Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie telefonu iphone – gdzie kupić?

Redakcja 20.04.2021
Ubezpieczenie telefonu iphone – gdzie kupić?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie telefonu iphone – gdzie kupić?
Ubezpieczenie iPhone jest zasadne, ponieważ takie urządzenia potrafią kosztować nawet ponad 10 000 zł, a mogą ulec zniszczeniu w skutek zwykłej nieuwagi czy losowego zdarzenia. Wyjaśniamy w szczegółach, jak ubezpieczyć iPhone i nie przepłacić.

Najtańsze modele iPhone’ów można kupić za mniej niż 1000 zł, jednak większość smartfonów firmy Apple kosztuje wielokrotnie więcej, przykładowo model iPhone 14 Pro Max aktualnie (styczeń 2023 zł) w Media Expert oferowany jest za około 10 500 zł. We wrześniu 2023 roku planowana jest premiera kolejnego, zapewne jeszcze droższego modelu omawianej marki. Ze smartfonów korzystamy codziennie, w różnych miejscach i sytuacjach, narażając je na zniszczenia mechaniczne oraz kradzież. Skoro kosztują tak dużo, warto byłoby pomyśleć o skutecznej ochronie ubezpieczeniowej, która zagwarantuje nam rekompensatę po szkodzie.

 

Jak ubezpieczyć iPhone'a?

Smartfona od Apple można ubezpieczyć na trzy sposoby. O ubezpieczenie iPhone’a możemy zadbać już podczas jego zakupu w sklepie – sprzedawcy zwykle proponują kupującym dedykowaną polisę.

Jeśli jednak nie zdecydowaliśmy się na nią, możemy ubezpieczyć iPhone w ramach polisy mieszkaniowej – wraz z innymi cennymi przedmiotami lub w ramach polisy firmowej – jeżeli używamy urządzenia do prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Gdzie ubezpieczyć iPhone'a?

IPhone’a można ubezpieczyć na trzy sposoby: w sklepie, czyli w ramach przedłużonej gwarancji, w ramach ubezpieczenia firmowego i poprzez polisę mieszkaniową. Przyjrzeliśmy się nieco bliżej wszystkim trzem wariantom.

 

Ubezpieczenie telefonu iPhone w sklepie

Przy zakupie dowolnego iPhone’a w sklepie ze sprzętem RTV standardowo oferowane jest dodatkowe ubezpieczenie, czyli w praktyce przedłużona gwarancja. Najczęściej trwa ona 12 lub 24 miesiące. W zakresie ochrony takie produkty uwzględniają wypadki losowe oraz ryzyka kradzieżowe. Jeśli urządzenie zostanie uszkodzone w takim stopniu, że nie będzie można go naprawić, ubezpieczyciel gwarantuje nam zwrot kosztów zakupu.

Za ubezpieczenie w sklepie zapłacimy minimum kilkadziesiąt złotych miesięcznie, często 100-150 zł, co sprawia, że łączny koszt może przekroczyć 1500 zł w skali roku. Pewne znaczenie dla ceny ubezpieczenia ma wartość rynkowa modelu, który zakupiliśmy. Co ważne, najczęściej przedłużona gwarancja nie ma zastosowania przy stłuczeniu ekranu, czyli standardowym uszkodzeniu. W niektórych sklepach, jak RTV Euro AGD, taka opcja jest dodatkowo płatna.

Przedłużoną gwarancję możemy nabyć zarówno podczas zakupów w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym. Każdy sklep oferuje nieco inne warunki ubezpieczenia, a te zmieniają się też na przestrzeni lat. Dlatego bezpośrednio przed zakupem warto dokładnie przeczytać OWU oraz Kartę Produktu oferowanej nam polisy.

Przykładowo, w sklepie RTV Euro AGD przedłużona gwarancja na iPhone’a (cena: 4199 zł) w Wariancie Pełnym zawiera:

 • okres trwania: 12 miesięcy po wygaśnięciu gwarancji producenta;
 • ochronę przed skutkami zdarzeń losowych, takich jak zalanie czy upuszczenie;
 • ochronę na wypadek rabunku oraz kradzieży;
 • wymianę urządzenia na nowe, jeśli naprawa będzie niemożliwa lub nieopłacalna;
 • płatność za polisę w 10 miesięcznych ratach lub jednorazowo;
 • łączny koszt: 1680 zł;
 • za dodatkową opłatą (1050 zł za 1 rok, 1470 zł za 2 lata) ochrona przed stłuczeniem ekranu.

 

Ubezpieczenie iPhone'a w ramach polisy firmowej

IPhone’y i inne urządzenia stanowiące majątek przedsiębiorstwa można bez problemu ubezpieczyć w ramach polisy firmowej. Takie produkty oferuje wiele towarzystw, m. in. Link4, PZU, Uniqa czy Proama. Jeśli chodzi o zakres ochrony, polisa może obejmować i szeroki wachlarz zdarzeń losowych i ryzyka kradzieżowe, czyli kradzież z włamaniem, kradzież zwykłą oraz rabunek rzeczy osobistych poza miejscem ubezpieczenia. W wybranych towarzystwach oferowana jest także dodatkowa ochrona na wypadek uszkodzenia urządzeń przez pracowników firmy czy też utraty danych zapisanych w formie cyfrowej. Co ważne, z polisy firmowej można ubezpieczyć nie tylko nowe smartfony, ale też kilkuletnie czy kupione na rynku wtórnym.

 

Ubezpieczenie iPhone'a w ramach polisy mieszkaniowej

Ubezpieczenie IPhone’a, podobnie jak wszystkich innych smartfonów, możliwe jest też w ramach polisy mieszkaniowej.

Podstawowy wariant polisy mieszkaniowej chroni tylko mury i ewentualnie elementy stałe nieruchomości. Żeby włączyć w nią również iPhone’a, wystarczy poszerzyć zakres o mienie ruchome (ruchomości domowe), do których towarzystwa przyporządkowują takie urządzenia. Smartfon będzie wówczas chroniony przed tymi samymi zdarzeniami, co nieruchomość, czyli głównie przed wypadkami losowymi. Jeśli to dla nas zbyt małe zabezpieczenie, możemy dokupić również inne dodatki, jak powódź, kradzież z włamaniem, wandalizm, dewastację czy rabunek rzeczy osobistych poza miejscem ubezpieczenia.

Niewątpliwie, ubezpieczenie iPhone’a z polisy mieszkaniowej ma swoje zalety. Pierwszą z nich jest możliwość włączenia w ochronę dowolnej liczby tego typu urządzeń – trzeba tylko uwzględnić ich wartość w sumie ubezpieczenia dla mienia ruchomego. Drugim plusem jest fakt, że dla towarzystwa nie ma większego znaczenia, czy ubezpiecza nowe czy używane urządzenie. W określonych okolicznościach polisa mieszkaniowa może chronić również smartfony stanowiące wyposażenie firmy ubezpieczonego, co jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie iPhone’a?

Sprawdziliśmy, ile aktualnie kosztuje ubezpieczenie iPhone’a w ramach polisy mieszkaniowej. Pod uwagę wzięliśmy lokal o powierzchni 60 mkw. i wartości rynkowej 450 000 zł (mury i elementy stałe). Oczywiście, polisa uwzględnia również mienie ruchome o łącznej wartości 50 000 zł, na które składa się m. in. iPhone. W zakresie ochrony, dla którego przeprowadziliśmy kalkulację, mieszczą się zdarzenia losowe oraz kradzież z włamaniem.

W wariancie od ryzyk nazwanych opisana polisa kosztuje od 320 zł do 735 zł rocznie. Wariant od ryzyk wszystkich (All Risks) to z kolei wydatek rzędu 416-845 zł. Poszczególne oferty różnią się w niewielkim stopniu, głównie wliczonymi w cenę dodatkami.

iPhone’y i smartfony innych marek najczęściej stanowią tylko niewielką część całości mienia ruchomego znajdującego się w lokalu. Dlatego też ich włączenie w polisę podniesie składkę tylko w niewielkim stopniu, raczej nie więcej niż o kilka procent, co w praktyce przekłada się na zwyżkę w postaci kilku złotych rocznie

– Leszek Drozdalski, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.

Ubezpieczenie iPhone’a z polisy mieszkaniowej – porównanie ofert

TU

W cenie

Roczna składka

Ubezpieczenia od ryzyk nazwanych

Wiener

Home Assistance, dewastacja

320 zł

Europa

Home Assistance, dewastacja

323 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja

324 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

328 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

441 zł

Mtu24.pl

dewastacja

509 zł

Mtu24.pl

Home Assistance, dewastacja

554 zł

Benefia

Home Assistance, dewastacja

735 zł

Ubezpieczenia od ryzyk wszystkich (All Risks)

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja, powódź

416 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja, powódź, przedmioty szklane

440 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane

512 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

550 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane, pakiet medyczny, NNW psa i kota

554 zł

Benefia

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane

845 zł

Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 24.01.2023 r.).

 

Od czego można ubezpieczyć iPhone'a?

Ubezpieczenie iPhone’a może mieć nieco inny zakres w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Warto rozważyć na jakie zagrożenia może być narażony nasz telefon i pod tym kątem spojrzeć na oferty.

Według statystyk zalanie oraz uszkodzenie w wyniku upadku to jedne z najczęstszych powodów zniszczenia telefonu komórkowego. Z pewnością więc, na wypadek takich właśnie sytuacji, warto go ubezpieczyć. Idealna polisa powinna obejmować także ochronę na wypadek kradzieży iPhone’a.

Ubezpieczenie iPhone’a w ramach polisy mieszkaniowej może go chronić na wypadek następujących sytuacji:

 • zalania mieszkania, np. w wyniku pękniętej rury lub uszkodzonego dachu;
 • pożaru (jeśli w mieszkaniu rozprzestrzeni się ogień);
 • przepięcia np. podczas podłączenia telefonu do ładowarki;
 • kradzieży w wyniku włamania do mieszkania;
 • kradzieży w wyniku rabunku (odebrania iPhone’a siłą poza miejscem zamieszkania).

Z kolei ubezpieczenia iPhone’a w ramach polisy firmowej może go chronić nie tylko, tak jak w przypadku polisy mieszkaniowej, na wypadek zalania, pożaru, przepięcia, rabunku czy kradzieży w wyniku włamania do biura, ale także jeśli telefon uszkodzi się z powodu nieprawidłowego użytkowania lub zaniedbania ze strony pracowników.

 

Kiedy nie zadziała ubezpieczenie iPhone'a?

Jak w każdej polisie, tak i przy ubezpieczeniu iPhone’a istnieją sytuacje, w których ubezpieczenie nie zadziała. Sytuacje te to tzw. wyłączenia odpowiedzialności, a ich listę można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dołączanych do umowy na polisę.

Każde towarzystwo może ustalać nieco inne wyłączenia odpowiedzialności. Warto je sprawdzić jeszcze przed ostatecznym zakupem ubezpieczenia.

Przy ubezpieczeniach iPhone'a towarzystwa zwykle zastrzegają, że nie pokrywają szkód powstałych na akcesoriach do iPhone'a. Dość często zamieszczają w OWU także maksymalną liczbę szkód w danym okresie polisy, np. jedną kradzież telefonu na rok.  

Niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają w wyłączeniach również dolny limit kwoty szkody, np. nie odpowiadają za straty opiewające na kwotę niższą niż 50 zł.

W większości TU nie możemy liczyć na ochronę telefonu na wypadek szkodliwego działania wirusów komputerowych oraz na odszkodowanie za uszkodzenia spowodowane umyślnie.

 

Od czego zależy cena ubezpieczenia iPhone'a?

Na cenę polisy mieszkaniowej wpływają, przede wszystkim, dwa czynniki: wartość ubezpieczonego mienia oraz wybrany zakres ochrony. Uproszczając, im droższe mienie chcemy ubezpieczyć i im więcej ryzyk uwzględnimy w polisie, tym wyższa będzie składka.

iPhone, nawet najdroższy, czyli warty ponad 10 000 zł, zawsze będzie stanowił tylko niewielki procent wartości całego mienia ubezpieczonego z polisy mieszkaniowej. Nieruchomości i ich stałe elementy są zdecydowanie droższe, a i wyposażenie nierzadko kosztuje ponad 100 000 zł, jeśli rzetelnie zsumuje się wartości wszystkich zgromadzonych w domu przedmiotów. Dlatego też włączenie w ubezpieczenie nawet najnowszego modelu iPhone’a nie narazi na duże koszty dodatkowe.

Na łączny koszt ubezpieczenia nieruchomości istotny wpływ mogą mieć też inne czynniki, jak np. stopień palności konstrukcji i poszycia dachowego, przeznaczenie lokalu (np. pod najem czy do działalności gospodarczej), historia ubezpieczenia (szkody z ostatnich lat), posiadane zabezpieczenia własne (mogą wygenerować zniżkę przy ubezpieczeniu od kradzieży) czy też polityka wybranego przez nas towarzystwa.

Co ważne, identyczny produkt ubezpieczeniowy w każdym towarzystwie ma nieco inną cenę. Dlatego też warto porównywać ze sobą konkurencyjne oferty, bo w ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku.

 

Gdzie kupię ubezpieczenie dla iPhone’a i innych ruchomości?

Polisę mieszkaniową poszerzoną o mienie ruchome, a więc uwzględniającą też smartfony należące do domowników, można bez problemu kupić online, m. in. przez porównywarkę ubezpieczeń. To intuicyjne narzędzie to jednak zdecydowanie więcej, niż tylko platforma zakupowa. Dostępny na stronie kalkulator pozwala na błyskawiczne porównanie ze sobą przynajmniej kilkunastu ofert od różnych towarzystw, co w praktyce może pozwolić na zaoszczędzenie sporej sumy, przy jednoczesnym zachowaniu pożądanego zakresu ochrony.

Jak działa kalkulator ubezpieczeń nieruchomości? W bardzo prosty sposób, wystarczy tylko:

 1. Wprowadzić do formularza informacje o nieruchomości: jej rodzaj, metraż, wiek, adres, itp.
 2. Zadeklarować formę własności, swój wiek, historię ubezpieczenia oraz datę, w której nowa polisa ma wejść w życie.
 3. Wskazać, jakie mienie chcemy ubezpieczyć – w tym miejscu zaznaczamy „wyposażenie”, żeby zawrzeć w polisie m. in. smartfony domowników.
 4. Wybrać rozszerzenia dla podstawowego zakresu ochrony (kradzież z włamaniem, powódź, OC w życiu prywatnym, stłuczenie przedmiotów szklanych).
 5. Zadeklarować wartość poszczególnych rodzajów mienia, czyli ustalić sumy ubezpieczenia dla murów, elementów stałych oraz ruchomości domowych.
 6. Wskazać zabezpieczenia własne, jakie posiadamy – jeśli ubezpieczamy się też od kradzieży z włamaniem.
 7. Zatwierdzić wprowadzone informacje i wybrać jedną z ofert od czołowych ubezpieczycieli, m. in. od Proama, Generali, Link4, Wiener, Benefia, Europa, Inter Polska, mtu24.pl, Nationale-Nederlanden i Allianz.
 8. Wpisać dane osobowe potrzebne do zakończenia transakcji oraz wybrać preferowaną formę płatności: BLIK, przelew online, PayPo, karta płatnicza debetowa lub kredytowa, Google Pay.

To warto wiedzieć

1. Smartfony można ubezpieczyć na trzy sposoby: z polisy mieszkaniowej, z polisy firmowej oraz w sklepie

2. Ubezpieczenie iPhone’a w sklepie możliwe jest tylko w przypadku nowych egzemplarzy

3. Włączenie iPhone’a w polisę mieszkaniową podwyższy składkę o maksymalnie kilka procent

4. Z polisy firmowej można chronić wyłącznie smartfony przynależące do majątku przedsiębiorstwa

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie iPhone’a

 1. Czy ubezpieczę smartfona innej firmy niż Apple?

  W ramach polis mieszkaniowej i firmowej wszystkie smartfony ubezpiecza się na jednakowych zasadach. Różnice widoczne są tylko w przypadku polis dedykowanych – rzadko kiedy producenci są w stanie zaoferować tak szeroką ochronę, jak firma Apple.

 2. Czy warto przedłużyć gwarancję na smartfon?

  To zależy od oferowanych warunków. Ubezpieczenie smartfonu z polisy mieszkaniowej lub firmowej może dać nam zbliżony zakres ochrony, ale kosztować mniej.

 3. Czy polisa mieszkaniowa chroni na wypadek uszkodzenia ekranu smartfona?

  Jeśli stłuczenie było skutkiem zdarzenia zawartego w naszym zakresie ochrony, powinniśmy otrzymać odszkodowanie. Wyjątkiem są sytuacje, w których zastosowanie mają wyłączenia odpowiedzialności – zawsze warto dokładnie przeczytać OWU i przeanalizować te sytuacje.

 4. Na jaką sumę ubezpieczyć smartfon?

  Smartfon powinno się ubezpieczyć na kwotę, która precyzyjnie odzwierciedla jego realną wartość. Dzięki temu przy szkodzie całkowitej odszkodowanie powinno pokryć ją w całości, a nie tylko w części.

 5. Czy warto ubezpieczyć iPhone’a od kradzieży?

  iPhone’y posiadają nowoczesne zabezpieczenia, dzięki którym po kradzieży praktycznie stają się bezużyteczne. Złodziej może jednak o tym nie wiedzieć albo po prostu ukraść nam całą torbę czy plecak, w którym trzymamy telefon.

 6. Ile kosztuje ubezpieczenie do iPhona?

  Koszt ubezpieczenia iPhone’a zależy głównie od wybranego zakresu ochrony oraz od ceny urządzenia. W polisach mieszkaniowych i firmowych uwzględnione jest też inne mienie, często warte kilkaset tysięcy, ale mimo to takie produkty potrafią być tańsze od polis dedykowanych.

 7. Czy opłaca się brać ubezpieczenie na iPhone?

  Tak drogie i urządzenia zawsze warto ubezpieczać, ponieważ są narażone na liczne zniszczenia mechaniczne oraz kradzież.

 8. Co obejmuje ubezpieczenie Apple?

  Ubezpieczenie oferowane przez Apple może zawierać szeroki pakiet zdarzeń losowych oraz ryzyka kradzieżowe. Firma oferuje kilka różnych wariantów, które różnią się zakresem oraz ceną.

 9. Czy opłaca się ubezpieczyć telefon?

  Współcześnie smartfony są urządzeniami, bez których trudno się obyć, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Ich wartość to najczęściej kilka tysięcy złotych, co dla większości z nas byłoby zauważalną stratą, a więc tak, warto wykupić ubezpieczenie telefonu.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.