Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Kiedy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania?

Data dodania: 05 czerwca 2014

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, a więc sytuacje w których firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania z polisy nieruchomości, to temat często niedoceniany przez klientów. Przeczytaj, czego nie dowiesz się z ulotki ani reklamy ubezpieczyciela, a co może mieć niebagatelne znaczenie przy likwidacji szkody.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Przez zakupem polisy nieruchomości, kupujący powinien obowiązkowo zapoznać się z OWU (ogólnymi warunkami umowy). Jednym z kluczowych elementów umowy, którego nie wolno przeoczyć, jest fragment dotyczący wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Wyłączenia to takie sytuacje, w którym firma ubezpieczeniowa nie będzie poczuwać się do odpowiedzialności i odmówi wypłaty świadczenia z tytułu konsekwencji określonych szkód, co jasno i wyraźnie zaznaczyła w umowie.

Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela występują w każdej umowie ubezpieczeniowej. Nawet niezwykle atrakcyjne ubezpieczenie all risks, reklamowane jako polisa chroniąca od wszelkich ryzyk, zawiera własną listę wyłączeń. Z tym, że owa lista jest zwykle krótsza niż w przypadku standardowych ofert.

7 sytuacji, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania

Lista wyłączeń może być różna w różnych firmach ubezpieczeniowych. Oto 7 wybranych sytuacji, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania, tłumacząc swoją decyzję wyłączeniami odpowiedzialności:

Niska wartość szkody

Drobne szkody? Nie licz na ubezpieczyciela! Większość towarzystw stosuje tzw. franszyzę integralną, a więc kwotę do wysokości której zakład ubezpieczeń nie odpowiada za powstałą szkodę np. szkoda o wysokości do 100 zł. W momencie gdy wartość szkody przekracza wysokość franszyzy integralnej, ubezpieczyciel wypłaca już całe należne odszkodowanie.

Skutki zaniedbań

Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania jeśli uzna, że szkoda jest wynikiem zaniedbania np. przy zalaniu mieszkania wodą pochodzącą z opadów atmosferycznych, gdy ubezpieczony nie zamknął okien, drzwi i nie zabezpieczył innych otworów lub gdy doszło do uszkodzeń z racji braku należytej konserwacji urządzeń i instalacji, w momencie kiedy było to obowiązkiem ubezpieczonego.

Palenie w łóżku to rażąca niedbałość dla ubezpieczyciela

Rażąca niedbałość

Z jednej strony ubezpieczony może zaniedbać należytą konserwację sprzętów i instalacji lub nie zabezpieczyć okien i drzwi przed nadejściem nawałnicy, z drugiej strony sam może doprowadzić do szkody na skutek własnej bezmyślności. Przykładem może być zaśnięcie z niezgaszonym papierosem w ręku i wywołanie pożaru.

Grzechy budowlane

Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania w momencie, gdy po analizie całego zdarzenia odkryje, że przyczyną szkód był błąd w sztuce budowlanej, kiedy prowadzono prace budowlane bez stosownych pozwoleń lub zostały one wykonane przez osoby nieposiadające odpowiednich uprawnień budowlanych.

Ubezpieczony „pod wpływem”

Na odszkodowanie za szkody nie mogą liczyć ubezpieczeni, którzy sami dopuścili się szkód (lub też osoby pozostające z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym) pod wpływem alkoholu, narkotyków lub substancji psychotropowych.

Powódź w czasie trwania karencji

Firma ubezpieczeniowa odmówi wzięcia odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez powódź, jeśli do zdarzenia doszło w okresie tuż po zakupie polisy, w którym ubezpieczyciel nie był jeszcze odpowiedzialny za szkody związane z powodzią, a więc w okresie tzw. karencji. Zwykle karencja trwa średnio 30 dni.

Szkody umyślne

Odszkodowanie nie należy się także w sytuacji, gdy szkody zostały spowodowane przez ubezpieczonego lub osoby pozostające w nim we wspólnym gospodarstwie domowym.

Lista wyłączeń ubezpieczyciela jest oczywiście znacznie dłuższa. Każda oferta firmy ubezpieczeniowej może mieć własną listę, dlatego przed zakupem ubezpieczenia nieruchomości koniecznie sprawdź w jakich sytuacjach twój ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za powstałe szkody. Dobra znajomość zawartej umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym to podstawa. Nie kupuj kota w worku!

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.