Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Szkody wyrządzone przez gryzonie - jak ubezpieczyć?

Redakcja 18.08.2022
Szkody wyrządzone przez gryzonie - jak ubezpieczyć?
Strona główna
/
Blog
/
Szkody wyrządzone przez gryzonie - jak ubezpieczyć?
Przegryzione kable, zniszczona elewacja lub ocieplenie budynku, to szkody, jakie mogą wyrządzić gryzonie w nieruchomości. Na wypadek takich sytuacji warto mieć ubezpieczenie domu od gryzoni – taka ochrona, wraz z ubezpieczeniem od innych ryzyk, dostępna jest od ok. 70 zł za miesiąc.

Ubezpieczenie domu od gryzoni warto mieć bez względu na lokalizację. Gryzonie, jak kuny, myszy czy szczury, występują również w miastach. Możemy stosować różnego rodzaju odstraszacze na gryzonie, np. urządzenia ultradźwiękowe czy preparaty chemiczne, lecz każdy z tych sposobów wkrótce przestaje działać. Możemy też przeciwdziałać ewentualnym szkodom, jeśli kupimy ubezpieczenie domu od kun i innych gryzoni, które w przypadku szkód zapewni nam odszkodowanie na pokrycie strat.

 

Jakie szkody w nieruchomości powodują gryzonie?

Gryzonie mogą w nieruchomości wyrządzić rozmaite szkody. Przede wszystkim tam, gdzie mają łatwy dostęp, np. na poddaszu, w piwnicy, w garażu czy przydomowym warsztacie, ale mogą dostać się także do wnętrza domu.

Najczęściej gryzonie niszczą przewody elektryczne, przewody wodne, ocieplenie budynku, tapety, tapicerki, obicia i zieleń w ogrodzie. Wartość tylko jednej tego typu szkody, to zwykle kilkaset złotych. W dodatku gryzonie często wracają w to samo miejsce.

Dobra polisa mieszkaniowa, która zawiera w sobie ubezpieczenie domu od gryzoni, może uchronić nas przed pokrywaniem tego typu strat z własnej kieszeni.

 

Co oznaczają gryzonie dla ubezpieczyciela?

W ramach polisy mieszkaniowej możemy wykupić ubezpieczenie domu od kun czy innych gryzoni. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że ubezpieczyciele rozróżniają, w związku ze zwierzętami, dwa rodzaje ochrony:

 • ubezpieczenie od szkód wyrządzonych przez zwierzęta dziko żyjące,
 • ubezpieczenie zwierząt domowych.

Ubezpieczenie zwierząt domowych można wykupić w ramach rozszerzonej polisy mieszkaniowej – ochrona mienia ruchomego. Wówczas zwierzęta domowe będą chronione na wypadek tych samych ryzyk, co wyposażenie, czyli na wypadek pożaru, wybuchu, huraganu czy kradzieży z włamaniem. U niektórych ubezpieczycieli możliwa jest także ochrona NNW dla zwierząt domowych. Ubezpieczenie zwierząt domowych zwykle obejmuje leczenie zwierząt domowych, koszty uśpienia i pochówku oraz koszty związane z otruciem zwierzęcia przez włamywacza. W ramach dodatku do polisy mieszkaniowej – OC w życiu prywatnym – możemy też zabezpieczyć się na wypadek szkód wyrządzonych przez zwierzęta domowe osobom trzecim, np. na wypadek sytuacji, gdy nasz pies zniszczy ogrodzenie sąsiada lub pogryzie przechodnia.

Ubezpieczenie zwierząt domowych w polisie mieszkaniowej nie obejmuje szkód wyrządzonych przez gryzonie w domu czy mieszkaniu. Jeśli chcemy wykupić ubezpieczenie domu od gryzoni, powinniśmy wykupić polisę mieszkaniową, która w swoim zakresie ma właśnie taką ochronę.

Aby się upewnić, czy dane ubezpieczenie obejmuję szkody wyrządzone przez gryzonie, powinniśmy sprawdzić to w zakresie ochrony, w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – dokumencie dołączanym do każdej polisy mieszkaniowej.

 

Jak ubezpieczenie domu i mieszkania chroni przed gryzoniami?

Jeżeli polisa mieszkaniowa zawiera ubezpieczenie domu od gryzoni, w przypadku szkód, będziemy mogli liczyć na odszkodowanie za straty na wyposażeniu mieszkania, elementach stałych nieruchomości czy roślinności w przydomowym ogrodzie.

Ubezpieczenie domu od gryzoni, zapewni odszkodowanie m.in. w takich sytuacjach:

 • wygryziona dziura w ścianie działowej,
 • zniszczona izolacja dachu, 
 • przegryziony kabel prądu, 
 • zniszczona rura wodociągowa, 
 • rozkopany trawnik na terenie ubezpieczonej nieruchomości.

Ubezpieczenie domu od gryzoni może swoim zakresem ochrony obejmować również inne budynki znajdujące się na posesji, tj. garaż, piwnica, budynek gospodarczy, domek letniskowy czy altana.

 

Jak ubezpieczyć nieruchomość od gryzoni?

Ubezpieczenie domu od gryzoni na rynku ubezpieczeń nieruchomości nie występuje jako odrębna polisa. Tego typu ochrona nieruchomości dostępna jest w pakiecie z ubezpieczeniem domu/mieszkania od innych szkód.

W większości towarzystw ubezpieczeniowych ubezpieczenie nieruchomości od gryzoni dostępne jest w rozszerzonej polisie mieszkaniowej, takiej ochrony zwykle nie zawiera podstawowe ubezpieczenie nieruchomości.

Aby zabezpieczyć się na wypadek szkód wyrządzonych przez gryzonie, warto wykupić poniższe rozszerzenia do polisy mieszkaniowej:

 • ochrona wyposażenia (ruchomości domowych), 
 • wandalizm,  
 • koszty poszukiwania przyczyn szkody, 
 • ochrona All Risk. 

Ubezpieczenie nieruchomości All Risk – od wszystkich ryzyk – jest nieco droższą opcją, ale daje naprawdę szeroki zakres ochrony. All Risk zabezpiecza dom lub mieszkanie na wypadek wielu zdarzeń, w tym również tych, które trudno przewidzieć.

Zanim wykupimy ubezpieczenie nieruchomości w porównywarce, sprawdźmy dokładnie (w OWU), czy polisa zawiera ubezpieczenie domu od gryzoni. Sprawdźmy w OWU także, jakie sytuacje znajdują się na liście wyłączeń odpowiedzialności, czyli za jakie szkody w nieruchomości nie otrzymamy rekompensaty. Np. w dokumencie OWU Generali zamieszczona została informacja, że ubezpieczenie nieruchomości nie działa, jeśli szkody wyrządzi kret. Wyłączone z zakresu polisy mieszkaniowej są także szkody wyrządzone przez ptaki i owady, a w ramach rozszerzeniu OC w życiu prywatnym, również szkody spowodowane przez zwierzęta inne niż domowe.

 

Ile dostanę z polisy za szkody wyrządzone przez gryzonie?

To, ile dostaniemy za szkody wyrządzone przez gryzonie, zależy przede wszystkim od sumy ubezpieczenia dla poszczególnych ryzyk lub od ustalonego limitu, którego próg zapisany jest w OWU. Np. jeśli kuna zniszczy instalację elektryczną, gdy tego typu szkoda wpisuje się w ochronę od wandalizmu, właściciel nieruchomości może otrzymać odszkodowanie na kwotę maksymalnie 20 000 zł.

WAŻNE!
W polisach mieszkaniowych towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają zarówno maksymalną, jak i minimalną wysokość odszkodowania, np. wiele TU nie wypłaca odszkodowania za szkody niższe niż 100 zł.

 

Kiedy ubezpieczenie domu od gryzoni nie działa?

Limity odpowiedzialność zamieszczone w OWU polisy mieszkaniowej to niejedyne sytuacje, w których ubezpieczenie domu od gryzoni nie zadziała. Z odmową wypłaty świadczenia lub z zaniżonym odszkodowaniem możemy spotkać się także w innych sytuacjach.

Jeśli zależy nam na dobrym ubezpieczeniu domu od gryzoni, powinniśmy wziąć pod uwagę także tzw. wyłączenia odpowiedzialności. W wielu TU na liście wyłączeń znajdują się przede wszystkim szkody spowodowane przez nasze ewidentne zaniedbanie, ale mogą być obecne także nietypowe wyłączenia. Warto je sprawdzić jeszcze zanim podpiszemy umowę na polisę mieszkaniową.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu od gryzoni?

Szukając ubezpieczenia domu od gryzoni, najlepiej skorzystać z kalkulatora polis mieszkaniowych i w nim sprawdzić oferty. Przy porównaniu składek najlepiej jest wziąć pod uwagę tylko oferty z wszystkimi ryzykami.

PAMIĘTAJ!
W polisie mieszkaniowej od wszystkich ryzyk nieruchomość jest chroniona nie tylko na wypadek szkód wyrządzonych przez gryzonie, ale także na wypadek wielu innych strat. Ochronie podlegają zarówno mury i stałe elementy nieruchomości, jak i wyposażenie oraz inne budynki ulokowane na posesji.

W przykładowej kalkulacji porównaliśmy roczne składki dla domu o wielkości 120 m2, o wartości 600 000 zł, w wariancie All Risk, czyli wraz z ochroną na wypadek szkód wyrządzonych przez gryzonie.

Najniższą cenę zaproponowało TU Europa – 895 zł za rok. W tej cenie zyskujemy także dodatkowe warianty ochrony: Home Assistance, Powódź, Przedmioty szklane, Dewastacja, OC w życiu prywatnym. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że to ubezpieczenie domu od gryzoni nie obejmuje zniszczeń i uszkodzeń wyrządzonych przez krety. Ten ubezpieczyciel nie odpowiada także za zniszczenia lub uszkodzenia przez zwierzęta będące własnością osób objętych ubezpieczeniem lub osób bliskich oraz zwierzęta należące do najemców (nie dotyczy ubezpieczenia OC).

W poniższej kalkulacji jedynie TU Link4, w wyłaczeniach odpowiedzialności, w ubezpieczeniu domu od gryzoni, nie zawarło szkód wyrządzonych przez krety. Link4 oferuje polisę mieszkaniową w cenie 1263 zł za rok. W tej cenie 4 dodatki: Home Assistance, Powódź, Przedmioty szklane i Dewastacja. Warty uwagi jest także fakt, że ten ubezpieczyciel, w przypadku szkód wyrządzonych przez gryzonie, pokrywa również koszty organizacji usługi deratyzacji i dezynsekcji.

Najdroższe ubezpieczenie domu od gryzoni ma z kolei Generali – 1335 zł.  W pakiecie otrzymujemy aż 6 dodatków: Home Assistance, Powódź, Przedmioty szklane, Dewastacja, Pakiet medyczny i NNW psa i kota. Lecz tutaj również w wyłączeniach odpowiedzialności znajdują się szkody wyrządzone przez krety.

Rozbieżność cen za ubezpieczenie nieruchomości w ofertach różnych TU może być dość duża – to nawet 200-300 zł w skali roku. Jednak nie tylko ceną powinniśmy się kierować, wybierając dobre ubezpieczenie domu od gryzoni – koniecznie sprawdzajmy też, jakie dodatki ubezpieczyciele proponują w cenie, a także, co dokładnie znajduje się w zakresie ochrony i włączeniach odpowiedzialności. Może się tam bowiem znaleźć coś, na czym naprawdę nam zależy, np. ochrona na wypadek szkód wyrządzonych przez krety

Leszek Drozdalski, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.

Ubezpieczenie domu od gryzoni – porównanie ofert

Ubezpieczyciel

Zakres ochrony/wyłączenia

Dodatkowo w cenie

Cena za rok

Europa

zniszczenia lub uszkodzenia przez krety, ptaki, owady;
zniszczenia lub uszkodzenia przez zwierzęta będące własnością osób objętych ubezpieczeniem lub osób
bliskich oraz zwierzęta należące do najemców (nie dotyczy ubezpieczenia OC)

Home Assistance, Powódź, Przedmioty szklane, Dewastacja, OC w życiu prywatnym

895 zł

Link4

pokrycie kosztów organizacji usługi deratyzacji i dezynsekcji

Home Assistance, Powódź, Przedmioty szklane, Dewastacja

 

1263 zł

Proama

wyłączone z odpowiedzialności szkody wyrządzone przez krety

Home Assistance, Powódź, Przedmioty szklane, Dewastacja

 

1264 zł

Generali

wyłączone z odpowiedzialności szkody wyrządzone przez krety

Home Assistance, Powódź, Przedmioty szklane, Dewastacja, Pakiet medyczny, NNW psa i kota

1335 zł

Oprac. na podst. rankomat.pl Dane na dzień: 08.08.2022 r.

 

Gdzie kupię ubezpieczenie od gryzoni?

Zanim kupimy ubezpieczenie domu od gryzoni, warto porównać kilka ofert w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Najłatwiej jest to zrobić w porównywarce ubezpieczeń nieruchomości. W niej również możemy bezpośrednio kupić ubezpieczenie domu od gryzoni przez Internet – wygodnie i szybko.

W kalkulatorze polis mieszkaniowych wystarczy:

 • uzupełnić formularz, podając najważniejsze dane dotyczące nieruchomości;
 • przejrzeć oferty, które pokaże nam kalkulator, analizując ceny i zakres ochrony polisy mieszkaniowej;
 • kliknąć „Kup” przy wybranej polisie mieszkaniowej i opłacić składkę za pomocą bezpiecznej płatności internetowej;
 • zaczekać na e-mail zwrotny, w którym otrzymamy wszystkie niezbędne dokumenty do polisy mieszkaniowej.

Ubezpieczenie domu od gryzoni może zacząć działać już od następnego dnia, po opłaceniu składki na polisę mieszkaniową.

To warto wiedzieć

1. Tylko niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie domu od gryzoni, najczęściej w ramach rozszerzonej polisy mieszkaniowej

2. Szkody wyrządzone przez gryzonie zawarte są najczęściej w ramach dodatku do polisy mieszkaniowej All Risk

3. Jeśli zależy nam na ubezpieczeniu domu od gryzoni, koniecznie sprawdźmy wyłączenia odpowiedzialności w OWU, bo wiele TU zamieszcza tam np. szkody wyrządzone przez kuny

4. To, ile kosztuje ubezpieczenie domu od gryzoni, zależy przede wszystkim od wartości nieruchomości, wartości wyposażenia oraz zakresu ochrony polisy mieszkaniowej

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie od gryzoni

 1. Czy polisa ochroni mienie przed wszystkimi gryzoniami?

  Nie, dość często z ochrony w polisie mieszkaniowej wyłączone są krety. W każdym TU inne zwierzęta mogą się znaleźć w wyłaczeniach odpowiedzialność, należy więc zapoznać się z OWU dołączonym do polisy mieszkaniowej.

 2. Czy ubezpieczenie nieruchomości dotyczy też kuny, która przegryzie kable w samochodzie?

  Nie, aby ubezpieczyć samochód od gryzoni, należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie auta. Warto sprawdzić, w którym TU taka ochrona jest dostępna.

 3. Ile dostanę z polisy za szkody wyrządzone przez gryzonie?

  Wysokość odszkodowania za szkody wyrządzone przez gryzonie z polisy mieszkaniowej zależy od sumy ubezpieczenia ustalonego dla danego ryzyka lub od określonego limitu, np. może ono wynosić maksymalnie 20 000 zł.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.