CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-domu-od-gradobicia Ubezpieczenie domu od gradobicia | UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 38 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Ubezpieczenie domu od gradobicia

Jak chronić nieruchomość przed gwałtownymi zmianami klimatu?

Michał Ratajczak 21.2.2020
Grad jest zjawiskiem występującym sporadycznie, ale gwałtownie. Lodowe kule o średnicy kilku centymetrów uderzają w podłoże ze średnią prędkością ponad 80 km/h, powodując kosztowne straty na mieniu. Ucierpieć może nie tylko pozostawiony na zewnątrz samochód, ale też nieruchomość i jej oszklenie.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie mienia w wersji podstawowej polega na wykupieniu ochrony finansowej domu, mieszkania czy innego rodzaju nieruchomości przed skutkami wymienionych w umowie zdarzeń losowych. Wśród nich często pojawia się grad pod następującą definicją: opady atmosferyczne składające się z bryłek lodu

 

Grad jako zjawisko wpisuje się w pakiet opadów atmosferycznych takich jak deszcz ulewny, śnieg czy mżawka. W niektórych dokumentach OWU można spotkać się także z bardziej szczegółowym podziałem na deszcz ze śniegiem, krupy śnieżne i ziarna lodowe. Wszystkie wymienione zjawiska powodują nagromadzenie wody w jednym miejscu i w konsekwencji zalanie pomieszczenia.

 

Niebezpieczne gradobicie - jak ubezpieczyć nieruchomość?

Najczęściej występującym przypadkiem są jednocentymetrowe gradziny. Kule o średnicy 3 cm powodują poważne straty w roślinności – znajdującej się na tarasie czy w ogrodzie. Te 7-centymentrowe są już zagrożeniem nie tylko dla pojazdów czy nieruchomości, ale także dla człowieka. Siła spadania gradziny o średnicy 10 cm jest porównywalna z pociskiem wystrzelonym z  pistoletu.

Przedmiot ubezpieczenia, którym jest dom jednorodzinny, również dotyczy gradu, czyli zjawiska losowego występującego w umowie podstawowej. Straty poczynione przez opad obejmuje także:

  • stałe elementy wyposażenia domu,
  • budynek gospodarczy,
  • budowlę,
  • obiekt małej architektury,
  • dom letniskowy,
  • mienie ruchome,
  • tarasy i balkony.

Stałe elementy wyposażenia to w szczególności urządzenia przytwierdzone do konstrukcji domu jak anteny satelitarne wraz z osprzętem czy instalacje kolektorów słonecznych razem z oprzyrządowaniem.

Ubezpieczenie od skutków gradu może również obejmować zdarzenia mniej typowe, jak uszkodzenia ruchomości domowych podczas transportu powstałych na skutek działania gradu i innych zjawisk losowych wymienionych w umowie.

Podobnie jest w przypadku bagażu podróżnego – część ubezpieczycieli oferuje taką klauzulę, czyli ochronę ekwipunku poza miejscem zamieszkania – na wypadek zniszczeń wywołanych m.in. gradem. Regułą jest, że mniej spotykane opcje są oferowane w ramach umowy dodatkowej.

 

Wysokość odszkodowania za skutki gradu

Skala zagrożenia w przypadku gradu jest duża i dotyczy wielu elementów konstrukcyjnych domu. Jednym z nich są mury, a dokładniej materiał, jaki je pokrywa. Kilka dekad temu dość popularnym rozwiązaniem były plastikowe panele, którymi pokrywano ściany – obecnie pozycję obowiązkową stanowi termoizolacja, czyli kostki styropianu tworzące spójną, ale łatwą do uszkodzenia strukturę (nawet mimo dodatkowych zabezpieczeń w postaci siatki pod warstwą tynku).

Kolejnym obiektem narażonym na szkodę są okna (szczególnie dachowe), mienie znajdujące się na tarasie i w ogrodzie oraz dach – ten pokryty tymczasową papą może zostać przebity, a woda z opadu dostać się do środka powodując dalsze straty. Likwidacja szkody następuje przez odszykowanie za gradobicie dachu i starty, jakie spowodowało to zjawisko losowe. Wszelkie odstępstwa od tej reguły należy sprawdzać w OWU i fragmencie dotyczącym wyłączeń odpowiedzialności. 

 

Grad a wyłączenia odpowiedzialności

Niestety, nie w każdym przypadku uzyskanie odszkodowania na skutek działania niszczycielskiej siły gradu będzie łatwe czy w ogóle możliwe do zdobycia. Ubezpieczyciele nie wypłacą świadczenia w kilku poniższych sytuacjach:

  • zaniedbanie ze strony lokatora – jeśli grad przedostał się do wewnątrz domu przez niewłaściwie zamknięte oraz niedomknięte okna, drzwi zewnętrzne i inne otwory, (wyjątek: otwory musiałyby wcześniej powstać w wyniku działania gradu),
  • zły stan techniczny – wada dotyczy dachu, rynien dachowych lub spustowych, stolarki okiennej lub innych elementów domu mieszkalnego,
  • brak zadaszenia – dotyczy domu w budowie, także braku zamkniętych otworów okiennych i drzwiowych w trakcie zajścia z udziałem gradu.

Ubezpieczenie domu za kilkaset złotych rocznie pozwoli uniknąć strat obliczanych nawet na kilkaset tysięcy złotych. Jeszcze jedną kwestią związaną z finansami jest precyzyjne określanie wartości ubezpieczanego domu nawet za cenę wyższej składki – tak, aby odszkodowanie pokryło rzeczywistą skalę zniszczeń.

 

Porównaj ceny
Michał Ratajczak
Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły