CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-tabletu Ubezpieczenie tabletu - Ile kosztuje i jaką polisę kupić?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie tabletu - Ile kosztuje i co obejmuje?

Redakcja 23.02.2021
Ubezpieczenie tabletu - Ile kosztuje i co obejmuje?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie tabletu - Ile kosztuje i co obejmuje?
Sprzęt elektroniczny, taki jak tablet, często wart jest od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Z tego powodu warto ubezpieczyć tablet na wypadek kradzieży i wielu innych zdarzeń. Ubezpieczenie tabletu można wykupić na kilka sposobów. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Tablet, jak każdy inny sprzęt elektroniczny, może ulec awarii. Zbity wyświetlacz, zalanie napojami, uszkodzenia w wyniku upadku, uderzenia czy zgniecenia – to częste przyczyny. Do tego dochodzi jeszcze zagrożenie utraty danych, które na tablecie przechowujemy. A im tablet jest więcej wart, tym bardziej narażony jest też na kradzież.

Ubezpieczenie tabletu to wygoda, bo w takiej sytuacji możemy liczyć na bezpłatny serwis lub odszkodowanie, które pozwoli na zakup nowego sprzętu.

 

Jak ubezpieczyć tablet?

Ubezpieczenie tabletu dostępne jest w trzech rożnych wariantach:
Jeśli zależy nam na ubezpieczeniu tylko samego tabletu, możemy przedłużyć jego gwarancję producencką. Gwarancję możemy wykupić nawet na okres 5 lat. Sklepy ze sprzętem elektroniczny oraz operatorzy telekomunikacyjni mają zwykle podpisane umowy z ubezpieczycielami i to w ramach polisy TU tablet czy telefon jest chroniony. Lecz taka przedłużona gwarancja dostępna tylko podczas zakupu nowego sprzętu. Sprzedawcy z reguły nie ubezpieczają w ten sposób sprzętów używanych.
 
Jeśli tablet używany jest w firmie, możemy ubezpieczyć go w ramach polisy dla firm. W ten sposób urządzenie będzie chronione na wypadek wielu zdarzeń, m.in. na wypadek zalania, powodzi, kradzieży z włamaniem, a nawet zniszczenia w wyniku nieprawidłowego używania przez pracowników.
 
Jeśli tablet jest częścią wyposażenia mieszkania i zależy nam, by razem z innym cennym mieniem był chroniony na wpadek zdarzeń losowych, tj. pożar, powódź, zalanie czy przepięcia, warto ubezpieczyć go w ramach polisy mieszkaniowej.

 

Ubezpieczenie tabletu w ramach prowadzenia firmy

Ubezpieczenie firmowe to doskonały sposób na zabezpieczanie cennego sprzętu elektronicznego, które jest częścią wyposażenia biura. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują zwykle ubezpieczenie tabletu na wypadek jego utraty, uszkodzenia lub zniszczenia. 
 
Np. w PZU ubezpieczenie tabletu oraz innych urządzeń elektronicznych obejmuje nie tylko standardowe ryzyka, tj. ogień, huragan, powódź czy kradzież, ale także sytuację, gdy sprzęt zostanie uszkodzony przez pracowników. Ten ubezpieczyciel oferuje także odszkodowanie za utratę cennych danych znajdujących się na tablecie.
 
Dokładna lista ryzyk wpisanych w zakres ochrony znajduje się zawsze w dokumencie OWU.  Warto je sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy na polisę. 

 

Ubezpieczenie tabletu w ramach polisy mieszkaniowej

Tablet można ubezpieczyć także w ramach polisy mieszkaniowej. Wbrew pozorom, ubezpieczenie mieszkania może chronić nie tylko mury, ściany, podłogi czy okna, ale także wszystko to, co w mieszkaniu przechowujemy.
 
Aby ubezpieczyć tablet w ramach polisy na mieszkanie, należy wykupić ubezpieczenie nieruchomości wraz z tzw. mieniem ruchomym. Na listę mienia możemy wpisać nie tylko tablet, ale także telewizor, laptop, kamerę czy aparat fotograficzny.
Ubezpieczenie tabletu w polisie mieszkaniowej chroni sprzęt przed wieloma zdarzeniami losowymi, tj. powódź, pożar, wybuch, dym i sadza, zalanie mieszkania czy działanie silnego wiatru.
 
W ramach dodatków do polisy warto rozważyć także ubezpieczenie tabletu na wypadek przepięcia oraz Home Assistance. Ten pierwszy dodatek przyda się, jeśli sprzęt uszkodzi się przy podłączeniu do prądu np. podczas burzy. Home Assistance zaś, to pakiet dodatkowych usług, m.in. bezpłatna pomoc informatyka przy awarii.

 

Od czego zależy cena ubezpieczenie tabletu?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie oblicza składki na polisy mieszkaniowe. Dla każdej nieruchomości cena za ubezpieczenie może być więc inna.
 
Przy wycenie ubezpieczenia mienia ruchomego w ramach polisy mieszkaniowej TU  biorą pod uwagę przede wszystkim:
 • sumę ubezpieczenia, czyli wartość ubezpieczanego mienia;
 • zakres ochrony;
 • lokalizację nieruchomości;
 • sposób zabezpieczenia mieszkania na wypadek włamania (zamki z atestem, drzwi antywłamaniowej itp.);
 • czas trwania umowy.
Co ważne, cena za polisę dla tej samej nieruchomości może być rożna u poszczególnych ubezpieczycieli. Najlepszym sposobem na sprawdzenie ofert jest skorzystanie z kalkulatora polis mieszkaniowych. W ten sposób szybko porównamy ze sobą rożne polisy. 

 

Od czego można ubezpieczyć tablet?

Ubezpieczenie tabletu w ramach polisy mieszkaniowej może obejmować takie ryzyka jak:
 • zdarzenia losowe (pożar, huragan, powódź, zalanie nieruchomości, działanie ulewnego deszczu, grad, śnieg itp.)
 • kradzież z włamaniem,
 • rabunek (kradzież tabletu poza miejscem zamieszkania),
 • przepięcia,
 • Home Assistance.
Niektóre z powyższych ryzyk, m.in. Home Assistance, występują jako dodatki do polisy i mogą podnieść cenę ubezpieczenia.

 

Wyłączenia odpowiedzialności w polisie mieszkaniowej

W każdej polisie mieszkaniowej ubezpieczyciele uwzględniają tzw. „wyłączenia odpowiedzialności”. Są to sytuacje, w  których towarzystwo nie bierze odpowiedzialności za szkodę. 

W przypadku ubezpieczenia tabletu ważnym wyłączeniem może być brak odszkodowania za naturalne zużycie sprzętu, za awarie, które wynikają z błędów producenta oraz za szkody wyrządzone umyślnie lub wyniku naszego ewidentnego zaniedbania.

Np. jeśli ubezpieczony tablet podczas wichury pozostawimy na parapecie otwartego okna, w wielu TU nie otrzymamy rekompensaty.

Wszystkie wyłączenia odpowiedzialności znajdują się w OWU. Warto zwrócić uwagę także na limity odpowiedzialności, czyli górną i dolna granicę szkód. Np. wiele TU nie odpowiada za szkody opiewające na kwotę niższa niż 100 zł. 

 

Ile kosztuje ubezpieczenie tabletu w polisie mieszkaniowej?

Za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych sprawdziliśmy, ile kosztowałoby ubezpieczenie wyposażenia mieszkania wraz z ochroną tabletu. Polisa mieszkaniowa miała uwzględniać przede wszystkim  zdarzenia losowe oraz kradzież z włamaniem.
 
Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest kawalerka:
 • zlokalizowana w Warszawie,
 • powierzchnia 30m2,
 • wartość wyposażenia: 10 tys. zł
 • wartość elementów stałych: 20 tys. zł.
 • zabezpieczona za pomocą dwóch zamków atestowanych, drzwi antywłamaniowych oraz domofonu.
Okazuje się, że ceny są bardzo rozbieżne. Oferty rozpoczynają się już od 90 zł za rok ochrony, lecz osiągają kwotę nawet 198 zł za rok.
 
Najtańsze ubezpieczenie zaproponowała Proama. Lecz ten ubezpieczyciel w ramach dodatków oferuje tylko ochronę na wypadek powodzi. Ciekawsza wydaje się propozycja Generali – 105 zł za rok ochrony, w tym dwa dodatki: powódź oraz Home Assistance. Najdroższe okazały się Inter Polska oraz Mtu24.pl, lecz te towarzystwa proponują ochronę wyposażenia również na wypadek przepięcia.
 

Cena ubezpieczenia mieszkania z ochroną tabletu

Towarzystwo

Cena polisy

Dodatki w ramach rozszerzenia

Proama

90 zł

powódź

Generali

105 zł

powódź, Home Assistance

Link4

117 zł

powódź, przepięcia

Inter Polska

191 zł

Home Assistance, powódź

Mtu24.pl

198 zł

powódź, przepięcia

Tabela 1. Oprac. na podstawie ubezpieczeniemieszkania.pl w dniu 08.02.2021 r.

 

Polisa mieszkaniowa może uwzględniać wiele zdarzeń losowych, tj. powódź, zalanie, pożar czy huragan. Możemy wykupić ochronę jedynie murów i stałych elementów nieruchomości lub ubezpieczyć mieszkanie z całym wyposażeniem (w tym z tabletem, komputerem, telewizorem czy sprzęt AGD).  Kompleksową ochronę dadzą nam dodatki do ubezpieczenia, tj: kradzież z włamaniem czy ochrona na wypadek przepięć. Dobrej polisy w atrakcyjnej cenie warto poszukać za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych. To prosty i szybki sposób na znalezienie właściwego ubezpieczenia dla nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie tabletu można wykupić na 3 sposoby: jako przedłużoną gwarancję, w ramach polisy na firmę i w polisie mieszkaniowej
 
2. Polisa firmowa może chronić tablet także na wypadek uszkodzenia sprzętu przez pracowników
 
3. W ramach polisy mieszkaniowej ochronie będzie podlegać nie tylko tablet, ale wszystko to, co przechowujemy w mieszkaniu
 
4. Przed podpisaniem umowy na polisę warto szczegółowo przeczytać OWU – to tam znajdują się warunki ubezpieczenia, zakres ochrony oraz wyłączenia i limity odpowiedzialnośc
Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.