Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

PZU dom letniskowy - co gwarantuje ubezpieczenie?

Ewelina Ratajczak 04.06.2018
PZU dom letniskowy - co gwarantuje ubezpieczenie?
Strona główna
/
Blog
/
PZU dom letniskowy - co gwarantuje ubezpieczenie?
Weekend poza miastem w domku letniskowym to świetna alternatywa dla urlopu za granicą, który jest kosztowny i wymaga wcześniejszego zaplanowania. Jednak, aby cieszyć się w pełni ze spędzania czasu na działce, trzeba pomyśleć o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia. Sprawdzamy, co właścicielom domów letniskowych oferuje PZU.

Na pierwszy rzut oka ubezpieczenie domu letniskowego w PZU wygląda tak samo jak polisa domu jednorodzinnego. Jest umowa podstawowa, są rozszerzenia i wyłączenia odpowiedzialności, a także wymogi w zakresie zabezpieczeń kradzieżowych. Ubezpieczyciel proponuje zawarcie umowy na 12 miesięcy, ale dopuszcza opłacenie składek w dwóch ratach co pół roku. Różnic, na które warto zwrócić uwagę jest znacznie więcej.

 

Dom letniskowy PZU - co możemy chronić z polisy?

Budynek gospodarczy, ogrodzenie posesji, murowany grill, oczko wodne, a nawet zjeżdżalnia – te obiekty możemy chronić w ramach polisy PZU Dom Letniskowy. Z kolei tytułowa nieruchomość będzie zabezpieczona na wypadek 18 zdarzeń losowych, w tym m.in.:

 • powodzi,
 • eksplozji,
 • zalania,
 • upadku drzew i masztów.

Zdarzenia obejmują też przepięcia i akcję ratowniczą, a ubezpieczyć możemy zarówno mury, jak i stałe elementy, a w szczególności: rynny, balkony lub tarasy, balustrady, markizy, kolektory słoneczne czy pompy ciepła. PZU ubezpiecza dom letniskowy, który znajduje się na terenie Pracowniczych Ogródków Działkowych, jak i na prywatnej posesji.

Ubezpieczenie domu letniskowego przyda się wtedy, gdy obawiamy się zdewastowania nieruchomości pod naszą nieobecność, wybicia szyby, włamania się i kradzieży sprzętu ogrodniczego (np. kosiarki) – także w okresie zimowym albo pozostawiony w środku sprzęt AGD zostanie uszkodzony w wyniku uderzenia pioruna i przepięcia.

 

Ubezpieczenie domu letniskowe, ale pod warunkiem

W zakresie ubezpieczenia PZU Dom Letniskowy znajduje się także mienie ruchome (szczególnie sprzęt RTV, AGD, ogrodowy, narzędzia gospodarcze, rower, książki, ubrania). Ruchomości będą chronione nie tylko od zdarzeń losowych, ale i kradzieży, o ile:

 • wszystkie otwory w ścianach, stropach, podłogach lub dachach są zamknięte w taki sposób, że nie jest możliwy dostęp do wnętrza osób trzecich bez użycia siły lub narzędzi;
 • okna, drzwi balkonowe lub tarasowe są  tak umocowane, osadzone i zamknięte, że ich wyłamanie lub wyważenie nie jest możliwe bez pozostawienia śladów stanowiących dowód użycia siły lub narzędzi;
 • drzwi zewnętrzne do domu letniskowego są zamknięte na co najmniej jeden zamek.

Jeśli chcemy ubezpieczyć także budynek gospodarczy, ogrodzenie posesji lub obiekt małej architektury (np. fontannę), to najpierw ubezpieczony musi być dom letniskowy znajdujący się na tej samej posesji.

Innym warunkiem w polisie PZU Dom Letniskowy jest stałe miejsce zamieszkania ubezpieczonego na terenie Polski. Ten wymóg jest stosowany wtedy, gdy chcemy chronić wyłącznie ruchomości domowe i stałe elementy domu letniskowego.

 

Dom letniskowy w PZU - czego ubezpieczenie nie obejmuje?

W dokumencie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia znajdziemy aż kilkadziesiąt różnego rodzaju wyłączeń. W porównaniu do polisy domu jednorodzinnego, dom letniskowy jest nieruchomością zamieszkiwaną okazjonalnie i dlatego PZU nie odpowiada za niektóre przedmioty. Chodzi o:

 • rośliny;
 • zwierzęta;
 • pojazdy silnikowe, motorowery, przyczepy i naczepy, jednostki pływające,
 • maszyny i urządzenia rolnicze;
 • paliwa w stanie ciekłym, gazowym lub stałym;
 • sprzęt audiowizualny, komputerowy, fotograficzny;
 • instrumenty muzyczne;
 • telefony komórkowe;
 • mienie służbowe.

Na odszkodowanie nie ma też co liczyć w przypadku kradzieży bądź zniszczenia przedmiotów o dużej wartości, czyli:

 • gotówki i karty płatniczej;
 • przedmiotów ze srebra, złota lub platyny;
 • biżuterii (w tym kamieni szlachetnych);
 • biletów komunikacji miejskiej,
 • kart do telefonów,
 • wszelkiego rodzaju kart uprawniających do korzystania z usług;
 • dokumentów osobistych.

PZU wyłącza z ochrony także anteny telewizyjne i radiowe, urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne. Nie dostaniemy odszkodowania za zniszczone zabezpieczenia przeciwkradzieżowe oraz przeciwpożarowe. Na pocieszenie warto dodać, że wyłączenia nie dotyczą m.in. łodzi wiosłowych, kajaków, rowerów wodnych czy pontonów.

Sam dom letniskowy nie będzie chroniony polisą w 3 sytuacjach:

 1. znajduje się w budowie (stadium budowy dotyczy także stałych elementów),
 2. jest przeznaczony do rozbiórki,
 3. służy ubezpieczonemu do prowadzenia w nim działalności gospodarczej.

 

Ile kosztuje ochrona domu letniskowego?

Ceny domów letniskowych są bardzo zróżnicowane. Możemy znaleźć taką nieruchomość już na 30 000 zł, ale im wyższy standard, większy metraż i bardziej atrakcyjne położenie, tym cena pnie się w górę. Najdroższe domu letniskowe są porównywalne do cen domów użytkowanych przez cały rok.

Żeby sprawdzić ceny ubezpieczenia domu letniskowego, będziemy kierować się przede wszystkim wartością nieruchomości. Przykładowa kalkulacja składki dotyczy 3 wariantów: 100 000 zł, 200 000 zł i 300 000 zł. W zależności od wartości, zwiększa się suma ubezpieczenia. Elementy wspólne ubezpieczenia to assistance, kraty w oknach jako zabezpieczenie przeciwkradzieżowe, konstrukcja murowana budynku i 2003 jako rok budowy nieruchomości.

wartość
domu letniskowego

SU
ruchomości

SU
stałe elementy

roczna
składka

100 000 zł

10 000 zł

20 000 zł

180 zł

200 000 zł

15 000 zł

30 000 zł

302 zł

300 000 zł

25 000 zł

40 000 zł

424 zł

Tabela 1. Cena polisy w PZU na dzień 24.06.2018 dla domu letniskowego znajdującego się nad Jeziorem Kownatki na Warmii.

 

Jeśli nie ubezpieczenie domu letniskowego w PZU, to gdzie?

Dom letniskowy to stała pozycja w ofercie towarzystw ubezpieczeń dostępnych na rynku. Większość z nich traktuje taką nieruchomość jako jedno z rozszerzeń do umowy podstawowej (ubezpieczenie domu lub mieszkania). PZU posiada osobną polisę, ale możemy też wybrać inny wariant, np. PZU Dom, gdzie chroniony jest dom letniskowy także na etapie budowy.

Inne towarzystwa mają równie interesującą ofertę. Uniqa Twój Dom Plus to możliwość ubezpieczenia domu letniskowego nawet na 3 lata z góry. Inter w polisie Inter Lokum proponuje swoim klientom OC w życiu prywatnym, jeśli przedmiotem ubezpieczenia jest właśnie dom letniskowy.

Mamy więc wybór: ubezpieczenie tylko domu letniskowego lub dokupienie takiego wariantu do już posiadanej polisy.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Ewelina Ratajczak
Autor

Ewelina Ratajczak

Ekspert od ubezpieczeń na życie i nieruchomości. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze, trenuje jogę i czyta reportaże.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 4.00

Głosów: 7

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.