem oraz rabunek), stłuczenie przedmiotów szklanych, zabezpieczenie finansowe zewnętrznych elementów nieruchomości i sprzętu elektronicznego, a także OC powiązane z zarządzaniem budynkami.

Ofertę dla spółdzielni można poszerzyć o następujące ryzyka: dewastacja, wandalizm, przewężenie i przepięcie, a także pękanie mrozowe rurociągów oraz przewodów.

Oferta dla wspólnot mieszkaniowych, w porównaniu z omówioną propozycją dla spółdzielni, w podstawowym wariancie posiada pomoc prawną oraz OC dla lokatorów. Wśród dostępnych rozszerzeń znajdziemy aż 18 ryzyk, co nie jest normą w polisach grupowych, gdzie lista dodatków jest raczej krótka. W tym przypadku podstawę można poszerzyć m. in. o: powódź, kradzież zwykłą, wandalizm, graffiti, koszty utraty mediów, pakiet Home Assistance czy pokrycie kosztów znalezienia przyczyny szkody.

 

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie przy czynszu?

To, czy lepszą opcją będzie dla nas ubezpieczenie mieszkania przy czynszu, czy indywidualnie, zależy od co najmniej kilku czynników. Może się zdarzyć, że polisa grupowa spełni wszystkie nasze oczekiwania co do zakresu i jednocześnie będzie tania. Zawsze jednak możemy sprawdzić, ile taki sam produkt (identyczny zakres ochrony) kosztuje w innych towarzystwach, w czym pomóc nam może porównywarka ubezpieczeń.

Niewątpliwym plusem ubezpieczeń grupowych jest możliwość rozbicia składki na raty i płacenia jej co miesiąc wraz z czynszem. Koszty rozkładają się wówczas w czasie. Z drugiej jednak strony, polisy mieszkaniowe nie są szczególnie drogimi produktami i już za 200-300 zł można uzyskać solidną ochronę, a taki jednorazowy wydatek dla wielu osób nie jest specjalnym problemem.

Kolejną zaletą ubezpieczeń grupowych jest dostępność krótkich okresów ochrony. Indywidualne polisy wykupuje się najczęściej na rok, czasem na 2 lub 3 lata, ale rzadko kiedy możliwe jest ubezpieczenie na 3 czy 4 miesiące. W polisach przy czynszu takie krótkie okresy są dostępne zdecydowanie częściej.

Wśród minusów ubezpieczeń grupowych, w pierwszej kolejności, należy wymienić niedostępność niektórych, bardziej wyszukanych dodatków oraz fakt, że takie polisy można dopasować do indywidualnych potrzeb tylko w ograniczonym wymiarze. Oferta ubezpieczenia przy czynszu dla wspólnot mieszkaniowych, gdzie znajdziemy aż 18 dostępnych rozszerzeń, jest pod tym względem wyjątkowa. W polisach grupowych rzadko kiedy dostępny jest również wariant All Risks, który z kolei z łatwością nabędziemy szukając ubezpieczenia na własną rękę.

- Polisy przy czynszu bywają atrakcyjne, czy to ze względu na niską cenę, czy sposób płatności, czy nawet dostępny zakres. Kiedy jednak mamy możliwość szybkiego porównania propozycji ze spółdzielni bądź wspólnoty z innymi polisami, powinniśmy to zrobić. Na ubezpieczeniu możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, nie zmieniając zakresu ochrony. Dzięki porównywarce ubezpieczeń w dosłownie kilka minut jesteśmy w stanie sprawdzić aktualnie obowiązuje stawki

– Małgorzata Przybyszewska, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.

Ubezpieczenie przy czynszu a polisa indywidualna – porównanie

Szczegóły

Ubezpieczenie indywidualne

Ubezpieczenie przy czynszu

składki

opłacane jednorazowo lub w ratach

opłacane w miesięcznych ratach wraz z czynszem

wybór ubezpieczyciela

nieograniczony

jedno towarzystwo

wybór rozszerzeń

praktycznie nieograniczony

ograniczony

unikalne rozszerzenia

dostępne w wybranych towarzystwach

na ogół niedostępne

All Risk

w wybranych towarzystwach

może być niedostępny

rozszerzenia w pakietach

niedostępne

czasami dostępne

krótkie okresy ubezpieczenia (kilka miesięcy)

praktycznie niedostępne

dostępne

Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.

 

Gdzie kupić ubezpieczenie przy czynszu?

Jak już wspominaliśmy, ubezpieczenie przy czynszu można nabyć wyłącznie za pośrednictwem wspólnoty bądź spółdzielni mieszkaniowej, do której przynależy nasza nieruchomość.

Jeśli posiadamy dom, który nie podlega pod żadną administrację, oferta grupowa nam nie odpowiada lub nasza wspólnota/spółdzielnia nie ma umowy z żadnym towarzystwem, ubezpieczenia możemy poszukać na własną rękę. Najlepiej będzie to zrobić przy wsparciu porównywarki ubezpieczeń.

To proste, intuicyjne i darmowe narzędzie, które w dosłownie kilka minut pozwoli nam zestawić ze sobą ponad 20 ofert od czołowych towarzystw, takich jak: Proama, Link4, Generali, Inter Polska, mtu24.pl, Wiener, Benefia czy TU Europa. Jak korzysta się z tego narzędzia? W bardzo prosty sposób:

 1. Do porównywarki wprowadzamy podstawowe dane o nieruchomości, którą chcemy ubezpieczyć, czyli m. n. metraż, lokalizację, rodzaj budownictwa czy kondygnację.
 2. Uzupełniamy również kilka innych informacji, jak liczba lokatorów, status formalno-prawny (własność, najem, działalność gospodarcza, itd.) czy dzień, od którego ubezpieczenie ma zacząć obowiązywać.
 3. Wybieramy zakres ochrony oraz podajemy sumy ubezpieczenia dla poszczególnych rodzajów mienia.
 4. Analizujemy interesujące nas oferty, które przeglądamy w przejrzystej tabeli, sprawdzamy ich ceny oraz szczegóły czytając OWU i karty produktów.
 5. Wybieramy tę ofertę, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania.
 6. Wybieramy formę płatności, wprowadzamy dane osobowe potrzebne do finalizacji transakcji i niemal od zaraz obejmujemy naszą nieruchomości ochroną ubezpieczeniową.

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny nawet ponad 50 polis w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie przy czynszu jest ubezpieczeniem grupowym, do którego mogą przystąpić członkowie danej wspólnoty bądź spółdzielni mieszkaniowej.

2. Takie polisy dedykowane są i właścicielom nieruchomości, i najemcom lokali przynależących do danej wspólnoty/spółdzielni

3. W ubezpieczeniu przy czynszu każdy lokator może przystąpić do polisy na takich samych zasadach

4. Alternatywą dla ubezpieczenia w ramach spółdzielni/wspólnoty jest klasyczna indywidualna polisa mieszkaniowa

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie mieszkania przy czynszu

 1. Czy ubezpieczenie ze spółdzielni dotyczy też lokatorów wspólnot mieszkaniowych?

  Istnieją i ubezpieczenia grupowe dedykowane członkom spółdzielni, i członkom wspólnot. Najczęściej są to dość podobne produkty, czasem takie same.

 2. Co w budynku mieszkalnym chroni ubezpieczenie ze spółdzielni?

  Wszystko zależy od tego, jaki zakres ochrony wybierzemy. W maksymalnym wariancie polisa ze spółdzielni może chronić mury, zewnętrzne i wewnętrzne elementy stałe, wyposażenie (ruchomości domowe), a także pomieszczenia przynależne, czyli piwnicę, strych czy schowek.

 3. Jak długo trwa ochrona ubezpieczenia ze spółdzielni i indywidualne?

  W indywidualnych ubezpieczeniach umowa najczęściej obowiązuje przez rok, czasami 2 lub 3 lata, rzadko mniej niż pół roku. Kwestie te można ustalić podczas rozmowy z towarzystwem. W polisach grupowych okres ubezpieczenia jest z góry narzucony, ale też często jest on krótki, np. 2-3 miesiące, co w polisach indywidualnych raczej się nie zdarza.

 4. Kiedy polisa mieszkaniowa ze spółdzielni nie działa?

  Każda polisa mieszkaniowa, a więc również polisa ze spółdzielni, ma ograniczenia w postaci: karencji, limitów oraz wyłączeń odpowiedzialności. To dość długa lista, która w każdym towarzystwie jest nieco inna i którą zawsze jest zawarta w OWU.

 5. Czy mogę ubezpieczyć mieszkanie ze spółdzielni jako najemca?

  Tak, można to zrobić bez większych problemów. Polisy dostępne w ramach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych dedykowane są nie tylko właścicielom nieruchomości, ale również najemcom.

 6. Czy mogę ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie ze spółdzielni?

  Tak, w ramach ubezpieczenia ze spółdzielni/wspólnoty wynajmujący może objąć ochroną mury i elementy stałe nieruchomości, a także wykupić rozszerzenia takie, jak OC w życiu prywatnym czy Home Assistance.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (2)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Jerzy majka

2023-01-07 15:57:24

Czy ubezpieczenie grupowe Uniqa mieszkania obejmuje altanę na działce.I czy jest to możliwe

Odpowiedź Redakcji

2023-01-23 14:15:44

Decydują o tym zapisy w OWU oraz to jakiego rodzaju jest to działka (rekreacyjna czy R.O.D), a czasem także sposób zamontowania anteny (na dachu czy w gruncie). Pozostaje jeszcze ustalić zakres ochrony - od uszkodzenia przez wichurę czy także od kradzieży.