Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Najwięcej za ubezpieczenie domu zapłacą mieszkańcy Warszawy? Sprawdź ranking

Ewelina Ratajczak 30.11.2017
Najwięcej za ubezpieczenie domu zapłacą mieszkańcy Warszawy? Sprawdź ranking
Strona główna
/
Blog
/
Najwięcej za ubezpieczenie domu zapłacą mieszkańcy Warszawy? Sprawdź ranking
Jednym z podstawowych czynników wpływających na wysokość polisy jest cena nieruchomości. Dom znajdujący się w dużym mieście będzie miał większą wartość niż ten sam rodzaj budynku na prowincji. Czy to automatycznie oznacza, że największą składkę zapłacą lokatorzy domów ze stolicy?
Spis treści

Aby dowiedzieć się, w którym mieście występują najwyższe stawki za polisę mieszkaniową, stworzyliśmy ranking uwzględniający 5 aglomeracji jak Warszawa, Wrocław, Poznań, Katowice i Toruń. To jednak nie wszystko – ranking zawiera te same wytyczne dla domu, a więc powierzchnię użytkową, rok budowy, jaki i informacje dotyczące ubezpieczającego, np. liczbę nieletnich zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym.

 

Składka za mniej niż 300 zł rocznie

Z symulacji przeprowadzonej 29.11.2017 za pomocą kalkulatora ubezpieczeń mieszkaniowych płynie kilka ciekawych wniosków. Przede wszystkim Warszawa nie jest najdroższym miastem dla właścicieli domu – polisę mieszkańcy stolicy mogą kupić już za 220 zł przy spełnieniu wymienionych wcześniej kryteriów.

W rankingu zaskakująca jest pozycja Katowic oraz fakt, że najdroższa polisa dotyczy najmniejszej z zestawianych miejscowości, czyli Torunia. Tym samym okazuje się, że wielkość miasta nie do końca przekłada się na wysokość składki w ubezpieczeniu domu – w zestawieniu średnich cen za ubezpieczenie domu Katowice i Wrocław są na czele.

 

Link4

Concordia

InterPolska

średnia cena

Warszawa

ul. Cisowa

02-708

246

378

393

339

Poznań

ul. Miechowska

61-344

247

378

393

339

Toruń

ul. Zamenhofa

87-100

276

378

398

351

Wrocław

ul. Australijska

54-403

285

378

393

352

Katowice

ul. Gałczyńskiego

40-587

285

378

393

352

Tabela 1. Ranking stworzony 29.11.2017 uwzględnia także położenie domu – w każdym z miast nieruchomość znajduje w różnej odległości od centrum, ale nie na peryferiach.

W komentarzu do rankingu należy uwzględnić jeszcze podaną wartość nieruchomości – te same 400 tys. zł na ubezpieczenie domu Toruń czy ubezpieczenie domu Warszawa będzie trudne do uzyskania w praktyce ze względu na różną kwotę metra kwadratowego i działek budowlanych w obu miejscowościach. Dlatego podane ceny polis mają charakter poglądowy, a ostateczna wysokość składki zależy od posiadanej nieruchomości.

 

Ranking - co wpływa na pozycję miasta?

Obliczenie składki za dom wymaga doprecyzowania o kilka informacji. Pod uwagę wzięliśmy – posługując się kalkulatorem ubezpieczeń nieruchomości – wybrany zakres ochrony. Dla ułatwienia przyjęliśmy też jedną wartość ubezpieczanej nieruchomości na poziomie 400 tys. zł. Wspólnym będzie też zakres polisy – pakiet L (dla świadomych) obejmujący ochronę ruchomości domowych i stałych elementów od zdarzeń losowych i kradzieży.

Przykładowy profil klienta zakłada, że w każdym z zestawianych miast dom występuje jako budynek wolnostojący o konstrukcji niepalnej, a w dodatku jest podpiwniczony. Inne wyznaczniki kalkulacji polisy dla domu to:

  • Powierzchnia użytkowa domu: 110 m2
  • Rok budowy: 2005
  • Tytuł prawny; akt własności
  • Zabezpieczenia przed kradzieżą: alarm, drzwi antywłamaniowe,
  • Data urodzenia ubezpieczonego: 9 listopada 1976 r.,
  • Liczba nieletnich zamieszkujących nieruchomość: 2.

Wszystkie powyższe informacje mają wpływ na wysokość składki i tym samym na pozycję danego miasta w rankingu. Zestawienie uwzględnia nie tylko ceny najdroższych i najtańszych polis mieszkaniowych, ale również średnie ceny wyciągnięte na podstawie 3 ofert towarzystw ubezpieczeń.

 

Ewelina Ratajczak
Autor

Ewelina Ratajczak

Ekspert od ubezpieczeń na życie i nieruchomości. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze, trenuje jogę i czyta reportaże.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 1

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.