CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-aparatu Ubezpieczenie aparatu – co warto wiedzieć?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie aparatu – co warto wiedzieć?

Redakcja 12.04.2021
Ubezpieczenie aparatu – co warto wiedzieć?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie aparatu – co warto wiedzieć?
Aparat to cenny przedmiot dla miłośników fotografii. Dla wielu to także narzędzie pracy. Taki sprzęt narażony jest na różne ryzyka, w wyniku których może zostać uszkodzony. W tym artykule wyjaśniamy, jak ubezpieczyć aparat fotograficzny i na jakich zasadach działa polisa.

Ubezpieczenie aparatu fotograficznego oraz innych sprzętów elektronicznych jest możliwe na kilka sposobów. Warto poznać każdy z nich i wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

 

Jak ubezpieczyć aparat fotograficzny?

Aparat możemy ubezpieczyć m.in. w sklepie z elektroniką, w którym go kupujemy. Sprzedawcy oferują podczas zakupów tzw. „przedłużoną gwarancję”, czyli ubezpieczenie aparatu, które wykracza poza 2-letnią gwarancję producenta. Łącznie możemy w ramach przedłużonej gwarancji ubezpieczyć aparat nawet na 5 lat. Opcja ta jest dodatkowo płatna i jej cena w dużej mierze zależy od wartości sprzętu.

Minusem jest fakt, że przedłużoną gwarancję można wykupić tylko na nowy sprzęt – nie da się w ten sposób ubezpieczyć używanego aparatu.

Kolejną opcją na ubezpieczenie aparatu fotograficznego jest wkupienie polisy firmowej. To opcja dla tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą i aparat jest ich narzędziem pracy.

Ci, którzy robią zdjęcia tylko hobbistycznie i chcieliby ubezpieczyć już używany aparat, mogą to zrobić w polisie mieszkaniowej, razem z innymi cennymi przedmiotami przechowywanymi w mieszkaniu.

 

Ubezpieczenie aparatu w ramach prowadzenia firmy

Ubezpieczenie aparatu fotograficznego w polisie firmowej to idealna propozycja dla tych, którzy używają tego sprzętu do codziennej pracy. W zakres takiej polisy wchodzi wiele sytuacji, w wyniku których aparat może zostać uszkodzony.

Ubezpieczenie aparatu w ramach firmy zapewni nam odszkodowanie w sytuacjach zdarzeń losowych, tj. pożar, zalanie czy powódź. Może chronić nas finansowo również w razie utraty sprzętu w wyniku kradzieży z włamaniem.

W ramach polisy firmowej możemy ubezpieczyć aparat (oraz inne sprzęty elektroniczne) także na wypadek uszkodzeń związanych z nieprawidłowym użytkowaniem sprzętu przez pracowników lub zaniedbaniem z ich strony.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wpisują w zakres ryzyk także wady produkcyjne sprzętu wykryte po upływie okresu gwarancji. Przykładowo, PZU uwzględnia w ochronie również pomoc w odzyskiwaniu utraconych danych z karty pamięci i pokrywa wszelkie koszty z tym związane.

Zakres ubezpieczenia aparatu w polisie firmowej możemy rozszerzać o różne dodatkowe ryzyka, np. ubezpieczenie sprzętu poza miejscem zamieszkania na wypadek rabunku. Ta opcja może się przydać wszystkim tym, którzy z aparatem pracują w plenerze.

 

Ubezpieczenie aparatu fotograficznego w ramach polisy mieszkaniowej

Wielu osobom polisa mieszkaniowa kojarzy się jedynie z ubezpieczeniem murów, podłóg okien i drzwi. Tymczasem w ramach ubezpieczenia mieszkania możemy chronić także jego całe wyposażenie, w tym także aparat fotograficzny.

Aby ubezpieczyć aparat fotograficzny w ramach ubezpieczenia mieszkania, należy wykupić polisę wraz z „ruchomościami domowymi”. W ten sposób możemy chronić też inne sprzęty elektroniczne: kamerę wideo, telewizor, konsolę do gier, laptop, komputer stacjonarny czy wieżę, a ponadto: meble, sprzęt AGD, dywany, obrazy, biżuterię, a nawet ubrania i książki.

Ubezpieczenie aparatu może obejmować w wersji podstawowej różne zdarzenia losowe, jak ogień, wybuch, dym i sadza, zalanie, wichura. Jeśli w wyniku pożaru zniszczeniu ulegnie cała nieruchomość, otrzymamy odszkodowanie za wszystko co się w niej znajdowało. Rekompensata z ubezpieczenia pokryje także koszty remontu mieszkania.

Do podstawowej polisy mieszkaniowej możemy także dobrać dodatki, które jeszcze lepiej zabezpieczą nasz aparat fotograficzny na wypadek strat, np. ubezpieczenie od przepięć czy Home Assistance – bezpłatną pomoc serwisu w razie awarii. Dokładny zakres polisy mieszkaniowej znajduje się zawsze w Ogólny Warunkach Ubezpieczenia.

Wypłata odszkodowania z polisy mieszkaniowej może być wypłacona według jednej z dwóch wartości: odtworzeniowej, która jest równorzędna z ceną aparatu fotograficznego w dniu zakupu oraz według kwoty rzeczywistej, która jest równorzędna z wartością aparatu w momencie zdarzenia.

 

Od czego zależy cena ubezpieczenia aparatu?

Cena ubezpieczenia aparatu w polisie mieszkaniowej zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od:

  • wartości mienia (aparatu oraz innych ubezpieczanych przedmiotów),
  • zakresu ochrony,
  • lokalizacji nieruchomości.

Cena ubezpieczenia może być różna w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Każde z nich indywidualnie wylicza ryzyko wystąpienia szkód i na ich podstawie ustala cenę za polisę.

 

Od jakich ryzyk można ubezpieczyć aparat?

W polisie mieszkaniowej możemy ubezpieczyć aparat, na wypadek:

  • ognia i innych zdarzeń losowych (np. wybuchu, zalania, huraganu),
  • kradzieży w wyniku włamania,
  • rabunku (kradzież po za miejscem zamieszkania, np. na ulicy)
  • przepięcia.

W ramach dodatków warto rozszerzyć polisę także o Home Assistance, które w razie nagłej awarii aparatu zapewni nam bezpłatną, szybką i sprawną pomoc serwisu.

 

Wyłączenia odpowiedzialności, czyli kiedy ubezpieczenie aparatu nie zadziała?

Towarzystwa ubezpieczeniowe przy każdej polisie uwzględniają sytuacje, które nie wchodzą w zakres ochrony. – tzw. włączenia odpowiedzialności.

Ubezpieczenie aparatu w polisie mieszkaniowej u większości ubezpieczycieli nie obejmuje sytuacji, w których sprzęt przestaje działać w wyniku nasze jawnego zaniedbania, np. jeśli zostawimy go na parapecie otwartego okna podczas ulewy.

Z zakresu ochrony wyłączone są zwykle szkody spowodowane przez nas pod wpływem środków odurzających lub alkoholu. Ubezpieczyciele nie biorą odpowiedzialności często także za naturalne zużycie sprzętu spowodowane jego wiekiem.

Wiele TU uwzględnia w OWU również limity odpowiedzialności – górne i dolne granice wysokości strat, np. do kwoty 5 tys. zł i od kwoty 50 zł. Limity odpowiedzialności, tak jak wyłączenia, mogą być inne w poszczególnych towarzystwach.

 

Ubezpieczenie aparatu w podróży – cenne informacje dla turystów

Aparat fotograficzny można ubezpieczyć też w polisie turystycznej – w podróży. Można to zrobić w ramach polisy chroniącej bagaż lotniczy lub bagaż znajdujący się pojeździe. Jeśli w czasie wyjazdu dojdzie do zniszczenia, uszkodzenia lub zgubienia aparatu, otrzymamy za niego odszkodowanie.

Ubezpieczenie bagażu zabezpiecza nie tylko aparat, ale wszystkie cenne przedmioty, które zabieramy ze sobą w podróż: laptop, telefon komórkowy, dyktafon, książki, a nawet ubrania. 

Ubezpieczenie aparatu w ramach polisy turystycznej możemy wykupić indywidualnie lub przez biuro podróży, w którym zamawiamy wycieczkę. Niestety, tego typu ochrona nie jest dostępna w ramach podstawowej polisy, konieczne jest wykupienie specjalnego rozszerzenia.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie aparatu?

Za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych przeprowadziliśmy przykładową kalkulację i sprawdziliśmy, ile może kosztować ubezpieczenie aparatu w polisie mieszkaniowej.

W polisie uwzględniliśmy ruchomości domowe (wyposażenie), w tym aparat fotograficzny po 2-letniej gwarancji producenta, ochronę na wypadek zdarzeń losowych oraz kradzieży z włamaniem.

Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest:

  • mieszkanie zlokalizowane we Wrocławiu
  • wartość elementów stałych: 25 tys. zł
  • wartość ruchomości domowych: 15 tys. zł

Najtańszą ofertę zaproponowała Proama – 90 zł za rok ochrony. W tej cenie ubezpieczyciel oferuje dodatkowo ochronę na wypadek powodzi. Najkorzystniejsza jednak wydaje się oferta Generali – 122 zł za rok ochrony – w tym nie tylko ubezpieczenie od powodzi, ale także przydatne Home Assistance. Najwyższa cena, w tym przypadku, pojawiła się w IterPolska – 268 zł za rok – warto jednak sprawdzić szczegółowe warunki ubezpieczenia, być może są one korzystniejsze niż u innych ubezpieczycieli.

 

Koszt ubezpieczenia aparatu w polisie mieszkaniowej

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Cena za polisy za rok

Dodatkowy zakres ochrony

Proama

90 zł

Powódź

Generali

122 zł

Powódź, Home Assistance

Link4

161 zł

Home Assistance

InterPolska

268 zł

Home Assistance

Tabela 1. Oprac. na podstawie ubezpieczeniemieszkania.pl w dniu 22.03.2021 r.

 

Polisa mieszkaniowa może mieć różny zakres ochrony – nie tylko samą nieruchomość, ale także to, co się w niej znajduje, np. aparat fotograficzny. Podstawowa polisa uwzględnia kilkanaście zdarzeń losowych, ale jeśli zależy nam na pełnej ochronie, warto dokupić dodatki do ubezpieczenia, np. kradzież z włamaniem czy Home Assistance. Tanią i dobrą polisę mieszkaniową można łatwo znaleźć za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych. Dosłownie w 3 minuty możemy w nim porównać oferty nawet kilkunastu ubezpieczycieli.

To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie aparatu fotograficznego jest możliwe na kilka sposobów: w ramach przedłużonej gwarancji, w polisie firmowej oraz w polisie mieszkaniowej
 
2. W ramach przedłużonej gwarancji możemy ubezpieczyć tylko nowy aparat – sprzedawcy nie ubezpieczają w ten sposób sprzętów używanych
 
3. W polisie firmowej możemy ubezpieczyć aparat także na wypadek uszkodzeń związanych z nieprawidłowym użytkowaniem sprzętu przez pracowników
 
4. Ubezpieczenie aparatu fotograficznego w polisie mieszkaniowej to możliwość zabezpieczenia nie tylko aparatu, ale też całej nieruchomości
Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.