CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-domu-od-gradobicia Ubezpieczenie domu od gradobicia | UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie domu od gradobicia

Redakcja 07.04.2020
Ubezpieczenie domu od gradobicia
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie domu od gradobicia
Od dawna wiadomo, że grad potrafi być niebezpieczny. Gradobicia stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi, jak również dla ich mienia. Warto zadbać o dobre ubezpieczenie domu od gradu, by za szkody otrzymać odpowiednią rekompensatę.

Zdarzają się gradobicia bardzo intensywne. Kule gradowe mogą mieć wielkość nawet 10 cm i osiągać prędkość ponad 80 km/h. Taki żywioł niszczy nie tylko zaparkowane pod gołym niebem samochody, ale również nieruchomości: domy, mieszkania i budynki w trakcie budowy. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć nieruchomość przed gradem – jaką polisę wybrać oraz jakie materiały budowlane zastosować.

 

Jakim zagrożeniem dla nieruchomości jest grad?

Na szkody wywołane gradobiciem najbardziej narażone są dachy. Bywa, że lodowe kule spadają z tak wielką siłą, że dachy trzeba w całości odbudować. W niebezpieczeństwie podczas gradobicia są także okna dachowe. A jeśli grad wybije okno i dostanie się do środka, dochodzi do zalania nieruchomości. Przed gradem powinni zabezpieczyć swoje dachy przede wszystkim właściciele domów oraz mieszkań ulokowanych na szczytowych piętrach budynków.

Czasem gradobiciu towarzyszy silny wiatr. Z wiatrem kule gradowe spadają pod kątem, są wtedy w stanie wybić także okna na innych, niż poddasze, kondygnacjach. Taki grad uszkadza również elewację budynku. I nie ma tu większego znaczenia, czy zewnętrza powłoka muru to styropian czy panele. Podczas gradobicia bardzo często niszczą się również rynny.

Na uszkodzenia w wyniku gradobicia narażony jest nie tylko dom, ale także inne budynki na posesji: garaż, altana ogrodowa czy warsztat. W tym przypadku zniszczenia mogą być naprawdę duże, bo konstrukcja tego typu budynków jest zwykle dużo słabsza. Grad może uszkodzić także balkony i tarasy – przede wszystkim ich oszklone elementy. Przydomowy ogród również nie jest bezpieczny.

Najbardziej narażony na straty podczas gradobicia jest budynek w trakcie budowy. Szczególnie, jeżeli brak mu dachu lub dach jest w trakcie tworzenia. A jeśli lód dostanie się do wnętrza budynku, będzie topnieć i spowoduje zalanie.

W wyniku gradu uszkodzić mogą się także sprzęty i materiały budowlane znajdujące się na terenie budowy. Wystarczy jedno gradobicie, byśmy mocno odczuli poniesione straty i na długo wstrzymali budowę.

 

Grad w Polsce – gdzie najczęściej występuje?

W Polsce grad pada najczęściej w okresie wiosenno-letnim. Lecz w obliczu aktualnych zmian klimatycznych, zdarza się także na jesieni oraz w zimie.

Gradobicia występują przede wszystkim w Małopolsce, Opolszczyźnie i na Śląsku. Dość często również na Mazowszu i Podkarpaciu. 

Kule gradowe osiągają zwykle średnicę od 1 do 3 centymetrów. Zdarza się jednak, że są duże nawet na 7 lub 10 centymetrów – tak wielkie gradziny stanowią niebezpieczeństwo zarówno dla ludzi, jak również ich mienia.

W czerwcu 2013 roku, w rejonie Kielc, przeszło jedno z największych gradobić w historii. Lodowe kule miały prawie 10 centymetrów. W 2017 roku nad województwem wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i lubuskim przeszły potężne burze z gradobiciem. Strażacy interweniowali wtedy 1115 razy. Grad wielkości kurzych jaj, a nawet kamieni, w wielu domach powybijał szyby, zniszczył dachy i elewacje.

 

Gradobicia – jakie materiały do ochrony budynku?

Możemy zabezpieczyć swoją nieruchomość przed gradobiciem, stosując odpowiednie materiały budowlane. Nie dadzą nam one pełnej ochrony, ale z całą pewnością pozwolą zminimalizować straty.

Zabezpieczenie dachu przed gradem

Na wytrzymałość dachu ma wpływ nie tylko jakość użytych materiałów, ale również sposób wykonania. Do prac warto zatrudnić profesjonalnego dekarza. Na dachu znajdują się miejsca mniej i bardziej narażone na uszkodzenia. Przy kominie, okapie, na grzbietach i przy rynnach koszowych pokrycie musi być mocniej przymocowane. Bardzo ważna jest także regularna konserwacja całego dachu.

Ochrona okien przed gradem 

Koniecznie zabezpieczmy przed gradem okna dachowe. Jeśli grad będzie padał z wiatrem, okna znajdujące się na pozostałych kondygnacjach budynku też mogą zostać zniszczone.

Dobrze sprawdzają się okna z szybą hartowaną – często mają nawet dożywotnią gwarancję wytrzymałości na grad. Na rynku dostępne są także okna złożone z zewnętrznej szyby hartowanej i wewnętrznej laminowanej. Po środku tych dwóch szyb znajduje się folia PVB, na której, jeśli dojdzie do wybicia, pozostaną kawałki szkła. To bezpieczne rozwiązanie przede wszystkim w domach, w których mieszkają dzieci. Okna możemy też ochronić od gradem, montując wytrzymałe okiennice lub rolety zewnętrzne.

Zabezpieczenie rynien

Z myślą o gradobiciu dobrze jest zamontować rynny z wytrzymałego materiału i o głębszym profilu. Ważny jest także solidny montaż. Rynny narażone są nie tylko na uszkodzenia w wyniku gradu, ale również silnego wiatr, ulewnego deszczu i śniegu. Nie warto na nich oszczędzać.

Ochrona ogrodu przed gradobiciem

Kwiaty, krzewy i wszelkie sadzonki w ogrodzie również mogą zostać zniszczone podczas gradobicia. Jeżeli zapowiadany jest grad, czym prędzej rozłóżmy nad roślinami specjalną siatkę na metalowych lub ewentualnie drewnianych prętach.

Niestety, nie zawsze można w pełni ochronić dom czy mieszkanie przed gradem. Na wypadek gradobicia, warto więc wykupić ubezpieczenie. Odpowiednia polisa zapewni nam odszkodowanie i ułatwi szybką naprawę mienia.

 

Ubezpieczenie nieruchomości od gradu

Ubezpieczenie nieruchomości od gradobicia, u większości ubezpieczycieli, możemy mieć już w podstawowej polisie. Podstawowe ubezpieczenie na wypadek gradu chroni dom czy mieszkanie także od innych zdarzeń losowym. Najczęściej w pakiecie jest:

 • uderzenie pioruna,
 • zalanie,
 • huragan,
 • upadek drzew i masztów,
 • pożar,
 • dym i sadza,
 • wybuch,
 • śnieg,
 • lawina,
 • osuwanie się ziemi.

Wiele z tych zagrożeń, jak silny wiatr, śnieg czy zalanie, bezpośrednio wiąże się z gradobiciem. Lecz zakres podstawowy może różnić się u poszczególnych ubezpieczycieli. Zdarza się, że polisa podstawowa nie obejmuje gradu i to ryzyko możliwe jest do wykupienia jako rozszerzenie.

Ubezpieczyciele różnie definiują grad. Najczęściej jako: opady atmosferyczne składające się z bryłek lodu. W niektórych dokumentach jednak, można spotkać się z bardziej szczegółowym podziałem: na deszcz ze śniegiem, krupy śnieżne i ziarna lodowe. Takie niuanse mogą mieć znaczenie podczas uzyskiwania odszkodowania.

Przed ostatecznym wyborem polisy warto dokładnie przeczytać OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To tam znajdują się najistotniejsze informacje.

Pamiętajmy, że w polisie podstawowej ubezpieczymy tylko mury i stałe elementy nieruchomości. Jeśli chcemy zabezpieczyć wyposażenie, powinniśmy wykupić dodatki do polisy.

 

Ubezpieczenie od gradu a wyłączenia odpowiedzialności

Istnieją sytuacje, w których nie otrzymamy odszkodowania za gradobicie, pomimo wykupionej polisy. Wyłączenia odpowiedzialności znajdują się zawsze w OWU.

Najczęściej ubezpieczyciele wymieniają następujące przypadki:

 • zły stan techniczny nieruchomości – jeżeli do szkody doszło w wyniku złego stanu dachu, rynien, stolarki okiennej lub innych elementów domu;
 • ewidentne zaniedbanie właściciela – jeśli do szkody doszło w wyniku niezamkniętych lub nieodpowiednio zamkniętych okien, drzwi lub innych otworów;
 • brak zadaszenia – jeżeli szkoda powstała w nieruchomości w trakcie budowy, w wyniku braku odpowiedniego zadaszenia, niezamkniętych otworów okiennych lub drzwiowych.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie od gradu?

Ceny polis na dom lub mieszkanie czasem mogą być są mocno zróżnicowane. Bardzo pomocne w doborze ubezpieczenia są, dostępne w Internecie, porównywarki ofert. Przy pomocy kalkulatora na stronie ubezpieczenia.pl sprawdziliśmy, ile kosztuje podstawowa polisa na dom.

Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest dom zlokalizowany w Katowicach, którego wartość murów i elementów stałych oszacowaliśmy na 240 tys. złotych.

Okazało się, że podstawowe ubezpieczenie domu możemy mieć już od 141 zł za rok. Najtańszą ofertę zaproponowało InterUbezpieczenia. Pozostali dwaj ubezpieczyciele: Link4 i Mtu24 oferują ochronę nieco droższą, i co ciekawe, dodatki są te same.

 

Roczny koszt ubezpieczenie domu od gradu

Polisa

Roczna składka

Dodatkowa ochrona

Inter Polska

141 zł

Assistance, przepięcia, ubezpieczenie garażu

Link4

150 zł

Assistance, przepięcia, ubezpieczenie garażu

Mtu24

219 zł

Assistance, przepięcia, ubezpieczenie garażu

Tabela 1. Ceny w dniu 10.03.2020 r. na ubezpieczeniemieszkania.pl.

 

Polisę mieszkaniową warto dobrać zarówno pod kątem zakresu ochrony, jak i ceny. Jeżeli zależy Ci na pełnym bezpieczeństwie i komforcie, warto wykupić dodatki, takie jak Assistance. Nie przepłacaj za polisę, sprawdź wysokość składki w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. Zaledwie w 3 minuty porównasz tu oferty aż 18 ubezpieczycieli. W jednym miejscu znajdziesz idealne ubezpieczenie dla swojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Grad może osiągać wielkość nawet 10 cm i wyrządzać ogromne szkody w nieruchomościach
 
2. O zabezpieczeniu nieruchomości przed gradem powinni pomyśleć przede wszystkim właściciele domów oraz mieszkań na poddaszach 
 
3. Na wypadek gradobicia dobrze jest wzmocnić dach, okna i rynny, lecz nie są to rozwiązania, które chronią w pełni
 
4. Ubezpieczenie nieruchomości na wypadek gradu możemy mieć już w podstawowym zakresie, który obejmuje także inne szkody, m.in.: huragan, pożar i zalani
Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.