Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 14 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Ubezpieczenie domu od gradobicia

Jak chronić nieruchomość przed gwałtownymi zmianami klimatu?

Michał Ratajczak 16.5.2017 | 11.12.2019
Grad jest zjawiskiem występującym sporadycznie, ale gwałtownie. Lodowe kule o średnicy kilku centymetrów uderzają w podłoże ze średnią prędkością ponad 80 km/h, powodując kosztowne straty na mieniu. Ucierpieć może nie tylko pozostawiony na zewnątrz samochód, ale też nieruchomość i jej oszklenie.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie mienia w wersji podstawowej polega na wykupieniu ochrony finansowej domu, mieszkania czy innego rodzaju nieruchomości przed skutkami wymienionych w umowie zdarzeń losowych. Wśród nich często pojawia się grad pod następującą definicją: opady atmosferyczne składające się z bryłek lodu

 

Grad jako zjawisko wpisuje się w pakiet opadów atmosferycznych takich jak deszcz ulewny, śnieg czy mżawka. W niektórych dokumentach OWU można spotkać się także z bardziej szczegółowym podziałem na deszcz ze śniegiem, krupy śnieżne i ziarna lodowe. Wszystkie wymienione zjawiska powodują nagromadzenie wody w jednym miejscu i w konsekwencji zalanie pomieszczenia.

 

Niebezpieczne gradobicie - jak ubezpieczyć nieruchomość?

Najczęściej występującym przypadkiem są jednocentymetrowe gradziny. Kule o średnicy 3 cm powodują poważne straty w roślinności – znajdującej się na tarasie czy w ogrodzie. Te 7-centymentrowe są już zagrożeniem nie tylko dla pojazdów czy nieruchomości, ale także dla człowieka. Siła spadania gradziny o średnicy 10 cm jest porównywalna z pociskiem wystrzelonym z  pistoletu.

Przedmiot ubezpieczenia, którym jest dom jednorodzinny, również dotyczy gradu, czyli zjawiska losowego występującego w umowie podstawowej. Straty poczynione przez opad obejmuje także:

  • stałe elementy wyposażenia domu,
  • budynek gospodarczy,
  • budowlę,
  • obiekt małej architektury,
  • dom letniskowy,
  • mienie ruchome,
  • tarasy i balkony.

Stałe elementy wyposażenia to w szczególności urządzenia przytwierdzone do konstrukcji domu jak anteny satelitarne wraz z osprzętem czy instalacje kolektorów słonecznych razem z oprzyrządowaniem.

Ubezpieczenie od skutków gradu może również obejmować zdarzenia mniej typowe, jak uszkodzenia ruchomości domowych podczas transportu powstałych na skutek działania gradu i innych zjawisk losowych wymienionych w umowie.

Podobnie jest w przypadku bagażu podróżnego – część ubezpieczycieli oferuje taką klauzulę, czyli ochronę ekwipunku poza miejscem zamieszkania – na wypadek zniszczeń wywołanych m.in. gradem. Regułą jest, że mniej spotykane opcje są oferowane w ramach umowy dodatkowej.

 

Wysokość odszkodowania za skutki gradu

Skala zagrożenia w przypadku gradu jest duża i dotyczy wielu elementów konstrukcyjnych domu. Jednym z nich są mury, a dokładniej materiał, jaki je pokrywa. Kilka dekad temu dość popularnym rozwiązaniem były plastikowe panele, którymi pokrywano ściany – obecnie pozycję obowiązkową stanowi termoizolacja, czyli kostki styropianu tworzące spójną, ale łatwą do uszkodzenia strukturę (nawet mimo dodatkowych zabezpieczeń w postaci siatki pod warstwą tynku).

Kolejnym obiektem narażonym na szkodę są okna (szczególnie dachowe), mienie znajdujące się na tarasie i w ogrodzie oraz dach – ten pokryty tymczasową papą może zostać przebity, a woda z opadu dostać się do środka powodując dalsze straty. Likwidacja szkody następuje przez odszykowanie za gradobicie dachu i starty, jakie spowodowało to zjawisko losowe. Wszelkie odstępstwa od tej reguły należy sprawdzać w OWU i fragmencie dotyczącym wyłączeń odpowiedzialności. 

 

Grad a wyłączenia odpowiedzialności

Niestety, nie w każdym przypadku uzyskanie odszkodowania na skutek działania niszczycielskiej siły gradu będzie łatwe czy w ogóle możliwe do zdobycia. Ubezpieczyciele nie wypłacą świadczenia w kilku poniższych sytuacjach:

  • zaniedbanie ze strony lokatora – jeśli grad przedostał się do wewnątrz domu przez niewłaściwie zamknięte oraz niedomknięte okna, drzwi zewnętrzne i inne otwory, (wyjątek: otwory musiałyby wcześniej powstać w wyniku działania gradu),
  • zły stan techniczny – wada dotyczy dachu, rynien dachowych lub spustowych, stolarki okiennej lub innych elementów domu mieszkalnego,
  • brak zadaszenia – dotyczy domu w budowie, także braku zamkniętych otworów okiennych i drzwiowych w trakcie zajścia z udziałem gradu.

Ubezpieczenie domu za kilkaset złotych rocznie pozwoli uniknąć strat obliczanych nawet na kilkaset tysięcy złotych. Jeszcze jedną kwestią związaną z finansami jest precyzyjne określanie wartości ubezpieczanego domu nawet za cenę wyższej składki – tak, aby odszkodowanie pokryło rzeczywistą skalę zniszczeń.

 

Porównaj ceny
Michał Ratajczak
Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły