Ubezpieczenie mieszkania przy czynszu – dla kogo?
Ubezpieczenie przy czynszu adresowane jest do wszystkich lokatorów zamieszkujących nieruchomości administrowane przez daną spółdzielnię lub wspólnotę. Przystąpić może do niego więc i właściciel mieszkania, i osoba posiadająca do niego prawa wynikające z umowy najmu lub dzierżawy.
Ubezpieczenie przy czynszu jest ubezpieczeniem grupowym, a każdy lokator może przystąpić do niego na takich samych zasadach. Dotyczy to zarówno zakresu ochrony, jak i wysokości składki.
Oczywiście, przystąpienie do grupowego ubezpieczenia przy czynszu jest całkowicie dobrowolne.
Jak przystąpić do ubezpieczenia przy czynszu?
Do ubezpieczenia przy czynszu możemy przystąpić tylko wtedy, kiedy nasza wspólnota/spółdzielnia posiada stosowną umowę z towarzystwem. Dokument ten podpisuje zarząd wspólnoty/spółdzielni, a później informuje lokatorów o możliwości dołączenia do ubezpieczenia oraz warunkach, na jakich ma to się odbywać.
Jeśli podejmiemy decyzję o przystąpieniu do grupowej polisy, nie mamy zbyt dużego pola manewru. Możliwe jest ubezpieczenie tylko w ramach jednego towarzystwa, chociaż polisę, w pewien sposób, można dopasować do indywidualnych potrzeb poprzez wybranie interesujących nas rozszerzeń (OC w życiu prywatnym, Home Assistance, powódź, itd.) oraz włączenie w ochronę dodatkowego mienia (np. ruchomości domowych).
Jeśli chodzi o kwestie formalne, konieczne jest wypełnienie właściwego wniosku, w którym deklarujemy sumy ubezpieczenia dla poszczególnych rodzajów mienia oraz wybieramy zakres ochrony. Dokument ten przekazujemy zarządcy budynku, a on dolicza nam składkę ubezpieczeniową do miesięcznego czynszu, co oznacza, że nie musimy realizować dodatkowych przelewów, a koszty ubezpieczenia rozbite są na miesięczne raty.
Przystąpienie do ubezpieczenia przy czynszu możliwe jest tylko wtedy, kiedy nasza wspólnota/spółdzielnia posiada umowę z towarzystwem, a my posiadamy tytuł prawny do lokalu (własność, umowa najmu, dzierżawa).
Mieszkanie przy czynszu – przykład Uniqa
Towarzystwo Uniqa posiada osobne oferty dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, a każda z tych ofert dostępna jest w dwóch wariantach: Bezpiecznym oraz Bezpiecznym Plus.
Oferta dla spółdzielni w podstawie posiada: ochronę od ognia i innych zdarzeń losowych, ryzyka kradzieżowe (kradzież z włamaniem oraz rabunek), stłuczenie przedmiotów szklanych, zabezpieczenie finansowe zewnętrznych elementów nieruchomości i sprzętu elektronicznego, a także OC powiązane z zarządzaniem budynkami.
Ofertę dla spółdzielni można poszerzyć o następujące ryzyka: dewastacja, wandalizm, przewężenie i przepięcie, a także pękanie mrozowe rurociągów oraz przewodów.
Oferta dla wspólnot mieszkaniowych, w porównaniu z omówioną propozycją dla spółdzielni, w podstawowym wariancie posiada pomoc prawną oraz OC dla lokatorów. Wśród dostępnych rozszerzeń znajdziemy aż 18 ryzyk, co nie jest normą w polisach grupowych, gdzie lista dodatków jest raczej krótka. W tym przypadku podstawę można poszerzyć m. in. o: powódź, kradzież zwykłą, wandalizm, graffiti, koszty utraty mediów, pakiet Home Assistance czy pokrycie kosztów znalezienia przyczyny szkody.
Czy warto ubezpieczyć mieszkanie przy czynszu?
To, czy lepszą opcją będzie dla nas ubezpieczenie mieszkania przy czynszu, czy indywidualnie, zależy od co najmniej kilku czynników. Może się zdarzyć, że polisa grupowa spełni wszystkie nasze oczekiwania co do zakresu i jednocześnie będzie tania. Zawsze jednak możemy sprawdzić, ile taki sam produkt (identyczny zakres ochrony) kosztuje w innych towarzystwach, w czym pomóc nam może porównywarka ubezpieczeń.
Niewątpliwym plusem ubezpieczeń grupowych jest możliwość rozbicia składki na raty i płacenia jej co miesiąc wraz z czynszem. Koszty rozkładają się wówczas w czasie. Z drugiej jednak strony, polisy mieszkaniowe nie są szczególnie drogimi produktami i już za 200-300 zł można uzyskać solidną ochronę, a taki jednorazowy wydatek dla wielu osób nie jest specjalnym problemem.
Kolejną zaletą ubezpieczeń grupowych jest dostępność krótkich okresów ochrony. Indywidualne polisy wykupuje się najczęściej na rok, czasem na 2 lub 3 lata, ale rzadko kiedy możliwe jest ubezpieczenie na 3 czy 4 miesiące. W polisach przy czynszu takie krótkie okresy są dostępne zdecydowanie częściej.
Wśród minusów ubezpieczeń grupowych, w pierwszej kolejności, należy wymienić niedostępność niektórych, bardziej wyszukanych dodatków oraz fakt, że takie polisy można dopasować do indywidualnych potrzeb tylko w ograniczonym wymiarze. Oferta ubezpieczenia przy czynszu dla wspólnot mieszkaniowych, gdzie znajdziemy aż 18 dostępnych rozszerzeń, jest pod tym względem wyjątkowa. W polisach grupowych rzadko kiedy dostępny jest również wariant All Risks, który z kolei z łatwością nabędziemy szukając ubezpieczenia na własną rękę.
- Polisy przy czynszu bywają atrakcyjne, czy to ze względu na niską cenę, czy sposób płatności, czy nawet dostępny zakres. Kiedy jednak mamy możliwość szybkiego porównania propozycji ze spółdzielni bądź wspólnoty z innymi polisami, powinniśmy to zrobić. Na ubezpieczeniu możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, nie zmieniając zakresu ochrony. Dzięki porównywarce ubezpieczeń w dosłownie kilka minut jesteśmy w stanie sprawdzić aktualnie obowiązuje stawki
– Małgorzata Przybyszewska, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.
Ubezpieczenie przy czynszu a polisa indywidualna – porównanie |
||
Szczegóły |
Ubezpieczenie indywidualne |
Ubezpieczenie przy czynszu |
składki |
opłacane jednorazowo lub w ratach |
opłacane w miesięcznych ratach wraz z czynszem |
wybór ubezpieczyciela |
nieograniczony |
jedno towarzystwo |
wybór rozszerzeń |
praktycznie nieograniczony |
ograniczony |
unikalne rozszerzenia |
dostępne w wybranych towarzystwach |
na ogół niedostępne |
All Risk |
w wybranych towarzystwach |
może być niedostępny |
rozszerzenia w pakietach |
niedostępne |
czasami dostępne |
krótkie okresy ubezpieczenia (kilka miesięcy) |
praktycznie niedostępne |
dostępne |
Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.
Gdzie kupić ubezpieczenie przy czynszu?
Jak już wspominaliśmy, ubezpieczenie przy czynszu można nabyć wyłącznie za pośrednictwem wspólnoty bądź spółdzielni mieszkaniowej, do której przynależy nasza nieruchomość.
Jeśli posiadamy dom, który nie podlega pod żadną administrację, oferta grupowa nam nie odpowiada lub nasza wspólnota/spółdzielnia nie ma umowy z żadnym towarzystwem, ubezpieczenia możemy poszukać na własną rękę. Najlepiej będzie to zrobić przy wsparciu porównywarki ubezpieczeń.
To proste, intuicyjne i darmowe narzędzie, które w dosłownie kilka minut pozwoli nam zestawić ze sobą ponad 20 ofert od czołowych towarzystw, takich jak: Proama, Link4, Generali, Inter Polska, mtu24.pl, Wiener, Benefia czy TU Europa. Jak korzysta się z tego narzędzia? W bardzo prosty sposób:
- Do porównywarki wprowadzamy podstawowe dane o nieruchomości, którą chcemy ubezpieczyć, czyli m. n. metraż, lokalizację, rodzaj budownictwa czy kondygnację.
- Uzupełniamy również kilka innych informacji, jak liczba lokatorów, status formalno-prawny (własność, najem, działalność gospodarcza, itd.) czy dzień, od którego ubezpieczenie ma zacząć obowiązywać.
- Wybieramy zakres ochrony oraz podajemy sumy ubezpieczenia dla poszczególnych rodzajów mienia.
- Analizujemy interesujące nas oferty, które przeglądamy w przejrzystej tabeli, sprawdzamy ich ceny oraz szczegóły czytając OWU i karty produktów.
- Wybieramy tę ofertę, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania.
- Wybieramy formę płatności, wprowadzamy dane osobowe potrzebne do finalizacji transakcji i niemal od zaraz obejmujemy naszą nieruchomości ochroną ubezpieczeniową.
Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny nawet ponad 50 polis w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.