Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie konsoli do gry – polisa mieszkaniowa wystarczy?

Redakcja 27.10.2021
Ubezpieczenie konsoli do gry – polisa mieszkaniowa wystarczy?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie konsoli do gry – polisa mieszkaniowa wystarczy?
Konsola do gier to bardzo popularne źródło rozrywki, a dla zawodowych gamerów to również narzędzie pracy. Jako że jest przedmiotem dość drogim, warto go ubezpieczyć. Sprawdzamy, czy polisa mieszkaniowa to wystarczające zabezpieczenie dla konsoli do gry.

Ubezpieczenie mieszkania to jedna z najbardziej popularnych form polisy. Warto mieć na uwadze, że może odnosić się ona również do przedmiotów znajdujących się na terenie nieruchomości, w tym do sprzętu elektronicznego, jakim jest konsola do gier. Chociaż ubezpieczenie tego typu przedmiotów zawarte jest w jednym z rozszerzonych wariantów.

 

Mienie ruchome a konsola do gier

Wykupienie polisy mieszkaniowej może być dobrowolne lub obowiązkowe (wymagania nakładane przez bank udzielający nam kredytu na mieszkanie).

W obu przypadkach ubezpieczenie może obejmować nie tylko elementy konstrukcyjne, ale i ruchomości domowe, czyli mienie ruchome. Jednak warto pamiętać, że taki zakres ochrony nie jest standardem i że nie wszystkie polisy w swojej podstawowej wersji zabezpieczają również ruchomości.

Potoczną nazwą mienia ruchomego jest po prostu „wyposażenie domu”. Do tej kategorii zalicza się wiele różnorakich przedmiotów, w tym sprzęt elektroniczny. Tak więc konsola do gier również wchodzi w zakres ruchomości domowych, które mogą być chronione przez polisę mieszkaniową

 

Jak polisa mieszkaniowa chroni konsolę?

Polisa mieszkaniowa, której zakres ochrony obejmuje mienie ruchome, zabezpiecza wszystkie składające się na to mienie przedmioty w jednakowy sposób. Dlatego na wypłatę odszkodowania można liczyć w sytuacji, kiedy konsola zostanie uszkodzona lub zniszczona na skutek:

 • zalania,
 • pożaru,
 • wybuchu,
 • nagłego skoku napięcia (w następstwie uderzenia pioruna)
 • uderzenia pojazdu lądowego lub statku powietrznego,
 • kradzieży z włamaniem.

Aby uzyskać tak duży zakres ochrony dla konsoli, często konieczne jest wykupienie określonych rozszerzeń umowy ubezpieczeniowej, w tym innych przydatnych rozszerzeń typu OC w życiu prywatnym (nasze dziecko przypadkowo uszkodzi konsolę należącą do sąsiada) czy Assistance domowe (konsola będzie wymagała interwencji serwisanta).

 

Konsola do gier – wyłączenia odpowiedzialności i limity

Odszkodowanie z polisy mieszkaniowej możemy uzyskać, jeśli konsola ulegnie fizycznemu zniszczeniu. Nie chroni ona jednak graczy przed stratami poniesionymi w wirtualnej przestrzeni, czyli np. włamaniami na konta czy kradzieżą wirtualnych przedmiotów.

Prawdziwi pasjonaci gier i zawodowi gracze, jeśli chcą zabezpieczyć się również przed internetowymi atakami, mogą skorzystać np. z oferty niektórych operatorów GSM.

W przypadku polisy mieszkaniowej wyłączenia odpowiedzialności mogą pojawić się m. in. w następujących przypadkach:

 • przepięcia, jeśli np. instalacja elektryczna w domu nie miała uziemienia;
 • kiedy zniszczenie było wynikiem celowego działania;
 • działania wirusów komputerowych;
 • zniszczenia, które pojawiły się w momencie gdy konsola znajdowała się poza miejscem ubezpieczenia (istotne szczególnie w przypadku przenośnych konsoli).

Oprócz wyłączeń odpowiedzialności istnieją również określone limity. Przykładowo, jeśli znajdujące się w mieszkaniu mienie ruchome zostało ubezpieczone do 50 000 zł, a straty szacuje się na 75 000 zł, to nie możemy liczyć na dodatkową wypłatę pieniędzy. Limitami ograniczony jest również pakiet assistance.

 

lle kosztuje ubezpieczenie nowej konsoli w sklepie?

Porównaliśmy warunki ubezpieczenia konsoli, jakie oferują nam 3 popularne sklepy RTV AGD. Na potrzeby tego wyliczenia przyjmijmy, że wartość urządzenia wynosi mniej więcej 2000 zł (ceny nieco różnią się w każdym ze sklepów), a my wybieramy najtańszą z możliwości przedłużenia gwarancji.

Ubezpieczenie konsoli w sklepach RTV AGD – porównanie

sklep Media Expert RTV Euro AGD Media Markt
nazwa polisy Gwarancja Plus Ochrona Podstawowa Gwarancja Plus Komfort i Ochrona
zakres ochrony naprawa lub wymiana na nowy sprzęt,

assistance do 5 lat od zakupu urządzenia
ochrona w razie awarii po wygaśnięciu gwarancji producenta,

nowy sprzęt, gdy naprawa jest niemożliwalub nieopłacalna
serwis „door to door”,

naprawa,

karta podarunkowa w przypadku braku możliwości naprawy,

ochrona na wypadek awarii,

ubezpieczenie od uszkodzenia mechanicznego,

ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i rozboju,

ubezpieczenie od przepięcia,

zakres międzynarodowy.  
okres umowy 3 lata 3 lata 3 lata
łączny koszt 289 zł 292 zł 325 zł

Tabela 1. Kalkulacja ofert z dnia 19.01.2021 r.

Jak widać, warto porównywać oferty gwarancyjne, bo każdy sklep ma do zaproponowania nieco inne warunki. Dodajmy, że we wszystkich trzech przypadkach istnieją również droższe polisy dające klientowi szerszy zakres ochrony.  

Koszt polisy mieszkaniowej jest porównywalny z powyższymi składkami z tabeli. Różnica polega na tym, że za 150-200 zł (lub więcej) rocznie chronimy nie tylko konsolę do gry, ale kompleksowo całą nieruchomość łącznie z murami, stałymi elementami i wyposażeniem od wielu zdarzeń losowych i ryzyk.

 

Polisa mieszkaniowa a inne formy ubezpieczenia konsoli

Jeśli uznamy, że polisa mieszkaniowa daje nam niewystarczający zakres ochrony, możemy również zdecydować się na inne formy zabezpieczenia konsoli:

 • ubezpieczenie w sklepie, w którym nabyliśmy produkt. Najczęściej nazywa się je przedłużeniem gwarancji. Taki wariant dostępny jest u sprzedawców posiadających umowy z ubezpieczycielami, czyli np. w popularnych „siecówkach” oferujących sprzęt RTV i AGD,
 • ubezpieczenie u operatora GSM. Jak już wspomnieliśmy, ten wariant jest interesujący głównie dla osób chcących chronić się dodatkowo przed atakami sieciowymi,
 • ubezpieczenie konsoli jako mienia firmy, czyli nabycie jej jako sprzętu firmowego i wykupienie polisy zabezpieczającej ten sprzęt. Z tej opcji możemy skorzystać np. wtedy, kiedy udostępniamy konsolę pracownikom do zagospodarowania ich czasu wolnego.

Chociaż wymienione formy ubezpieczenia mają swoje zalety, to warto pamiętać, że one również posiadają pewne ograniczenia. Przykładowo, sklepy ubezpieczają wyłącznie nowy sprzęt elektroniczny, podczas gdy wiek konsoli nie ma znaczenia przy polisie mieszkaniowej.  

PAMIĘTAJ! Każde kolejne ubezpieczenie oznacza dodatkowy wydatek, dlatego rozwiązaniem najbardziej optymalnym wydaje się być zakup polisy mieszkaniowej z szerokim zakresem – chroniącym sprzęt elektroniczny na wypadek wielu zdarzeń.

 

Nie tylko konsola – jaki sprzęt warto ubezpieczać?

Oprócz konsoli do gier, w naszych domach znajduje się również inny sprzęt elektroniczny, który przedstawia sporą wartość i który warto chronić. Chodzi tutaj np. o tablety, na których przechowujemy cenne informacje czy też profesjonalne pady. Te urządzenia są objęte ochroną przez polisę mieszkaniową w takim samym stopniu, jak konsole i je również można zabezpieczać na różne sposoby – wystarczy odpowiednia umowa dodatkowa do ubezpieczenia mieszkania.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.