Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 30 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Jak zabezpieczyć się w razie szkód w wynajmowanym mieszkaniu?

Praktyczne wskazówki dla wynajmującego i najemcy

Data dodania: 22 października 2013
Data aktualizacji: 30 lipca 2018

Średnia ocena: 4.67

Dziękujemy za oddanie głosu.

Szkody w mieszkaniu podczas jego użytkowania mogą przytrafić się każdemu. W sytuacji gdy odpłatnie odstępujemy taką nieruchomość innym osobom i dojdzie do szkody problemem jest wskazanie winowajcy. Kto i kiedy odpowiada za zdarzenie i od czego warto wykupić polisę?

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Dlatego wykupienie polisy dla mieszkania (wynajmowanego, własnościowego, spłacanego z kredytu) to absolutna podstawa. W dodatku niedroga – roczny koszt takiego ubezpieczenia to 100-300 zł, a więc tyle co miesięczna opłata za wywóz śmieci. W zamian zyskujemy gwarancję finansowej pomocy w razie różnych i trudnych do przewidzenia zdarzeń.

 

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem - od czego zacząć?

W Polsce mieszkania na wynajem nie są tak popularne jak na Zachodzie, ale wciąż wiele osób (szczególnie młodych, które łączą pracę z nauką) korzysta z tego rodzaju zakwaterowania. W jednym mieszkaniu, składającym się z kilku pokoi, mieszka po kilka, a nawet kilkanaście osób. Dla najmujących to mniejsze koszty życia, a dla wynajmującego większe ryzyko powstania szkody.

Dlatego właściciel lokalu powinien zadbać nie tylko o umowę z lokatorami, ale odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości w postaci polisy mieszkaniowej. Kluczowym elementem jest w tym przypadku zakres ochrony:

  • co będzie chronione (ściany, elementy konstrukcji, wyposażenie),
  • od jakich ryzyk (pożar, zalanie, kradzież z włamaniem, przepięcie, wandalizm).

Dopiero kolejnym czynnikiem branym pod uwagę powinna być cena polisy. Dzięki porównywarce online możemy wybrać jeden spośród nawet kilkunastu wariantów ubezpieczenia. Ale najpierw sprawdźmy kto i w jakim zakresie powinien wykupić ochronę polisową.

 

Polisa mieszkaniowa - jaki zakres dla wynajmującego?

Dla właściciela mieszkania polisa bez względu na zakres będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem. W razie szkody otrzyma on świadczenie i uniknie kłopotów finansowych czy, w skrajnych sytuacjach, rozprawy sądowej z najemcami, jeśli szkoda wystąpiła z ich winy.

Ubezpieczenie dla wynajmującego powinno składać się z kilku rozszerzeń i uwzględniać następujące zdarzenia:

1.ZALANIE

Powodem większości zalań jest pęknięcie, oderwanie czy też odłączenie się wężyka doprowadzającego wodę do urządzeń domowych oraz nieszczelne pokrycia dachowe. Koszt usunięcia takich szkód waha się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych (gdy szkoda zostanie późno wykryta, a mieszkanie zalane w znacznym stopniu). Zdarzenie bardzo przydatne w mieszkaniach bez względu na kondygnację.

Zakres ochrony: ściany, stałe elementy i wyposażenie

 

2.POŻAR

Koszty usunięcia szkód pożarowych są jeszcze wyższe i sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych. Przyczynami ich powstania są zwarcia instalacji elektrycznej, uderzenie pioruna czy wywołanych przez nieostrożność. Warto, aby to zdarzenie dotyczyło też szkód powstałych na skutek akcji ratowniczej.

Zakres ochrony: ściany, stałe elementy i wyposażenie

 

3.WŁAMANIE I KRADZIEŻ

Polisa wynajmującego powinna zawierać i ten dodatek, jeśli część przedmiotów w mieszkaniu należy do właściciela. W trakcie kradzieży z włamaniem może zniknąć zarówno sprzęt RTV i AGD, jak i meble niewielkich gabarytów czy elementy dekoracyjne wnętrz.

Zakres ochrony: stałe elementy i wyposażenie

 

4.DEWASTACJA

Do aktów wandalizmu dochodzi przy okazji włamania, ale także w sytuacji gdy najemcami są osoby młode. Wtedy, zamiast ustalać winnego zajścia, lepiej zgłosić szkodę do ubezpieczyciela i zrekompensować szkody finansowe.

Zakres ochrony: stałe elementy i wyposażenie

 

4.OC W ŻYCIU PRYWATNYM

Jeśli w wynajmowanym mieszkaniu dojdzie do zalania sąsiada z dołu z powodu pękniętego wężyka, a więc z przyczyny niezależnej i niezawinionej przez najemcę, to odszkodowanie poszkodowanemu sąsiadowi zostanie wypłacone z polisy OC właściciela mieszkania.

 

5. ASSISTANCE

Pomoc fachowca w razie awarii sprzętu, zwrot pieniędzy za naprawę czy zorganizowanie pomocy serwisowej – to tylko niektóre z wielu zalet posiadania pakietu assistance.

Zakres ochrony: stałe elementy i wyposażenie

 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Polisa mieszkaniowa - jaki zakres dla najemcy?

Dla lokatora mieszkania polisa również będzie przydatna, ale nie w tak szerokim zakresie, jak dla wynajmującego. Takie ubezpieczenie ma przede wszystkim chronić najemcę przed odpowiedzialnością finansową za ewentualne zaniedbania.

Ubezpieczenie dla najemcy powinno składać się z następujących zdarzeń:

 

1.KRADZIEŻ Z WŁAMANIEM

Nawet gdy część mienia ruchomego należy do wynajmującego, większość przedmiotów jest własnością lokatorów. Dlatego ewentualne włamanie i kradzież będzie bardziej dotkliwe dla najemcy – np. dokumenty, gotówka, biżuteria.

Zakres ochrony: ściany, stałe elementy i wyposażenie

 

2.OC W ŻYCIU PRYWATNYM

Jeśli do szkody doszło z winy lokatora, nie musi się ona martwić o finansowe skutki swoich działań. W przypadku np. zalania, gdy poszkodowanym jest zarówno wynajmujący, ale i sąsiad z dołu, szkoda zostanie pokryta z OC najemcy. Suma ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej powinna być jak najwyższa – od 30 000 zł do 50 000 zł.

Zakres ochrony: stałe elementy i wyposażenie

 

Ubezpieczenie mieszkania jako część umowy najmu

Jeżeli wynajmujący i najemca podpisali umowę najmu, to mogą w niej określić odpowiedzialność każdej ze stron, choć najlepszym rozwiązanie będzie posiadanie osobnych polis mieszkaniowych (z innym zakresem ochrony).

Polisa dla najemcy jest istotna w przypadku dłuższego okresu najmowania.

Obie strony umowy powinny pamiętać nie tylko o zakresie umowy, ale i sumie ubezpieczenia – to maksymalna kwota wypłacona za daną szkodę. Właściciel mieszkania, jeśli liczy na odszkodowania z kradzież, ma obowiązek odpowiednio wyposażyć drzwi wejściowe w zabezpieczenia antywłamaniowe – określone w dokumencie OWU.

 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.