CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/jak-zabezpieczyc-sie-w-razie-szkod-w-wynajmowanym-mieszkaniu Ubezpieczenie OC najemcy nieruchomości - Jak zabezpieczyć się w razie szkód w wynajmowanym mieszkaniu? | UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie OC najemcy nieruchomości

Redakcja 08.04.2020
Ubezpieczenie OC najemcy nieruchomości
Strona główna
/
Artykuły
/
Ubezpieczenie OC najemcy nieruchomości
Zagrożeń, które mogą mieć wpływ na wyposażenie oraz całą nieruchomość jest sporo. Jeśli wynajmujemy mieszkanie, trudniej jest na bieżąco monitorować stan wszystkich sprzętów i dbać o bezpieczeństwo. W takiej sytuacji niemal konieczne jest wykupienie ubezpieczenia.

Jeśli właściciel nieruchomości odpłatnie udostępnia lokal innym osobom, a w mieszkaniu dojdzie do szkody, ciężko jest określić, kto tak naprawdę odpowiada za zdarzenie. Rozwiązaniem na wypadek takich sytuacji jest polisa mieszkaniowa.

 

Najemca a wynajmujący – jak różnica?

Według prawa najemca i wynajmujący to dwie różne osoby. Definicje te tłumaczy się następująco:

Najemca – osoba używająca lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności;

Wynajmujący – właściciel lokalu lub inna osoba, z którą wiąże najemcę umowa uprawniająca go do używania lokalu.

Zarówno wynajmujący, jak i najemca narażeni są na sytuacje, w których ich mienie może zostać skradzione lub uszkodzone. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak znaleźć winnego i kto powinien pokryć straty? Rozwiązaniem jest odpowiednie ubezpieczenie.

 

Polisa mieszkaniowa dla najemcy

Dla wielu młodych osób, których nie stać jeszcze na zakup własnego mieszkania, najem to jedyne rozwiązanie. To jednak pewne ryzyko, bo w sytuacji wystąpienia szkód w mieszkaniu, najemca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej.

Jeśli w wynajmowanym lokalu dojdzie do awarii, np. do zalania w wyniku niesprawnej pralki. Woda może uszkodzić zarówno nasze rzeczy, jak i drewnianą podłogę, dywany czy meble, które były na wyposażeniu lokalu. A co, jeśli w takiej sytuacji właściciel mieszkania uzna, że do szkód doszło z naszej winy, bo źle użytkowaliśmy pralkę? Jeżeli woda uszkodzi również mieszkanie sąsiada, roszczenia i koszty będą jeszcze większe.

Zagrożeniem dla najemcy jest także włamanie. Jeżeli właściciel mieszkania nie zadbał o odpowiednie zabezpieczenia nieruchomości, np. drzwi antywłamaniowe czy kraty w oknach (w przypadku mieszkań parterowych), nasze mienie narażone jest na kradzież. W takim mieszkaniu włamanie jest scenariuszem bardzo prawdopodobnym, a gdy do niego dojdzie, możemy już nigdy nie zobaczyć swojego komputera, wieży czy konsoli do gier.

Zabezpieczeniem na wypadek takich sytuacji jest polisa ubezpieczeniowa dla lokatora. Co ważne, ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem wykupione przez właściciela nieruchomości, może, ale nie musi chronić majątku najemcy. To kwestia do ustalenia miedzy stronami. Wynajmując mieszkanie, dobrze jest więc samodzielnie zabezpieczyć swój majątek.

 

OC w życiu prywatnym - przed czym chroni?

OC w życiu prywatnym chroni nas na wypadek szkód, które wyrządziliśmy przez swoją nieuwagę osobom trzecim.

Jako dodatki do takiej polisy możną dołączyć także ubezpieczenie przedmiotów szklanych oraz Assistance, czyli pomoc fachowca w razie wystąpienia awarii. Poniżej przedstawiamy przykłady sytuacji, w których zwykle chroni OC w życiu prywatnym i jego rozszerzenia.

Kiedy przydają się dodatki w polisie mieszkaniowej?

OC w życiu prywatnym

Przedmioty szklane

Assistance

awaria w łazience (stłuczona umywalka, pęknięta rura)

szyby

pomoc hydraulika, ślusarza i innych specjalistów

zalanie mieszkania sąsiada

przeszkolone drzwi

wymiana uszkodzonego zamka w razie włamania

pożar w wyniku niewyłączonego żelazka

lustra

szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe

potrącenie rowerem pieszego

kabina prysznicowa

zakwaterowanie w lokalu zastępczym

pogryzienie przechodnia przez psa

akwarium

zarysowanie zaparkowanego samochodu

kontuzjowanie gracza podczas rozgrywanego meczu

Tabela 1. Źródło: Rankomat.pl

Sytuacji, które wpisują się w zakres ubezpieczenia OC w życiu prywatnym jest więcej – dokładnie wymienione są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jeśli jednak jesteśmy najemcami i chcemy mieć pewność uzyskania odszkodowania w przypadku szkód wyrządzonych w nieruchomości, warto skorzystać ze specjalnego rozszerzenia, tzw. OC dla najemcy.

Sprawdziliśmy, przy użyciu kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości, ile kosztowałoby ubezpieczenie wyposażenia mieszkania wraz z OC  w życiu prywatnym. Założyliśmy, że wynajmowany lokal to 30 metrowa kawalerka, w budynku z 2006 roku, zlokalizowanym we Wrocławiu, a suma mienia ruchomego wynosi 50 tys. zł.

Ile kosztuje ochrona mienia ruchomego z OC w życiu prywatnym?

Generali

Proama

  • kradzież z włamaniem i rabunek, dewastacja, wandalizm, pożar, przepięcia, ubezpieczenie garażu i piwnicy
  • OC w życiu prywatny, OC od zalania osób trzecich, OC wynajmującego

Assistance: Tak

Assistance: Nie

171 zł

188 zł

Tabela 2. Źródło: www.rankomat.pl, dane z dnia 16.09.2019 r.

Jak widać, tańszą opcję ubezpieczenia możemy uzyskać w Generali. Różnica w cenie nie jest wielka, ale w Generali (w przeciwieństwie do Proamy) otrzymamy dodatkowo także opcję Assistance, czyli pomoc fachowców w razie awarii w mieszkaniu.

 

Ubezpieczenie OC dla wynajmującego mieszkanie

Właściciel mieszkania również narażony jest na wiele sytuacji, które mogą pociągnąć za sobą spore wydatki. W wynajmowanym mieszkaniu może dojść na przykład do zalania, zarówno z przyczyn niezależnych (np. pęknięta rura), nieuwagi najemcy (np. wanna przepełniona wodą), czy z winy sąsiada (np. pęknięty zawór od pralki). Woda może zniszczyć nie tylko elementy stałe nieruchomości (podłogi i ściany), ale i  wyposażenie (meble, dywany, kanapy).

Wynajmując mieszkanie osobie, której nie znamy, trudno nam ocenić czy będzie ona w pełni dbała o naszą nieruchomość. Nie do przewidzenia jest również to, kto tak naprawdę będzie przebywał w mieszkaniu – najemca może przecież przyprowadzać gości. A jeśli urządzi imprezę, podczas, której dojdzie do dewastacji nieruchomości? Może również zwyczajnie zapomnieć wyłączyć żelazko, podczas codziennej krzątaniny przed pracą. Jeżeli dojdzie do pożaru, bezpowrotnie możemy utracić nie tylko wyposażenie, ale również całą nieruchomość.

Dobrze jest tak skonstruować umowę, którą podpisujemy z najemcą, by w razie wystąpienia szkody z ewidentnej winy najemcy, móc pociągnąć go do odpowiedzialności. Sprawa jednak, może się skończyć w sądzie i trwać latami. Również kaucja nie jest wystraczającym rozwiązaniem. To zwykle równowartość miesięcznego czynszu, czyli kwota, dzięki której będziemy mogli pokryć drobne szkody, ale jeśli dojdzie np. do pożaru, wydatki będą większe.

Również najemca może pociągnąć nas do odpowiedzialności finansowej, np. jeśli w wyniku wadliwej instalacji elektrycznej, uszkodzony zostanie jego sprzęt audiowizualny.

Wynajmując nieruchomość, obowiązkowo powinniśmy ją ubezpieczyć. Jeżeli mieszkanie jest nieumeblowane, może nam wystarczyć ubezpieczenie, które chroni jedynie stałe elementy nieruchomości. Ale jeśli nieruchomość jest wyposażona, powinniśmy ubezpieczyć także mienie ruchome.

Poniżej przedstawiamy możliwości, jakie daje podstawowa polisa mieszkaniowa oraz rozszerzenia do niej.

Podstawowy i rozszerzony zakres ubezpieczenia nieruchomości

Podstawowe ubezpieczenie (mury i stałe elementy nieruchomości)

Wersja rozszerzona

(stałe elementy i wyposażenie)

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Assistance

ogień

zalanie

OC w życiu prywatnym, np. gdy dziecko zarysuje samochód sąsiadowi, lub pies pogryzie przechodnia

pomoc hydraulika, ślusarza i innych specjalistów

zalanie

 kradzież z włamaniem i rabunek

OC wynajmującego, np. gdy komputer najemcy uszkodzi się w wyniku wadliwej instalacji elektrycznej w mieszkaniu

wymiana uszkodzonego zamka w razie włamania

śnieg, grad

dewastacja

OC od zalania mienia osób trzecich, np. gdy woda z pralki zaleje mieszkanie sąsiada

szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe

porywisty wiatr

wandalizm

zakwaterowanie w lokalu zastępczym

upadek drzew i masztów

powódź

uderzenie pioruna

przepięcia

Źródło: www.rankomat.pl

Jeśli wynajmujemy nieruchomość, ubezpieczanie powinno chronić ją przede wszystkim na wypadek: pożaru, zalania, przepięcia, kradzieży z włamaniem, rozboju, dewastacji, wandalizmu i uszkodzenia mienia osób trzecich (w tym przypadku sąsiada lub najemcy).

Sprawdziliśmy, ile kosztowałaby taka polisa. Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości, porównaliśmy kilka ofert dostępnych na rynku. Założyliśmy, że ubezpieczana nieruchomość to 30-metrowa kawalerka, zlokalizowana w budynku z 2006 roku we Wrocławiu. Wartość nieruchomości oceniliśmy na 280 tys. zł, elementów stałych na 200 tys. zł, a wyposażenia na 60 tys. zł Ochrona miała objąć mury, elementy stałe i wyposażenie.

Generali

Proama

Link4

  • szkody: ogień, powódź, zalanie, silny wiatr, trzęsienie ziemi, kradzież z włamaniem oraz rabunek, dewastacja, wandalizm, przepięcie, przedmioty szklane
  • OC w życiu prywatnym, OC wynajmującego, OC od zalania osób trzecich
  • ubezpieczenie garażu i piwnicy
  • Assistance

410 zł

387 zł

441 zł

Źródło: www.rankomat.pl, dane z dnia: 10.09.2019 r.

Jak widać, zakres ubezpieczenia jest u trzech ubezpieczycieli taki sam, jednak ceny różne. Najtańsza okazała się w tym przypadku Proama, najdroższy Link4. Wpływ na cenę ma oczywiście to, jaką nieruchomość ubezpieczamy, ile jest warta oraz na ile wyceniamy jej wyposażenie.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać zarówno pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeżeli zależy nam na pełnym bezpieczeństwie, dobrze jest wykupić dodatki, takie jak ochrona wyposażenia czy OC w życiu prywatnym. Rozszerzona wersja ubezpieczenia chroni nas także od większej liczby wypadków, m.in. od pożaru, zalania czy kradzieży. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Zarówno mienie wynajmującego, jak i najemcy narażone jest na uszkodzenie lub kradzież

2. Jeśli jesteś najemcą, powinieneś zabezpieczyć się na wypadek szkód w wynajmowanej nieruchomości, wykupując ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

3. Wynajmujący mieszkanie narażony jest na ryzyko uszkodzenia wyposażenia, a nawet na utratę całej nieruchomości (np. w pożarze)

4. Wynajmując mieszkanie, obowiązkowo powinniśmy je ubezpieczyć

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.