Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie płyty indukcyjnej - co warto wiedzieć?

Redakcja 11.05.2021
Ubezpieczenie płyty indukcyjnej - co warto wiedzieć?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie płyty indukcyjnej - co warto wiedzieć?
Płyty indukcyjne wykonane są z materiałów, które łatwo mogą zostać uszkodzone. Z tego powodu warto je ubezpieczać, a można to zrobić na kilka sposobów. W tym artykule doradzamy, jak ubezpieczyć płytę indukcyjną i na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze polisy.

Szklana czy ceramiczna płyta indukcyjna może zostać zniszczona w wyniku różnych zdarzeń, nie tylko na skutek stłuczenia, ale także z powodu przepięcia, pożaru czy powodzi. W ramach ubezpieczenia płyty indukcyjnej możemy liczyć na bezpłatną naprawę sprzętu lub odszkodowanie, które pozwoli na zakup nowej kuchenki.

 

Czym jest płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna, inaczej nazwana też kuchenką indukcyjną, to coraz popularniejszy sprzęt AGD. To urządzenie do gotowania, które działa w oparciu o szybkozmienne pole magnetyczne. Płaska i gładka płyta jest łatwa w czyszczeniu i bardzo wygodna w użytkowaniu. Płyty indukcyjne najczęściej są szklane, lecz zdarzają się również płyty ze szkła ceramicznego lub płyty ceramiczne. Płyta indukcyjna to zwykle wydatek od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. To jedno z droższych sprzętów AGD będących na wyposażeniu mieszkania czy biura.

 

Jak ubezpieczyć płytę indukcyjną?

Jednym z  popularnych sposób na ubezpieczenie płyty indukcyjnej jest wykupienie przedłużonej gwarancji w sklepie, w których kupujemy kuchenkę. Zwykła gwarancja wydawana jest najczęściej na 2 lata, w ramach przedłużonej gwarancji, możemy natomiast liczyć na odszkodowanie, naprawę sprzętu lub nowe urządzenie nawet przez 5 lat od zakupu.

To, w jakich dokładnie sytuacjach ubezpieczenie płyty indukcyjnej będzie działać, zależy zwykle od oferty danego sklepu i towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarł on umowę. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że przedłużoną gwarancję możemy wykupić tylko w dniu zakupu płyty indukcyjnej – sprzedawcy nie ubezpieczają w ten sposób używanego sprzętu.

Drugim sposobem na ubezpieczenie płyty indukcyjnej jest ochrona w polisie mieszkaniowej. Płyta indukcyjna zaliczana jest przez ubezpieczycieli do przytwierdzonych na stałe elementów wyposażenia, więc aby włączyć ją do ubezpieczenia, wystarczy wykupić podstawową wersję polisy mieszkaniowej, która obejmuje ochronę murów i elementów stałych na wypadek wielu zdarzeń losowych, tj. zalanie, huragan, pożar, dym i sadza, wybuch itp. Zakres ubezpieczenia możemy jednak rozszerzyć, samodzielnie dobierając różne dodatki wedle swoich potrzeb, np. ochronę na wypadek przepięć.

Płytę indukcyjną można ubezpieczyć także jeśli jest częścią wyposażenia biura. W takim wypadku należy wykupić polisę firmową.

Ubezpieczenie płyty indukcyjnej w polisie mieszkaniowej oraz firmowej omawiamy szerzej w dalszej części artykułu.

 

Ubezpieczenie płyty indukcyjnej jako polisa firmowa

Płyty indukcyjne mogą być częścią wyposażenia restauracji, hotelu lub biura. Jeśli takie urządzenie AGD jest używane do prowadzenia działalności gospodarczej, można je ubezpieczyć w ramach polisy firmowej.

Płyta indukcyjna w polisie firmowej może być chroniona na wypadek kradzieży z włamaniem, przepięcia, stłuczenia przedmiotów szklanych powodzi, huraganu i wielu innych zdarzeń. Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują szeroki zakres ochrony oraz możliwość dobrania specjalnych dodatków.

Warto zwrócić uwagę na ofertę PZU – u tego ubezpieczyciela możemy liczyć na odszkodowania za zniszczona płytę indukcyjną nawet jeśli do straty dojdzie w wyniku nieuwagi lub błędu pracowników.

 

Ubezpieczenie płyty indukcyjnej w ramach polisy mieszkaniowej

Płyta indukcyjna przez ubezpieczycieli uważana jest za tzw. ”element stały” i można ją ubezpieczyć już w ramach podstawowej polisy mieszkaniowej. Lecz wykupując ubezpieczenie rozszerzone, będziemy mogli chronić nie tylko płytę, ale całe wyposażenie mieszkania: komputery, telefony komórkowe, sprzęty kuchenne (takie jak np. termomix ekspres do kawy itp.), biżuterię, meble, instrumenty muzyczne, a nawet książki i ubrania.

Ubezpieczenie płyty indukcyjnej w polisie mieszkaniowej warto wykupić w szczególności na wypadek stłuczenia przedmiotów szklanych oraz przepięcia. Takie warianty występują zwykle jako dodatki do polisy mieszkaniowej.

Nim jednak to zrobimy, sprawdźmy, czy płyta indukcyjna rzeczywiście wpisuje się w definicję „przedmiotów szklanych” danego ubezpieczyciela.

Np. w TU Allianz „przedmioty szklane” to zamontowane lub zainstalowane na stałe zgodnie z ich przeznaczeniem:

 • szyby okienne i drzwiowe (zewnętrzne oraz wewnętrzne),
 • szyby stanowiące część mebli,
 • szyby, które są stałymi elementami wykończeniowymi lub stanowią ich część,
 • ceramiczne płyty grzewcze, szyby stanowiące część sprzętu AGD,
 • szyby będące częścią akwarium lub terrarium,
 • okładziny ceramiczne i kamienne wewnątrz budynku/lokalu z wyłączeniem okładzin
  podłogowych,
 • kolektory i baterie słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne.

Ciekawą opcją wśród dodatków do polisy jest również Home Assistance, w ramach którego możemy otrzymać bezpłatną pomoc serwisu w razie awarii sprzętu będącego na wyposażeniu mieszkania.

Dobrze skonstruowaną polisa mieszkaniową jest świetnym zabezpieczeniem na wypadek różnych szkód. Mając ją, możemy czuć się bezpieczniej i liczyć na odszkodowanie, które pozwoli nam na remont czy zakup nowych sprzętów.

Odszkodowanie za straty w ramach polisy mieszkaniowej wypłacane jest według jednej z dwóch wartości:

 • odtworzeniowej, która wynosi tyle, ile warta była płyta indukcyjna w momencie jej zakupu;
 • rzeczywistej, która wynosi tyle, ile urządzenie warte było tuż przed szkodą.

Dokładne informacje o tym, na jakich zasadach przyznawane będzie odszkodowanie w ramach polisy mieszkaniowej, zawarte są zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

 

Od czego można ubezpieczyć płytę indukcyjną?

Ubezpieczając płytę indukcyjną w podstawowej polisie mieszkaniowej, chronimy ją na wypadek zdarzeń losowych, tj pożar, wybuch, huragan, zalanie itp.

Lecz w ramach rozszerzeń możemy ją ubezpieczyć także od:

 • przepięcia, np. podczas burzy lub awarii w sieci elektrycznej,
 • stłuczenie elementów szklanych
 • kradzieży z włamaniem,
 • powodzi
 • Home Assistance – pakiet usług, m. in. bezpłatna pomoc fachowców w naprawie od sprzętu RTV/AGD. 
 • All Risk – od wszystkich ryzyk (bardzo szeroki zakres ochrony).

Ubezpieczenie płyty indukcyjnej w ramach polisy mieszkaniowej bez trudu możemy dopasować do własnych indywidualnych potrzeb.

 

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu mieszkania

Przy każdym ubezpieczeniu TU uwzględniają tzw. „wyłączenia odpowiedzialności” oraz limity, które mają chronić ich przed różnymi wyłudzeniami ze strony ubezpieczonych. Warto je sprawdzić przed podpisaniem umowy.

W wyłączenia odpowiedzialności bardzo często możemy znaleźć sytuacje, w których do szkody doszło w wyniku naszego „rażącego niedbalstwa” lub w wyniku działania pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Jeśli tak się stanie, nie otrzymamy odszkodowania za poniesione straty.

W przypadku ubezpieczenia kuchenki indukcyjnej, ochrona mienia może nie obejmować nieprawidłowego transportu, błędnego montażu i wad produkcyjnych.

W limitach mogą pojawić się zarówno górne, jak i dolne wysokości szkód, za które odpowiada ubezpieczyciel, np. TU może nie brać odpowiedzialności za szkody, których wartość jest mniejsza niż 50 zł i większa niż 5 tys. zł.

Wyłączenia odpowiedzialności oraz limity w każdym TU mogą być one nieco inne.

 

Od czego zależy cena ubezpieczenia płyty indukcyjnej?

Cena za ubezpieczenie płyty indukcyjnej w polisie mieszkaniowej zależy w dużej mierze od rodzaju nieruchomości, która objęta będzie ochroną.

TU indywidualnie oceniają ryzyko wystąpienia szkód i na tej podstawie oszacowują wysokość składki. Podczas szacunków biorą zwykle pod uwagę następujące czynniki:

 • wartość nieruchomości,
 • wartość wyposażenia,
 • lokalizację nieruchomości
 • zakres ochrony,
 • czasu trwania umowy,
 • sposób opłacania składek.

Cena za ubezpieczenie płyty indukcyjnej dla tej samej nieruchomości może być różna w poszczególnych TU. Nim zdecydujemy się na konkretną polisę, warto porównać oferty za pomocą kalkulatora ubezpieczeń.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie płyty indukcyjnej?

Sprawdziliśmy, ile kosztowałoby ubezpieczenie płyty indukcyjnej w polisie mieszkaniowej dla przykładowej nieruchomości. Użyliśmy do tego celu kalkulatora polis mieszkaniowych.

Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest:

 • kawalerka w Łodzi
 • o wartości 180 000 zł
 • powierzchnii 30m2
 • wartość elementów stałych: 20 000 zł
 • wartość wyposażenia: 15 000 zł

Sprawdziliśmy zarówno ile kosztowałoby podstawowe ubezpieczenie nieruchomości, jak i polisa zawierająca rozszerzenia, tj. kradzież z włamaniem, stłuczenie przedmiotów szklanych, przepięcie czy powódź.

Za podstawową polisę mieszkaniową najtaniej zapłacilibyśmy w Link4 – 94 zł za rok ochrony. Dodatkowo ubezpieczyciel oferuje nam w pakiecie ubezpieczenie Home Assistance i ochronę na wypadek wandalizmu.

W przypadku rozszerzonego ubezpieczenia najtaniej jest w Promie – 145 zł za rok ochrony. Tu w pakiecie mamy dodatkowo ochronę na wypadek powodzi, stłuczenia przedmiotów szklanych oraz wandalizmu.

Jak widać na poniższej tabeli, ceny są bardzo zróżnicowane, rożny też może być zakres ochrony, warto więc sprawdzić oferty nim z zdecydujemy się na konkretne ubezpieczenie mieszkania.

 

Roczny koszt ochrony płyty indukcyjnej z polisy mieszkaniowej

TU

Polisa Podstawowa

Dodatki w ramach ochrony

Polisa rozszerzona (z ochroną płyty indukcyjnej)

Dodatki w ramach ochrony

Proama

102 zł

Wandalizm

145 zł

Powódź, Przedmioty szklane, Wandalizm

Generali

154 zł

Home Assistance, Wandalizm, Pakiet Medyczny

195 zł

Home Assistance, Powódź, Wandalizm, Pakiet Medyczny

Link4

94 zł

Home Assistance, Wandalizm

198 zł

Home Assistance, Przedmioty Szklane, Wandalizm, Powódź

Mtu24.pl

105 zł

Powódź

274 zł

Przedmioty Szklane, Wandalizm, Powódź

InterPolska

139 zł

Home Assistance, Wandalizm

379 zł

Home Assistance, Przedmioty Szklane, Wandalizm, Powódź

Tabela 1. Oprac. na podstawie ubezpieczeniemieszkania.pl Dane na dzień: 12.04.2021 r.

Polisa mieszkaniowa dostępna jest w dwóch podstawowych opcjach: jako podstawowa oraz jako rozszerzona. Mury i elementy stałe mieszkania, takie jak zabudowany sprzęt AGD czy płyta indukcyjna, możemy ubezpieczyć już w ramach podstawy. Lecz jeśli zależy nam na większej ochronie, warto dokupić dodatki, tj: kradzież z włamaniem czy przepięcia. Polisę mieszkaniową w atrakcyjnej cenie możemy łatwo znaleźć za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych. Dosłownie w 3 minuty porównamy w nim oferty 18 towarzystw i w 1 miejscu znajdziemy najlepszą dla siebie ofertę.

To warto wiedzieć

1. Jednym ze sposobów na ubezpieczenie płyty indukcyjnej jest wykupienie przedłużonej gwarancji w sklepie, nawet na 5 lat

2. Jeśli płyta indukcyjna jest wyposażeniem naszej restauracji, hotelu lub kuchni w biurze, możemy ubezpieczyć ją w ramach polisy dla firm

3. Płytę indukcyjną możemy ubezpieczyć także w ramach polisy mieszkaniowej – już w ramach podstawowego ubezpieczenia, które obejmuje nawet kilkanaście zdarzeń losowych

4. Płyta indukcyjna w zabudowie jest traktowana przez ubezpieczycieli jako element stały

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.