CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/zalane-mieszkanie-a-brak-ubezpieczenia Ubezpieczenie mieszkania od zalania - ile kosztuje i jak działa?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Jak działa ubezpieczenie mieszkania od zalania?

Redakcja 02.12.2021
Jak działa ubezpieczenie mieszkania od zalania?
Strona główna
/
Blog
/
Jak działa ubezpieczenie mieszkania od zalania?
Pęknięcie wężyka od pralki, stłuczenie akwarium czy rozszczelnienie rury to codzienne zdarzenia, które mogą przynieść pokaźne straty finansowe. Wyjaśniamy, jak wygląda kwestia ubezpieczenia mieszkania od zalania i ile taka ochrona kosztuje.

Jeżeli mamy wykupione ubezpieczenie na wypadek zalania, nie musimy się obawiać. Odszkodowanie pozwoli na pokrycie szkód w mieszkaniu. Jeśli jednak nie posiadamy odpowiedniej polisy mieszkaniowej, zalanie może nas słono kosztować.

 

Co oznacza zalanie dla ubezpieczyciela?

W polisach mieszkaniowych, konkretnie na początku ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU), znajduje się dział z definicjami, a w nim m. in. definicje poszczególnych zdarzeń losowych. Przykładowo, w polisie Link4 Dom zalanie rozumiane jest jako bezpośrednie działanie wody, pary, cieczy lub innych substancji na ubezpieczone mienie. Istotne są również podawane przez towarzystwa przyczyny tego zdarzenia, czyli:

 • cofnięcie z urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych;
 • nagłe wydostanie się z sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, technologicznej, grzewczej oraz urządzeń składających się na te sieci w skutek pęknięcia lub awarii;
 • pękanie rur;
 • awarie takich sprzętów, jak pralki, zmywarki, wirówki i podobnych;
 • uszkodzenie łóżka wodnego;
 • nieumyślne zostawienie odkręconych kranów i zaworów w skutek udokumentowanej przerwy w dostawie wody;
 • samoczynne włączenie się instalacji gaśniczych;
 • samoistne uszkodzenie akwarium;
 • topnienie śniegu i lodu;
 • zalanie wodą lub inną cieczą przez osoby trzecie.

Pierwsza część definicji zalania w większości towarzystw jest praktycznie identyczna. Różnice mogą się natomiast pojawić w przyczynach zaistnienia omawianego zdarzenia – ubezpieczyciele mogą wyłączać niektóre z powyższych podpunktów albo też dodawać inne. Warto więc zawsze dokładnie sprawdzić, co na ten temat napisane jest w OWU danej polisy.

 

Zalane mieszkanie – najczęstsze przyczyny

Do zalania najczęściej dochodzi nie w skutek poważnych awarii czy kataklizmów, ale przez zwykłe usterki czy niedopatrzenia, jakie mogą zdarzyć się w każdym domu. Czasami mamy szansę zapobiec nieszczęściu, jednak w wielu przypadkach jesteśmy całkowicie bezradni.

Wśród najczęstszych przyczyn zalania trzeba wymienić:

 • awarię pralki, której newralgicznymi elementami są wężyki doprowadzające i odprowadzające wodę – ich pęknięcia i rozszczelnienia zachodzą najczęściej;
 • rozszczelnienie i pęknięcie rury w podłodze lub w ścianie – czasami za szkodę odpowiada administracja, a czasami właściciel mieszkania;
 • wyciek wody z kaloryferów – awarii ulegają najczęściej wiekowe instalacje grzewcze oraz dopiero co podłączone i jeszcze nie przetestowane;
 • uchylone okna, szczególnie okna dachowe – do zalania dochodzi często podczas błyskawicznych zmian pogodowych;
 • zatkany zlew;
 • nieprawidłowe podłączenie sprzętów AGD i ogólnie „hydrauliki” – w nowych i świeżo remontowanych mieszkaniach warto dokładnie sprawdzić wszystkie instalacje.

 

Zalanie sąsiada – kto odpowiada za szkodę?

Za zalanie mogą odpowiadać różne podmioty, nawet jeśli oczywiste jest, że woda, która spowodowała szkodę, wydostała się z konkretnego mieszkania. Oprócz właściciela tego lokalu odpowiedzialność może leżeć po stronie:

 • administracji – jeśli uszkodzeniu uległ element instalacji, za który odpowiada spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa;
 • dewelopera lub firmy budowlanej, jeśli popełnione zostały błędy podczas budowy/remontu/wykończenia;
 • producent uszkodzonego urządzenia, jeśli było wadliwe i można je zareklamować.

Ocenę tego, kto odpowiada za daną szkodę, najlepiej pozostawić specjaliście, bo nie zawsze jest to łatwe do ustalenia. Jeśli posiadamy odpowiednią polisę mieszkaniową, to koszty poszukiwania przyczyny zalania może pokryć towarzystwo. Ubezpieczyciel, po naszym zgłoszeniu, może również zorganizować przyjazd takiego eksperta.

 

Zalanie mieszkania przez sąsiada bez ubezpieczenia

Nie da się ukryć, że jesteśmy w dużo prostszej sytuacji, kiedy sąsiad, który nas zalał, posiada odpowiednią polisę mieszkaniową. Wówczas towarzystwo powinno wycenić szkodę i bezpośrednio na nasze konto przelać odszkodowanie. Niestety, nie wszyscy ubezpieczają swoje nieruchomości.

W przypadku braku polisy mieszkaniowej u sąsiada, który wyrządził szkodę, możemy albo zażądać, żeby sam i na swój koszt usunął zniszczenia, albo zapłacił nam odpowiednią rekompensatę pieniężną. Jeśli z jakiś przyczyn nie poczuje się on do winy, powinniśmy pójść z tą sprawą do sądu. Ścieżki prawnej lepiej jest jednak uniknąć, ponieważ proces może ciągnąć się długimi miesiącami i niekoniecznie zakończy się po naszej myśli. Zdecydowanie lepiej jest więc spróbować się porozumieć.

 

Jaka różnica między ryzykiem zalania a powodzią?

Niezwykle istotną rzeczą przy wyborze ubezpieczenia mieszkania jest różnica pomiędzy zalaniem a powodzią. Choć te dwie szkody powodują podobne skutki, dla ubezpieczycieli to dwa różne zdarzenia.

Zalanie zazwyczaj definiowane jest w OWU jako szkoda powstała z powodu awarii urządzeń gospodarstwa domowego (pralki, zmywarki itp.) lub awarii w sieci wodociągowej, kanalizacyjnej czy grzewczej.

Powódź  definiowana jest jako szkoda powstała w wyniku podniesienia się stanu w wodach płynących lub stojących, na skutek nadmiernych opadów, topnienia lodu lub śniegu oraz na skutek sztormu morskiego.

 

Jak kupić ubezpieczenie mieszkania od zalania?

Większość ubezpieczycieli oferuje polisy na wypadek zalania mieszkania już w podstawowym zakresie. Podstawowa polisa mieszkaniowa zapewni nam ochronę nie tylko na wypadek zalania, ale i wielu innych sytuacji. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają:

 • pożar,
 • dym i sadzę,
 • wybuch,
 • huragan,
 • upadek drzew i masztów,
 • uderzenie pioruna,
 • osuwanie się ziemi.
 • śnieg,
 • lawinę.

Wśród ofert ubezpieczycieli zdarzają się jednak wyjątki i nie wykluczone, że trafimy na taką, w której ubezpieczenie od zalania dostępne będzie jako dodatek do podstawy. Warto dokładnie czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, bo tam znajdują się wszystkie ważne szczegóły.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od zalania?

Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie 50-metrowego mieszkania w Bydgoszczy o wartości 320 000 zł. Składkę obliczyliśmy dla podstawowego zakresu ochrony, czyli ubezpieczenia murów i elementów stałych przed zalaniem i innymi zdarzeniami losowymi.

Średni koszt rocznej polisy uwzględniającej zalanie to 171 zł. Najtańsze ubezpieczenie to wydatek rzędu 123 zł, a najdroższe 214 zł, co daje różnicę na poziomie 91 zł.

Ponieważ zalanie najczęściej znajduje się w podstawowej wersji polisy mieszkaniowej, koszt takiego ubezpieczenia, o ile nie zawiera ono rozszerzeń, jest relatywnie niewielki. Można go jeszcze zminimalizować wybierając najtańszą spośród dostępnych ofert. Jak pokazuje przeprowadzona kalkulacja za identyczny lub bardzo podobny produkt, różniący się głównie wliczonymi w cenę dodatkami, można zapłacić i 123 zł, i 205 zł. Warto więc porównywać ze sobą propozycje poszczególnych towarzystw, żeby nie przepłacić za polisę.

Ubezpieczenie mieszkania od zalania – porównanie ofert

Towarzystwo

W cenie

Roczna składka

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja

123 zł

Mtu24.pl

powódź

138 zł

Benefia

Home Assistance, dewastacja

167 zł

Proama

Home Assistance

170 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

183 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

205 zł

Generali

Home Assistance, pakiet medyczny

214 zł

Średnio:

171 zł

Tabela 1. Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 1.12.2021 r.). Kalkulacja uwzględnia najtańsze oferty TU.

 

Jak postępować w razie zalania?

Kiedy zauważymy szkodę powstałą na skutek zalania, w pierwszej kolejności powinniśmy ograniczyć jej rozprzestrzenianie się. Na to zwracają też uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe jednocześnie zaznaczając, żeby zachować przy tym zasady bezpieczeństwa i niepotrzebnie nie ryzykować.

Przy zalaniu najczęściej trzeba zakręcić odpowiedni zawór, ale ten niekoniecznie musi znajdować się na obszarze naszego lokalu. W budynkach wielorodzinnych często można znaleźć tabliczki z awaryjnymi numerami telefonów, m. in. do pogotowia hydraulicznego. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie zatrzymać wydostającej się wody, powinniśmy zadzwonić po specjalistę. W tego typu firmach najczęściej stosowane są całodobowe dyżury na wypadek nagłych awarii, także nawet w środku nocy trzeba próbować szukać pomocy.

W niektórych sytuacjach przy zalaniu konieczne będzie również wezwanie straży pożarnej, np. żeby wypompowała wodę z piwnicy. Jeśli jesteśmy ubezpieczeni, powinniśmy pobrać od strażaków protokół z interwencji, który będzie nam potrzeby w procesie odszkodowawczym.

Kiedy sytuacja zostanie opanowana, a zniszczenia nie mogą się już powiększyć, powinniśmy zostawić miejsce ubezpieczenia w takim stanie, w jakim właśnie się znajduje, aż do przybycia pracownika towarzystwa. Dobrze jest udokumentować szkodę robiąc zdjęcia albo kręcąc video. Te materiały potem mogą przydać się przy ustalaniu szczegółów zdarzenia.

Na zgłoszenie szkody towarzystwu mamy od 3 do 7 dni, w zależności od ubezpieczyciela. Zgłoszenie może być telefoniczne, mailowe, bezpośrednie (w placówce) czy też za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie. Zawsze mamy kilka opcji do wyboru. Im szybciej zawiadomimy ubezpieczyciela, tym szybciej powinniśmy dostać rekompensatę, jednak może to potrwać do 30 dni od zgłoszenia.

 

8 KROKÓW UBEZPIECZIONEGO W RAZIE ZALANIA

1. Powstrzymaj (o ile to możliwe) rozprzestrzenianie się wody lub zmniejsz jej rozmiary.

2. Powiadom administrację budynku o szkodzie. Zrób to najpóźniej w ciągu 2 dni od zdarzenia.

3. Jeśli zalałeś mieszkanie sąsiada, musisz umożliwić mu dochodzenie roszczeń.

4. Zadzwoń do TU i zgłoś zalanie. Ubezpieczyciele dają na to zwykle 3-7 dni (dokładne informacje znajdują się w OWU).

5. Złóż wypełniony i podpisany druk zgłoszenia szkody.

6. Jeśli doszło do zalania mieszkania, którego jesteś właścicielem, w ciągu 7 dni przekaż TU listę strat. Podaj:

 • nazwy przedmiotów,
 •  ich ilość,
 • poszczególne wartości,
 •  rok zakupu,
 • nazwy producentów itp.

7. Nie dokonuj zmian w mieszkaniu do czasu przybycia rzeczoznawcy z TU (nie powinno to potrwać dłużej niż 7 dni, licząc od dnia zawiadomienia). Wyjątkiem są sytuacje, w których zmiany mają powstrzymać powiększanie się szkody.

8. Musisz umożliwić ubezpieczycielowi ocenę powodów zalania i jego skutków.

 

Kiedy za zalanie mieszkania nie będzie odszkodowania?

Istnieją sytuacje, w których ubezpieczenie mieszkania nie zapewni nam odszkodowania. Pierwszym tego rodzaju przypadkiem jest wyłączenie odpowiedzialności, czyli przypadki w których ubezpieczyciel, z racji umowy, nie ma takiego obowiązku.

Większości ubezpieczycieli nie wypłaca odszkodowań w sytuacjach, gdy:

 • powodem zalania były intensywne opady i niewłaściwy stan: dachu, rynien, okien lub innych elementów budynku.
 • szkoda spowodowana była złym zabezpieczeniem otworów zewnętrznych, takich jak okna i drzwi.
 • do zalania doszło wodą z nieszczelnych urządzeń wodnokanalizacyjnych lub innych tego typu instalacji, a nieszczelność ta była spowodowana zaniedbaniem poszkodowanego.
 • mieszkanie zalały wody gruntowe, które nie były skutkiem opadów atmosferycznych lub powodzi.
 • do zalania doszło z powodu użycia nieodpowiednich materiałów budowlanych.
 • elementy budynku nie były należycie konserwowane i naprawiane.
 • do zalania doszło w wyniku jawnego zaniedbania mieszkańca lub mieszkaniec działał pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.

Odszkodowania za zalane mieszkanie możemy nie dostać też, jeśli źle oszacujemy wartość nieruchomościTo zjawisko ubezpieczyciele nazywają niedoubezpieczeniem.

Niedoubezpieczenie pojawia się, gdy zgłoszona suma ubezpieczenia jest niższa od rzeczywistej wartości nieruchomości. Właściciele zaniżają wartość swoich w mieszkań, licząc na niższą składkę polisy. To błąd, bo w takim wypadku również odszkodowanie jest niższe niż powinno.

 

Które ryzyka warto dokupić do zalania?

W pierwszej kolejności trzeba tutaj wymienić OC w życiu prywatnym. Dodatek ten zabezpiecza nas finansowo przez szkodami na mieniu i zdrowiu osób trzecich, jeśli szkody te zaistnieją z naszej winy. W kontekście zalania jest to kluczowe rozszerzenie i bardzo często odszkodowania wypłacane są właśnie z tej puli.

Warto wspomnieć również o nieco mniej typowym i popularnym, ale dość istotnym dodatku, jakim jest pokrycie kosztów poszukiwania szkody. W przypadku zalania nie jest łatwo ustalić, kto zawinił, więc konieczne jest zaangażowanie specjalisty.

Podstawowa polisa chroni mury i ewentualnie elementy stałe nieruchomości. Warto włączyć w ubezpieczenie również mienie ruchome, bo ono też jest przecież narażone na zniszczenia w skutek zalania.

Pamiętajmy, że zalanie i powódź to dwa różne ryzyka, a powódź rzadko kiedy znajduje się w podstawowym wariancie polisy. Dla kompleksowej ochrony przed niszczycielskim działaniem wody przydałby się więc i ten dodatek.

Wspomnijmy jeszcze o pakiecie Home Assistance, w którym mieszczą się darmowe wizyty specjalistów, m. in. hydraulika, w przypadku drobnych awarii. Zalicza się do nich np. naprawa pralki czy odetkanie zlewu.

 

Jakie koszty za brak ubezpieczenia w zalanym mieszkaniu?

Jeżeli dojdzie do zalania w mieszkaniu, straty mogą być bardzo duże. Woda to żywioł, który potrafi zniszczyć wiele. Do całkowitej wymiany może być podłoga i meble. Może się okazać, że wyniku spięcia instalacji elektrycznej uszkodzone zostały sprzęty RTV i AGD.  Z pewnością trzeba będzie odmalować ściany, wymienić tapety lub nawet położyć nowy tynk.

Przy uwzględnieniu cen w sklepie internetowym Castorama, zrobiliśmy przykładową kalkulację. Założyliśmy, że zalana została kuchnia i łazienka o łącznej wielkości ok. 30 m².

Podane ceny uwzględniają tylko same materiały. Przy remoncie pojawiły by się jeszcze dodatkowe koszty związane z materiałami potrzebnymi do montażu i robocizną dla firmy remontowej.

Koszty zalania w mieszkaniu

Mienie

Uśredniona cena

podłoga (parkiet, panele, dywan, wykładzina)

4000 zł

ściany (malowanie, tynki, tapety), bez kosztów robocizny

500 zł

Meble kuchenne/łazienkowe

3000 zł

sprzęt RTV i AGD (zmywarka, lodówka, kuchenka)

4000 zł

Tabela 2. Przykładowy kosztorys na podstawie cen w Castorama na dzień 19.11.2021 r.

 

Polisę mieszkaniową warto dobrać, analizując nie tylko cenę, ale i zakres ochrony. Pełną ochronę zapewniają dodatki do polisy. Rozszerzone ubezpieczenie nieruchomości da nam większe poczucie bezpieczeństwa i zapewni komfort. Wysokość składki dla nieruchomości warto porównać w kalkulatorze polis mieszkaniowych. Dzięki temu nie przepłacisz za taką samą lub bardzo podobną polisę. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw. W jednym miejscu znajdziesz najlepszą dla siebie ofertę.

To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie mieszkania na wypadek zalania możemy mieć już w podstawowej polisie, zdarzają się jednak oferty, w których ta szkoda dostępna jest w rozszerzeniu
 
2. Zalanie i powódź to dla ubezpieczycieli dwie odrębne szkody
 
3. Zalane mieszkanie może wiązać się z wysokimi kosztami – nawet rzędu 10 tys. zł
 
4. Istnieją sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania, pomimo wykupionej polisy, tzw. wyłączenia odpowiedzialności

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie od zalania

 1. Od kiedy po zakupie polisy działa ochrona od zalania?

  Przy zalaniu towarzystwa nie wprowadzając karencji, co oznacza, że ochrona od tego zdarzenia zaczyna obowiązywać z dniem wejścia w życie umowy polisowej. Karencje, najczęściej 30-dniowe, są natomiast stosowane przy ryzyku powodzi i jest to właściwie standard.

 2. Czy za zalanie mieszkania przez dziecko dostanę odszkodowanie?

  Polisy mieszkaniowe dotyczą nie tylko ubezpieczonego, ale również wszystkich innych członków gospodarstwo domowego, w tym dzieci. Za szkody wyrządzone przez nieletnich najczęściej więc przysługuje odszkodowanie, również w ramach OC w życiu prywatnym.

 3. Czy wystarczy polisa z ryzykiem od nawalnego deszczu?

  Ochrona przed deszczem nawalnym nie obejmuje wszystkich szkód, jakie na obszarze nieruchomości może spowodować woda, także nie jest to wystarczająca ochrona przed zalaniem. Oba ryzyka znajdują się natomiast w podstawowym wariancie większości polis. Kupuje się je więc w pakiecie i wówczas mamy do czynienia z szeroką ochroną przed działaniem wody.

 4. Kiedy za zalanie mieszkania odpowiada administracja budynku?

  Znajdujące się na obszarze budynku wielorodzinnego rury dzielimy na położone w „w pionie” i „poziomie”. Ogólna zasada jest taka, że za awarie tych pierwszych elementów instalacji odpowiada administracja, a drugich lokatorzy. Do tego dodajmy jeszcze przeciekanie dachu, którego konserwacja również leży po stronie zarządcy, a więc to on odpowiada za ewentualne przecieki.

 5. Czy karencja dotyczy ryzyka zalania?

  Raczej nie zdarza się, żeby towarzystwa stosowały karencje przy ryzyku zalania. Zupełnie inaczej jest z powodzią, gdzie właściwie standardem jest rozpoczęcie ochrony dopiero po 14 lub 30 dniach od wejścia w życie polisy.

 6. Czy dostanę odszkodowanie za zalanie w skutek pęknięcia akwarium?

  Wyciek z akwarium często kwalifikuje się do zalania, jednak nie we wszystkich okolicznościach. Żeby kompleksowo zabezpieczyć się przed takim zdarzeniem, najczęściej trzeba jeszcze wykupić ochronę przed stłuczeniem szklanych elementów.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (7)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

ANEDAL

2019-01-14 20:27:14

Jakie towarzystwo ubezpieczeń przejmie opłatę rat z polisy mieszkaniowej gdy kredytobiorca utraci zdolność kredytową? To zupełnie inne ubezpieczenie. Autor się nieco rozpędził

Koko

2019-07-16 10:55:58

Zalanie nastąpiło 26-04-2019. Spółdzielnia orzekła winę sąsiada, bo woda z poziomu podłogi leciała. Przysłał polisę, ale ubezpieczył się dopiero 04-06-2019. Czy to działa wstecz? Ja dopiero teraz chcię się ubezpieczyć.

Odpowiedź Redakcji

2019-07-16 11:51:25

Polisa mieszkaniowa działa najwcześniej na drugi dzień po opłaceniu składki. W przypadku niektórych zdarzeń trzeba liczyć się z okresem karencji - np. przy ubezpieczaniu domu od powodzi, polisa zaczyna działać po 2 tygodniach od zawarcia umowy.

nr

2021-05-02 15:37:17

Witam, przez ostatni rok 3 razy zgłaszaliśmy do wspólnoty ,że w sypialni z sufitu (z dachu -ostatnie piętro w bloku) leje się woda, kilka razy próbowali to naprawić, dopiero za 4 razem im się udało, nie zgłaszaliśmy szkody do ubezpieczalni. Teraz zaczęło zalewać nam inny pokój (cały dzień są intensywne opady), zaczeło kapać nad bardzo drogim sprzętem elektronicznym. Kto odpowiada w takiej sytuacji za uszkodzony sprzęt ?

Odpowiedź Redakcji

2021-05-04 12:28:52

Jeśli zalanie jest spowodowane wadą konstrukcyjną budynku, odszkodowanie jak najbardziej przysługuje. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do wspólnoty (z jej polisy zostanie ściągnięte odszkodowanie). Warto też zgłosić się do swojego ubezpieczyciela, jeśli jest wykupiona polisa z ochroną od zalania obejmująca także wyposażenie.

Dorota

2021-12-28 10:03:25

10 grudnia tego roku zalalo mi dom .Ubezpieczony dom był Warcie .ubezpueczalnia odmówiła mi wypłaty odszkodowania ponieważ stwierdziła że powodem było zamarzniecie instalacji CO.ale to nieprawda ponieważ nikt z ubezpieczenia nie przyjechał i nie sprawdził od czego ta katastrofa moja powstała.A więc odwołała się i znowu odmówiono mi odszkodowania.Mam zalany cały pokój przedpokój odbudowie domu ,wszystko odpada z sufitów ściany są mokre podłogi do wymiany.Ci nam robić i gdzie szukać pomocy.

Odpowiedź Redakcji

2022-01-10 10:16:17

Pomocny może okazać się kontakt z Rzecznikiem Finansowym, a ostatecznie skierowanie sprawy na drogę sądową z zebraną dokumentacją (zdjęcia i opinie rzeczoznawcy).