Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie piwnicy

Redakcja 20.08.2019
Ubezpieczenie piwnicy
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie piwnicy
Piwnica to dla lokatorów bloków duże udogodnienie. Mały metraż mieszkań nie zawsze pozwala trzymać w nich narzędzia, rowery, sprzęt sportowy czy nieużytkowane meble. Sprawdzamy, jak piwnicę i znajdujące się w niej przedmioty traktują ubezpieczyciele.

Gdy ubezpieczamy mieszkanie, powinniśmy zadbać o to, aby polisa, którą wykupimy, dotyczyła wszystkich części tej nieruchomości, włącznie w piwnicą. Ale czy potrzebna jest oddzielna polisa dla piwnicy?

 

Polisa piwniczna nie istnieje

Piwnica, ale i komórka lokatorska w blokach mieszkalnych są przez towarzystwa ubezpieczeniowe traktowane jako część mieszkania. To integralna część mieszkania i nie istnieje osobna polisa na piwnicę. Jej ubezpieczenie następuje automatycznie w ramach polisy mieszkaniowej.

Jako, że kupując mieszkanie zwykle dostajemy piwnicę w ramach całości, sprawia to, że piwnica i mieszkanie są traktowane przez ubezpieczycieli, jako całość. Wynika z tego, że koszt ubezpieczenia piwnicy jest znikomy, gdyż jest on zawarty w sumie, jaką płacimy za ubezpieczenie mieszkania, ponieważ piwnica jest integralną częścią polisy.

 

Czy ubezpieczona piwnica musi być w tym samym budynku, co mieszkanie?

Z reguły piwnica nie musi się znajdować w tym samym budynku, w którym jest mieszkanie, choć decydują o tym szczegółowe zapisy w dokumencie OWU ubezpieczyciela.

Z pewnością to, czy piwnica znajduje się w tym samym budynku, co mieszkanie, nie ma wpływu na wysokość składki, ale może mieć wpływ na wysokość odszkodowania.

 

Od jakich ryzyk polisa chroni piwnicę?

Piwnica, podobnie jak mieszkanie, może być ubezpieczona od różnych ryzyk. To, czy otrzymamy odszkodowanie za włamanie do piwnicy zależy od tego, czy nasze mieszkanie ubezpieczone zostało od kradzieży z włamaniem.

W takiej sytuacji ochroną są objęte przedmioty zarówno w mieszkaniu, jak i w piwnicy, oczywiście pod pewnymi warunkami. W przypadku piwnicy, chronione są mury, jako elementy nieruchome, ale także elementy stałe, oraz wyposażenie, które mieści się w piwnicy, ale tyko wówczas, gdy taki zakres ochrony został przez nas wybrany dla mieszkania.

Spośród nieruchomości zgromadzonych w piwnicy, ubezpieczenie może zostać przyznane dla:

  • mebli,
  • sprzętu sportowego,
  • sprzętu turystycznego,
  • sprzętu elektronicznego.

W przypadku ubezpieczenia piwnicy, liczba ryzyk dokładnie odpowiada liczbie ryzyk samego mieszkania. W związku z powyższym, w sytuacji, gdy posiadamy w ubezpieczeniu mieszkania podstawę, która obejmuje 18 zdarzeń losowych, oraz 3 rozszerzenia, to wszystkie te ryzyka dotyczą także naszej piwnicy.

Mamy także możliwość zakupienia polisy, która obejmuje wszystkie wydarzenia w formule AllRisk, oczywiście oprócz tych, które wymienione są, jako wyłączenia odpowiedzialności. W takiej sytuacji pełen zakres dotyczy nie tylko mieszkania, ale także wszelkich pomieszczeń przynależnych do tego mieszkania, czyli w tym także piwnicy.

 

Zabezpieczenia w piwnicy – wystarczy kłódka?

Choć zwykle nie ma w OWU przepisów mówiących o tym, w jaki konkretny sposób powinniśmy zabezpieczyć naszą piwnicę przed włamaniem, to dobrze jednak wstawić solidne drzwi i zaopatrzyć je w wielozastawkowy zamek lub atestowaną wielozastawkową kłódkę.

Dzięki temu ubezpieczyciel nie będzie miał on wówczas żadnych wątpliwości, czy we właściwy sposób zabezpieczyliśmy piwnicę, nie ułatwiając zadania włamywaczowi. Powinno to być oczywiście potwierdzone widocznymi śladami włamania.

Ale już na przykład w przypadku polisy Dom, towarzystwa ubezpieczeniowego Proama piwnica powinna być w sposób określony zabezpieczona. Jej drzwi powinny być pełne i utrzymane w odpowiednim stanie technicznym, zamknięte na zamek lub kłódkę wielozastawkową lub zamek wielopunktowego ryglowania.

 

Czego nie obejmuje ochrona w przypadku piwnic?

Może się zdarzyć tak, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Pierwszy przypadek będzie miał miejsce wówczas, gdy piwnica nie jest zamykana, co ułatwia rabunek. Kolejny przypadek to przechowywanie w piwnicy bardzo cennych przedmiotów, takich jak biżuteria, gdyż powszechnie przyjęte normy i zalecenia zawsze sugerują przechowywanie jej w innych, bardziej bezpiecznych miejscach.

Kolejnym przypadkiem, w którym ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania, to sytuacja, kiedy w piwnicy przechowujemy niebezpieczne substancje, które mogą doprowadzić do zniszczenia mienia, a także wybuchu, zadymienia lub przypalenia, które nie są związane z pożarem lub przepięciem.

Ubezpieczyciel odmówi wypłacenia odszkodowania również w sytuacji zalania, wynikającego z nieszczelnych okien, będących efektem naszego zaniedbania.

Ubezpieczeniem nie są objęte te części piwnicy, do których dostęp mają wszyscy lokatorzy, czyli będą to na przykład suszarnia lub wózkownia. Jeżeli nasze przedmioty przechowujemy w tych właśnie miejscach, to w przypadku kradzieży z włamaniem, ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 1

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.