CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/najwiecej-za-ubezpieczenie-domu-zaplaca-mieszkancy-warszawy-sprawdz-ranking Najwięcej za ubezpieczenie domu zapłacą mieszkańcy Warszawy? Sprawdź ranking
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Najwięcej za ubezpieczenie domu zapłacą mieszkańcy Warszawy? Sprawdź ranking

Michał Ratajczak 11.12.2019 30.11.2017
Najwięcej za ubezpieczenie domu zapłacą mieszkańcy Warszawy? Sprawdź ranking
Strona główna
/
Blog
/
Najwięcej za ubezpieczenie domu zapłacą mieszkańcy Warszawy? Sprawdź ranking
Jednym z podstawowych czynników wpływających na wysokość polisy jest cena nieruchomości. Dom znajdujący się w dużym mieście będzie miał większą wartość niż ten sam rodzaj budynku na prowincji. Czy to automatycznie oznacza, że największą składkę zapłacą lokatorzy domów ze stolicy?

Aby dowiedzieć się, w którym mieście występują najwyższe stawki za polisę mieszkaniową, stworzyliśmy ranking uwzględniający 5 aglomeracji jak Warszawa, Wrocław, Poznań, Katowice i Toruń. To jednak nie wszystko – ranking zawiera te same wytyczne dla domu, a więc powierzchnię użytkową, rok budowy, jaki i informacje dotyczące ubezpieczającego, np. liczbę nieletnich zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym.

 

Składka za mniej niż 300 zł rocznie

Z symulacji przeprowadzonej 29.11.2017 za pomocą kalkulatora ubezpieczeń mieszkaniowych płynie kilka ciekawych wniosków. Przede wszystkim Warszawa nie jest najdroższym miastem dla właścicieli domu – polisę mieszkańcy stolicy mogą kupić już za 220 zł przy spełnieniu wymienionych wcześniej kryteriów.

W rankingu zaskakująca jest pozycja Katowic oraz fakt, że najdroższa polisa dotyczy najmniejszej z zestawianych miejscowości, czyli Torunia. Tym samym okazuje się, że wielkość miasta nie do końca przekłada się na wysokość składki w ubezpieczeniu domu – w zestawieniu średnich cen za ubezpieczenie domu Katowice i Wrocław są na czele.

 

Link4

Concordia

InterPolska

średnia cena

Warszawa

ul. Cisowa

02-708

246

378

393

339

Poznań

ul. Miechowska

61-344

247

378

393

339

Toruń

ul. Zamenhofa

87-100

276

378

398

351

Wrocław

ul. Australijska

54-403

285

378

393

352

Katowice

ul. Gałczyńskiego

40-587

285

378

393

352

Tabela 1. Ranking stworzony 29.11.2017 uwzględnia także położenie domu – w każdym z miast nieruchomość znajduje w różnej odległości od centrum, ale nie na peryferiach.

W komentarzu do rankingu należy uwzględnić jeszcze podaną wartość nieruchomości – te same 400 tys. zł na ubezpieczenie domu Toruń czy ubezpieczenie domu Warszawa będzie trudne do uzyskania w praktyce ze względu na różną kwotę metra kwadratowego i działek budowlanych w obu miejscowościach. Dlatego podane ceny polis mają charakter poglądowy, a ostateczna wysokość składki zależy od posiadanej nieruchomości.

 

Ranking - co wpływa na pozycję miasta?

Obliczenie składki za dom wymaga doprecyzowania o kilka informacji. Pod uwagę wzięliśmy – posługując się kalkulatorem ubezpieczeń nieruchomości – wybrany zakres ochrony. Dla ułatwienia przyjęliśmy też jedną wartość ubezpieczanej nieruchomości na poziomie 400 tys. zł. Wspólnym będzie też zakres polisy – pakiet L (dla świadomych) obejmujący ochronę ruchomości domowych i stałych elementów od zdarzeń losowych i kradzieży.

Przykładowy profil klienta zakłada, że w każdym z zestawianych miast dom występuje jako budynek wolnostojący o konstrukcji niepalnej, a w dodatku jest podpiwniczony. Inne wyznaczniki kalkulacji polisy dla domu to:

  • Powierzchnia użytkowa domu: 110 m2
  • Rok budowy: 2005
  • Tytuł prawny; akt własności
  • Zabezpieczenia przed kradzieżą: alarm, drzwi antywłamaniowe,
  • Data urodzenia ubezpieczonego: 9 listopada 1976 r.,
  • Liczba nieletnich zamieszkujących nieruchomość: 2.

Wszystkie powyższe informacje mają wpływ na wysokość składki i tym samym na pozycję danego miasta w rankingu. Zestawienie uwzględnia nie tylko ceny najdroższych i najtańszych polis mieszkaniowych, ale również średnie ceny wyciągnięte na podstawie 3 ofert towarzystw ubezpieczeń.

 

Michał Ratajczak
Autor

Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.