Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Polisowy blog

09 październik 2013

Elementy stałe i ruchome - rozróżnienie i przykłady

Średnia ocena: 3.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Chcesz kupić polisę u agenta, ubezpieczyciela, bądź online i nagle pada pytanie o wartość elementów stałych i ruchomych nieruchomości. Borykasz się z odpowiedzią nie tylko ze względu na to, że nie wiesz jak oszacować ich wartość, ale przede wszystkim jak odróżnić jedne od drugich.

Oblicz składkę ubezpieczenia

Nieruchomość składa się z murów, instalacji (grzewcza, elektryczna, wodna, gazowa) urządzeń technicznych zamontowanych na stałe (grzejniki, piece, kominki, alarmy) oraz elementów stałych i ruchomych.

Łazienka

Trudno będzie wymienić wszystkie przedmioty wchodzące w skład tych dwóch ostatnich grup, ale mam nadzieję że podam ich wystarczająco dużo, abyście z łatwością mogli rozróżnić co należy do elementów stałych a co do ruchomych danej nieruchomości. 

Stałe elementy wyposażenia – to elementy zamontowane lub wbudowane na stałe, w sposób uniemożliwiający odłączenie ich bez użycia narzędzi. 

Należą do nich m. in.: kuchenki, kominki, piece, zabudowy wnęk, pawlaczy i ścian, stolarka drzwiowa i okienna wraz z zamknięciami, wykładziny ścian, podłóg, schodów i sufitów, powłoki malarskie, gładzie, szpachle ścian, podłogi i podwieszane sufi ty, zamontowane na stałe punkty świetlne, wyposażenie kuchni, łazienek i WC, obudowy instalacji i grzejników, anteny satelitarne, radiowe i telewizyjne, panele słoneczne, instalacje i urządzenia sanitarne, grzewcze, klimatyzacyjne, wentylacyjne, telefoniczne, alarmowe, domofonowe, nadtynkowe. 

Ruchome elementy wyposażenia (ruchomości domowe) – to przedmioty, które można wynieść z nieruchomości, bez potrzeby użycia narzędzntowania. 

Należą do nich m. in.: meble, urządzenia domowe, przedmioty i zapasy gospodarstwa domowego oraz odzież i inne przedmioty osobistego użytku, biżuteria (jeśli nie została skatalogowana, wyceniona i ubezpieczona jako przedmioty wartościowe), sprzęt elektroniczny, audiowizualny, fotograficzny, komputerowy oraz instrumenty muzyczne, rowery, sprzęt turystyczny i sportowy oraz wózki inwalidzkie, części do samochodów, motocykli i motorowerów, wózki dziecięce, zabawki, narzędzia gospodarcze, kosiarki do trawy, narzędzia do uprawy działki lub ogrodu, rzeczy ruchome czasowo znajdujące się w posiadaniu Ubezpieczającego/Ubezpieczonego, jeżeli zostały wypożyczone przez organizację sportową, społeczną, klub, wypożyczalnię, pod warunkiem udokumentowania tego faktu, mienie służbowe. 

Elementy ruchome w mieszkaniu

Warto mieć na uwadze, że precyzyjna wycena powyższych elementów zwiększy szanse na wypłatę odszkodowania adewatnego do poniesionych strat. Sporządzenie dokładnego spisu majątku pomoże nie tylko w dokładnej wycenie wyposażenia, ale także w oszacowaniu strat w razie uszkodzenia lub kradzieży jego elementów i przyspieszy wypłatę należytego odszkodowania. 

Porównaj oferty ubezpieczeń