Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie mieszkania z opcją drobnych napraw

Redakcja 22.03.2018
Ubezpieczenie mieszkania z opcją drobnych napraw
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie mieszkania z opcją drobnych napraw
Ubezpieczenie assistance domowe to jeden z najbardziej oryginalnych i jednocześnie użytecznych dodatków do polisy mieszkaniowej. Wyjaśniamy w szczegółach, czym jest ten dodatek, jakie usługi mogą wchodzić w jego zakres, gdzie można go kupić i za ile.

Jeśli chcemy, aby ochrona z naszej polisy dotyczyła w szczególności wyposażenia i związanych z nim napraw, konieczne jest wykupienie usługi assistance. To nic innego jak pakiet, w ramach którego mamy zagwarantowaną pomoc, gdy zepsuje się kran, przestanie działać telewizor czy dojdzie do uszkodzenia roweru w czasie jazdy.

 

Co oznacza Home Assistance?

Home Assistance jest dodatkiem do polisy mieszkaniowej, chociaż tak naprawdę nazwanie go ubezpieczeniem będzie pewnym nadużyciem. To bardziej pakiet usług, które ubezpieczyciel zobowiązuje się świadczyć na rzecz ubezpieczonego w określonych ramach, czyli przy zajściu konkretnych okoliczności i do wypełnienia wpisanych w umowie limitów.

Każde towarzystwo nieco inaczej dobiera usługi do domowego assistance, a nierzadko w ramach jednego towarzystwa dostępne są dwa lub trzy warianty tego pakietu, każdy w innej cenie i z innym zakresem. Ogólnie Home Assistance może obejmować:

 • darmowe interwencje specjalistów: elektryka, hydraulika, ślusarza, szklarza, murarza, dekarza, technika urządzeń grzewczych, sanitarnych i klimatyzacyjnych;
 • wsparcie po szkodzie, m. in. zabezpieczenie mienia, opieka nad lokatorami, utylizacja zniszczonych przedmiotów;
 • wsparcie informacyjne – darmowe infolinie tematyczne, np. weterynaryjna, zdrowotna, remontowo-budowlana;
 • usługi concierge;
 • pakiet medyczny, np. darmowe wizyty lekarzy i pielęgniarek, zakup leków;
 • pogwarancyjny serwis sprzętów RTV, PC i AGD;
 • rowerowy assistance, np. naprawa i transport uszkodzonego roweru.

 

Jak ubezpieczyć nieruchomość na wypadek drobnych napraw?

Z reguły Home Assistance jest dodatkiem do podstawowej polisy mieszkaniowej (ochrona murów i elementów stałych od zdarzeń losowych) i nie występuje jako samodzielny produkt. Oznacza to, że jeśli chcemy poszerzyć ubezpieczenie nieruchomości o assistance, musimy dopłacić do składki. Są też towarzystwa, które omawiany pakiet oferują już w podstawie.

Jak już wspomnieliśmy, w ramach jednego towarzystwa bywają dostępne 2-3 warianty pakietu assistance, które mogą różnić się ceną, limitami odpowiedzialności czy katalogiem dostępnych usług.

 

W jakich sytuacjach przyda się ubezpieczenie Home Assistance?

Domowy assistance może mieć zastosowanie w wielu standardowych życiowych sytuacjach, a czasem również w bardziej specyficznych okolicznościach. Omawiany pakiet może się przydać chociażby:

 • po większej szkodzie, np. pożarze, kiedy towarzystwo usunie zniszczone mienie, zabezpieczy ocalałe, a lokatorom zapewni tymczasowe lokum czy też doraźną opiekę nad dziećmi lub zwierzętami domowymi;
 • przy awariach licznych urządzeń domowych (m. in. pralka, lodówka, telewizor, komputer), zbitej szybie, uszkodzonym zamku w drzwiach czy też cieknącym kaloryferze;
 • kiedy doznamy nieszczęśliwego wypadku i będzie nam potrzebna podstawowa opieka medyczna w postaci wizyty lekarskiej, opieki pielęgnacyjnej czy dostawy leków;
 • kiedy będziemy potrzebowali wsparcia informacyjnego z różnych dziedzin, takich jak medycyna, weterynaria czy nawet ogrodnictwo;
 • przy uszkodzeniu roweru, hulajnogi czy też pojazdu mechanicznego;
 • przy innych, mniej typowych sytuacjach – towarzystwa chcąc się wyróżnić na tle konkurencji oferują coraz to nowe usługi w ramach pakietu Home Assistance.

 

Jakie ryzyka warto dokupić oprócz Home Assistance?

Wśród kluczowych i jednocześnie najpopularniejszych rozszerzeń dostępnych w ramach polis mieszkaniowych, można wymienić:

 • powódź – zdarzenie praktycznie zawsze dostępne poza postawą, najczęściej obwarowane karencją;
 • ruchomości domowe, przedmioty specjalne, mienie firmowe – ubezpieczenie nieruchomości można bez problemów poszerzyć o dodatkowy majątek;
 • inne zabudowania na posesji i poza nią – ochrona z polisy może dotyczyć też licznych zabudowań niemieszkalnych znajdujących się przy domu, ale i z dala od niego (dom letniskowy i nagrobek);
 • ryzyka kradzieżowe, czyli kradzież zwykła i kradzież z włamaniem, a także rabunek rzeczy osobistych poza miejscem ubezpieczenia;
 • OC w życiu prywatnym – finansowe zabezpieczenie na wypadek szkód wyrządzonych osobom trzecim, czyli np. nieumyślne zalanie mieszkania sąsiadów;
 • pomoc prawna odnosząca się do zwykłych codziennych problemów, z jakimi się spotykamy;
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW);
 • stłuczenie przedmiotów szklanych – dodatkowe zabezpieczenie oszklenia w domu, w tym takich elementów jak instalacje fotowoltaiczne i solarne czy płyty indukcyjne.

W wielu polisach możemy spotkać się ze specjalnymi dodatkami do ubezpieczenia nieruchomości, takimi jak ochrona przydomowej pasieki i niewielkiej stadniny, rzeczy osobistych gości, sprzętu medycznego do działalności czy też ubezpieczenie NNW zwierząt domowych.

 

Ile kosztuje pakiet Home Assistance?

Policzyliśmy przykładowe składki za roczne ubezpieczenie 80-metrowego mieszkania w Warszawie, którego wartość rynkową szacuje się na 750 000 zł. Przyjęliśmy podstawowy zakres ochrony (ubezpieczenie murów i elementów stałych od zdarzeń losowych) zawierający dodatkowo pakiet Home Assistance.

Najniższa składka to 247 zł, a najwyższa to 462 zł. Średni koszt opisanej polisy to z kolei 319 zł w skali roku.

Włączenie w ubezpieczenie pakietu Home Assistance podwyższa składkę minimalnie, a łączny roczny koszt takiego produktu może być nawet niższy, niż jednorazowa interwencja ślusarza, hydraulika czy szklarza, jaką możemy uzyskać za darmo w ramach assistance. Jeśli chcemy dodatkowo zminimalizować koszty polisy, skorzystajmy z kalkulatora ubezpieczeń. Jak pokazują wyniki przeprowadzonej kalkulacji, praktycznie takie samo przykładowe ubezpieczenie może kosztować w skali 12 miesięcy i 247 zł, i 462 zł

– wyjaśnia Michał Ratajczak z ubezpieczeniemieszkania.pl

Ubezpieczenie mieszkania + Home Assistance – porównanie cenowe ofert

Towarzystwo

Roczna składka

Mtu24.pl

247 zł

Proama

255 zł

Benefia

283 zł

Europa Ubezpieczenia

291 zł

Generali

303 zł

Link4

389 zł

Inter Polska

462 zł

Tabela 1. Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 26.04.2022 r.). W tabeli uwzględniliśmy wyłącznie najtańsze oferty od każdego z towarzystw.

 

Jak wysokie odszkodowanie za wezwanie fachowca z Home Assistance?

W ramach pakietu Home Assistance nie możemy liczyć na uzyskanie odszkodowania, tylko pokrycie kosztów określonych w umowie polisowej usług. Co zrozumiałe, ubezpieczyciele wprowadzają tutaj pewne limity, które odnoszą się np. do liczby interwencji danego specjalisty w okresie ubezpieczenia i górnej granicy kosztów takiej inwestycji. Nieograniczone jest właściwie tylko korzystanie z tematycznych infolinii informacyjnych. W pozostałych usługach assistance występują limity, w każdym towarzystwie nieco inne.

 

Jakie limity w ubezpieczeniu Home Assistance?

Sprawdziliśmy, jakie limity pakietu Home Assistance obowiązują w polisie Proama Dom.

Ubezpieczony w tym towarzystwie ma prawo do dwukrotnego zawezwania specjalisty od sprzętu RTV, AGD i PC, a każda z wizyt fachowca może kosztować maksymalnie 600 zł. Po szkodzie można liczyć na dozór miejsca ubezpieczenia do kwoty 1000 zł za jedno zdarzenie, a zdarzeń tych może być maksymalnie 3. Również trzykrotnie ma się prawo do zawezwania pielęgniarki, a limit kwotowy dla jednej takiej wizyty to 500 zł. Wszystkie te ograniczenia odnoszą się do 12 miesięcy obowiązywania ubezpieczenia. Limity obowiązujące w Proamie szerzej opisaliśmy w poniższej tabeli.

Limity pakietu Home Assistance w polisie Proama Dom

Rodzaj usługi

Limit kwotowy

(jedno zdarzenie)

Limit zdarzeń

Naprawa sprzętu AGD, RTV oraz PC

600 zł

2

Interwencja ślusarza

400 zł

1

Infolinia remontowa

brak

nielimitowane

Dozór miejsca ubezpieczenia po szkodzie

1000 zł na jedno lub wszystkie zdarzenia

3

Przechowanie ocalałego mienia

1500 zł

1

Opieka nad dziećmi lub niepełnosprawnymi po szkodzie

150 zł

3 dni na jedno zdarzenie lub wszystkie

Odzyskanie danych z komputera

400 zł

1

Wizyta pielęgniarki

500 zł

3

Tabela 2. Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU. W tabeli uwzględniliśmy przykładowe limity, w OWU polisy Proama Dom znajduje się ich więcej.

                                                                                                           

Gdzie kupić ubezpieczenie z opcją drobnych napraw?

Home Assistance jest powszechnie dostępnym pakietem usług, także możemy go nabyć praktycznie w każdym towarzystwie, które oferuje ubezpieczenia nieruchomości (przypominamy, że domowe assistance nie jest dostępne osobno).

Znaleźć i od razu zakupić polisę można przez Internet i to przy minimalnej liczbie formalności. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną propozycję, sprawdźmy, jak prezentuje się ona w świetle konkurencyjnych produktów. Ubezpieczenia warto porównywać ze sobą nie tylko pod kątem zakresu ochrony i usług dostępnych w ramach Home Assistance, ale również pod względem ceny. Narzędziem, które najlepiej się sprawdza w takich sytuacjach, jest kalkulator ubezpieczeń. Za jego pomocą dosłownie w kilka minut znajdziemy polisę dopasowaną do naszych potrzeb i naszego portfela.

To warto wiedzieć

1. Home Assistance jest dodatkiem do polisy mieszkaniowej

2. Pakiet zawiera usługę naprawy czy jej organizacji łącznie z wizytą domową specjalisty

3. Na większość zdarzęń z domowego assistance obowiązuje limit odpowiedzialności

4. Home Assistance obowiazuje tak długo jak wykupiona polisa

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie Home Assistance

 1. Czy Home Assistance mogę wykupić oddzielnie?

  Pakiet Home Assistance nie jest dostępny jako samodzielny produkt, a więc można go nabyć tylko w ramach polisy mieszkaniowej, gdzie czasami znajduje się w jej podstawowym wariancie, a czasem jest dodatkowo płatnym rozszerzeniem.

 2. Jak długo trwa ubezpieczenie Home Assistance?

  Z domowego assistance można korzystać tak długo, jak trwa okres ubezpieczeniowy, jaki widnieje w naszej umowie polisowej. Przy Home Assistance nie są stosowane karencje, czyli działa ono od pierwszego dnia ubezpieczenia.

 3. Jak zgłosić do TU potrzebę naprawy telewizora?

  Wystarczy skontaktować się z towarzystwem, a najszybszym sposobem na to jest wypełnienie stosownego formularza dostępnego na oficjalnej stronie ubezpieczyciela.

 4. Czy usługi z pakietu Home Assistance mogę łączyć?

  Jest taka możliwość, ale tylko w przypadku, w którym nie wyczerpaliśmy limitów odpowiedzialności, jakie przyjmuje nasze towarzystwo.

 5. Czy Home Assistance działa także poza ubezpieczoną nieruchomością?

  Jeśli chodzi o interwencje specjalistów, to są one realizowane tylko na obszarze ubezpieczonej nieruchomości. Inne usługi z pakietu – np. w ramach rowerowego assistance czy wsparcia po szkodzie – mogą dotyczyć również innych przestrzeni.

 6. Jakie usługi są realizowane w ramach Home Assistance?

  To zależy od wybranej przez nas oferty, ale najszerszy katalog usług może zawierać wsparcie: elektryka, hydraulika, ślusarza, szklarza, murarza, dekarza, specjalisty od urządzeń grzewczych, sanitarnych oraz klimatyzacji.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 2

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.