CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/zalane-mieszkanie-a-brak-ubezpieczenia Ubezpieczenie mieszkania od zalania - co warto wiedzieć?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 10 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Ubezpieczenie mieszkania od zalania

Michał Ratajczak 12.3.2020
Mieszkanie w bloku posiada liczne zalety jak choćby zintegrowany system grzewczy, który eliminuje konieczność posiadania pieca i dbania o opał. Jednak lokatorzy powinni też liczyć się z zagrożeniami jak choćby zalanie wodą sąsiada przez nieszczelne rury czy pęknięty wężyk od pralki.
Porównaj ceny

Aby uchronić się przed powyższym scenariuszem, wystarczy posiadać odpowiednią polisę mieszkaniową. Tylko jakie ubezpieczenie od zalania mieszkania będzie najlepsze? To już kwestia indywidualna, co nie znaczy, że nie należy kierować się paroma sprawdzonymi zasadami przy wyborze ubezpieczenia:

  • wysokość składki
    Najważniejsze kryterium dla większości klientów. Warto pamiętać, że kompleksowe ubezpieczenie to wydatek ok. 200-300 zł w skali roku – na taki okres jest przeważnie zawierana umowa z ubezpieczycielem.

 

  • zakres ubezpieczenia
    Część polis kwestię zalania mieszkania traktuje jako rozszerzenie do umowy podstawowej, dlatego należy dokładnie zapoznać się z zakresem polisy zdarzeń losowych.

 

  • umowa dodatkowa
    W przypadku zalania mieszkania położonego piętro niżej nieoceniona będzie wykupiona opcja OC w życiu prywatnym, dzięki której ubezpieczyciel pokryje roszczenia wobec poszkodowanego sąsiada.

 

Zalane mieszkanie a ubezpieczenie

Jeśli lokator stwierdzi, że jego mieszkanie zostało zalane przez sąsiada z góry, powinien jako poszkodowany udokumentować zdarzenie, a następnie ustalić źródło zalania. Z tym ostatnim sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ nie zawsze wina musi leżeć po stronie człowieka.

Zgodnie z prawem za awarie instalacji wodno-kanalizacyjnej umieszczonej w pionie (ściany) odpowiada wspólnota mieszkaniowa bądź zarządca nieruchomości. Jeśli natomiast woda wydostaje się z poziomu (podłoga), odpowiedzialność spoczywa na lokatorach.

 

Zalanie mieszkania a brak ubezpieczenia

Za jawne zaniedbanie ze strony lokatora odpowiada najemca i właściciel mieszkania, a ubezpieczenie pozwoli pokryć roszczenia osób trzecich. Będzie to możliwe, jeśli polisa mieszkaniowa zawiera OC w życiu prywatnym. Wtedy finansowe zobowiązania zostaną pokryte z ubezpieczenia.

Co jednak zrobić w przypadku braku ubezpieczenia? Ostatecznością będzie skierowanie sporu na drogę sądową. Zanim to jednak nastąpi obie strony powinny dążyć do wypracowania kompromisu, o ile pozwala na to wartość szkody.

 

Sposób na pieniądze z polisy

Najlepszym sposobem na uzyskanie środków z polisy jest posiadanie ubezpieczenia – jeśli nie przez sprawcę, to przynajmniej przez poszkodowanego. Wystarczy polisa z podstawowym zakresem ochrony, czyli od ognia i innych zdarzeń losowych, ale przy zawieraniu umowy warto upewnić się czy zakres produktu obejmuje zalanie mieszkania.

Jeśli winowajca posiada polisę z opcją OC w życiu prywatnym, sprawa jest najbardziej klarowna – zakładając, że sąsiad od razu przyzna się do zaniedbania ze swojej strony i przekaże numer swojej polisy OC. Poszkodowany zgłasza zdarzenie do firmy ubezpieczeniowej, czeka na wizytę rzeczoznawcy i otrzymuje odszkodowanie adekwatne do poniesionych strat.

 

Mieszkanie na kredyt a zalanie

Bank, udzielając kredytu hipotecznego, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek gdyby kredytobiorca stracił zdolność finansową przy spłacaniu rat pożyczki. Wtedy ten obowiązek przeszedłby na Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Jeśli zakres polisy nie obejmuje zalania, z uzyskaniem odszkodowania mogą być problemy.

Klienci banku, a zarazem zakładu ubezpieczeń, aby nie podnosić miesięcznej składki za kredyt, decydują się często na najtańszą polisę – ta, niestety, zawiera bardzo ograniczony zakres ochrony, np. wyłącznie na mury.

Przy najtańszej polisie ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania argumentując to na różne sposoby, dlatego warto zadbać o możliwie najszerszy pakiet podstawowy – od ognia i innych zdarzeń losowych, a także rozszerzenia, przynajmniej OC w życiu prywatnym, które oszczędzi dodatkowego stresu.

 

Porównaj ceny
Michał Ratajczak
Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (3)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

ANEDAL

2019-01-14 20:27:14

Jakie towarzystwo ubezpieczeń przejmie opłatę rat z polisy mieszkaniowej gdy kredytobiorca utraci zdolność kredytową? To zupełnie inne ubezpieczenie. Autor się nieco rozpędził

Koko

2019-07-16 10:55:58

Zalanie nastąpiło 26-04-2019. Spółdzielnia orzekła winę sąsiada, bo woda z poziomu podłogi leciała. Przysłał polisę, ale ubezpieczył się dopiero 04-06-2019. Czy to działa wstecz? Ja dopiero teraz chcię się ubezpieczyć.

Odpowiedź Redakcji

2019-07-16 11:51:25

Polisa mieszkaniowa działa najwcześniej na drugi dzień po opłaceniu składki. W przypadku niektórych zdarzeń trzeba liczyć się z okresem karencji - np. przy ubezpieczaniu domu od powodzi, polisa zaczyna działać po 2 tygodniach od zawarcia umowy.

Sprawdź podobne artykuły