Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

OC lokatora - jak działa ubezpieczenie, ile kosztuje?

Redakcja 19.05.2023
OC lokatora - jak działa ubezpieczenie, ile kosztuje?
Strona główna
/
Blog
/
OC lokatora - jak działa ubezpieczenie, ile kosztuje?
OC lokatora to jeden z popularniejszych i wartościowych dodatków do polisy mieszkaniowej. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej oznacza finansową pomoc w razie zalania sąsiedniego mieszkania czy pogryzienia przechodnia przez naszego psa. Wyjaśniamy szczegóły OC i podpowiadamy, jakie ubezpieczenie dla lokatora jest najbardziej odpowiednie.

OC lokatora to nic innego, jak ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Raczej nie funkcjonuje ono jako samodzielny produkt, tylko jako rozszerzenie ubezpieczenia nieruchomości. OC lokatora zapewnia ochronę przed szkodami, jakie ubezpieczony lub inny z domowników wyrządził na mieniu lub zdrowiu osób trzecich. Żeby otrzymać odszkodowanie z OC spełnione muszą być dwa kluczowe warunki: szkoda musi być wynikiem przypadkowego (nie celowego) działania i musi mieć bezpośredni związek z czynnościami życia prywatnego. Kiedy więc możesz liczyć na odszkodowanie w ramach OC w życiu prywatnym? A chociażby wtedy, kiedy twój pies pogryzie przechodnia albo kiedy nieumyślnie zalejesz mieszkanie sąsiada. Tyle tytułem wstępu, przejdźmy do szczegółowej analizy OC lokatora.

 

Co oznacza lokator w polisie mieszkaniowej?

W pierwszej kolejności zaznaczmy, że polisę mieszkaniową może kupić i właściciel, i najemca lokalu. W obu przypadkach taka polisa może uwzględniać OC w życiu prywatnym.

Lokatorem w polisie mieszkaniowej może być więc zarówno najemca, jak i właściciel, ale to nie wszystko. Ochronie w ramach OC podlega każdy członek gospodarstwa domowego, które towarzystwa definiują w dość specyficzny sposób, jako: posiadanie i zarządzanie wspólnym mieniem lub budżetem w celu zaspokajania potrzeb wszystkich członków gospodarstwa domowego. Co z tego wynika? A chociażby to, że lokatorzy nie muszą być ze sobą spokrewnieni, żeby funkcjonować w ramach jednego gospodarstwa.

OC w życiu prywatnym i inne dodatki dedykowane lokatorom chronią więc osobę, która wykupiła polisę oraz jej najbliższych. Do tego grona zalicza się i dzieci (nieletnich), i osoby dorosłe, bez względu na pokrewieństwo.

W przypadku OC lokatora ochrona rozpościera się również na osoby zatrudnione w danym gospodarstwie domowym, np. opiekunkę do dzieci, sprzątaczkę czy pomoc domową. Za szkody wyrządzone przez takich pracowników osobom trzecim (w określonych okolicznościach) również przysługuje więc odszkodowanie z polisy mieszkaniowej.

 

Jakie ubezpieczenie dla lokatora?

Podstawowym przedmiotem ubezpieczenia z polisy mieszkaniowej jest nieruchomość, czyli dom lub mieszkanie, ewentualnie budynek w budowie. W dalszej kolejności ochroną można objąć elementy stałe, ruchomości domowe, a także innego typu zabudowania (np. altana czy garaż wolnostojący) oraz przedmioty (np. mienie firmowe, przedmioty specjalne). Majątek ten można ubezpieczyć od licznych zdarzeń losowych, ryzyk kradzieżowych, wandalizmu i dewastacji. Ponadto, polisa mieszkaniowa może zawierać dodatki nakierowane nie tyle na mienie, co na lokatorów. Poza OC w życiu prywatnym, wskazać można jeszcze na inne rozszerzenia tego typu: Home Assistance, ubezpieczenie NNW wypadków czy pomoc prawna.

Wykupując pakiet Home Assistance zapewniasz sobie wsparcie towarzystwa w określonych sytuacjach. Chodzi tutaj np. o darmowe interwencje specjalistów, którzy pomogą ci usunąć drobne awarie natury hydraulicznej czy elektrycznej. To również wsparcie po szkodzie, w postaci np. utylizacji zniszczonego mienia, zapewnienie noclegu lokatorom czy dozór miejsca ubezpieczenia. W domowym assistance zawsze obowiązują pewne limity, zarówno liczbowe, jak i kwotowe, które oczywiście szczegółowo opisane są w OWU. 

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) zapewni z kolei rekompensatę finansową za szkody na zdrowiu lokatorów, które powstały w określonych, opisanych w OWU okolicznościach. Pakiet medyczny dostępny w wybranych towarzystwach gwarantuje natomiast wsparcie w sferze opieki zdrowotnej, a pomoc prawna umożliwia darmowe skorzystanie z opinii prawnika w codziennych sytuacjach.

Niektóre rozszerzenia dedykowane lokatorom mogą być dostępne w podstawowym zakresie ochrony, inne jako rozszerzenia – nie ma na to reguły. Musisz wiedzieć, że towarzystwa często oferują dodatki w kilku różnych wariantach, np. Home Assistance z różnymi limitami czy OC w życiu prywatnym działające w różnych lokalizacjach i mające różne sumy ubezpieczenia.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie z OC lokatora?

Za pomocą porównywarki ubezpieczeń sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za polisę dla 60-metrowego mieszkania (mury i elementy stałe) o powierzchni 450 000 zł. Składki obliczyliśmy dla zakresu ochrony obejmującego zdarzenia losowe oraz OC w życiu prywatnym.

W wariancie od ryzyk nazwanych taka polisa kosztuje od 201 zł do 365 zł. W wariancie All Risks trzeba za nią zapłacić 293-601 zł. Wszystkie podane liczby odnoszą się do roku obowiązywania ubezpieczenia. Poszczególne oferty różnią się od siebie m. in. wliczonymi w cenę dodatkami oraz sumą ubezpieczenia dla OC (od 50 000 zł do 200 000 zł).

Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej różnią się od siebie nie tylko ceną, ale sumami ubezpieczenia oraz zakresem działania. Najczęściej ubezpieczymy się w ramach OC od 50 000 zł do 100 000 zł, jednak zdarzają się również wyższe sumy, na poziomie 200 000 zł. Ważny jest również obszar obowiązywania. Zwykle jest to tylko Polska, a w ramach rozszerzenia ochrony także Europa, jak i cały świat, z wyłączeniem niektórych krajów,

Leszek Drozdalski, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.

Polisy mieszkaniowe z OC lokatora – porównanie ofert

Towarzystwo

Suma ubezpieczenia w OC

Roczna składka

Ubezpieczenia od ryzyk nazwanych

Mtu24.pl

50 000 zł

201 zł

Mtu24.pl

100 000 zł

216 zł

Europa Ubezpieczenia

100 000 zł

233 zł

Mtu24.pl

50 000 zł

246 zł

Benefia

50 000 zł

260 zł

Mtu24.pl

100 000 zł

261 zł

Link4

50 000 zł

267 zł

Link4

75 000 zł

277 zł

Benefia

100 000 zł

279 zł

Proama

60 000 zł

305 zł

Proama

90 000 zł

316 zł

Wiener

50 000 zł

330 zł

Generali

100 000 zł

345 zł

Wiener

100 000 zł

356 zł

Generali

200 000 zł

365 zł

Ubezpieczenia od ryzyk wszystkich (All Risks

Europa Ubezpieczenia

100 000 zł

293 zł

Benefia

50 000 zł

299 zł

Benefia

100 000 zł

318 zł

Link4

50 000 zł

386 zł

Link4

75 000 zł

395 zł

Wiener

50 000 zł

434 zł

Wiener

100 000 zł

460 zł

Proama

60 000 zł

525 zł

Proama

90 000 zł

536 zł

Generali

100 000 zł

581 zł

Generali

200 000 zł

601 zł

Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 18.05.2023 r.).

 

Kiedy przyda się OC lokatora?

Wiesz już, czym jest OC lokatora w teorii, czas więc na wytłumaczenie specyfiki tego ubezpieczenia na konkretnych przykładach. Polisa z takim rozszerzeniem przyda się np. wtedy, kiedy:

 • pęknie wężyk w twojej pralce, rozszczelni się rura czy awarii ulegnie zmywarka, co poskutkuje zalaniem mieszkania sąsiadów lub części wspólnych budynku;
 • zimą nie posypiesz paskiem chodnika przed posesją, a przechodząca tam osoba trzecia pośliźnie się i złamie nogę;
 • w trakcie rekreacyjnej przejażdżki na rowerze lub na hulajnodze zarysujesz komuś auto;
 • twój pies zaatakuje i ugryzie przechodnia lub sąsiada;
 • twoje dziecko grając w piłkę przed blokiem stłucze szybę na klatce schodowej.

Jeśli zajdzie któreś z opisanych zdarzeń, towarzystwo przyzna odszkodowanie, które trafi bezpośrednio do poszkodowanego. Maksymalną wysokość takiej rekompensaty wyznacza, po pierwsze, skala zniszczeń, po drugie suma ubezpieczenia (SU) wpisana w umowie polisowej. Najczęściej dla OC lokatora SU wynosi 50 000 zł lub 100 000 zł, ale bez problemów znajdziesz ofertę z wyższą kwotą ubezpieczenia.

 

Kiedy OC lokatora nie działa?

Każde ubezpieczenie OC lokatora ma swoje ograniczenia. Wspomnieliśmy już o sumach ubezpieczenia i zakresie terytorialnym. Do tego trzeba doliczyć niekiedy pojawiające się limity odpowiedzialności oraz, przede wszystkim, wyłączenia odpowiedzialności. Do tych ostatnich zaliczyć można m. in.:

 • tzw. rażące niedbalstwo;
 • działanie z premedytacją;
 • prowadzenie własnej firmy lub inna aktywność zawodowa;
 • pełnienie funkcji w organizacjach, zrzeszeniach czy partiach politycznych;
 • użytkowanie lub posiadanie zarejestrowanych pojazdów mechanicznych (tutaj odszkodowanie można uzyskać z OC kierowcy);
 • prowadzenie lub posiadanie gospodarstwa agroturystycznego bądź rolnego;
 • szkody wyrządzone na mieniu lub zdrowiu pozostałych lokatorów;
 • powstanie czystych strat finansowych;
 • szkody powstałe na określonych rodzajach mienia, np. wartościach pieniężnych, dokumentach, zbiorach archiwalnych, papierach wartościowych czy planach;
 • działanie pod wpływem środków odurzających;
 • posiadanie lub użytkowanie materiałów wybuchowych i pirotechniki.

To tylko przykłady, wyłączeń odpowiedzialności w danej polisie może być dużo więcej i mogą one mieć nieco inną treść. Przed podpisaniem umowy z towarzystwem zawsze musisz więc zajrzeć do działu wyłączeń w OWU i go dokładnie przeanalizować.

W innych dodatkach dedykowanych lokatorom, oczywiście, również występują limity i wyłączenia. W Home Assistance ograniczenia mogą dotyczyć np. liczby interwencji specjalistów w skali roku czy też kosztów pojedynczej usługi. Ubezpieczenie NNW dotyczy ściśle określonych zdarzeń, a odszkodowanie z tej puli przyznawane jest do podanych limitów. Podobnie jak przy OC lokatora, również w tych rozszerzeniach polisy mieszkaniowej każde towarzystwa ma nieco inną listę wyłączeń i inne limity.

 

Jakie jeszcze ubezpieczenie chroni lokatora?

W polisach mieszkaniowych czasami dostępne są unikatowe rozszerzenia, a wśród nich znajdują się dodatki dedykowane lokatorom. Do tej grupy można np. zaliczyć ochronę finansową rzeczy osobistych gości czy ubezpieczenie od agresji pacjenta, przeznaczone dla osób prowadzących w domu działalność medyczną.

Jak już kilkukrotnie zasygnowaliśmy, w polisach mieszkaniowych rozszerzenia dedykowane lokatorom są jedynie dodatkiem do ubezpieczenia nieruchomości. Owszem, dają one wiele korzyści, szczególnie OC w życiu prywatnym, zapewniają szeroką, ale nie kompleksową ochronę członkom gospodarstwa domowego. Dlatego też warto pomyśleć również o innych ubezpieczeniach koncentrujących się głównie na ludziach, a nie na mieniu. Mowa tutaj oczywiście o polisach na życie, dzięki którym można się zabezpieczyć finansowo m. in. przed wypadkami komunikacyjnymi i innymi zdarzeniami mającymi miejsce poza domem. Jakość opieki medycznej w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia, a więc warto pomyśleć o dodatkowych źródłach finansowania leczenia, hospitalizacji czy rehabilitacji.

 

Gdzie kupię ubezpieczenie dla lokatora?

Polisę mieszkaniową zawierającą OC w życiu prywatnym i inne dodatki dedykowane lokatorom, jak pomoc prawna czy Home Assistance, możesz kupić za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń. To darmowe narzędzie pozwala, z jednej strony, zindywidualizować zakres ochrony, uzupełniając go o wybrane dodatki, z drugiej zaś zestawić ze sobą ceny nawet kilkudziesięciu polis. Porównywarka zawiera różnorodne ubezpieczenia od takich towarzystw, jak Proama, Generali, Link4, Inter Polska, TU Europa, Wiener, mtu24.pl czy Benefia.

Jeśli chcesz nabyć polisę mieszkaniową za pomocą kalkulatora, musisz wprowadzić do niego kilka kluczowych informacji dotyczących swojej nieruchomości, historii jej ubezpieczenia oraz innych kwestii formalno-prawnych. Później będziesz mógł wybrać, czy chcesz ubezpieczyć tylko mury i elementy stałe, czy również wyposażenie domu lub mieszkania. Samodzielnie ustalisz też sumy ubezpieczenia. Po wprowadzeniu i zatwierdzeniu tych danych otrzymasz dostęp do uporządkowanej tabeli, w której znajdziesz ponad 20 konkurencyjnych ofert. Później wystarczy już tylko je porównać, wybrać najatrakcyjniejszą i już można przechodzić do zakupów, które również odbywają się online. Po opłaceniu składki wybraną metodą możesz objąć ochroną ubezpieczeniową swój dom lub mieszkanie nawet od następnego dnia roboczego.

To warto wiedzieć

1. OC lokatora to potoczna nazwa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym

2. OC w życiu prywatnym to dodatkowo płatne rozszerzenie polisy mieszkaniowej

3. OC lokatora chroni przed skutkami finansowymi nieumyślnych szkód na mieniu i zdrowiu osób trzecich

4. OC lokatora dotyczy wyłącznie zdarzeń wynikłych w prywatnym życiu ubezpieczonego i pozostałych domowników

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie lokatora

 1. Dla kogo OC lokatora?

  OC lokatora, czyli OC w życiu prywatnym, dedykowane jest zarówno właścicielom nieruchomości, jak i mieszkającym w nich najemcom czy dzierżawcom.

 2. Co to jest OC lokatora?

  OC lokatora, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, to dodatek do polisy mieszkaniowej, który może wykupić zarówno właściciel, jak i najemca lokalu. Zapewnia on ochronę finansową przed licznymi zdarzeniami z życia prywatnego, podczas których powodujemy nieumyślną szkodę na życiu lub zdrowiu osoby trzeciej.

 3. Jak polisa mieszkaniowa chroni lokatora?

  Polisa mieszkaniowa może chronić nie tylko samą nieruchomość i znajdujące się na jej obszarze mienie, ale i lokatorów. Dedykowane są im takie dodatki, jak OC w życiu prywatnym, Home Assistance, pomoc prawna, pakiet medyczny czy też ubezpieczenie NNW.

 4. Czy ubezpieczenie OC dotyczy też współlokatora?

  OC w życiu prywatnym dotyczy wszystkich członków gospodarstwa domowego, a także w pewnej mierze pracowników najemnych typu opiekunka do dziecka czy pomoc domowa. Ochroną są więc tutaj objęci wszyscy domownicy, bez względu na stopień pokrewieństwa.

 5. Czy lokator w wynajmowanym mieszkaniu musi wykupić OC?

  OC w życiu prywatnym jest obligatoryjnym ubezpieczeniem, jednak zawsze warto przynajmniej rozważyć zakup takiego produktu. W ten sposób zabezpieczymy się finansowo np. przed zalaniem mieszkania sąsiadów czy zniszczeniem części wspólnych nieruchomości przez naszego psa.

 6. Ile odszkodowania z OC lokatora?

  Wszystko zależy od wybranej sumy ubezpieczenia oraz wielkości powstałej szkody (rekompensata nie może być od niej wyższa). SU dla OC w życiu prywatnym to najczęściej 50 000 zł lub 100 000 zł, jednak zdarzają się też wyższe stawki, np. 200 000 zł.

 7. Ile kosztuje OC lokatora?

  Koszt ubezpieczenia OC w życiu prywatnym to najczęściej kilkadziesiąt złotych w skali roku. Cena takiego dodatku do polisy mieszkaniowej zależna jest jednak od kilku czynników, m. in. wysokości sumy ubezpieczenia, obszaru obowiązywania OC czy też indywidualnej polityki towarzystwa, z którym podpisujemy umowę.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.