Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie komputera - ile kosztuje i co warto wiedzieć?

Redakcja 16.03.2021
Ubezpieczenie komputera - ile kosztuje i co warto wiedzieć?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie komputera - ile kosztuje i co warto wiedzieć?
Ubezpieczenie komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu, smartfonu i wielu innych urządzeń elektronicznych jest możliwe praktycznie z każdej polisy mieszkaniowej. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega taka ochrona, kiedy działa, ile kosztuje i w jaki sposób skonstruować polisę, żeby była ona maksymalnie wydajna.

Ubezpieczenie komputera daje możliwość uzyskania odszkodowania, które pozwoli na naprawę lub zakup nowego sprzętu. Polisę na komputer warto nabyć szczególnie, gdy jest on naszym narzędziem pracy oraz gdy posiada znaczną wartość.

 

Jak ubezpieczyć komputer?

Komputer możemy ubezpieczyć na 4 sposoby, które opisujemy poniżej:

1. Standardowa gwarancja, którą objęte są nowe produkty. Najczęściej obowiązuje ona przez 2 lata, ale bez problemów możemy ją przedłużyć na 5 lat, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.

2. Polisy dedykowana. W tym przypadku ochrona dotyczy tylko jednego urządzenia, co sprawia, że może być kompleksowa i indywidualnie dopasowana. Niestety, obecnie na rynku niewiele jest tego typu ofert ubezpieczenia i raczej nie należą one do tanich.

3. Polisa firmowa, z której chronione jest również pozostałe mienie należące do przedsiębiorstwa. Co oczywiste, tego typu produkty dedykowane są wyłącznie osobom prowadzącym działalność gospodarczą, a więc nie obejmują prywatnego mienia.

4. Polisa mieszkaniowa. Konieczne jest wykupienie podstawowego zakresu ochrony (mury i elementy stałe od zdarzeń losowych) oraz poszerzenie go o mienie ruchome, do których zalicza się omawiane urządzenia. Zakres ochrony można też modyfikować dodając kolejne ryzyka, jak powódź czy kradzież z włamaniem. Koszty takiego ubezpieczenia mogą być bardzo różne, ponieważ zależą od wielu czynników, m. in. łącznej wartości mienia oraz wybranego zakresu ochrony. Sporym plusem polis mieszkaniowych jest ich transparentność – dzięki porównywarkom ubezpieczeń możemy bardzo szybko i dokładnie obliczyć wysokość składki i porównać ze sobą konkurencyjne oferty.

Ubezpieczenie komputera – dostępne opcje

Rodzaj polisy

Dla kogo?

Jakie komputery?

Gdzie kupić?

Gwarancja

dla właścicieli nowych urządzeń

wyłącznie nowe urządzenia

w sklepie przy zakupie komputera

Polisa dedykowana

dla wszystkich posiadaczy komputerów

często urządzenia do określonego wieku

w wybranych towarzystwach

Polisa firmowa

dla przedsiębiorców

należące do mienia firmowego

w wybranych towarzystwach

Polisa mieszkaniowa

dla wszystkich posiadaczy komputerów, którzy mają prawo do nieruchomości (własność, najem, dzierżawa)

wszystkie rodzaje komputerów

we wszystkich towarzystwach, również w porównywarkach ubezpieczeń

Opracowanie własne.

 

Od czego można ubezpieczyć komputer?

Przykładowo, w ramach polisy mieszkaniowej komputer można chronić przed kilkudziesięcioma zdarzeniami losowymi, dewastacją i ryzykami kradzieżowymi. Odpowiednio skonstruowane ubezpieczenie nieruchomości pozwoli również uzyskać doraźne wsparcie informacyjne i serwisowe dla urządzeń komputerowych.

Polisy mieszkaniowe nierzadko zawierają ponad 30 zdarzeń losowych i wszystkie one mogą odnosić się również do urządzeń komputerowych. Na tej liście standardowo znajdują się żywioły i kataklizmy, takie jak pożar, zalanie, powódź, eksplozja, uderzenie pioruna, huragan czy gradobicie. Mieszczą się tam również: upadek drzew i masztów czy uderzenie samolotu i samochodu.

Dla posiadaczy komputerów bardzo istotnym ryzykiem, powszechnie dostępnym w ramach polis mieszkaniowych, jest przepięcie. Niektóre towarzystwa rozróżniają dwa jego rodzaje: będące skutkiem uderzenia pioruna i mające inną przyczynę.

Trzeba też wspomnieć o szkodach na sprzęcie komputerowym, które są wynikiem celowego działania osób trzecich. Polisy mieszkaniowe mogą chronić mienie przed dewastacją, a także przed ryzykami kradzieżowymi, czyli:

 • kradzieżą z włamaniem – czyli zdarzeniem podczas którego złodziej zostawia na miejscu zdarzenia wyraźne ślady swojej obecności, np. w postaci wybitej szyby czy wyłamanego zamka;
 • kradzieżą zwykłą – kiedy takich śladów nie ma, a mienie zostało skradzione;
 • rabunkiem rzeczy osobistych poza miejscem zamieszkania – gdzie za rzeczy osobiste uznaje się m. in. smartfony, laptopy czy tablety.

Trzeba jeszcze wspomnieć o pakiecie Home Assistance, czyli specyficznym dodatku do polisy mieszkaniowej. Jest to nie tyle ubezpieczenie, co zbiór usług, które towarzystwo zobowiązuje się świadczyć na rzecz ubezpieczonego w określonym w umowie zakresie. Często wśród tych usług znajdują się interwencje specjalistów od komputerów, którzy nieodpłatnie mogą nam pomóc przy prostych awariach sprzętu czy infolinie tematyczne.

 

Ubezpieczenie komputera z polisy mieszkaniowej

Przypomnijmy, że podstawowy zakres polisy mieszkaniowej to ochrona murów i ewentualnie elementów stałych przed ogniem i innymi zdarzeniami losowymi. Sprzęt komputerowy przyporządkowuje się tutaj do szerokiej kategorii mienia ruchomego (ruchomości domowych, wyposażenia), czyli wszystkich tych przedmiotów, które nie są zamontowane na stałe i które można swobodnie wynieść z obszaru nieruchomości, bez konieczności demontowania ich siłą lub za pomocą narzędzi. Mienie ruchome dostępne jest jako rozszerzenie, a więc żeby je włączyć w ochronę, trzeba poszerzyć zakres i dopłacić do składki.

Najprostszym sposobem na ubezpieczenie komputera z polisy mieszkaniowej jest nabycie takiego produktu online, np. za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń. W tym celu trzeba przejść następujące kroki:

 1. Wprowadzić podstawowe dane o nieruchomości, czyli podać jej rodzaj, wiek, konstrukcję, powierzchnię, adres.
 2. Wprowadzić inne dane odnoszące się m. in. do liczby lokatorów, naszego wieku, kwestii formalno-prawnych (własność, najem, działalność gospodarcza) czy historii ubezpieczenia.
 3. Wybrać mienie, które chcemy ubezpieczyć – zaznaczamy mury oraz wyposażenie.
 4. Wybrać dodatkowe ryzyka, które zostaną włączone w zakres ochrony – do wyboru mamy: kradzież (z włamaniem), powódź, przedmioty szklane oraz OC w życiu prywatnym.
 5. Podać sumy ubezpieczenia dla poszczególnych rodzajów mienia, czyli też dla ruchomości domowych – uwzględniamy tutaj aktualną wartość sprzętu komputerowego, jaki posiadamy.
 6. Zatwierdzić wprowadzone dane. Wówczas naszym oczom ukaże się przejrzysta tabela zawierająca dostępne oferty, ich szczegóły oraz aktualne ceny.
 7. Każdą ofertę możemy dokładnie sprawdzić, pobierając jej OWU oraz kartę produktu.
 8. Po sprawdzeniu ciekawszych ofert i wybraniu jednej z nich, przechodzimy do zakupów – wprowadzamy swoje dane potrzebne do finalizacji transakcji oraz wybieramy formę płatności.
 9. Nieruchomość wraz ze znajdującym się na jej obszarze sprzętem komputerowym zostanie objęta ochroną w dniu, który wskazaliśmy w porównywarce jako dzień rozpoczęcia ubezpieczenia.

Wśród ofert dostępnych w porównywarce ubezpieczeń są m. in. polisy w formule All Risks (ubezpieczenie od ryzyk wszystkich). Warto wspomnieć, że takie produkty zapewniają ochronę przed wszystkimi możliwymi zdarzeniami, oprócz tych wypunktowanych w OWU jako wyłączenia odpowiedzialności. Kupując taką polisę uzyskuje się więc ochronę również na wypadek zdarzeń, których w danej chwili nie da się przewidzieć.

 

Ubezpieczenie komputera w sklepie RTV

Sprawdziliśmy, jak wygląda kwestia przedłużonej gwarancji na komputer w jednym z popularniejszych sklepów sieciowych z takimi urządzeniami, jakim niewątpliwie jest Media Markt. Pod uwagę wzięliśmy laptop firmy Asus, który aktualnie (stan na: 20.10.2022 r.) oferowany jest w cenie 3399 zł.

Do wyboru mamy dwa warianty gwarancji Komfort oraz Komfort i Ochrona, oba obowiązują przez 3 lata. Pierwszy z nich jest de facto przedłużoną gwarancją, czyli chroni przed awariami. Drugi, oprócz awarii, chroni także przed kradzieżą i przepięciem oraz zawiera ubezpieczenie NNW.

Wariant Komfort kosztuje 329 zł, wariant Komfort i Ochrona 729 zł.

Koszt ubezpieczenia komputera w sklepie

Wariant

Komfort

Komfort i Ochrona

Okres obowiązywania

3 lata

3 lata

Zakres ochrony

awarie

awarie, kradzież, ubezpieczenie NNW, przepięcie

Łączny koszt

329 zł

739 zł

Miesięczny koszt

9,14 zł

20,53 zł

Źródło: mediamarkt.pl (stan na: 20.10.2022 r.).

 

Ubezpieczenie komputera z polisy firmowej

Ci którzy komputera używają w firmie powinni ubezpieczyć go w ramach polisy dla firm. Takie ubezpieczenie komputera przyda się w razie zdarzeń losowych, jak zalanie pożar czy kradzież z włamaniem.

W odróżnieniu od ubezpieczenia komputera w ramach polisy mieszkaniowej, w tę polisę wpisują się często także szkody spowodowane wadami fabrycznymi ujawnionymi w okresie pogwarancyjnym oraz awarie spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem, np. przez pracowników.

Ważnym aspektem jest także fakt, że większość tego typu ubezpieczeń chroni nie tylko sam sprzęt elektroniczny, ale i dane znajdujące się na dysku (tak jest np. przy ubezpieczeniu dla firm w PZU).

 

Kiedy nie zadziała ubezpieczenie komputera?

Na rynku ubezpieczeń nie znajdziemy polisy, która będzie działać zawsze i wszędzie. Przy każdym ubezpieczeniu towarzystwa dokładnie określają nie tylko zakres ochrony, ale także sytuacje, w których polisa nie zadziała. Sytuacje te, to tzw. „wyłączenia odpowiedzialności” – znajdziemy je w OWU.

W każdej polisie są pewne ograniczenia, co oznacza, że w konkretnych, opisanych w OWU sytuacjach odszkodowanie nie zostanie przyznane. W ubezpieczeniu nieruchomości, w kontekście ochrony komputera, można wymienić m. in. następujące ograniczenia:

 • tzw. rażące niedbalstwo;
 • celowe działanie ubezpieczonego lub innego domownika;
 • niepoprawne użytkowanie sprzętu;
 • niewłaściwe podłączenie urządzenia;
 • posiadanie lub korzystanie z pirotechniki i materiałów wybuchowych;
 • wady fabryczne (za nie odpowiada producent);
 • ataki hakerskie;
 • szkody na danych w postaci cyfrowej;
 • uszkodzenia (np. przepięcie) powstałe podczas większego remontu (na czas remontu ochronę zapewnia inny rodzaj polisy – ubezpieczenie dla nieruchomości w budowie);
 • naturalne zużycie;
 • drobne uszkodzenia mające wpływ na estetykę, ale nie na działanie sprzętu;
 • przechowywanie komputera w niewłaściwych warunkach lub niewłaściwym miejscu, np. na balkonie.

Lista ograniczeń jest inna w każdym towarzystwie i dlatego tak ważne jest zapoznanie się z OWU polisy jeszcze przed jej wykupieniem.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie komputera w polisie mieszkaniowej?

Sprawdziliśmy, jaki jest koszt ubezpieczenia komputera w ramach polisy mieszkaniowej. Pod uwagę wzięliśmy konkretną nieruchomość: 50-metrowe mieszkanie warte 450 000 zł, w którym znajdują się ruchomości (m. in. sprzęt komputerowy) warte 75 000 zł. Za zakres ochrony przyjęliśmy pożar i inne zdarzenia losowe, a także kradzież z włamaniem.

Minimalny roczny koszt opisanego ubezpieczenia to 308 zł, maksymalny 955 zł. Poszczególne oferty różnią się co do wliczonych w cenę dodatków oraz formuły – część z nich to ubezpieczenia od ryzyk nazwanych, część ubezpieczenia od ryzyk wszystkich.

Te liczby pokazują wyraźnie, jak duże rozwarstwienie cenowe panuje aktualnie na rynku ubezpieczeń nieruchomości. Niemalże taka sama ochrona identycznego mienia może kosztować i 300, i 500, i ponad 800 zł. Przed zakupem ubezpieczenia warto więc sprawdzić, ile w różnych towarzystwach kosztuje ten wariant polisy, który nas interesuje. W konsekwencji możemy zaoszczędzić kilkaset złotych w skali roku

– Leszek Drozdalski, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.

Koszt ubezpieczenie komputera (i nieruchomości)
z polisy mieszkaniowej

TU

W cenie

Roczna składka

Ubezpieczenia od ryzyka nazwanych

Proama

Home Assistance, dewastacja

308 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

313 zł

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja

363 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

509 zł

Mtu24.pl

dewastacja

621 zł

Mtu24.pl

Home Assistance, dewastacja

666 zł

Benefia

Home Assistance, dewastacja

825 zł

Ubezpieczenie od ryzyk wszystkich (All Risk)

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja, powódź

463 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane

464 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny, przedmioty szklane, NNW psa i kota

491 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

730 zł

Benefia

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane

955 zł

Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 20.10.2022 r.).

 

Gdzie kupić ubezpieczenie komputera?

Polisa mieszkaniowa może mieć różny zakres ochrony – podstawowy lub rozszerzony. Do wersji rozszerzonej możemy dobrać opcje dodatkowej ochrony. Jeśli zależy nam na ubezpieczeniu wyposażenia mieszkania, np. ubezpieczeniu komputera, powinniśmy zadbać o takie dodatki jak: powódź, ochrona na wypadek przepięć, kradzież z włamaniem czy Home Assistance.

Komputer i inny sprzęt elektroniczny, jako ruchomości domowe, można ubezpieczyć praktycznie z każdej polisy mieszkaniowej. Przed zakupem ubezpieczenia warto jednak sprawdzić, które towarzystwo ma najlepszą cenę i warunki. Podczas porównywania ofert warto skorzystać z kalkulatora polis mieszkaniowych, gdzie w jednym miejscu będziemy mogli zestawić ze sobą propozycje takich towarzystw, jak: Proama, Generali, Inter Polska, mtu24.pl, Link4, TU Europa, Benefia czy Wiener. Porównywarka pozwala na zakup zarówno ubezpieczenia od ryzyk nazwanych, jak i polis od ryzyk wszystkich (All Risks).

To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie komputera jest możliwe w ramach przedłużonej gwarancji oraz polis: mieszkaniowej, firmowej lub dedykowanej
 
2. W polisie mieszkaniowej urządzenia komputerowe/elektroniczne przynależą do kategorii ruchomości domowych
 
3. Ubezpieczenie komputera w ramach polisy mieszkaniowej dotyczy praktycznie wszystkich rodzajów urządzeń, bez względu na ich stan techniczny i wiek
 
4. Komputer można chronić przed licznymi zdarzeniami losowym, dewastacją i ryzykami kradzieżowymi

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie komputera

 1. Czy ubezpieczę każdy komputer?

  Z polisy mieszkaniowej można ubezpieczyć praktycznie każdy komputer, łącznie z urządzeniem firmowymi (jako mienie do działalności gospodarczej), o ile należy on do jednego z lokatorów.

 2. Czy polisa chroni dane trzymane na komputerze?

  W polisach mieszkaniowych dane w formie cyfrowej najczęściej są wyłączone z odpowiedzialności, chociaż nie jest to żelazna reguła. Optymalnym rozwiązaniem dla zabezpieczenia takich danych jest polisa dedykowana lub firmowa.

 3. Czy polisa komputerowa działa poza ubezpieczoną nieruchomością?

  Tak, czasami ochrona komputera wykracza poza nieruchomość, na obszarze której jest on przechowywany. Najlepszym przykładem jest tutaj ubezpieczenie od rabunku rzeczy osobistych poza miejscem zamieszkania, gdzie za rzeczy osobiste uznaje się również laptopy, tablety czy smartfony.

 4. Czy mogę dokupić przedłużoną gwarancję po zakupie komputera?

  Tak, takie rozwiązania oferowane są bardzo często, a gwarancje najczęściej przedłuża się na 5 lat. Zapewniona w ten sposób ochrona nie uwzględnia jednak wszystkich możliwych zagrożeń.

 5. Czy mogę ubezpieczyć inne urządzenia elektroniczne/komputerowe?

  Jeśli chcemy ubezpieczyć większą liczbę urządzeń elektronicznych czy komputerowych, najlepiej jest to zrobić wykupując polisę mieszkaniową uwzględniającą ruchomości domowe, bo tego typu mienie zalicza się właśnie do ruchomości. Czasami dobrym rozwiązaniem jest też polisa firmowa.

 6. Jakie odszkodowanie za zniszczony komputer?

  Maksymalną kwotą, jaką możemy uzyskać za zniszczony komputer, jest jego równowartość. Polisy majątkowe – czyli m. in. ubezpieczenia nieruchomości czy mienia firmowego – pozwalają na całkowite zrekompensowanie poniesionych strat, jednak już nie na wzbogacenie się ubezpieczonego.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.