CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-komputera Ubezpieczenie komputera – ile kosztuje polisa i co warto wiedzieć?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie komputera - ile kosztuje i co warto wiedzieć?

Redakcja 16.03.2021
Ubezpieczenie komputera - ile kosztuje i co warto wiedzieć?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie komputera - ile kosztuje i co warto wiedzieć?
Komputer narażony jest na wiele czynników, które mogą wywołać poważną awarię lub całkowitą niezdatność urządzenia do użytku. Pęknięty monitor, zalanie, przepięcie, pożar czy kradzież, to częste przypadki. Na wypadek takich sytuacji warto ubezpieczyć sprzęt PC. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Ubezpieczenie komputera daje możliwość uzyskania odszkodowania, które pozwoli na naprawę lub zakup nowego sprzętu. Polisę na komputer warto nabyć szczególnie, gdy jest on naszym narzędziem pracy oraz gdy posiada znaczną wartość.

 

Jak ubezpieczyć komputer?

Komputer możemy ubezpieczyć pojedynczo, w ramach produktów dedykowanych, np. Simplesurance – to koszt ok. 60 zł za rok. Niestety takich ofert jest na rynku niewiele.

Korzystną opcją na ubezpieczenie komputera jest wpisanie go do polisy dla firm lub polisy mieszkaniowej. W ten sposób, opłacając jedną składkę – już od ok. 100 zł za rok – możemy chronić niemal całe swoje mienie: zarówno nieruchomość, jak i wszystko co się w niej znajduje.

Ubezpieczenie komputera możemy nabyć w opcji dla firm, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i jest on naszym narzędziem pracy. Polisy dla firm oferuje m.in. PZU oraz Allianz.

Jeżeli komputer jest dla nas urządzeniem prywatnym i korzystamy z niego w domu, najlepszym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie go w polisie mieszkaniowej.

 

Od czego można ubezpieczyć komputer?

Ubezpieczenie mieszkania możemy wykupić na wypadek kilkunastu zdarzeń losowych tj. pożar, wichura, intensywne opady deszczu, śniegu i gradu, upadek drzew i masztów, uderzenie pioruna, zalanie itp.

Warto uzupełnić polisę o dodatki tj. kradzież z włamaniem, powódź i przepięcia. A jeśli chcemy ubezpieczyć laptop, warto rozważyć także ubezpieczenie od rabunku (kradzież poza miejscem zamieszkania).

Dla tych, którym zależy na pełnym komforcie ubezpieczyciele oferują tzw. Home Assistance, czyli pakiet usług przy szkodzie. W ramach takiego dodatku możemy liczyć m.in. na bezpłatną pomoc informatyka w razie awarii komputera. Ubezpieczyciel zorganizuje dla nas taką usługę i opłaci ją, a jeśli będzie taka potrzeba zapewni też bezpłatny transport komputera do serwisu i z powrotem. Jeżeli awaria nie będzie poważna, w ramach takiego dodatku można skorzystać z darmowej infolinii informatycznej.

Najbardziej wymagający mogą sięgnąć po ubezpieczenie All Risk – od wszystkich ryzyk, którego zakres jest ograniczony tylko wyłączeniami odpowiedzialności zawartymi w dokumencie OWU.

To, jakie dokładnie sytuacje będzie obejmować ubezpieczenie mieszkania, zależy od zapisów w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Prócz zakresu ochrony znajduje się tam także lista sytuacji wyłączonych z ubezpieczenia, tzw. „wyłączenia odpowiedzialności” oraz wszelkie limity. Warto je sprawdzić jeszcze przed ostatecznym podpisaniem umowy na polisę.

 

Ubezpieczenie komputera w ramach polisy mieszkaniowej

Ubezpieczenie komputera w polisie mieszkaniowej możemy nabyć wykupując rozszerzoną wersję polisy. Podstawowe ubezpieczenie mieszkania chroni jedynie mury i stałe elementy nieruchomości.

Rozszerzone ubezpieczenie zabezpiecza zarówno samą nieruchomość, jak i całe jej wyposażenie: komputery, telewizory, sprzęt AGD, RTV, biżuterię, gotówkę, meble, książki, dywany, a nawet ubrania i zwierzęta domowe.

Ubezpieczenie komputera w polisie mieszkaniowej dotyczy głównie sprzętu używanego. W przypadku awarii, jeśli komputer ma mniej niż 2 lata, ważna jest gwarancja producenta. Dla innych zdarzeń typu kradzież ochrona będzie gwarantowana w ramach polisy mieszkaniowej, ale i wtedy dostaniemy odszkodowanie, jeśli komputer był nowy.

 

Ubezpieczenie komputera w ramach ubezpieczenia firmy

Ci którzy komputera używają w firmie powinni ubezpieczyć go w ramach polisy dla firm. Takie ubezpieczenie komputera przyda się w razie zdarzeń losowych, jak zalanie pożar czy kradzież z włamaniem.

W odróżnieniu od ubezpieczenia komputera w ramach polisy mieszkaniowej, w tę polisę wpisują się często także szkody spowodowane wadami fabrycznymi ujawnionymi w okresie pogwarancyjnym oraz awarie spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem, np. przez pracowników.

Ważnym aspektem jest także fakt, że większość tego typu ubezpieczeń chroni nie tylko sam sprzęt elektroniczny, ale i dane znajdujące się na dysku (tak jest np. przy ubezpieczeniu dla firm w PZU).

 

Kiedy nie zadziała ubezpieczenie komputera?

Na rynku ubezpieczeń nie znajdziemy polisy, która będzie działać zawsze i wszędzie. Przy każdym ubezpieczeniu towarzystwa dokładnie określają nie tylko zakres ochrony, ale także sytuacje, w których polisa nie zadziała. Sytuacje te, to tzw. „wyłączenia odpowiedzialności” – znajdziemy je w OWU.

Ubezpieczenie komputera w polisie mieszkaniowej w większości TU nie zadziała jeśli sprzęt uszkodzi się w wyniku naszego celowego działania lub ewidentnego zaniedbania. Np. jeśli komputer ulokowany jest przy oknie, którego nie zamkniemy na czas ulewy i sprzęt zostanie zalany, najprawdopodobniej nie otrzymamy odszkodowania.

Wielu ubezpieczycieli określa maksymalny wiek ubezpieczanego sprzętu – jeśli komputer jest bardzo stary raczej nie będzie chroniony z polisy.

W wyłączeniach odpowiedzialności TU umieszczają także szkody spowodowane działaniami wojennymi, zamieszkami, aktami terroru oraz działaniami energii jądrowych.

Niektóre towarzystwa w limitach odpowiedzialności zamieszczają także dolny próg szkód, np. od 50 zł. Oznacza to, że TU nie wpłaci nam odszkodowania za szkody, których wartość nie przekracza 50 zł.

 

Od czego zależy cena ubezpieczenia komputera?

Ubezpieczenie komputera w polisie mieszkaniowej chroni nie tylko sam komputer, ale także całą nieruchomość i jej wyposażenie, w tym wszystkie inne sprzęty elektroniczne w mieszkaniu. Dlatego też, cena takiej polisy zależy od kilku czynników.

Ubezpieczyciele indywidualnie wyliczają składki ubezpieczeniowe dla każdego właściciela nieruchomości. Pod uwagę biorą przede wszystkim:

  • wartość nieruchomości,
  • lokalizację nieruchomości,
  • wartość wyposażenia (w tym wartość komputera),
  • zakres ochrony,
  • czas trwania ubezpieczenia.

Im więcej warta jest nieruchomość i mienie, które w niej przechowujemy, tym wyższa może być cena polisy. Warto jednak porównać ze sobą co najmniej kilka ofert – nierzadko ceny za ten sam produkt w poszczególnych towarzystwach są różne.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie komputera w polisie mieszkaniowej?

Za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych sprawdziliśmy, ile w różnych towarzystwach może kosztować ubezpieczenie komputera w ramach rozszerzonego ubezpieczenia mieszkania (wraz z ochroną wyposażenia na wypadek kradzieży z włamaniem).

Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest:

  • mieszkanie o wielkości 60 m2,
  • zlokalizowane w Łodzi,
  • wartość: 360 tys. zł,
  • wartości wyposażenia: 25 tys. zł.

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania przedstawiło Generali – 317 zł za rok ochrony. W tej cenie, w ramach dodatków do polisy, zyskujemy jeszcze ochronę na wypadek powodzi oraz przydatne Home Assistance. Niewiele droższa jest tu Proama – 318 zł za rok, lecz ten ubezpieczyciel w ramach dodatków proponuje tylko ubezpieczenie od powodzi. Najdroższa oferta, to oferta Inter Polska, lecz tu w cenie mamy aż 3 dodatki do polisy: Home Assistance, Powódź oraz OC w życiu prywatnym.

 

Roczny koszt ochrony komputera z polisy mieszkaniowej

TU

Cena polisy

Dodatki do polisy

Generali

317 zł

Home Assistance, Powódź

Proama

318 zł

Powódź

mtu24.pl

463 zł

Home Assistance, powódź

Link4

473 zł

Powódź, OC w życiu prywatnym

Inter Polska

492 zł

Home Assistance, Powódź, OC w życiu prywatnym

Tabela 1. Na postawie ubezpieczeniemieszkania.pl w dniu 22.02.2021 r.

 

Polisa mieszkaniowa może mieć różny zakres ochrony – podstawowy lub rozszerzony. Do wersji rozszerzonej możemy dobrać opcje dodatkowej ochrony. Jeśli zależy nam na ubezpieczeniu wyposażenia mieszkania, np. ubezpieczeniu komputera, powinniśmy zadbać o takie dodatki jak: powódź, ochrona na wypadek przepięć, kradzież z włamaniem czy Home Assistance. Polisy w atrakcyjnej cenie, która spełnia nasze wymagania, warto poszukać za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych. Kalkulator szybko pokaże nam wiele ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

To warto wiedzieć

1. Dobrą opcją na ubezpieczenie komputera jest wpisanie go do polisy dla firm lub polisy mieszkaniowej. W ten sposób możemy chronić zarówno nieruchomość, jak i wszystko co się w niej znajduje

2. Jeśli chcemy, aby komputer był dobrze ubezpieczony w polisie mieszkaniowej, warto uzupełnić ją o dodatki tj. kradzież z włamaniem, powódź czy przepięcia

3. Komputer możemy ubezpieczyć też w ramach polisy dla firm – do takiego ubezpieczenia możemy włączyć nie tylko sprzęt elektroniczny, ale także sprzęt AGD oraz meble biurowe

4. Wiele towarzystw określa maksymalny wiek ubezpieczanego komputera – jeśli jest bardzo stary może nie podlegać ochronie

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.