Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Elementy stałe i ruchome - rozróżnienie i przykłady

Data dodania: 09 października 2013
Data aktualizacji: 10 kwietnia 2019

Średnia ocena: 4.20

Dziękujemy za oddanie głosu.

Chcesz kupić polisę u agenta, ubezpieczyciela, bądź online i nagle pada pytanie o wartość elementów stałych i ruchomych nieruchomości. Borykasz się z odpowiedzią nie tylko ze względu na to, że nie wiesz jak oszacować ich wartość, ale przede wszystkim jak odróżnić jedne od drugich.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Nieruchomość składa się z murów, instalacji (grzewcza, elektryczna, wodna, gazowa) urządzeń technicznych zamontowanych na stałe (grzejniki, piece, kominki, alarmy) oraz elementów stałych i ruchomych.

Łazienka

Trudno będzie wymienić wszystkie przedmioty wchodzące w skład tych dwóch ostatnich grup, ale mam nadzieję że podam ich wystarczająco dużo, abyście z łatwością mogli rozróżnić co należy do elementów stałych a co do ruchomych danej nieruchomości. 

Stałe elementy wyposażenia – to elementy zamontowane lub wbudowane na stałe, w sposób uniemożliwiający odłączenie ich bez użycia narzędzi. 

Należą do nich m. in.: kuchenki, kominki, piece, zabudowy wnęk, pawlaczy i ścian, stolarka drzwiowa i okienna wraz z zamknięciami, wykładziny ścian, podłóg, schodów i sufitów, powłoki malarskie, gładzie, szpachle ścian, podłogi i podwieszane sufi ty, zamontowane na stałe punkty świetlne, wyposażenie kuchni, łazienek i WC, obudowy instalacji i grzejników, anteny satelitarne, radiowe i telewizyjne, panele słoneczne, instalacje i urządzenia sanitarne, grzewcze, klimatyzacyjne, wentylacyjne, telefoniczne, alarmowe, domofonowe, nadtynkowe. 

Ruchome elementy wyposażenia (ruchomości domowe) – to przedmioty, które można wynieść z nieruchomości, bez potrzeby użycia narzędzntowania. 

Należą do nich m. in.: meble, urządzenia domowe, przedmioty i zapasy gospodarstwa domowego oraz odzież i inne przedmioty osobistego użytku, biżuteria (jeśli nie została skatalogowana, wyceniona i ubezpieczona jako przedmioty wartościowe), sprzęt elektroniczny, audiowizualny, fotograficzny, komputerowy oraz instrumenty muzyczne, rowery, sprzęt turystyczny i sportowy oraz wózki inwalidzkie, części do samochodów, motocykli i motorowerów, wózki dziecięce, zabawki, narzędzia gospodarcze, kosiarki do trawy, narzędzia do uprawy działki lub ogrodu, rzeczy ruchome czasowo znajdujące się w posiadaniu Ubezpieczającego/Ubezpieczonego, jeżeli zostały wypożyczone przez organizację sportową, społeczną, klub, wypożyczalnię, pod warunkiem udokumentowania tego faktu, mienie służbowe. 

Elementy ruchome w mieszkaniu

Warto mieć na uwadze, że precyzyjna wycena powyższych elementów zwiększy szanse na wypłatę odszkodowania adewatnego do poniesionych strat. Sporządzenie dokładnego spisu majątku pomoże nie tylko w dokładnej wycenie wyposażenia, ale także w oszacowaniu strat w razie uszkodzenia lub kradzieży jego elementów i przyspieszy wypłatę należytego odszkodowania. 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Michał Ratajczak
Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.