Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie tabletu 2024 - Ile kosztuje i co obejmuje?

Redakcja 22.02.2021
Ubezpieczenie tabletu 2024 - Ile kosztuje i co obejmuje?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie tabletu 2024 - Ile kosztuje i co obejmuje?
Ubezpieczenie tabletu 2024 możesz nabyć na kilka sposobów, chociażby wykupując polisę dla mieszkania lub swojej firmy. Szczegółowo przeanalizowaliśmy wszystkie możliwe warianty i sprawdziliśmy aktualne ceny. Sprawdź, w jaki sposób najkorzystniej ubezpieczysz tablet i inny sprzęt elektroniczny.

Co to jest tablet?

Tablet formalnie jest przenośnym komputerem, jednak można go też określić jako urządzenie łączące w sobie cechy laptopa i smartfonu. Gabarytowo również znajduje się on między tymi sprzętami. Cechą wyróżniającą tablety jest duży płaski ekran wyposażony w technologię Multi-Touch. Nie posiada on też fizycznej klawiatury, a obsługuje się go poprzez dotykanie ekranu.

Tablety spełniają podobne funkcje jak laptopy i smartfony. Za ich pomocą można komunikować się ze światem, robić zdjęcia, grać, pracować, zażywać rozrywki oglądając filmy czy słuchając muzyki.

Ceny tabletów w sklepach rozpoczynają się od kilkuset, a kończą na ponad dziesięciu tysiącach złotych. Wśród najdroższych urządzeń tego typu znajdują się iPady, czyli produkty firmy Apple. Oczywiście, tablety można kupić również na rynku wtórnym, gdzie jest dużo taniej.

Jak ubezpieczyć tablet?

Używany tablet możesz ubezpieczyć z polisy mieszkaniowej lub firmowej, o ile oczywiście prowadzisz działalność gospodarczą. Nowe urządzenia można dodatkowo objąć ochroną wykupując przedłużoną gwarancję. Kolejną opcją jest polisa dedykowana.

Tablet firmowy

Z polisy firmowej można ubezpieczyć tablet, ale też smartfon, laptop, aparat fotograficzny i inne urządzenia stanowiące majątek przedsiębiorstwa. Dla ubezpieczyciela nie ma znaczenia, ile kosztuje dany sprzęt, ile ma lat czy jaki jest jego stan techniczny. W polisie można uwzględnić właściwie dowolną liczbę urządzeń elektronicznych, pod warunkiem że ich wartość doliczy się do sumy ubezpieczenia mienia ruchomego.

Co ciekawe, niektóre towarzystwa umożliwiają ochronę sprzętu firmowego w ramach zwykłej polisy mieszkaniowej, co dotyczy również tabletów. Możliwe jest to jednak tylko wtedy, kiedy prowadzisz działalność gospodarczą w domu i na powierzchni, która nie przekracza 50% całej powierzchni lokalu.

W wybranych towarzystwach polisy mieszkaniowe mogą uwzględniać także mienie służbowe, czyli wypożyczone przez twojego pracodawcę. Do takiego mienia zalicza się też smartfony, laptopy czy właśnie tablety.

Tablet domowy

Tablet wykorzystywany do celów prywatnych można chronić na kilka sposobów. Przy zakupie nowego sprzętu możesz od razu dokupić przedłużoną gwarancję, czyli ubezpieczenie na dodatkowe 12, 24 lub 36 miesięcy. Doliczając do tego standardową gwarancję producenta, sprzęt może być w taki sposób chroniony nawet do 5 lat. Ten wariant ubezpieczenia dostępny jest i w stacjonarnych sklepach, i w internetowych.

Żeby ubezpieczyć tablet z polisy mieszkaniowej, trzeba uwzględnić w zakresie ochrony ruchomości domowe, bo to do tej kategorii zalicza się sprzęt elektroniczny. Wówczas omawiane urządzenie będzie chronione od tych samych zdarzeń, co sama nieruchomość i pozostałe ruchomości. Polisa mieszkaniowa może dotyczyć dowolnej liczby tabletów i innych urządzeń elektronicznych. Podobnie jak ma to miejsce w ubezpieczeniu firmowym, trzeba tylko wliczyć ich łączną wartość do sumy ubezpieczenia ruchomości.

Ubezpieczenie tabletu z polisy dedykowanej oferuje m. in. firma Simple Surance we współpracy z towarzystwem Allianz. Taki produkt możesz nabyć dla tabletu, który ma maksymalnie 3 miesiące. Starsze urządzenia są wyłączone z ochrony. Ubezpieczenie można nabyć online, poprzez stronę przedsiębiorstwa.

Co obejmuje ubezpieczenie tabletu?

Ubezpieczenie tabletu z polisy mieszkaniowej może obejmować liczne zdarzenia losowe oraz ryzyka kradzieżowe. Chodzi tutaj m. in. o:

 • zalanie;
 • przepięcie;
 • celowe zniszczenie przez osobę trzecią, czyli dewastację;
 • uszkodzenie w skutek innych zdarzeń losowych, takich jak pożar, powódź, wybuch, itd.;
 • kradzież z włamaniem;
 • kradzież zwykłą;
 • rabunek rzeczy osobistych poza miejscem ubezpieczenia;
 • pomoc specjalisty przy awarii sprzętu w ramach pakietu Home Assistance;
 • rekompensata za nieumyślne zniszczenie tabletu należącego do osoby trzeciej – w ramach pakietu OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie firmowe może dodatkowo pokryć szkody, które powstały w skutek niewłaściwego obchodzenia się ze sprzętem przez pracowników firmy.

Jeśli chodzi o dane w formie cyfrowej zapisane na tablecie, to niektóre ubezpieczenia nie uwzględniają ich ochrony (np. w większości polis mieszkaniowych są one wyłączone), a inne jak najbardziej (np. polisy dedykowane). Informacje na ten temat znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), czyli oficjalnym dokumencie przypisanym do polisy.

Ile kosztuje ubezpieczenie tabletu?

Jeśli zdecydujesz się chronić tablet wykupując przedłużoną gwarancję lub polisę dedykowaną, urządzenie będzie jedynym przedmiotem ubezpieczenia. W polisach firmowych i mieszkaniowych jest już jednak inaczej – najczęściej tablet stanowi tylko niewielki fragment chronionego majątku. Musisz mieć to na uwadze porównując ze sobą ceny poszczególnych produktów ubezpieczeniowych.

Tablet w polisie mieszkaniowej

Sprawdziliśmy, jaki jest koszt ubezpieczenia tabletu z polisy mieszkaniowej chroniącej konkretną nieruchomość. Pod uwagę wzięliśmy 50-metrowe mieszkanie o wartości rynkowej (mury i elementy stałe) 450 000 zł, które jest wyposażone za 50 000 zł. W sumie ubezpieczenia uwzględniliśmy tablet wart 5000 zł. Kalkulację przeprowadziliśmy dla zakresu obejmującego zdarzenia losowe oraz kradzież z włamaniem.

Najtańsze ubezpieczenie o opisanych parametrach kosztuje 304 zł, a najdroższe 545 zł. Wszystkie podane kwoty odnoszą się do rocznego okresu ochrony, a poszczególne oferty minimalnie się od siebie różnią, głównie wliczonymi w cenę dodatkami.

Jednym z plusów ubezpieczenia tabletu z polisy mieszkaniowej jest relatywnie niska cena. Za nieco ponad 300 zł można objąć ochroną nieruchomość o wartości 450 000 zł wraz z tabletem i innym wyposażeniem, które łącznie kosztuje 50 000 zł. Ponadto, ubezpieczenie może objąć dowolną liczbę urządzeń i to nie tylko nowych. Argumenty te sprawiają, że warto przynajmniej rozważyć zakup takiego produktu

– Marta Sikora, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.

Ubezpieczenie tabletu z polisy mieszkaniowej – porównanie ofert

Towarzystwo

W cenie

Roczna składka

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja

304 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

315 zł

Uniqa

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

319 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja

323 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja

352 zł

Benefia

Home Assistance, dewastacja

457 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

460 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

488 zł

Mtu24.pl

dewastacja

500 zł

Mtu24.pl

Home Assistance, dewastacja

545 zł

Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 4.01.2024 r.). W tabeli uwzględniliśmy wyłącznie ubezpieczenia od ryzyk nazwanych, a pominęliśmy ubezpieczenia od ryzyk wszystkich (All Risks).

Tablet w sklepie RTV

Sprawdziliśmy, jaki jest koszt ubezpieczenia tabletu w ramach przedłużonej gwarancji. Pod uwagę wzięliśmy ofertę Media Expert, czyli jednego z najpopularniejszych sieciowych sklepów ze sprzętem RTV i AGD.

Media Expert oferuje przedłużoną gwarancję w dwóch wariantach: Gwarancja Plus Ochrona ekranu oraz Gwarancja Plus Podstawowa ochrona. Pierwszą z nich można wykupić na rok lub 2 lata, co kosztuje odpowiednio 1250 zł i 1750 zł. Podstawowa ochrona może z kolei obowiązywać nawet od 3 do nawet 5 lat i kosztuje: 750 zł, 1000 zł lub 1500 zł. Wszystkie podane kwoty dotyczą jednorazowego opłacenia składki.

Podstawowa ochrona obejmuje w tym przypadku naprawy po wygaśnięciu gwarancji producenta, a Ochrona ekranu wymianę stłuczonego wyświetlacza oraz wymianę na nowy sprzętu, kiedy stary nie nadaje się do naprawy.

Ubezpieczenie tabletu w Media Expert – zakres cenowy

Rodzaj gwarancji

Ceny

Gwarancja Plus Podstawowa Ochrona

3 lata – 750 zł

4 lata – 1000 zł

5 lat – 1500 zł

Gwarancja Plus Ochrona ekranu

1 rok – 1250 zł

2 lata – 1750 zł

Źródło: mediaexpert.pl (stan na: 4.01.2024 r.).

Tablet w polisie dedykowanej

W ofercie Simple Surance we współpracy z towarzystwem Allianz dostępna jest polisa dedykowana dla tabletu na rok lub 2 lata. Dla urządzenia wartego 5000 zł kosztuje ona odpowiednio 420 zł i 770 zł. W zakresie uwzględniono tutaj m. in. pożar, wandalizm, błędy w obsłudze, kradzież, zalanie czy pęknięcie ekranu. Dodajmy, że ochrona obowiązuje na terenie całego świata.

Kiedy ubezpieczenie tabletu nie działa?

W każdej polisie mieszkaniowej ubezpieczyciele uwzględniają tzw. „wyłączenia odpowiedzialności”. Są to sytuacje, w  których towarzystwo nie bierze odpowiedzialności za szkodę. 

W przypadku ubezpieczenia tabletu ważnym wyłączeniem może być brak odszkodowania za naturalne zużycie sprzętu, za awarie, które wynikają z błędów producenta oraz za szkody wyrządzone umyślnie lub wyniku naszego ewidentnego zaniedbania.

Np. jeśli ubezpieczony tablet podczas wichury pozostawimy na parapecie otwartego okna, w wielu TU nie otrzymamy rekompensaty.

Wszystkie wyłączenia odpowiedzialności znajdują się w OWU. Warto zwrócić uwagę także na limity odpowiedzialności, czyli górną i dolna granicę szkód. Np. wiele TU nie odpowiada za szkody opiewające na kwotę niższa niż 100 zł. 

Gdzie kupić ubezpieczenie tabletu?

Polisę mieszkaniową uwzględniającą ochronę tabletu i innych sprzętów RTV, AGD czy PC możesz kupić online, np. za pomocą kalkulatora ubezpieczeń. To proste narzędzie pozwoli ci samodzielnie skomponować zakres ochrony oraz wybrać sumy ubezpieczenia. Po wprowadzeniu podstawowych danych o nieruchomości oraz wybranych ryzykach uzyskasz dostęp do tabeli z uporządkowanymi ofertami od takich towarzystw, jak: Uniqa, Generali, Proama, Inter Polska, mtu24.pl, Wiener, TU Europa, Benefia czy Link4.

Kalkulator ubezpieczeń oszczędzi twój czas i pieniądze. Wprowadzenie danych zajmie ci dosłownie kilka minut, a całą transakcję możesz zrealizować w stu procentach online, bez zbędnych formalności. Kiedy porównasz ze sobą oferty większej liczby towarzystw, zauważysz, że niemal identyczny produkt w każdym z nich ma nieco inną cenę, a różnice potrafią sięgać nawet kilkuset złotych w skali roku. Porównanie polis jest zdecydowanie lepszym sposobem na wypracowanie oszczędności, niż np. rezygnacja z ochrony dodatkowego mienia czy zawężenie zakresu.

To warto wiedzieć

1. Tablet możesz ubezpieczyć w ramach polisy dedykowanej, mieszkaniowej lub firmowej, a także wykupując przedłużoną gwarancję

2. Ubezpieczenie tabletu może dotyczyć zdarzeń losowych, ryzyk kradzieżowych czy dewastacji

3. Polisę mieszkaniową uwzględniającą ochronę tabletu oraz innej elektroniki możesz kupić online, np. za pomocą kalkulatora ubezpieczeń

4. Przed podpisaniem umowy na polisę warto szczegółowo przeczytać OWU – to tam znajdują się warunki ubezpieczenia, zakres ochrony oraz wyłączenia i limity odpowiedzialnośc

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie tabletu

 1. Gdzie ubezpieczyć tablet?

  Tablet można ubezpieczyć w ramach przedłużonej gwarancji, ale tylko w dniu zakupu urządzenia. Pozostałe opcje to ochrona z polisy dedykowanej, mieszkaniowej lub firmowej. W ostatnim przypadku wymogiem jest, aby urządzenie przynależało do majątku przedsiębiorstwa – w ten sposób nie można chronić prywatnego sprzętu.

 2. Czy warto ubezpieczyć tablet?

  Tablet jest dość drogim i jednocześnie kruchym urządzeniem, które, z racji niewielkich gabarytów oraz wagi, łatwo może paść łupem złodzieja. Ubezpieczenie takiego sprzętu wydaje się więc rozsądnym rozwiązaniem, szczególnie że koszty nie są zbyt wysokie.

 3. Ile kosztuje ubezpieczenie sprzętu elektronicznego?

  Za przedłużoną gwarancję zapłacisz co najmniej kilkaset złotych, a cena zależy głównie od wartości urządzenia, zakresu ochrony oraz okresu ubezpieczenia (od 12 do 36 miesięcy). Jeśli zdecydujesz się wykupić polisę mieszkaniową chroniącą też tablet, zapłacisz za to najczęściej 200-400 zł w skali roku, ale pamiętaj, że takie ubezpieczenie obejmuje też dużo droższy majątek, czyli sama nieruchomość, jej elementy stałe oraz pozostałe wyposażenie.

 4. Ile tabletów ubezpieczę z jednej polisy mieszkaniowej?

  W ramach polisy mieszkaniowej można ubezpieczyć praktycznie dowolną liczbę tabletów i innych urządzeń elektronicznych. Konieczne jest jedynie włączenie do zakresu ruchomości domowych oraz uwzględnienie łącznej wartości sprzętu w sumie ubezpieczenia dla tego rodzaju mienia.

 5. Czy ubezpieczenie tabletu obejmuje matrycę?

  Ubezpieczenie tabletu może obejmować wszystkie elementy tego urządzenia, a więc i matrycę. Wyłączone z ochrony mogą być natomiast dane w formie cyfrowej zapisane na takim urządzeniu.

 6. Jak długo trwa ubezpieczenie tabletu?

  Przedłużona gwarancja na tablet i innego typu sprzęt elektroniczny może trwać maksymalnie 36 miesięcy. Takie urządzenia można jednak chronić również w ramach polisy mieszkaniowej bądź firmowej praktycznie w dowolnym okresie – wystarczy tylko zachować ciągłość ubezpieczenia majątku, przedłużając polisę lub płynnie przechodząc do innego towarzystwa.

 7. Czy mogę ubezpieczyć tablet używany?

  Używany sprzęt elektroniczny, w tym m. in. tablet, można ubezpieczyć albo w ramach polisy mieszkaniowej, albo polisy firmowej, jeśli oczywiście stanowi on majątek przedsiębiorstwa. Konieczne jest tylko uwzględnienie z zakresie ochrony mienia ruchomego. Ponadto, sprzęty do 3 miesięcy od zakupu można chronić z polisy dedykowanej.

 8. Ile odszkodowania dostanę za tablet?

  Z polisy mieszkaniowej można uzyskać pełne odszkodowanie za zniszczony tablet, podobnie z polisy firmowej. W ramach przedłużonej gwarancji możliwa jest natomiast darmowa naprawa lub wymiana tabletu na nowy.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.