CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/zalane-mieszkanie-a-brak-ubezpieczenia Ubezpieczenie mieszkania od zalania - ile kosztuje i jak działa?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Jak działa ubezpieczenie mieszkania od zalania?

Redakcja 15.04.2021
Jak działa ubezpieczenie mieszkania od zalania?
Strona główna
/
Blog
/
Jak działa ubezpieczenie mieszkania od zalania?
Może się wydawać, że ubezpieczenie od zalania będzie sprawą ważną jedynie dla właścicieli mieszkań. Okazuje się jednak, że nie tylko mieszkańcy bloków powinni obawiać się tego typu szkód. Ubezpieczenie od zalania to bardzo ważny element ochrony na który powinien zwracać uwagę każdy właściciel nieruchomości. Jak działa ubezpieczenie mieszkania od zalania?

Jeżeli mamy wykupione ubezpieczenie na wypadek zalania, nie musimy się obawiać. Odszkodowanie pozwoli na pokrycie szkód w mieszkaniu. Jeśli jednak nie posiadamy odpowiedniej polisy mieszkaniowej, zalanie może nas słono kosztować.

 

Zalanie – w podstawie ubezpieczenia czy jako rozszerzenie?

Większość ubezpieczycieli oferuje polisy na wypadek zalania mieszkania już w podstawowym zakresie. Podstawowa polisa mieszkaniowa zapewni nam ochronę nie tylko na wypadek zalania, ale i wielu innych sytuacji. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają:

 • pożar,
 • dym i sadzę,
 • wybuch,
 • huragan,
 • upadek drzew i masztów,
 • uderzenie pioruna,
 • osuwanie się ziemi.
 • śnieg,
 • lawinę.

Wśród ofert ubezpieczycieli zdarzają się jednak wyjątki i nie wykluczone, że trafimy na taką, w której ubezpieczenie od zalania dostępne będzie jako dodatek do podstawy. Warto dokładnie czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, bo tam znajdują się wszystkie ważne szczegóły.

 

Zalanie a powódź – jaka różnica?

Niezwykle istotną rzeczą przy wyborze ubezpieczenia mieszkania jest różnica pomiędzy zalaniem a powodzią. Choć te dwie szkody powodują podobne skutki, dla ubezpieczycieli to dwa różne zdarzenia.

Zalanie zazwyczaj definiowane jest w OWU jako szkoda powstała z powodu awarii urządzeń gospodarstwa domowego (pralki, zmywarki itp.) lub awarii w sieci wodociągowej, kanalizacyjnej czy grzewczej.

Powódź  definiowana jest jako szkoda powstała w wyniku podniesienia się stanu w wodach płynących lub stojących, na skutek nadmiernych opadów, topnienia lodu lub śniegu oraz na skutek sztormu morskiego.

 

Ile kosztuje brak ubezpieczenia w razie zalania mieszkania?

Jeżeli dojdzie do zalania w mieszkaniu, straty mogą być bardzo duże. Woda to żywioł, który potrafi zniszczyć wiele. Do całkowitej wymiany może być podłoga i meble. Może się okazać, że wyniku spięcia instalacji elektrycznej uszkodzone zostały sprzęty RTV i AGD.  Z pewnością trzeba będzie odmalować ściany, wymienić tapety lub nawet położyć nowy tynk.

Przy uwzględnieniu cen w sklepie internetowym Castorama, zrobiliśmy przykładową kalkulację. Założyliśmy, że zalana została kuchnia i łazienka o łącznej wielkości ok. 30 m².

Podane ceny uwzględniają tylko same materiały. Przy remoncie pojawiły by się jeszcze dodatkowe koszty związane z materiałami potrzebnymi do montażu i robocizną dla firmy remontowej.

 

Koszty zalania w mieszkaniu

Rodzaj mienia

Cena

podłoga (parkiet, panele, dywan, wykładzina)
 

700 - 4000 zł

ściany (malowanie, tynki, tapety), bez kosztów robocizny

100 - 500 zł

Meble kuchenne/łazienkowe
 

500 - 3500 zł

sprzęt RTV i AGD (zmywarka, lodówka, kuchenka)

1000 - 4500 zł

Tabela 1. Przykładowy kosztorys na podst. cen w Castorama na dzień 19.03.2020 r.
 

Zalanie mieszkania sąsiadowi – co robić?

Jeżeli jesteśmy właścicielami nieruchomości w bloku, nie tylko sami jesteśmy narażeni na zalanie mieszkania, ale i my możemy zalać sąsiada. W takiej sytuacji czeka nas podwójny wydatek, bo trzeba będzie pokryć szkody zarówno w swoim, jak i lokalu sąsiada.

Na wypadek takich problemów warto wykupić OC w życiu prywatnym. Dzięki niemu, to ubezpieczyciel pokryje wszystkie poniesione straty. Czasem to działa także w odwrotną stronę. Jeśli zalany sąsiad posiada polisę z opcją OC w życiu prywatnym, może otrzymać odszkodowanie za szkodę, którą mu wyrządziliśmy.

Nie zawsze jednak, choć wiele może na to wskazywać, wina będzie leżała po naszej stronie. Za awarie instalacji wodnych biegnących w pionach odpowiada administrator budynku. Jeśli doszło do takiej awarii, to właśnie do niego należy się zgłosić.

Właściciele mieszkań odpowiedzialni są za wycieki spowodowane nieszczelnością w poziomych instalacjach. Wina leży po naszej stronie także wtedy, gdy doszło do awarii, któregoś z naszych sprzętów, np. pralki. W tego rodzaju przypadkach należy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela.

Warto wiedzieć, jak powinna przebiegać procedura zalania, byśmy bez trudu otrzymali odszkodowanie.

 

Przestrzegajmy tych kilku zasad:

1. Powstrzymaj (o ile to możliwe) rozprzestrzenianie się wody lub zmniejsz jej rozmiary.

2. Powiadom administrację budynku o szkodzie. Zrób to najpóźniej w ciągu 2 dni od zdarzenia.

3. Jeśli zalałeś mieszkanie sąsiada, musisz umożliwić mu dochodzenie roszczeń.

4. Zadzwoń do TU i zgłoś zalanie. Ubezpieczyciele dają na to zwykle 3-7 dni (dokładne informacje znajdują się w OWU).

5. Złóż wypełniony i podpisany druk zgłoszenia szkody.

6. Jeśli doszło do zalania mieszkania, którego jesteś właścicielem, w ciągu 7 dni przekaż TU listę strat. Podaj:

 • nazwy przedmiotów,
 •  ich ilość,
 • poszczególne wartości,
 •  rok zakupu,
 • nazwy producentów itp.

7. Nie dokonuj zmian w mieszkaniu do czasu przybycia rzeczoznawcy z TU (nie powinno to potrwać dłużej niż 7 dni, licząc od dnia zawiadomienia). Wyjątkiem są sytuacje, w których zmiany mają powstrzymać powiększanie się szkody.

8. Musisz umożliwić ubezpieczycielowi ocenę powodów zalania i jego skutków.

 

A co jeśli nie mamy ubezpieczenia? W ostateczności, w sporze z sąsiadem, możemy skierować sprawę na drogę sądową. Warto jednak dążyć do wypracowania kompromisu.

 

Kiedy ubezpieczenie nie wystarczy do pokrycia szkód zalania?

Istnieją sytuacje, w których ubezpieczenie mieszkania nie zapewni nam odszkodowania. Pierwszym tego rodzaju przypadkiem jest wyłączenie odpowiedzialności, czyli przypadki w których ubezpieczyciel, z racji umowy, nie ma takiego obowiązku.

Większości ubezpieczycieli nie wypłaca odszkodowań w sytuacjach, gdy:

 • powodem zalania były intensywne opady i niewłaściwy stan: dachu, rynien, okien lub innych elementów budynku.
 • szkoda spowodowana była złym zabezpieczeniem otworów zewnętrznych, takich jak okna i drzwi.
 • do zalania doszło wodą z nieszczelnych urządzeń wodnokanalizacyjnych lub innych tego typu instalacji, a nieszczelność ta była spowodowana zaniedbaniem poszkodowanego.
 • mieszkanie zalały wody gruntowe, które nie były skutkiem opadów atmosferycznych lub powodzi.
 • do zalania doszło z powodu użycia nieodpowiednich materiałów budowlanych.
 • elementy budynku nie były należycie konserwowane i naprawiane.
 • do zalania doszło w wyniku jawnego zaniedbania mieszkańca lub mieszkaniec działał pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.

Odszkodowania za zalane mieszkanie możemy nie dostać też, jeśli źle oszacujemy wartość nieruchomości. To zjawisko ubezpieczyciele nazywają niedoubezpieczeniem.

Niedoubezpieczenie pojawia się, gdy zgłoszona suma ubezpieczenia jest niższa od rzeczywistej wartości nieruchomości. Właściciele zaniżają wartość swoich w mieszkań, licząc na niższą składkę polisy. To błąd, bo w takim wypadku również odszkodowanie jest niższe niż powinno.

 

Polisę mieszkaniową warto dobrać, analizując nie tylko cenę, ale i zakres ochrony. Pełną ochronę zapewniają dodatki do polisy. Rozszerzone ubezpieczenie nieruchomości da nam większe poczucie bezpieczeństwa i zapewni komfort. Wysokość składki dla nieruchomości warto porównać w kalkulatorze polis mieszkaniowych. Dzięki temu nie przepłacisz za taką samą lub bardzo podobną polisę. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw. W jednym miejscu znajdziesz najlepszą dla siebie ofertę.

To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie mieszkania na wypadek zalania możemy mieć już w podstawowej polisie, zdarzają się jednak oferty, w których ta szkoda dostępna jest w rozszerzeniu
 
2. Zalanie i powódź to dla ubezpieczycieli dwie odrębne szkody
 
3. Zalane mieszkanie może wiązać się z wysokimi kosztami – nawet rzędu 10 tys. zł
 
4. Istnieją sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania, pomimo wykupionej polisy, tzw. wyłączenia odpowiedzialności
Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (5)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

ANEDAL

2019-01-14 20:27:14

Jakie towarzystwo ubezpieczeń przejmie opłatę rat z polisy mieszkaniowej gdy kredytobiorca utraci zdolność kredytową? To zupełnie inne ubezpieczenie. Autor się nieco rozpędził

Koko

2019-07-16 10:55:58

Zalanie nastąpiło 26-04-2019. Spółdzielnia orzekła winę sąsiada, bo woda z poziomu podłogi leciała. Przysłał polisę, ale ubezpieczył się dopiero 04-06-2019. Czy to działa wstecz? Ja dopiero teraz chcię się ubezpieczyć.

Odpowiedź Redakcji

2019-07-16 11:51:25

Polisa mieszkaniowa działa najwcześniej na drugi dzień po opłaceniu składki. W przypadku niektórych zdarzeń trzeba liczyć się z okresem karencji - np. przy ubezpieczaniu domu od powodzi, polisa zaczyna działać po 2 tygodniach od zawarcia umowy.

nr

2021-05-02 15:37:17

Witam, przez ostatni rok 3 razy zgłaszaliśmy do wspólnoty ,że w sypialni z sufitu (z dachu -ostatnie piętro w bloku) leje się woda, kilka razy próbowali to naprawić, dopiero za 4 razem im się udało, nie zgłaszaliśmy szkody do ubezpieczalni. Teraz zaczęło zalewać nam inny pokój (cały dzień są intensywne opady), zaczeło kapać nad bardzo drogim sprzętem elektronicznym. Kto odpowiada w takiej sytuacji za uszkodzony sprzęt ?

Odpowiedź Redakcji

2021-05-04 12:28:52

Jeśli zalanie jest spowodowane wadą konstrukcyjną budynku, odszkodowanie jak najbardziej przysługuje. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do wspólnoty (z jej polisy zostanie ściągnięte odszkodowanie). Warto też zgłosić się do swojego ubezpieczyciela, jeśli jest wykupiona polisa z ochroną od zalania obejmująca także wyposażenie.