Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 24 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Artykuły

Najciekawsze artykuły na temat ubezpieczeń mieszkaniowych

Data dodania: 22 października 2013

Jak zabezpieczyć się w razie szkód w wynajmowanym mieszkaniu?

Średnia ocena: 4.50

Dziękujemy za oddanie głosu.

Twoje mieszkanie, twoja odpowiedzialność za potencjalne szkody. Sprawa przestaje być tak prosta, gdy mówimy o wynajmowanym mieszkaniu. Pożar, zalanie mieszkania sąsiada, kradzież z włamaniem – kto powinien zadbać o ubezpieczenie nieruchomości: wynajmujący czy najemca?

Mieszkanie nigdy nie powinno być nieubezpieczone. Co więcej, ryzyko powstania szkód w mieszkaniu wynajmowanym jest większe niż wtedy, gdy mieszka w nim właściciel. O ochronę nieruchomości powinien dbać zarówno właściciel jak i najemca (lokator), jednak każdy w trochę innym zakresie. 

Zarówno dla lokatora, jak i dla wynajmującego oferujemy bezpłatne porównanie ofert nawet 5 towarzystw ubezpieczeniowych. Sprawdź już teraz, ile kosztuje ubezpieczenie Twojego mieszkania. 

 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Najczęstsze szkody w wynajmowanym mieszkaniu

Najczęstszymi przyczynami szkód, które zgłaszają posiadacze polis mieszkaniowych są zalania, szkody pożarowe oraz kradzieże z włamaniem. 

Pożar w kuchni

  • Zalania. Powodem większości zalań jest pęknięcie, oderwanie czy też odłączenie się wężyka doprowadzającego wodę do urządzeń domowych oraz nieszczelne pokrycia dachowe. Koszt usunięcia takich szkód waha się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych (gdy szkoda zostanie późno wykryta, a mieszkanie zalane w znacznym stopniu).
  • Szkody pożarowe. Koszty usunięcia szkód pożarowych są jeszcze wyższe i sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych. Przyczynami ich powstania są zwarcia instalacji elektrycznej, rozszczelnienia lub wady w wykonaniu przewodów kominowych lub zła konserwacja kominków opalanych drewnem lub brykietem. 
  • Kradzież z włamaniem. Łupem złodziei padają najczęściej sprzęty elektroniczne (np. laptopy), sprzęty RTV, gotówka, biżuteria oraz sprzęt turystyczny (narty czy rowery). Koszty usunięcia takich szkód sięgają od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kto odpowiada za szkodę w wynajmowanym mieszkaniu?

- Jeżeli wynajmujący i najemca podpisali umowę najmu, to mogą w niej określić odpowiedzialność każdej ze stron – mówi Magda Różańska, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości w serwisie Ubezpieczeniemieszkania.pl. ­-

specjalista Magda Różańska

Przykładowo, jeśli w wynajmowanym mieszkaniu dojdzie do zalania sąsiada z dołu z powodu pękniętego wężyka, a więc z przyczyny niezależnej i niezawinionej przez najemcę, to odszkodowanie poszkodowanemu sąsiadowi zostanie wypłacone z polisy OC właściciela mieszkania, chyba że w umowie najmu strony umówiły się inaczej i to najemca ze swojej polisy OC zapłaci za szkodę.

Właściciel mieszkania, który wynajmuje mieszkanie osobie trzeciej, powinien zadbać o:

  • Ubezpieczenie nieruchomości od pożaru i innych zdarzeń losowych,
  • OC w życiu prywatnym,
  • Ubezpieczenie od ryzyka kradzieży z włamaniem oraz dewastacji w przypadku, gdy większość sprzętów w mieszkaniu należy do właściciela i została udostępniona najemcy  na czas mieszkania w lokalu.

Najemca, czyli osoba wynajmująca od kogoś mieszkanie, powinien zadbać o:

  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym na wypadek ewentualnych szkód wyrządzonych przez najemcę,
  • Ubezpieczenie mienia ruchomego, które do niego należy np. laptop, telewizor, biżuteria od zdarzeń losowych, kradzieży i włamania.

Jakie ubezpieczenie dla wynajmującego a jakie dla najemcy?

1. Generali proponuje zarówno właścicielowi mieszkania jak i najemcy ubezpieczenie Lew Lokator. Do atutów tej polisy należy m. in. pokrycie kosztów naprawy zabezpieczeń mieszkania po włamaniu, wypłata do 100 proc. sumy ubezpieczenia za sprzęty elektroniczne oraz, w przypadku przeprowadzki, objęcie ubezpieczeniem nowego lokum po dostarczeniu do ubezpieczyciela nowego adresu zamieszkania.

2. Concordia w swoim ubezpieczeniu dla lokatorów zawierającym ubezpieczenie OC oraz ubezpieczenie dobytku zawiera ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych, od kradzieży z włamaniem, rabunku, ale również dewastacji mienia. 

Studenci w wynajmowanym mieszkaniu

Źródło: http://www.idyllwildarts.org/

3. Proama ma w ofercie ubezpieczenie OC dla sumy ubezpieczenia 50 000 zł kosztuje zaledwie 19 zł. W wariancie rozszerzonym – OC w życiu prywatnym Plus – dla sumy ubezpieczenia 50 000 zł składka wynosi 39 zł. Warto ją rozważyć gdy myślimy o kompleksowej ochronie.

- OC w życiu prywatnym Plus zawiera ochronę przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych przez pomoc domową, opiekunkę do dziecka, posiadane zwierzęta oraz przed skutkami szkód powstałych wskutek używania roweru, bądź amatorskiego uprawiania sportów letnich i zimowych przez ubezpieczonego lub członków jego rodziny.

Ponadto OC w życiu prywatnym PLUS zawiera odpowiedzialność za „szkody wężykowe” na zasadzie ryzyka czyli niezależnie od winy ubezpieczonego – tłumaczy Justyna Szafraniec, rzecznik prasowy Proama.

4. Inter Polska oferuje właścicielom mieszkań rozszerzenie oferty o OC lokatora. 

- Pozwala ono na pełniejsze zabezpieczenie interesów właścicieli mieszkań już przy składce 19,60 zł rocznie. Taka składka umożliwia pokrycie szkód wyrządzonych przez najemcę do wysokości 25 000 zł. Sumę tę możemy zwiększyć do 50 000 zł w zamian za składkę 27,30 zł – wylicza Sonia Lech, Kierownik Biura Ubezpieczeń Majątkowych.

5. Warta. O ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym powinien myśleć nie tylko właściciel, ale też najemca.

- Daje ono gwarancję pokrycia wyrządzonych z winy najemcy szkód w wynajmowanym mieszkaniu. I to zarówno w samej nieruchomości jak i ruchomościach. Za 84 zł rocznie daje ochronę na wypadek zniszczenia samej nieruchomości (np. ścian, podłogi) do 100 tys. zł oraz ruchomości (np. meble, dywany) do 10 tys. zł – mówi Ewa Dołowy, ekspert w zakresie ubezpieczeń mieszkaniowych Warta.

Nieważne czy wynajmujesz mieszkanie czy jesteś najemcą ­ zawsze trzeba myśleć o ochronie posiadanego mienia, ponieważ wypadki się zdarzają i mogą być bolesne w skutkach. Pożar lub inne zdarzenie losowe może obrócić mieszkanie w ruinę. W takiej sytuacji traci zarówno właściciel, jak i najemca, który także przechowywał w mieszkaniu swój dobytek.

Dla wspólnego dobra, obie strony muszą dbać o najlepszą ochronę nieruchomości. 

 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.