CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-domu-bez-odbioru-technicznego Ubezpieczenie domu bez odbioru technicznego
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie domu bez odbioru technicznego

Redakcja 27.10.2021
Ubezpieczenie domu bez odbioru technicznego
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie domu bez odbioru technicznego
Jednym z warunków zakończenia budowanego czy przebudowywanego domu jest uzyskanie odbioru technicznego. Sprawdzamy, czy bez dopełnienia tej formalności możliwe będzie ubezpieczenie nieruchomości. I co nam grozi, jeśli nie przedstawimy właściwych dokumentów przed wprowadzeniem się do nowego lokum.

Aby legalnie mieszkać w domu, trzeba posiadać odbiór budowlany zwany też odbiorem technicznym. Bez uzyskania pozwolenia od Nadzoru Budowlanego wykupienie polisy będzie możliwe, ale już otrzymanie odszkodowanie za wypadek niekoniecznie.

 

Odbiór techniczny domu – na czym polega?

Otrzymanie odbioru technicznego – wydaje je Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego – wiąże się ze zgromadzeniem kilku dokumentów.

Podstawą do wydania odbioru technicznego dla domu jest dziennik budowy. To w nim kierownik budowy powinien regularnie umieszczać postępy inwestycji, protokoły i projekty.

Innym dokumentem jest oświadczenie kierownika budowy, w którym wskazuje on zgodność wykonania budynku z projektem oraz zgodność rodzaju prowadzonych robót z pozwoleniem na budowę.

Niezbędne są też protokoły:

  • od inspekcji kominiarskiej,
  • instalacji gazowej (wskazujący jej szczelność),
  • instalacji elektrycznej,
  • instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Ostatnie pozwolenia wydają m.in. Państwowa Straż Pożarna, Państwowa Inspekcja Pracy, Inspekcja Ochrony Środowiska i Państwowa Inspekcja Sanitarna. Jeśli w ciągu 14 dni do odpowiedniego urzędu nie wpłynie wystosowany sprzeciw, możemy czekać na wydanie odbioru technicznego. Nadzór Budowlany (znajduje się w urzędzie miasta lub gminy, tam, gdzie ubiegamy się o pozwolenie na budowę) na wydanie decyzji ma 21 dni.

PAMIĘTAJ!
Zgłoszenie odbioru powinno zostać wykonane zaraz po zakończeniu budowy. A zanim nieruchomość będzie oddana do użytkowania, nie należy w niej zamieszkiwać – choćby ze względów bezpieczeństwa.

 

Ubezpieczenie domu a odbiór techniczny

Gdy chcemy ubezpieczyć dom bez odbioru technicznego, warto sprawdzić definicje w dokumencie OWU danej polisy. Link4 Dom określa dom jednorodzinny w budowie lub przebudowie następująco:

Dom jednorodzinny w trakcie budowy lub przebudowy prowadzonej zgodnie z ustawą Prawo budowlane, przy czym zakończenie budowy lub przebudowy, w rozumieniu następuje w momencie zamieszkania w domu jednorodzinnym, o ile nastąpiły wymagane przepisami prawa odbiory techniczne instalacji lub jeżeli dom jednorodzinny, mieszkanie otrzymał pozwolenie na użytkowanie.

Z punktu widzenia ubezpieczyciela dom, który nie posiada odbioru technicznego, jest traktowany jako budynek w budowie. Budowę uznaje się za zakończoną w momencie uzyskania odbioru technicznego.

A dla ubezpieczonego budynku w budowie zakres ochrony jest wąski i obejmuje jedynie:

  • mury i stałe elementy – od wybranych zdarzeń losowych (ogień, zalanie, uderzenie pojazdu i innych),
  • wyposażenie – wybrane przedmioty od zdarzeń losowych i kradzieży z włamaniem (pod warunkiem, że budowa jest na etapie surowym zamkniętym).

Jeśli zamieszkamy w domu bez odbioru technicznego, a zostanie nam skradzione mienie inne niż narzędzia i materiały budowlane, towarzystwo ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania.

Ubezpieczenie domu w budowie nie zawiera również innych rozszerzeń, jak polisa, której przedmiotem jest dom już zamieszkany: OC w życiu prywatnym, przepięcia, stłuczenia, NNW czy assistance.

 

Zamieszkanie w domu bez odbioru technicznego – co za to grozi?

W przypadku domów jednorodzinnych inwestor musi osobiście zadbać o dopełnienie wszystkich formalności. Także tych związanych z odbiorem technicznym budynku. Wspomniany dziennik budowy powinien znajdować się w posiadaniu właściciela domu i być udostępniany kierownikowi budowy na potrzebę aktualizacji.

Bez dopełnienia formalności trzeba liczyć się z wysoką karą pieniężną. Jej wysokość zależy od kategorii i wielkości budynku i może wynosić nawet 10 000 zł w razie kontroli Nadzoru Budowlanego.

Użytkowanie domu bez odbioru jest nielegalne nawet jeśli płacimy do urzędu podatek za użytkowanie domu. Są to dwie odrębne kwestie.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.