CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-mieszkania-w-stanie-deweloperskim Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim | www.ubezpieczeniemieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim

Redakcja 18.9.2020
Zwykle właściciele nieruchomości myślą o ubezpieczeniu swoich mieszkań dopiero po zamieszkaniu w nich. A przecież do wypadków, które mogą wyrządzić szkody w nieruchomości, dochodzi także przed wprowadzeniem się do mieszkania.
Porównaj ceny

Jeśli mamy w planach zakup nowego mieszkania od dewelopera, warto już zawczasu pomyśleć o ubezpieczeniu nieruchomości – najlepiej zaraz po podpisaniu aktu notarialnego. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać przy zakupie takiego ubezpieczenia i jaki rodzaj polisy na mieszkanie będzie najlepszy.

 

Czy można ubezpieczyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Nowe mieszkania, które możemy zakupić bezpośrednio od deweloperów, oferowane są często w tzw. stanie deweloperskim.  Stan deweloperski to sposób wykończenia nieruchomości przed dewelopera i stan, w jakim znajduje się mieszkanie w momencie kupna. U poszczególnych deweloperów stan deweloperski może być różny. U jednego możemy kupić mieszkanie z wykończonymi ścianami, podłogami i drzwiami wewnętrznymi, u innego zaś, mieszkanie w stanie deweloperskim może oznaczać nieruchomość z niewykończonymi ścianami i bez drzwi wewnętrznych. 

Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim, bez względu na to, na jakim etapie prac znajduje się nieruchomość, jest możliwe i nie powinniśmy mieć z tym trudności.

Podstawą do ubezpieczenia mieszkania w stanie deweloperskim jest odbiór techniczny. Gdy deweloper uzyska ten dokument, występuje o tzw. ustanowienie samodzielności poszczególnych mieszkań. Bez tej procedury mieszkanie nie może zostać sprzedane. Ostatnim krokiem jest podpisanie aktu notarialnego.

 

Co z ubezpieczeniem mieszkania bez aktu notarialnego?

Jeśli nie podpisaliśmy jeszcze aktu notarialnego, wedle prawa mieszkanie należy wciąż do dewelopera i to on w pełni za nie odpowiada. Nie możemy więc ubezpieczyć takiej nieruchomości. Na tym etapie nie ma zresztą takiej potrzeby – zazwyczaj na czas budowy, deweloperzy ubezpieczają cały budynek.

Kiedy deweloper przekaże nam już nieruchomość, a my podpiszemy akt notarialny, kolejnym krokiem powinien być zakup ubezpieczenia. Warto o nie zadbać także wtedy, gdy nie mamy zamiaru od razu wprowadzać się do mieszkania. W nieruchomości może dojść do wielu szkód także podczas prac wykończeniowych lub po prostu pod naszą nieobecność.

 

Ubezpieczenie mieszkania przed oddaniem do użytku - przykład polisy Wiener

Czasami zdarza się, że budynek, w którym kupiliśmy mieszkanie nie został jeszcze ukończony, a my mamy już klucze i – choć nie możemy w nim zamieszkać – prowadzić w nieruchomości prace wykończeniowe. W takim przypadku również mamy prawo ubezpieczyć swoje mieszkanie. Wtedy wystarczy skorzystać z polisy na dom w budowie. A kiedy budynek będzie już gotów do zamieszkania, przekształcić umowę na budynek zamieszkały.

Na rynku ubezpieczeń zdarzają się jednak wyjątkowe oferty ubezpieczenia mieszkania w stanie deweloperskim. Np. TU Wiener proponuje nam ubezpieczenie nieruchomości, która nie ma jeszcze pozwolenia na użytkowanie.

Polisa w Wiener obejmuje mury i stałe elementy mieszkania. W ramach tego ubezpieczenia nieruchomość jest zabezpieczona na wypadek wielu zdarzeń losowych – łącznie około 20, w tym m.in. pożar, zalanie, akty wandalizmu i przepięcia. Dodatkowo możemy rozszerzyć zakres polisy o ochronę na wypadek powodzi oraz ochronę mienia, które znajduje się w nieruchomości nieużytkowanej dłużej niż 90 dni.

Oczywiście, ubezpieczyciel ustala dokładne zasady działania polisy. W kilku wyjątkowych sytuacjach nie otrzymamy odszkodowania:

  • jeśli szkoda będzie spowodowana błędami w sztuce budowlanej, wadami konstrukcji lub wadami materiałów;
  • jeśli szkoda będzie spowodowana awarią instalacji, która nie otrzymała częściowego odbioru technicznego;
  • jeśli szkoda będzie spowodowana awarią urządzeń technicznych i przewodów kominowych, które nie otrzymały częściowego odbioru technicznego;
  • jeśli szkoda będzie spowodowana prowadzeniem prac niezgodnych z projektem.

 

Co warto ubezpieczyć w mieszkaniu w stanie deweloperskim, a czego nie?

Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim należy odpowiednio dobrać, tak aby polisa chroniła to, co rzeczywiście jest cenne i abyśmy niepotrzebnie za nią nie przepłacali.

PAMIĘTAJ!
Mieszkanie w stanie deweloperskim to nieruchomość na etapie surowym zamkniętym. Dla ochrony najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie polisa w wersji podstawowej, chroniąca finansowo mury i zamontowane stałe elementy.

Podstawowe ubezpieczenie chroni ściany i stałe elementy mieszkania, tj. parkiet na podłodze, płytki w łazience, armatura sanitarna czy system zabudowanych szaf. W zakres ubezpieczenia wchodzi około 20 zdarzeń losowych, tj. pożar, zalanie, intensywne opady deszczu, silny wiatr itp. U niektórych ubezpieczycieli w podstawie dostępna jest także ochrona na wypadek powodzi oraz przepięć (awarii instalacji elektrycznej). Jednak nie u wszystkich – warto zwrócić na to uwagę.

Ubezpieczając mieszkanie w stanie deweloperskim, w którym prowadzimy jeszcze prace wykończeniowe i nie zgromadziliśmy cennego wyposażenia, nie ma większego sensu np. kupować ochrony na wypadek kradzieży z włamaniem. A jeśli w mieszkaniu jeszcze nie mieszkamy, raczej nie przyda nam się też OC w życiu prywatnym, na wypadek np. zalania lokalu sąsiada. O tego typu dodatki możemy jednak w każdej chwili rozszerzyć swoją polisę. Warto to zrobić tuż po wprowadzeniu.

Ubezpieczyciele proponują nam wiele dodatkowych opcji ochrony w ramach ubezpieczenia mieszkania. Możemy ubezpieczyć ruchomości domowe na wypadek kradzieży z wyłamaniem, przedmioty szklane, garaż, wykupić NNW i Home Assistance, a nawet ubezpieczyć zwierzęta domowe. Warto rozważyć każdą z tych opcji osobno, bo możemy dzięki nim nie tylko zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale także szybko uporać się z ewentualnymi szkodami w nieruchomości.

 

Polisa mieszkaniowa powinna być dobrana nie tylko pod względem ceny, ale i zakresu ochrony. Kompleksowe ubezpieczenie otrzymasz dokupując rozszerzenia, takie jak ochrona wyposażenia na wypadek kradzieży z włamaniem czy powodzi. Aby zaoszczędzić na polisie, warto porównać co najmniej kilka ofert. Wysokość składki i zakres polis u różnych ubezpieczycieli można szybko sprawdzić w kalkulatorze polis mieszkaniowych. Z jego pomocą w kilka minut porównać oferty 18 towarzystw i w jednym miejscu znajdziesz polisę najlepiej dopasowaną do Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Stan deweloperski to standard, w jakim mieszkanie zostało wykończone przez dewelopera, np. pomalowane ściany, parkiet na podłogach, okna i drzwi wewnętrzne

2. Nie możemy ubezpieczyć mieszkania bez podpisanego aktu notarialnego – wedle prawa nieruchomość wciąż jest własnością dewelopera

3. Mieszkanie w stanie deweloperskim, w którym jeszcze nie mieszkamy, najlepiej ubezpieczyć w ramach podstawowej polisy

4. Zakres ubezpieczenia mieszkania możemy w każdej chwili rozszerzyć, np. o ochronę wyposażenia – już po przeprowadzce

Porównaj ceny
Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Martyna

2018-07-25 19:58:38

Jak wiadomo rynek deweloperski bywa czasem niepewny, dlatego warto jest zabezpieczyć się w każdy możliwy sposób. Jednak jeżeli skrupulatnie wybierzemy dewelopera, możemy mieć pewność, że obędzie się bez niespodzianek.

Sprawdź podobne artykuły